Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Salut gagici,

Constat si ca ne "inmultim" si ca incep sa fie mai multe opinii.
Pia, Karula...ati gasit chestia aia tare in ceea ce a scris Tery?
Eu am inteles ca "Ancar" a dat ca "inexplicabila" nereusita a 2-a oara....
Cz.: Trebuie sa reusim! Sansele sunt super mari.

Karula,

Adresa a fost ciudata ca nu am schimbat eu adresa de pe calculatorul pe care am intrat.
Presupun ca a intrat de pe numele secretarei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna Ileana, am inteles ce a spus Terry, explicatia la prima mea nereusita a fost " asa s fost sa fie, asta este, sansele sunt de 17%, asa a vrut D-zeu" deci o explicatie clara nu au nici ei.

CU SIGURANTA VOM REUSIIIIIIII TOATE INDIFERENT PRIN CE METODA

Va pup Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Pia, Karula,

Adica daca eu merg in 17 aprilie la Medsana...nu o sa ajung la faza finala a FIV -ului decat in toamna .( cel mai devreme septembrie?)Ce este atat de rau cu "vara" asta?
Karula, tu crezi ca nu o sa poti sa faci transferul in mai?
In mai nu-i vara..
Terry m-a speriat cu varsta...eu implimesc 30 si sotul meu 34...suntem batrani?
Eu arat de 30...nu sunt nici mica si nu sunt nici slaba...dar sunt batrana?
Karula ( pe care o consider de aceeasi varsta..29) ...m-a convins 3 saptamani ca-i tanara...acum iar ma intreb sunt batrana?
Pia cati ani ai? Dar sotul tau?
Sotul tau Karula?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ileana cum sa fi mama batrana la 30 de ani, pai eu ce sa mai zic la aproape 38 si sotul 41 in luna mai (speram ca de ziua noastra sa fim cei mai fericiti oamenii de pe pamant), noi putem spune ca suntem batrani..hehe....dar sincer nici eu si nici sotul meu nu ne consideram batrani pentru a avea un copil.
Da cred ca ai sa ajungi in toamna cu FIV-ul, ei recomanda toamna si primavara deoarece cica sunt mai multe sanse de reusita. Dar daca tu vrei neaparat vara eu zic ca se poate, acum depinde si de recomandarea medicului.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Ti-e clar ca inca plang, dupa link-ul cu "pozute"...ce sa zic...daca este in toamna, mai inghit...sa dea Dumnezeu sa fie...

Eu , trebuie sa recunosc ca nu am depasit inca faza cu intelesul...nu inteleg de ce cine nu vrea, si altele ce "sunt vai de mama lor"..au copii, si ii tarasc dupa ele prin oras..si murdari..si saracii...si noi trebuie sa ne dorim atat...nu conteaza ce fac,prin ce trec...dar vreau si eu...de ce nu se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Si eu am plans dimineata cand am vazut pozele, mi-am pus ca si tine de nnnn ori intrebarea de ce eu nu pot avea un copil asa de mult dorit si alte ii lasa prin spitale, pe strazi, etc.

Dupa primul esec toata lumea imi spunea sa ma rog la D-zeu, si eu si sotul intr-un acces de furie am spus " unde este acest D-zeu acum cand am atata nevoie de el si de ce nu ne da ceea ce dorim cel mai mult, nu cred ca el mai exista pt.noi" dar am revenit asupra gandurilor si cuvintelor spuse la furie.
Nu stiu suntem greu de inteles de ce ne dorim atat de mult un copil, am colege care imi spun la ce-mi trebuie copil si atata chin....cele cu copii nu stiu daca ne vor intelege vreodata.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Asta este adevarat ca nu ne pot intelege.
Si totusi este mult mai profund decat : "iti doresti ceea ce nu ai".
Speram sa reusit..Trebuie sa reusim!

La ce ora faci injectiile?
Cine ti le face?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Stii doar ca speranta moare ultima....asa ca o sa speram ca totul va fi bine
Injectiile le fac la 19,30 la Spitalul Caritas.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu aveam un asistent care imi facea injectiile acasa pe care il plateam dar eram sigura ca vine tot timpul.Adica vreau sa-ti spun ca ii faceam o atentie per ansamblu.
Sa nu va mai aud ca sunteti batrane la 30 de ani ca nu stiu ce va fac.Eu am 34 si nu-i nici o problema,acusi sare tot forumul pe voi .
Eu am facut primul FIV in 15 Iunie 2000 si am prins caldurile in toata splendoarea lor.Imi era ingrozitor de cald in casa si aveam si dureri ingrozitoare si ca urmare dupa 7 zile gata...s-a dus bb.Starea de disconfort creata de caldura +disconfortul FIV-ului au dus la nimic...valoare 0.Din aceasta cauza va spun sa aveti rabdare,asa cum ati asteptat pana acum mai puteti astepta 4-5 luni,e greu de asteptat stiu dare mai bine.Al doilea FIV l-am facut exact pe 3 martie 2001 si am reusit.
Terry,nu am facut niciodata inseminare pt ca Ancar nu ne-a dat decat sansa FIV-ului si acesta cu ICSI.Ce sanse sa urce singurei cand doar cu ICSI s-a putut in FIV.Eu una nu cred,sotul meu are mobilitate 30% si normali doar 10%.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Dragele mele n-a zis nimeni ca sunteti batrane la 30-40 ani. La noi a fost o problema mai delicata. Avand in vedere mediul in care lucreaza sotul meu (care nu se pune in discutie sa-l schimbe) tratamentele erau de lunga durata. La inceput s-a pus problema daca sa-i faca biopsie sau nu, pana la urma renuntandu-se si aplicand metoda clasica. Uite nu mai stiu ce ce mobilitate si motilitate are, dar era f. scazuta, nr, spermatozoizilor, f.mic si el. Nu o luati ca pe ceva general. Este o particularitate. Nu inseamna ca si voi veti pati la fel.
Gabi, stii de ce te-am intrebat de insamantare, pt. ca o pereche cu caz cat de cat asemanator noua, a inceput investigatiile la Giulesti si li s-a spus intai sa incerce de cateva ori insamantarea si apoi FIV. Nu stiu de ce aplica metoda asta, dar fiecare medic cu ale lui.
Eu n-am facut cu Ancar ci cu Denisa Costea.
Si inca ceva sansele erau de 20-25% sub 35 de ani, ele scazand dupa 35 de ani. Intr-unul din loturi erau femei mai in varsta care au reusit din prima. Fara nici un fel de probleme.
Nu faceti greseala sa va ganditi ca nu veti reusi.
Noua ni s-a spus ca este la fel ca in cazul unui cuplu normal, in care femeia nu ramane dupa prima noapte de dragoste insarcinata.
Pia la cine faci injectii in Caritas? Eu lucrez acolo.
va pup pe toate
terry

Mergi la inceput