Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Imi cer scuze ca raspund abia acum, dar la ora asta am ajuns de la serviciu si sunt frantaaaaa... Vreau sa fac un dus si sa ma culc. Nu credeam ca o sa ma darame asa prima zi dupa o pauza de zacut.
Maine filozofam pe tema varstei, a hainutelor de toamna-iarna etc....
Iertati un biet om terminat! Noapte buna! Va pup si visati domne' frumos ca parca asa ne-a fost vorba!
karula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

...maine dupa ora 14, ca dimineata merg la celalalt serviciu...
Pupicuti, k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna scumpelor,

Gabi si eu data trecuta la FIV am avut un asistent care venea acasa si-mi facea injectiile si slava domnlui ca i-am platit cu varf si indesat dar din pacate omul s-a mutat din blocul de vis-a-vis si uite ca acum n-am mai gasit pe nimeni care sa vina acasa, asa ca prefer sa merg la cel mai apropiat spital sa le fac. Am eu o cunostinta asist.med.care ar fi vrut sa ma duc la ea sa le fac dar sta tocmai in cartierul Militari si sincer este prea departe de mine, trebuie sa strabat Bucurestiul, eu stand pe langa Mall.

Terry eu nu le fac la cineva anume la Caritas, merg acolo la camera de garda si asistentele sunt foarte dragute si amabile, tu lucrezi acolo ca dr. sau asist.? Te pomenesti ca ne-am vazut pe acolo....ce mica este lumea. Exact cum am spus si eu nu suntem batrane si cu siguranta vom reusii implinirea marelui VIS.

Karula ma bucur ca ti-ai revenit.....viata merge inainte.
Va pup pe toate
Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Nu, Pia draga, nu am nici o legatura cu medicina. Lucrez in sediul spitalului (la centrul de la parter). Colaboram cu medicii si asistentele de acolo si cunosc pe cativa dintre ei (de la interne). Nu cred ca ne-am putut intalni. Eu stau acasa din iunie trecut cu bb Andreea si mai raman pana in decembrie.
va pup
terry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Aaaaaaa ce ametita sunt, am uitat ca esti cu bebica acasa, scuze, sa-ti traisca draga mea si sa te bucui de ea.

in special pe Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Dragele mele,
In cazul nostru singura reactie majoritara din partea celor care ne cunosc problema a fost: "...da' nu cumva va cam grabiti?" Eu am 29, sotul 28. Inainte de a ne casatori am stiut de oligoastenospermia lui si am inceput investigatiile si tratamentele, afland totodata cat de greu tratabila este. Am inceput lupta pentru bebe din stadiul de "cuplu" si il continuam in cel de "familie", desi diferenta dintre stadii este insignifianta. Cred cu tarie ca noile metode de reproducere asistata sunt un mare castig pt. familiile ca noi. Este o sansa, oricat de mica, si se castiga enorm de mult timp. Cei care au ajuns la 40 de ani incercand de atata amar de vreme sa aiba un copil au ajuns la aceasta varsta si pt. ca pana acum 2-3 ani nu exista sansa fiv-ului. Unii se intreaba daca nu cumva "prea repede ati fost propusi pt. fiv". Eu cred ca nu. De ce? Pt ca un medic cu experienta stie din start care sunt sansele unei anumite afectiuni, si atunci recomanda fiv-ul ca ultima solutie fara sa mai consume ani din viata cuplului, bani pe tratamente fara rezultat, rodaj psihic etc.
Varsta are un rol important, e drept, dar organismul si psihicul au la randul lor o varsta care nu coincide musai cu cea din buletin. In cazul meu varsta a fost un mare avantaj. Organismul tanar si sanatos a raspuns foarte bine la stimulare. Sper sa fie un avantaj si in cazul prinderii si mentinerii unei sarcini. Dar aceleasi sanse le poate avea si o femeie de 40 de ani, la fel cum la 20 de ani poti avea complicatii care nu-ti mai dau nici o sansa...
Prima si cea mai importanta depresie prin care am trecut noi a fost cea in care ni s-a spus ca fiv-ul e singura sansa. Nu puteam accepta ca pana acolo nu se mai poate face nimic. Dar ne-am dat seama destul de repede ca altfel am fi ajuns ca peste 10 ani sa fim de-a dreptul "consumati" de nereusite.
Ce ma bucura enorm este ca n-am trecut niciodata pana acum prin momente atat de critice incat sa ma pufneasca plansul vazand copii pe strada sau femei insarcinate. Ma umplu de bucurie vazand asa ceva. D-aia si linkul cu pricina care pe noi ne bine dispune.
Gabi mi-a trimis la un moment dat pozuta cu "fivuletul" ei. L-am chemat pe sotul meu la monitorul meu, ne-am luat in brate si am ramas minute bune in sir uitandu-ne la Simonica fara sa scoatem un cuvant. Cand ne-am dezlipit in sfarsit de ecran, aveam fetele luminate de un zambet special si eram cu bateriile incarcate... Si am luat-o de la capat, fara sa ne mai dispara zambetul ala din suflet.
Chiar si necazul cu hiperstimularea mi-a dat un nou avant.
Sper sa va fi fost cat de cat de folos "descarcarea" mea...
Va pup pe toate,
karula.

PS: la Medsana nici nu se face fiv vara... Probabil iunie si abia in septembrie din nou, dar asta aflam cand se intoarce Ancar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Karula cata dreptate ai in cele spuse, si eu si sotul cand am vazut poza Simonicai si bebeul lui Livia (sa le traiasca) ne-am spus: VOM REUSII CU SIGURANTA SA AVEM SI NOI UN BEBE, dupa atatia ani de chin (tratamente, operatii) si sperante desarte, eu una imi reprosez acum de ce n-am mers de acum 2-3 ani la FIV dar marea problema a fost :BANII. D-zeu mi-a dat taria de a o lua de la capat mereu si de a incerca tot ce este posibil.
Va pup Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

V-am mai spus, dar ...sunteti super tari ...va admir taria de caracter si ma inclin in fata voastra..imi place sa citesc mailurile voastre ca-mi dau si mie putina speranta...eu nu pot, eu sunt terminata psihic, mai ales ca "eman" ceva anume pt. copii si toti mi se urca in cap fara ca eu sa fac vre-un gest.
Eu sunt o persoana rece, dar cand este si un copil in grup, la mine vine si pe mine se catara...la faza asta eu sufar ca nu am copilul meu ...
Astazi a fost prima zi calda in Brasov...a disparut si toata zapada...acum ca-mi spuneti de lucrul asta cu FIV-ul si vara , as vrea sa nu mai vina vara....
De astazi in 2 saptamani am programarea la Ancar.
Tu cand vorbesti cu el Karula?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Karula, Pia,

M-am mai trezit cu niste intrebari:

1.In pretul enuntat de catre voi al FIV-ului, sunt calculate si analizele ( respectivele dozari...etc?)
Eu cam sunt acum la capitolul calcule si de unde reduc ca sa...
2.Cam cat a durat perioada de analize pana s-a hotarat inceperea procedurilor?
3. Pia, dupa prima operatie, a mai fost discutia de o alta interventie? Nu a fost o intamplare acel "spasm" pe care l-ai avut tu? Nu se mai putea "repara" nimic, sau nu ai mai incercat pe calea interventiei chirurgicale?

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Ileana, in "costul" fivului intra doar dozarea de estradiol (la vreo doua sapt. de la inceperea trat.), cele trei eco transvaginale obligatorii spre sfarsitul trat. si "facutul" injectiilor, ceea ce in cazul tau nu se pune, ca nu vei veni zilnic in Buc. pt. asta.
FIV - 2300$ (fara ICSI ca la voi nu e cazul, nu are sotul probleme)
Tratament (fiole) - cel putin 70.000.000 cel mult 85.000.000 lei.
Restul de analize premergatoare le platesti separat. O consultatie la profesor costa 290.000 dar noua nu ne-a luat bani pe vreo 4-5, doar o data, la sfarsit. In rest a zis "doar am stat de vorba"...
k.

Mergi la inceput