Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Dragi prietene in ale suferintei,
va admir pt. taria de care dati dovada.Desi nu se pune problema ca singura sansa ar fi FIV-ul m-am bagat si eu pe aici in seama.Va urmaresc mai toate subiecatele si ma emotioneaza povestile voastre.Eu nu poat spune ca am intr-adevar taria voastra.De multe ori ma abtin sa nu plang cand vad un copil pe strada.Ador copii inca de cand eram mai mic, EU AM DEJA 3 NEPOTELE, care din pacate nu sunt in tara.
Stiu ca la un moment dat voi avea si eu copilul meu dar nu pot sa nu plang cand aud vorbindu-se despre ei sau daca ii vad.In toamna am fost la sora mea cand s-a nascut al doilea copil si in momentul in care am intrat in salon si am vazut-o pe ea si pe celelalte mamici am izbucnit in plans.
Nu pot spune ca sunt batrana fiinca abia fac 27 de ani, iar sotul meu face 34, dar simt cum timpul trece pe langa mine.
\Si copii ma plac asa cum spunea si Ileana parca am lipici la ei.Acum un an am fost la o cunostinta care este asistent maternal si avea in grija un baietel care cat am stat acolo nu s-a deslipit de mine si de sotul meu, iar la plecare a inceput sa planga si sa nu-mi mai dea drumul.A trebuit sa ii atraga atentia cu altceva ca sa nu vada ca am plecat.
Inchei aici fiinca ochii imi sunt invadati de lacrimi si-mi cer scuze ca am intrat peste voi.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Draga mea Ioana, subiectul este ...deschis. Nu lacrimile sau depresiile ne arata taria, ci hotararea de a lupta in continuare pentru cauza noastra. Si pe asta o avem toate, se vede clar!
Am eu asa o presimtire ca spre toamna vom fi toate burticoase...
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Draga Kalrula,
asa este daca in viata nu lupti nu reusesti , asa suntem si noi NISTE LUPTATOARE.
Ce imi doresc mie sa vi se indeplineasca si voua, adica sa fit toate cat mai curand cu burtici.


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna scumpelor,

Ileana in pretul FIV-ului nu intra si analizele.
Durata analizelor dureaza cam o luna si ceva daca nu ai alte probleme, le poti face dupa ce vb.cu Ancar si in toamna ai sa fi ok cu totul.
Ileana dupa operatie, am facut "perfuzii, infiltratii, instilatii" sau cum naiba le zile ca fiecare le spune intr-un fel, dar este aceeasi procedura, unde am avut permeabilitate 2, si sincer cred ca nici Niculescu nu m-ar fi operat iar (cred ca mi-ar fi spus cu siguranta)si nici eu n-asi fi avut iar taria sa ma operez. Inaintea operatiei clasice am facut laparoscopie unde nu s-a putut rezolva nimic.
La Giulesti FIV-ul costa: 1300 $ fara ICSI (ICSI costa inca 500$, Decapeptylul 200$ (6.670.000 atat am platit eu acum),injectiile Menogon (ce fac eu) 165$/cutia si depinde cate ti se recomanda (eu 5) plus 500-600.000 lei Pregnilul. Acum la a doua procedura ni se face o reducere de 300$.
Consultatiile si ecografiile cu costa nimic.

Tumpi esti bine venita printre noi si-ti multumim pt.incurajari si urari si nu ne deranjezi din contra. Sper ca in toamne toate sa fim

Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Va multumesc mult .

Gagici, daca ar citi civeva " din afara" ce urari ne facem sa fim "burticoase" etc...., ne-ar mai pune un diagnostic si ne-ar trimite la psihiatru...
Asta este ..puterea DORINTEI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Da Ileana asa este, lumea zice ca suntem nebune ca ne dorim atat de mult un bebe, la primul FIV am spus la toti, acum n-am spus decat parintilor si atat, nu vreau sa mai dau explicatii in cazul unei esec, o sa-i anunt cand o sa fiu in 3 luni, nu de alta dar sa sa se pregateasca de botez....hehehe

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Eu deja gandesc egoist...sa nu se apropie toti de copilul meu, sa nu aia ...sa nu alta..."ca-i al meu " si numai eu stiu cum este cel mai bine pt. el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

La cat este de mare dorinta noastra de a avea bebe si eu cred ca as fi in stare sa nu las pe nimeni sa se apropie de el...dar cred ca n-o sa fim chiar atat de "nebune"...hehehe. Deabia astept ca peste un an sa stam de vorba pe forum la sectiunea "Parintii intreaba, parintii raspund"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana magda spune:

pia, mult, mult noroc cu ac tratament! trebuie sa pleci la "drum" cu multa, multa incredere si cit mai putin stres pe tot parcursul; sa nu pui la suflet ca au crescut prea putin, sau ca nu-s foarte multi si alte chestii de astea care te pot stresa ingrozitor; sfatul meu este sa te gindesti la un final fericit si sa nu conteze ce se intimpla pe parcursul tratamentului; iti spun asta pt ca stiu o tipa de 38 de ani care a facut tratament, nu si nu reactiona, dr a vrut sa opreasca trat, dar tipa a insistat sa mai faca trat pt inca ceva zile; a avut un sg folicul matur!!! ala singur s-a si fertilizat, i l-au introdus; surpriza!!!! a ramas insarcinata cu doar unul; ea a nascut cind eram eu in spital la un fiv; si sarcina a fost si ea cu peripetii, dar are acum un baietel frumos, are...
nu uita, fara stres si cu multa, multa vointa si credinta..Sa dea domnul sa fie bine de data asta!
Cu drag, Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Oana,vrei sa faci FIV?Constat ca ne-am inmultit.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput