Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Fetelor, am reusit sa trimit citeva poze ale lui Tudor pe adresa noastra comuna.Maine face 4 saptamini,iar pozele sint de la virsta de 3 saptamini.
Am vazut ca discutati despre oportunitatea folosirii suzetei.Al meu bb,fiind f lenes,dupa 5-10 min de supt foloseste sinul drept suzeta,asa ca pediatra mi-a recomandat sa ii dau una.Deci o folosim,cu succes vad.
Despre pompa de sini nu am deloc cuvinte de lauda.Am dat aproape un milion pe ea,degeaba.Nu ma ajuta cu nimic.
V-as intreba in schimb,cum suportati durerile de sfircuri.Ca mie imi vine sa pling la fiecare alaptare.Pot sa pun o tona de garmastan ca nu e bun de nimic.Am si un unguent din maternitate si tot degeaba.Numa nu se vindeca.
In rest ce sa va spun,acum eu sint bine.BB a fost bine de la inceput.Dar ,ca si alti puiuti fornaie din nasuc de ma innebuneste.Pe el la fel.Iar pompa aia nu face 2 bani.Nu am reusit niciodata sa extrag ceva.Merge in gol.Iar cu betele alea de urechi de-abia scot cite ceva si mi-e si frica sa nu il ranesc.
Tudor a luat in greutate 350 de gr sapt trecuta.In seara asta il voi cintari din nou.
Va pupacesc dulce.
leea +Tudor

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Spune-ti-mi va rog,cite saptamini dureaza lohiile pina la urma? Stiu ca depinde de organism,dar asa,orientativ.
Si inca ceva pozele cu feciorul meu au la expeditor ea ea.
Pupici

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Leea bine ai revenit!!!

Sa stii ca si eu am probleme cu durerile de sfarcuri (si noi am facut ieri 4 saptamani). Am dat si cu garmastan si cu bepanthen dar tot ma ard, incta am ajuns sa merg cocosata, sa nu cumva sa ma atinga vreo haina in zona sensibila! Astept si eu solutii..daca are cineva.

Pozele lui Tudor nu reusesc sa le vad, apare mesaj de eroare la accesarea mailului. Nu le-ai pus si in contul de photos?

Tania & BB Stefan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Buna seara fetelor! Hai ca vad ca suntem pe drumul cel bun si am revenit la discutiile noastre preferate!

Mandy- 1. alocatia nu am primit-o inca. 2.Nici vorba de asa ceva. Pe formularul ala de 6 pagini - Anexa 1 la Normele metodologice, pe ultima pagina este si o declaratie a sotului, cu datele lui, tot, semnatura etc. Acolo trebuie bifat doar ca nu beneficiaza el de CIC. Dar no way de notariat si autentificare. Cine ti-a zis asa ceva?

Leea- ma bucur ca sunteti bine si tu si Tudor. A luat super in greutate. S-o tineti tot asa.
La mine lohiile au tinut putin, vreo 3-4 sapt, maxim.

Si noi folosim suzeta, cu succes, in momentele cheie. Dar nu e fana deosebita! Depinde de moment.
In schimb, suntem fane pumnisor. Mai excat, pumnisorul sting... E de belea fii-mea. Daca ii dau suzi, si-o smulge, o aunca si-si infige pumnisorul in loc. Daca il scot si-i dau suzi, iarasi, aceeasi chestie. Reusesc sa evit pumnul doar daca ii pun o jucarie-bratara pe minuta cu pricina si nu ajunge pumnul la guritza!!!

Intrebari: 1. daca isi suge pumnul sting, e semn ca va fi stingace?

2. Si bebelacii vostri au balutze? Ca a mea are stive...


Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Tania eu am intrat pe adresa noastra si am resusit sa vad pozele.Voi incerca totusi sa le pun si pe photos,desi nu stiu daca sint suficient de stiutoare ca sa reusesc asta.
Uite acu ma apuc de munca.
Leea si Tudor

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

leea, se poate lungi" distractia" cu lohiile pana spre 6 saptamani...

mandi, la andrei am primit alocatia dupa vreo 3 luni si ceva... adica depus dosar la inceputul lui august si prima alocatie a fost la sfarsitul lui noiembrie.acum am dosarul depus din 26 nov... si asteptam...

la primarie n-am auzit sa se fi cerut vreun act autentificat la notar. dar cate bordeie... stii tu.

pompa de muls se sterilizeaza la fiecare folosire. asta daca laptele se da la bb, daca se arunca nu-i nevoie.

joy, plecatul intre mese nu-i o solutie, ca te duci in magazin si stai cu ochii pe ceas sa fii acasa la timp si sa nu planga nici macar 5 minute de foame... testat deja. e prea stresant. mai bine iei bb cu tine, te uiti mult mai linistita la vitrine.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ripley, eu am vazut si bebe de 2 sapt in ham, la verticala. Important e sa-i sustina capul bine. Si sa nu stea prea mult in ham - la fetite cica ar exista ceva risc in caz de luxatie de sold, iar la baietei iar nu e buna presiunea prin zona.

Fetelor, va dau perefcta dreptate, asa simt si eu lucrurile:
- si cu plansul/scremetele din cauza gazelor
- cu alaptatul la ambii sani: stam 20 min la unul inainte sa vedem daca bebe mai vrea. Si incercam cu acelasi, numai ca el de obicei nu mai vrea sa traga, pe cand la celalalt mai suge cu sarg 20 min...
- si cu colica si luatul in brate...


Pentru ca bebe sa ajunga sa se sature cu laptele de sfarsit, ar mai fi solutia sa il mulgem pe cel de inceput si pus apoi bebe la san... Eu inca n-am practicat asta.

Cristina Baku, acum am ajuns sa vad si pozele: iti vine foarte bine noua frizura, cu parul intins... Bravo pentru o mamica ce mai are grija si de ea!

Din categoria luxurilor pe care mi le-am permis weekend-ul asta, cand a fost si tati toata ziua cu noi: dat cu crema dupa dus, citit , vazut ce film e pe HBO (poate weekend-ul viitor si apuc sa vad jumatate din el ), si ... conversat pe DC !


Maria & Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Am reusit sa ''montez'' pozele lui Tudor pe photos in contul nostru.
Noki si al meu fecior isi baga labutele in gura,e adevarat ca mai mult pe dreptul,dar nu cred ca inseamna ca e dreptaci sau daca il baga pe stingul e stingaci.As zice ca e prematur sa tragem astfel de concluzii.
Eu mai am o problema cu gherutzele.Se zgiriie pe fata intr-o veselie.I-am taiat o data unghiile dar pediatra a zis sa nu mai fac asta ca ar putea face panaritiu si ca oricum unghiile i se rod singure.Asa ca i-am cumparat manusi.Insa...o prietena mi-a zis ca stie un caz in care copilul si-a bagat mina in gurita si s-a sufocat cu manusa care i-a picat.Nu mai stiu cum sa fac.
Voi pastrati lapticul muls in congelator?Pe mine asa m-a sfatuit pediatra.
leea si Tudor

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

leea, io-i tai frumusel unghiile o data pe saptamana cel putin, daca nu la 5 zile... daca le las, se rup singure si se rup aiurea. asa ca, daca faci operatiunea cu grija si forfecuta dezinfecatata, nu vad ce-ai putea sa provoci...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Leea - un scump Tudor al tau! Am vazut pozele si tare mult mi-au placut!
Cum adica sa nu tai unghiile la copil???????? Io n-am mai auzit de asa ceva...din contra, stiu ca trebuie taiate, peste tot scrie asa, chiar de doua ori pe saptamina, daca crsc repede.
Noi asa facem desi este un chin. Si cind ma gindesc ca peste ani de zile, va da la bani pentru procedura asta, la manichiurista...iar amu, gratis nu-i place!!
Nu cred ca e o idee buna cu manusile. Noi am folosit doar in prima zi cind am adus-o acasa, dupa aia, nu.

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput