Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Scumpelor maine ma duc la ecografie si cu siguranta o sa va tin la curent cu ce se intampla si sigur vor fi vesti bune zic eu.
Sincer va spun ca deabia astept sa treaca odata zilele de intepatura si sa ma apropii de final, care va fi unul fericit.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

A...am inteles ca astazi...ce sa facem asteptam veste buna si maine...

Karula, sa intelegem ca "ai un fund <beton>"?

Lasand gluma, eu inca mai am "galme" pe fund de un an de zile de la injectiile din reanimare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ileana, toate o sa avem un fund beton la cati bani bagam in el...hehehe....dar va fi cu folos cu siguranta.

Vreau sa va spun ca sunt atat de linistita fata de data trecuta cand de fiecare data cand mergeam la dr. aveam niste emotii cumplite,acum imi spun ce o fi o fi, ce vrea D-zeu, mai mult de atat n-am ce face.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Pe cuvant, Karula calma si optimista, acum tu calma si increzatoare...cate sperante imi dati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Fetele,sunt disperata...nu stiu ce sa fac!Imi vine sa de necaz.Am scris si dincolo la Fiv Timisoara.Am cumparat astazi revista Mami ...nu stiu daca voi o luati si acolo una intreba pe dr daca dupa cezariana poate ramane imediat insarcinata si dr i-a spus ca abia dupa un an pt ca oricum cezariana inseamna STERILITATE SECUNDARA.Asta ce mai inseamna ca uterul meu e posibil sa numai accepte embrionul..nu ma gandesc la a treia sarcina dar vreau din tot sufletul sa am un al doilea bb prin FIV.Este ca si cum as avea probleme cu uterul si voi duce greu sarcina pt ca uterul meu oricand o poate respinge.Nu stiu daca voi ma puteti ajuta cu un raspuns sper ca Ancar sa fie sincer si sa-mi spuna adevarul...


Va pup,

Gabi.

PS:Oare toate visele mele se duc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Ce-nseamna ideea asta, Gabi? Normal ca pana intr-un an de la cezariana nu e indicat sa ramai insarcinata, dar tu in octombrie ai deja doi ani de la operatie, asa ca nu-ti mai face griji pentru asta. Mama mea a nascut-o pe sora mea prin cezariana si apoi pe mine natural! Sora mea are doua cezariene si ti-am mai povestit ce complicat a fost la ea. In doi ani ti s-a refacut organismul cu siguranta, asa ca lasa disperarea, ca numai asta nu-ti trebuie.
Te pup,
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Daca femeia a suportat o operatie cezariana in trecut, este neaparat ca ea sa nasca numai in acest mod si pe viitor?
Operatia cezariana este una dintre cele mai larg raspandite operatii obstetrice. Ginecologii ofera asistenta urgenta femeilor in timpul sarcinei, efectuand operatia cezariana. Operatia cezariana poate fi si planificata, atunci cand femeia a trecut examinarea medicala si medicii care i-au supravegheat perioada de sarcina au ajuns la concluzia ca in acest caz operatia cezariana este cel mai eficient mod de nasteri pentru acea femeie. Femeile care au suportat o operatie cezariana in trecut, deseori in cadrul urmatoarelor sarcini au nasteri normale. Pentru ca nasterile in mod normal sa fie posibile, e nevoie ca rana de dupa operatia cezariana sa fie cicatrizata. Pentru aceasta este nevoie de un anumit timp. Ar fi bine ca urmatoarea sarcina dupa operatia cezariana sa fie nu mai devreme de trei ani. Toate femeile care au trecut prin operatia cezariana in trecut, trebuie sa se adreseze la medic in primele saptamani ale sarcinii, pentru hotarirea intrebarii, daca este posibila aceasta sarcina sau ea trebuie intrerupta, fiindca uneori ea poate aduce la complicatii pentru mama si fat. In afara de acestea, trebuie tinut in consideratie faptul ca intrebarea despre tactica legata de sarcina si nasteri la femeile, care au trecut prin operatia cezariana, deseori se hotaraste in ultimile doua-trei saptamani ale sarcinii, fiindca in aceasta perioada pot aparea simptome, care arata ca rana este slab-cicatrizata si pot aparea rupturi ale uterului in timpul nasterilor. Deci, este extrem de important ca femeia care a trecut prin operatia cezariana, sa fie internata in spital cu doua-trei saptamani inainte de sarcina.

Asta am gasit deocamdata. Dar calculele ies asa: in octombrie cand faci fiv ai deja doi ani plus sarcina ies aproape trei, deci cred in continuare ca nu sunt probleme.
Te pup, k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna fetelor, sunt f.suparata, am facut eco. si n-am decat 3 foliculi, 2 pe ovarul stang si unul pe dreptul de 9,5,sper sa mai "produc" cativa pana vineri cand merg iar la eco, atunci se va hotari ce si cum, am sperat ca voi raspunde mai bine la stimularea asta dar din pacate nu este asa....sunt dezamagita dar totusi nu-mi pierd speranta, asa cum spunea si Oana indiferent de cati sunt merg mai departe.

Va pup, sincer am nevoie de incurajari....si va multumesc ca sunteti alaturi dd mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Pia,
fruntea sus! sunt 3 si esti doar dupa 8 zile de injectii...o sa mai produci ceva!
Unde este opttimismul tau?!
Vine imediat Karula si ne spune cati foliculi a avut ea la prima Eco.
Fara stres! Optimism!
Voi m-ati inavatat asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pia,nu fi trista abia urmatoarea eco este concludenta.Ai rabdare si o sa vezi ca-i bine.Poate camenogon nu este asa de puternic ca puregonul si din aceasta cauza ai asa de putini.Depinde de dr si clinici pana la urma.Nici eu nu am avut prea multi la prima eco si la sfarsit am avut 15 foliculi si11 embrioni.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput