Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Eu am gasit informatii ca injectia aia trebuie sa opreasca ciclu...cum este bine pana la urma?
La tine a oprit fluxul menstrual, Karula?( Tu esti campioana foliculilor)
Pia, ecografie vaginala? Sau alt tip?

Putere de a spera tuturor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Eu am inceput direct stimularea, fara injectie de oprirea ciclului. In timpul tratamentului (la aproape doua saptamani) mi-a venit ciclul cu o mica intarziere si a tinut mai mult ca de obicei. Apoi, dupa calendar, ar fi trebuit sa-mi vina din nou chiar in perioada procedurii, dar nu s-a intamplat, injectiile "deregland" cursul normal, doar ma pregateam de ovulatie, nu? Pe 20 am facut extractia, pe 30 martie mi-a venit ciclul (nefiind cazul de embrioni) cu dureri mari, abundenta etc. dar asta prima si a doua zi. Deci: desi Gabid acum trei ani tot cu Ancar a facut o injectie de oprire a ciclului natural, eu am inceput direct cu Dipherelil (21) de fiole si apoi Puregon (cinci fiole pe zi)+ Pregnyl pt. declansarea ovulatiei. Eco transvaginale am facut doar trei, spre finalul tratamentului, in functie de care unora dintre paciente le-a modificat doza, mie mi-a pastrat-o de cinci pe zi.
Ileana: mailul de la tine avea o adresa ciudata, asa ca-ti zic aici ca embriotransferul se face la Medsana la doua zile de la recoltare. Eu astept sa-mi zica Ancar cand se intoarce cum "arata" ovarele si cand pot face embriotransferul. Acum eu ma simt cat se poate de bine, dar pana nu vad ca totul e OK, nu ma pronunt la data inseminarii. Banuiesc ca in cel mai rau caz in toamna, dar tare as vrea sa fie mai repede, ca nu mai am rabdare...
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ileana, normal ar fi fost sa-l opreasca, dar nu este o regula, ti-am spus ce a zis Niculescu. Ecografiile sunt vaginale. Vezi tu fiecare cuplu cu problemele lui, la unul se aplica alt tratament, la altul altceva....asa ca ai sa-ti dai seama numai atunci cand ajungi la FIV cum or sa stea lucrurile la tine.

Karula poate da D-zeu si o sa fi bine si hotaraste Ancar sa-ti faca embriotransferul mai repede. Eu in toamna sper sa am deja cateva luni....offff

Va pupicesc Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Si eu am facut aceasta injectie inainte de a incepe stimularile si nu am mai avut ciclu pt ca pt asta se face.Acum 3 ani la Medsana asa procedau,se facea injectia si apoi incepeau stimularile.

Va pup,

Gabi.


PS:Eu mai am de asteptat o vara pana la momentul inceperii tratamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Buna fetelor! Tin pumnii la toate aspirantele la FIV. As dori sa va impartasesc cateva experiente prin care am trecut si eu facand acest tratament de doua ori. Prima oara am facut vreo 15 ovule, dupa fertilizare au ramas 10. La prima incercare am fost hiperstimulata si aveam o burta de vreo 6 luni. Nimic nu ma mai incapea. Nu mai puteam sa respir deloc. A trebuit sa fac perfuzii cu albumina. Dupa ele ma simteam ceva mai bine. Mi-am implantat 4 embrioni. A doua oara, dupa congelare din cei 6 au ramas 4. I-am pus si pe aceia. Nu vreau deloc sa va inspaimant. Cand am intrat la introducerea embrionilor am fost prima si curioasa am intrebat in stanga si in dreapta cum este. M-a speriat atat de tare o tipa de acolo, ca atunci cand am ajuns pe masa si am vazut sculele alea mi s-a facut rau si a fost nevoie sa intarzie putin procedura ca sa-mi revin. Mi s-a adus un pahar cu apa, mangaieri din partea sotului, a doctoritei (la Medsana), iar pe monitor nu m-am uitat decat partial. Atata eram de panicata. A doua oara a fost mult mai usor. Despre injectii pot sa va spun ca nu le-am simtit. Stiam ca le fac pt. o cauza nobila si nu le-am dat atentie. Se fac in locuri diferite (pe fese, dar nu in acelasi loc). Fiti "barbate" fetelor.
va tin pumnii si Dumnezeu sa fie cu voi!! (se pare ca are si el un rol in toate astea)
va pup terry
P.S. Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Buna Terry,
Cand ai facut fiv? Sa inteleg ca n-ai reusit nici a doua oara?! Poti sa ne spui ce probleme ati avut voi? La cat timp de la primul ai facut al doilea embriotransfer?
Cam astea ar fi intrebarile mele si mi-e rusine ca sunt prea multe, dar cu siguranta nu te superi...
Cu drag,
karula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Terry, de ce zici ca ai facut trat. de doua ori, ca eu inteleg ca a doua oara ai facut doar embriotransfer, cu embrioni congelati...
Ai fost pacienta lui Ancar sau a Denisei Protopopescu?
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

A fost pacienta Denisei Protopopescu.Eu am discutat cu ea imediat ce a intrat pe forum.Are 2 FIV-uri la Medsana cam in perioada cand faceam si eu.Dupa 2 nereusite e cam greu sa o iei de la capat...restul poate ca va povesteste ea.Eu sunt una dintre reusitele Medsanei si ea o nereusita.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Acum nu va inspaimantati pt ca la Medsana sunt si o gramada de reusite...eu nu as face a treia oara daca nu as sti asta.Eu la transfer nu am vazut nimic inspaimantator si am facut de 2 ori.Am privit pe ecran imaginea embrionilor din laborator atat.Restul este fascinant.Numai conteaza ce simtiti,conteaza ca embrionii sunt inauntru.Oricum ca sa nu va speriati,simtiti ca o intepatura si gata.

Va pup,

Gabi.

PS:Terry,nu le mai speria asa de tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Ciao fetelor!
Asta a fost si ideea sa nu faca ca mine, sa asculte pe altcineva. Pe mine m-a panicat f.tare o pacienta. Normal ca dupa aceea mi-am dat seama ca nu era nimic inspaimantator. Mai apoi sa-mi spuna d-na dr. ca au mai avut probleme cu pacienta respectiva care "avea gura cam mare". N-a fost nevoie sa le spun despre cine era vorba, pt. oricum n-o cunoasteam. Intentia mea n-a fost decat sa le spun prin ce am trecut eu(cu hiperstimularea) nicidecum sa le sperii. Intr-adevar a doua oara am privit cu alti ochi, pt. ca stiam ce urmeaza, imaginile de pe ecran normal ca mi s-au parut si mie fascinante si mi-am spus ce reactie tampita am avut prima oara. Poate m-am exprimat gresit la mesajul anterior, dar nu e nimic de speriat.
Mai, la noi, problema e a sotului. Se pare ca doar dupa mai multe incercari am fi reusit si noi, dar pe langa o azoospermie severa, lucreaza si intr-un mediu radioactiv si asta scade sansele. Si cum alt serviciu nu are, asta este. Problema lui nu are o cauza cunoscuta. Am facut la interval de 6 luni cu Denisa P.(acum Costea), dar si Ancar a fost alaturi de noi. Amandoi mi s-au parut pe langa profesionisti, niste sufletisti.
Nereusita este inexplicabila: "asa a fost sa fie". Oricum, eu recomand cu incredere acest tratament pentru ca intr-adevar sunt f. multe reusite. Trebuie sa fiti optimiste.
Cu siguranta nu m-am suparat karula. Nu ma supar eu asa usor.
terry
P.S. Gabita, draga, crezi ca le-am speriat asa de tare? Sper sa fi reparat daca s-a inteles gresit. Imi cer scuze daca am fost melodramatica (poate ora e de vina). Nu vreau sa va suparati pe mine.
va pup pe toate terry

Mergi la inceput