Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana magda spune:

pia, mult, mult noroc cu ac tratament! trebuie sa pleci la "drum" cu multa, multa incredere si cit mai putin stres pe tot parcursul; sa nu pui la suflet ca au crescut prea putin, sau ca nu-s foarte multi si alte chestii de astea care te pot stresa ingrozitor; sfatul meu este sa te gindesti la un final fericit si sa nu conteze ce se intimpla pe parcursul tratamentului; iti spun asta pt ca stiu o tipa de 38 de ani care a facut tratament, nu si nu reactiona, dr a vrut sa opreasca trat, dar tipa a insistat sa mai faca trat pt inca ceva zile; a avut un sg folicul matur!!! ala singur s-a si fertilizat, i l-au introdus; surpriza!!!! a ramas insarcinata cu doar unul; ea a nascut cind eram eu in spital la un fiv; si sarcina a fost si ea cu peripetii, dar are acum un baietel frumos, are...
nu uita, fara stres si cu multa, multa vointa si credinta..Sa dea domnul sa fie bine de data asta!
Cu drag, Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ileana,abia dupa ce faci analizele te trimit la FIV daca este cazul.S-ar putea ca intai sa faci stimulari simple cu puregon so poatea ca ai noroc si se prinde sarcina...asta in cazul in care tu esti bine la trompe,ovare,uter .daca ai probleme la trompe cum e la tine cred ca te pune la laparo.Deci pana in toamna eu cred ca o sa faci tratamente.Eu am facut 6 luni inainte de FIV.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pia,eu nu am spus la nimeni ca am facut FIV.Doar socrii si cumnata stie,restul stiu ca am facut tratament.Lumae este f.refractara la FIV inca in Romania si te considera nabab sau chestii dintr-astea.Unii ma iscodeau si ma intrebau ce tratament si le spuneam cu hormoni si atat.Abia cand am avut 8 saptamani si am vazut bb-lul la ecoam anuntat oficial ca astept un bb.Asa o sa fac si acumdaca da Dumnezeu sa fie bine in toamna.

Te pup,

Gabi.

PS:Fii tare,mai este putin si o sa fii...!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana magda spune:

nu, gabi!!! eu de abia m-am lasat de sportul asta... am 2 la activ; ultimul in oct 2002 cu o sarcina oprita in evolutie; daca mai fac ceva, e tratamentul liviei cu plante pt ca mi se pare o varianta mult mai sanatoasa si mai putin stresanta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Daca FIV-ul ar fi o solutie la indemana oricui (material), fara riscuri, stres si cu reusite macar de 90% (eventual din prima!), aceasta sectiune nu si-ar mai gasi rostul!!!
Dar eu cred (si aici ii raspund si lui Q) ca cele care ajungem in faza asta stim cam la ce ne asteptam. Si eu m-am revoltat la inceputul trat., simtind ca nu mi se spune totul (mai tineti minte subiectul meu?). Atunci am luat-o frumos pe cont propriu si am aflat destule astfel incat sa ma convinga sa-mi asum riscul, stresul si... banii. Erau cu mine in lot cateva femei care habar nu aveau ce li se intampla, ce inseamna procedura asta, chiar cele mai "mediatizate" detalii, pt. aceste femei mi s-a rupt inima.
Initial n-am vrut sa va povestesc despre complicatia mea, stiindu-va in curs de operatiune, dar m-am gandit ca daca mie mi-a prins bine ca m-am informat din timp de aceasta "hiperstimulare nedorita", cum e ea numita, poate va ajuta si voua.
Iar eu, acum, as lua-o de la capat daca ar fi cazul.
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Karula,ai dreptate, asta este sectiunea noastra.
Noi iti multumim ca ne-ai povestit nefericitul episod...dar sincer la cum ne-ai relatat, ne-ai informat, la modul tau super optimist de a privi lucturile...cred ca nici una dintre noi daca ar trece prin acea "hiperstimulare", cam stie ce are de facut, de asteptat ...nu ar mai fi acel 'capat de tara"...ca atunci cand nu cunosti....
Cat despre tipele ignorante de care spui....incep din ce in ce mai mult sa cred ca ala este un mod de viata...si pare un mod de viata fara suferinta, fara stres...dar cred ca si fara bucuria si emotia unei reusite...

Gabi,
nu stiu daca ma trimite la laparo...ca eu am operatia pe trompe nereusita...as vrea sa mai am macar o sansa cu laparo..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Oana am inteles bine? Ai facut 2 FIV?
Unde?
De ce vrei sa renunti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna scumpelor,
mutumesc mult Oana, si-mi pare rau pt.nereusita ta, dar eu exact asa sunt optimista, increzatoare si cu credinta ca D-zeu de data asta imi va asculta ruga. N-o sa ratez niciun folicul, sper ca totul sa fie ok. O sa vad maine (8.04) la prima ecografie cum stau lucrurile.

Iti multumim Karula ca ne-ai spus de "nefericitul" incident, desi se stie ca este posibila aceasta "hiperstimulare", dar exact cum ai spus si tu unele habar nu au ce inseamna FIV, dar nici nu vor sa se documenteze cat de cat.

Exact asa gandeste lumea Gabi, ca suntem nababi de ne permitem sa cheltuim atatia bani pe Fiv, ei nu ne pot intelege, fiecare din noi stim cate sacrificii am facut pt.a strange acesti bani.

Va pup Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus "nababa" Pia,

Ce faci? CUM S-A VAZUT LA ECOGRAFIE?
Hai ca avem nevoie sa auzim vesti bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Hehe, Pia, acum esti mai "bogata" in intepaturi cu o saptamana...
La sfarsitul tratamentului calculam cati bani "au intrat in fundul meu" si nu mai ziceam ca... nu dau doi bani pe el! Sari cu eco si la noi!
k.

Mergi la inceput