Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pia,la al doilea FIV si eu am crezut ca nu o sa mai am emotii si va fi altfel dar bineinteles ca nu a fosta sa si cele 2 saptamani de asteptare m-am gandit numai la ce va fi...adica la bb.Si eu imi inchipuiam ca voia vea tripleti,gemeni...aveam 5 embrioni congelati.In ziua cand am facut analiza cred ca aveam tensiunea 100.
Acum am inceput sa ma gandesc la al treilea FIV .Sunt asa de fericita ca voi face iarasi Fiv si poate Dumnezeu ma ajuta si in Octombrie raman insarcinata.Sunt sigura ca voi avea aceleasi emotii si griji ca la primul si al doilea FIV.Totusi Simona imi da speranta ca voi reusi.Cum am reusit odata voi reusi si a doua oara.


Va pup,

Gabi.

PS:Cred ca vremea aceasta imi da o stare de nervi,agitatie si ma gandesc la toate prostiile.Acum sunt mai bine ,gandesc mai pozitiv.La Metro au bagat si articole de bb Chicco.Astazi ii spuneam lui Dan uite pt bb 2 o sa iau biberoane din astea!O sa iau tot ce nu i-am luat Simonei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Da, Pia, am facut Dipherelil de 0,1 si de aia am facut 21 de fiole, apoi Puregon cinci fiole pe zi cam doua sapt. jumate. La noi lotul s-a impartit in doua, in prima zi cele care erau OK, in a doua cele care erau asa si asa. Eu am fost... in a doua zi, pt. ca desi aveam o gramada de foliculi, nu se maturasera toti, dar in ziua aia s-a vazut pana la urma ca "au dat in parg". Si la Amcar au fost paciente care au facut un singur Dipherelil, doza mare, ca la tine. Habar n-am care e criteriul, dar e clar ca tratamentul se stabileste doar individual.
La Medsana se strang cam 15 pe lot (luna), pt. ca trebuie sa vina grecii. La implantare se mai aduna "restantierele", cum voi fi si eu. Se vedea clar diferenta de stare de spirit intre veterane si noi astea incepatoare... Cand "colegele mele de generatie" faceau implantul, eu stateam cu perfuzii si burta la gura, dar tot am reusit sa le fac sa rada (mi-era teama sa nu le sperie imaginea mea tocmai in ziua aia care pt. ele era asa de importanta). Aseara au aflat deja rezultatul... Ar fi trebuit sa-l aflu si eu. Dar timpul zboara pana la urma, si vine rand pe rand vremea fiecareia dintre noi.
Ma gandesc (frumos) la tine,
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna scumpelor,

Gabi asa este, n-ai cum sa nu ai emotii indiferent ca stii ce te asteapta. Sunt sigura ca ai sa reusesti iar in toamna mai ales ca o ai pe Simonica care iti da mult curaj. Cand am fost acum la ecografie era o doamna care avea un baietel prin FIV si acum vroia sa incerce iar(este in tratament) si avea 43 de ani.

Karula scumpa mea ai sa vezi ca timpul zboara si ca maine vine ziua in care bebeii vor fi implantati si sunt sigura ca in toamna o sa vb.aici de greturi, vitamine etc.

Aseara i-am dat sotul sa citeasca mesajele voastre de incurajare de ieri si am fost impresionat cat de apropiate suntem si ce fete deosebite sunteti. Va multumeste ca sunteti aproape de mine si-mi dati mult curaj si incredere.

Va pupic cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Karula,
Cum stai cu numaratoarea pana se intoarce Ancar?
Eu am inceput deja sa "trag linii pe perete".
Mai am 8 zile...oare ce o sa zica...pt. cand si cum o sa fiu...al meu sot facea ieri calculul cati bani ii mai trebuie...l-am 'linistit".. ca poate trebuie sa asteptam pana in toamna si atunci a inceput cu programarea ;" ca in iulie incep tratamentul si gata...la 1 septembrie e toamna...se poate face.."
Nu mai are pic de rabdare...

Ai vre-o legatura intre tipele care zici ca trebuiau sa afle ieri rezultatul? Oare care este prognoza...Acum mi-am amintit ce zice Gabi, ca la primul ei FIV Ancar nu a fost in tara si ea avea niste dureri de numa...din nou cred (revin), Karula si zic ca este mai bine ca ti s-a refacut organismul dupa stimulare si-ti face pe urma implantul...asa cred eu...

Pia..ce mai daca ti-a revenit moralul, gata este ca si facut...vineri plin de foliculi la Eco, se hotaraste recolaterea...si primul "fivulet" din "lotul" nostru de pe forum l-am hotarat, AL TAU!
Numai ca aici este un lot egalitar. Fiecare trebuie sa primeasca! Cel putin UNU!
SUNTEM O SOCIETATE CU UN PRINCIPIU EGALITARIST, COMUNIST.
Fiecare trebuie sa primeasca...

Hai ca deja bat campii...

Karula, tie ti-a recomandat Ancar ( sau altcineva din echipa) ceva vitamine inainte de tratament? Sau acum?

Sti ce "a iesit?"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ileana scumpa mea, sa te auda D-zeu si sigur fiecare trebuie sa primeasca un bebic.....dupa atata chin ar cam fi cazul.
M-ai facut sa rad....cu egalitarismul si comunismul.....dar sunt de acord

Chiar sunt si eu curioasa daca Karula stie ceva de rezultatele fetelor din lotul ei! Da Doamne ca la toate sa se fi prins un oulet acolo.
Te pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Ce faceti fetelor, ma vorbiti "pe la spate"? Nu mai poate omu' sa lipseasca putin de pe net...
As vrea si eu sa stiu rezultatele, dar mai mult ca sigur sunt confidentiale, poate ii arunc lui Ancar o intrebare cand il vad (daca imi mai arde). Dintre fetele care au facut fiv nu stiu pe nimeni (si chiar de-as sti, parca n-as avea curaj sa sun in astfel de momente...), dar am "pile" la asistente si cand dau de una dintre ele le trag de limba.
Tare as vrea sa ma vada inainte de Pasti... Poate ma cheama si pe mine pe 17 si ne vedem acolo, Ileana, desi nu cred, ca dupa asa o absenta sigur e superaglomerat... Cred ca tot la spitalul ala imputit ma cheama. Oricum nu mai conteaza, important e sa ma vada cat mai repede si sa dea o prognoza, favorabila, evident!
Va pupez,
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pia,cum stau cu moralul?Sper ca bine pt ca se apropie.Poate ca de pate ne dai vestea cea mare ca bb este in burtica...Of,iti doresc din tot sufletul sa reusesti pt ca tare mai stiu prin ce treci...Cand am reusit am spus doar atat:Doamne ce noroc am avut pt ca FIV-ul este o mare loterie.Si asa a fost!Unele reusesc din prima,altele dintr-a doua incercare si altele ...nici nu vreau sa ma gandesc.Odata cu mine au reusit si fete din prima...acela noroc.

Karula,spuneai ca stii ca in Ungaria se gaseste puregon la jumatate de pret fata de Romania.Eu il trimit pe dan in Ungaria daca asa este...merita.Te rog,imi spui si mie unde ?


Va pup,

Gabi.

PS:Eu vorbeam de loterie si uite ca in Octombrie gata ma duc iarasi...nu stiu daca este chiar loterie,cred ca depinde de fiecare organism.Pe mine vitaminele ma intaresc.Din aceasta cauza ma gandeam sa iau prenatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Gabi, sotul unei tipe care facea cu mine fiv a zis ca le-a luat din Ungaria cu echivalentul a 500.000 ceea ce inseamna mai mult de jumate economie. Dar nu stiu din pacate amanunte... Daca as fi stiut de la inceput as fi luat si eu cumva de acolo, Ancar ne-a sugerat ca in strainatate sunt mai ieftine, dar nu ne-am gandit ca strainatatea aia e asa de aproape de noi... Banuiesc ca poti gasi pe net o adresa de mail a unui centru farmaceutic din Budapesta si ii intrebi pe ei. Scormonesc si eu.
Te pup,
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Uite, am si gasit:
http://www.organon.hu/organonhun/index_organon.html
Organon este firma producatoare a Puregonului, asa se explica de ce sunt atat de ieftine: au reprezentanta la Budapesta, nu se mai importa ca la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna fetelor,

Karula eram si noi curioase de rezultatele de la Medsana......si ce n-avem voie si noi sa "barfim pe la spate" ...hehehe(am glumit, nici nu se pune problema de barfa).
Gabi cu moralul stau asa si asa, sper ca maine sa primesc de la Niculescu o veste mai buna, ca am produs ceva mai multi foliculi. De Paste sigur vor fi bebeiiiii in burtica dar o sa stau cumintica sa astept cele 14 zile sa vad daca am reusit sau nu, eu cred ca in jur de 3-5 mai o sa stiu sigur daca am reusit....si SIGUR VOI REUSII DE DATA ASTA.
Daca la LOTO nu castig macar la FIV sa am sansa. FIV-ul chiar este o loterie.....castigi sau pierzi, eu imi doresc si va doresc din tot sufletul sa CASTIGAM TOATE.

Va pupic cu drag

Mergi la inceput