Montignac: ce am mancat azi? (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Mi-am facut la prinz o salata din urmatoarele ingrediente:
-2 morcovi cruzi
-o jumatate de ridiche neagra
-50 g brinza feta
-1 iaurt normal
-piper
am razalit morcovii, ridichea si brinza si am amestecat toate ingredientele. A fost tare buna...dar acum stau si ma intreb, oare morcoveii nu au indicele cam mare? Oare pot amesteca morcovii cu brinza si iaurt? Stiu ca-i cam tirziu, dar macar sa stiu pe viitor.
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Am si eu o intrebare, pentru ca imi fac curajul sa incep si eu sa tin Monti in curand: cerealele Vitalis sunt permise, avand in vedere ca au in compozitie fulgi de porumb care au indice glicemic mare (85)?

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

ilinca, pai nu cred, fiindca au si porumb dar si zahar! . am intrebat si eu dar inca nu mi s-a rasp. totusi eu nu cred ca sint buni pt dieta.

eu as mai curioasa ce fel de ciocolata amaruie sa caut??? eu am luat Anidor 73% caco, Heidi 70% insa pe ambele scire zahar , sint ok asa?... voi de care papati? si mai ales la ce mese am voie? doar la cele glucidice?

v-am zis ca bombardez cu intrebarile dar voi aveti deja experienta mare si sigur ma puteti ajuta!
merci mult

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larra spune:

Buna fetelor

Ralu , mersi pt modificarea in tabel . In aceasta prima saptamana cred c-am dat 1 kg jos dar sunt la ciclu si retin apa . Oricum nu ma modifica in tabel pana nu ma conving de acel kg pt ca am si un cantar prost pe care am sa-l arunc pe geam cat de curand!
Meniul de azi nu vi-l spun ca-i plin de abateri , desi n-am mancat mult dar foarte prost !

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Shobo, scuze, nu ti-am raspuns pana acum, ca de la servici nu prea mai pot sa intru... Despre cerealele Vitalis, alea sunt, de la Dr. Oetker, exista un singur fel pe care scrie ca nu au zahar adaugat. Eu nu-mi mai amintesc insa daca aveau si fulgi de porumb, daca da, atunci nu sunt Monty! Ciocolata aia e, Anidor 73% si Heidi 70%, are zahar, dar Monty zice ca e permisa, cate putina insa, si nu mereu! Cred ca e mai corect sa fie servita intre mese, desi Monty da exemplu de meniu si pune spuna de cioco (facuta cu cioco 70%) la desert, dupa meniul lipidic.
Pitecantrop, ai voie morcov crud, nu ai voie fiert/gatit. Mi-ai facut pofta cu salata ta Monty!
Eu tot nu am cu ce sa ma laud, azi iar am avut abateri: m-a servit o colega cu prajituri napolitana si nu am putut rezista. Acum sotul face floricele la microunde si mirooooosssssssss!
Meniul meu, in rest:
ora 10: 2 kiwi;
ora 10.30: o sticluta lapte batut 0% si 2 felii paine integrala prajita;
ora 13.30: 2 copane de pui la capac cu 2 castraveti murati;
ora 17.30: ciorba de ciolan afumat si sarmalute in foi de vita cu iaurt deasupra;
ora 20.30: caise uscate si prune uscate.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Salutare fetelor! N-am mai scris de vreo saptamana pentru ca am fost bolnava si ba n-am mancat mai nimic ba am mancat non monti
Apoi am mai fost la o zi de nastere, apoi o intreaga zi in oras unde am mancat pizza....ce mai, abateri la greu!!! Oricum am ajuns la 69,5 kg si de azi am inceput iarasi regimul strict. In seara asta am facut clatite Monti pe care intentionez sa le mananc maine dimineata cu ceai fara zahar.
E Monti salata de orez facuta din orez integral fiert, racit, amestecat cu castraveti murati, bucatele de rosii, masline, ton in ulei de masline, sare si un pic de zeama de lamaie?
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Seara buna!
Raportez si eu 2 kg in minus! De cate ori mi se face pofta de dulce si ma apuca tendinta de abatere de la Monti mai intru pe DC si imi revine vointa la loc .

Cine imi spune si mie cum sa pregatesc orezul integral? Am citit ceva de peste da' nu ma incanta deloc peste fiert.

Alta intrebare: Pot sa fac sos de rosii (ceapa+ulei+bulion) pentru pastele integrale? Daca nu cu ce pot sa le combin? Sunt intr-o pana de idei de mancaruri....

Irinabungau, bravo mamico! Te tii tare! Eu te-as sfatui sa nu te mai urci zilnic pe cantar ca te apuca disperarea! Eu, de cand ma stiu, sunt intr-un continuu regim de slabire. Am reusit sa ma educ sa nu ma mai urc pe cantar in fiecare zi.


Pupici
Andreea si bebe Teo (26.08.2005)
Poze
Cat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Ralu, multumesc ca m-ai trecut si pe mine in tabel!

Pupici
Andreea si bebe Teo (26.08.2005)
Poze
Cat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Pet, salata ta nu e Monty din cauza uleiului din ton, dar daca folosesti ton in apa, deci nu in ulei, devine Monty!
Acusor, poti face sosul de care ai zis, dar sa nu ii pui ulei deloc. Poti pune si ciuperci sau alte legume, in schimb.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Laura, multumesc ff mult! e bine ca stiu si eu din ce in ce mai multe. voi cauta si eu acele Vitalis fara zahar, sper sa le gasesc dar dc vad ca au porumb nu le mai iau. nu mi-ai zis si mie te rog dc e ok cereale cu stafide incluse in combinatie cu lapte 0,1%? ca azi dupa ce am mincat 1l de lapte cu 1/2 punga cu cereale m-am simtit ff plina ... si nu cred ca e chiar Monti treaba asta

wow, deci orez integral se poate combina cu peste dar sa fie in suc propriu? dar numai cu ton sau cod? sau cu orice peste? (pai ton in suc propriu imi place, ramine sa gasesc orezul asta pe undeva, oare la plafar exista?)

morcov crud esti sigura ca e Monti??? eu ma refer la alimentatia Fazei I, de Faza II inca nu ma intereseaza. ca eu citisem ca nu e! dar poate am retinut gresit.

multumesc mult
pupici

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput