Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salut fetelor, cu mare bucurie vad ca ne revenim incetinel pe forum.
Am plans la povestea lui Teo si a Parvulitei, este inadmisibil sa treaca prin asa ceva din cauza incompetentei unui intreg spital! Pentru ca personalul este inconstient si lipsit de profesionalism. Nici eu nu mi-am facut analiza de B, dar sper sa fim ok. Mi-am amintit cum acum vreo 4 zile nu reuseam sa trezesc fata la 10 seara pt baita si papic si am inlemnit. Dar Ana zambea in somn si se trezea putin ca sa cada lata la loc, ca un om mare cand ii suna desteptatoru dimineata sa mearga la job si mai trage cate o serie de minutele de somn pe apucate ca e nauc de somn si nu se poate trezi.
Referitor la laptic, eu am luat de 2 zile Nutrinatal si sunt fte multumita, ieri am dat doar 1 bibe, si azi imi simt sanii plini tot timpul. Poate e si hormonal pt ca mi-a venit ciclul :(( Urasc durerile si senzatiile astea, ce bine a fost fara ele.... I-a mai venit cuiva care alapteaza?
In schimb am aceeasi problema ca si inca vreo 10 dintre voi, nu va insir ca va stiti: laptele meu e inconsistent. Inainte era gros, facea aproape instant smantanica, in frigider era aproape unt dupa cateva ore, acum e alburiu aproape transparent, desi aseara am muls de proba 160ml!!! Ceea ce la mine e super dupa scaderile de lactatie din ultima vreme. Fata pare hranita bine, e vesela si gangureste non-stop, insa nici eu nu cred varianta cu laptele matern e destul de hranitor indiferent de consistenta. Ei acum nu stiu unde sa caut ceva despre asta, ma gandeam ca poate Lavi02 stie ceva. Si cu ocazia asta renunta la suparare si ea.
Buluci, esti totala mai fata, dar intre hohote de ras te sfatuiesc sa mergi si tu la dr urgent ca nu-i de gluma cu gaurelele tale.
Joy, o cafea slaba nu e gaura in cer dc vezi ca bebe nu e mai agitat. Anda, si eu fac ca tine, mai scap la fumarit si ma simt tare vinovata.
Mandy, bravo cu scosul la aer, si noi facem la fel doar ca au fost cateva zile disparate cand efectiv nu am avut timp cand iesise soarele si pe la 3-4 deja se lasa frigul. Asa e si azi, ger si ceata, absolut interzis de scos desi de-abia asteptam duminica sa iesim toti3 in familie.
Joy, nu cred ca nu vrea sanul tau, poate ai mancat ceva care nu i-a placut, gandeste-te la ceva ce ai mancat mai mult de o zi, o ciorba, mancarica cu ceva condiment care nu l-ai mai folosit.
Eu am noroc, in afara de ciorba de fasole sau mancare cu varza (desi am bagat sarmale de craciun) pot manca orice ca fata mea n-are nici colici si nici nu refuza. Evident, mezeluri doar de moft, pt ca ieri de ex am mancat 2 cremvursti grosi si azi ne-am trezit cu bubutze.
Pt laptic am trecut pe fte multe lactate, cas, branza topita, chiar si lapte mi-am luat, sper sa-mi intre pe gat.
Bic, Alina, Ina, Lavi02 - hai mai fetelor renuntati la suparici ca e nevoie de voi pe-aici.
Anamari, bine ca ati scapat cu bine, iti spun asta a 2a oara pt ca de la postarea ta de sapt trecuta analizez altfel mom. cand se mai infunda nasucul Anei, desi niciodata nu e raceala si nu destul de umed in camera.

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Of, iar am scris prea mutl, acum am vazut ca e o tona :((
Am uitat o intrebare fte imp. pt mine: la ce varsta e voie sa punem copilul in marsupiu? Pozita verticala, ca la al meu chicco are si laterala (adica culcat) si asa am pus-o dar pe vertical stiam ca doar de la 3 luni. Help!

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

cristinaaaa... asa am tras o repriza de ras... in mod normal, daca tipa aia la care ai fost la control ultima data a scos fir si a zis ca e ok, inseaman ca o sa se vindece, se reface tesutul si se acopera gaura.
ai facut ceva cu retentia de apa?? ca pe infertilitate vad ca n-a ajuns la zi cu raspunsurile sa te lamureasca si pe tine.

anda, daca ai sti ce-am inghetat eu cand am vazut povestea cu streptococul... ca io abia terminasem tratamentul cu cateva zile inainte sa nasc. stiu ca atunci cant plecau cu fata i-am zis doctorului de streptococ, a strigat el la neonato sa le anunte... la vizita a doua zi dr m-a intrebat de probleme, dar asistenta a raspuns inaintea mea ca am avut streptococ, m-a intrebat daca l-am tratat... pe fisa de externare scrie "risc de infectie cu..." dar chiar nu stiu daca i s-a facut ceva tratament, ca nu scrie in fisa... si atunci nu mi-a trecut prin cap sa intreb!! dar banuiesc (si sper) ca si-au facut aia treaba, din moment ce erau la curent...

tania, stii ce e cel mai nasol cu evadarea? ca sa pleci cu bb mic dupa tine nu e greu, apropae imposibil e sa gasesti un local unde nu se fumeaza...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Buluci, gaura exact ca a ta am avut si eu. A aparut din cauza atzei proaste cu care am fost cusuta si care a cazut inainte de a-si fi facut treaba. Mie Tutunaru mi-a spus s-o las in pace (gaura, adica) si sa pun tinctura de galbenele (vezi ca se pune diluata 2 apa:1 tinctura). Io, in excesul meu de masochism, am pus tinctura nedilauata cam vreo luna. E drept ca ma ustura ca dracu' pana amortzea locul insa, in cele din urma si-a facut efectul. A crescut carnea de dedesupt si s-a acoperit foarte bine.
Deci: pune tinctura d-aia diluata cum ti-am zis pe un pansament steril pe care-l impatureshti in 4 (pt. ca tinctura sa stea doar pe locul afectat, fiindca n-are sens sa "arzi" si tzesutul neafectat din jur) si tzine-l acolo cat mai mult timp. In felul asta locul e protejat de eventuale infectii si se reface mai ushor. Schimbi pansamentul la fiecare utilizare a budei (de altfel, o sa vezi ca se usuca dupa un timp).
Hai c-o sa te refaci bine, o sa vezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Joy, hai sa-ti spun ce cred eu in legatura cu respingerea sânului de catre bebe. Sa stii ca stresul tau il influentzeaza teribil. Io am vazut asta pe pielea mea de 2 ori, cand am avut niste momente foarte nasoale in care am dat-o-n plans (unul dintre ele a fost cand i-a ieshit la analize Klebsiella, pe care, apropo, n-o mai are). Ei bine, in acele momente in care eu eram teribil de agitata, Dara mea a inceput brusc sa urle si sa-mi respinga sânul. Noroc cu maica-mea care mi-a luat-o de la sân, a leganat-o si a calmat-o, m-a trimis pe mine in bucatarie sa ma calmez si, dupa vreo ora de la incident, timp in care si eu imi revenisem, bebe a reinceput sa suga ca de obicei.
Nu cred ca tu sa fi avut momente d-astea de panica totala, insa sunt sigura ca bebe simte stresul tau si de aceea reactioneaza pe masura.
Si inca ceva: invatza sa ai incredere in copil. N-o sa se flamanzeasca, stai fara grija. Daca ai momente cand itzi plesnesc sanii, inseamna ca ai lapte. Io nu cred deloc in masuratorile cantitatii laptelui prin mulgere cu pompa fiindca asta nu poate scoate ce suge bebe. Am verificat de cateva ori asha ca nu ma mai stresez cu asha ceva. Pur si simplu pun copilul la sân ori de cate ori o cere si vad ca trage si inghite chiar daca sânul e moale si pare ca nu mai are nimic. Am incredere ca am lapte si ca bebe se satura. Dovada?: bebe ia in greutate.
Hai ca m-am lungit prea tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

anda esti sigura ca dupa 3 saptamani trece riscul ptr bebe dc ar fi avut streptococ? Da e asa, iu-piiii, am mai csapat de un stres. Ca si azi-noapte dupa ec am hranit-o pe Ilinca, mi-am reamintit povestea si nu mai puteam sa dorm. Mama, eu cred ca pana vad acest copil mare, zdravana nu mai am cum sa mai fiu!

Maria, daca se screme, se intinde, cum zicea Silvia, face asa ca si cum isi drege glasul - sunt gaze. Aceeasi problema o are si ILinca, ii dau mai de toate, dar nemernicile de gazute tot isi fac de cap!


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ripley- si eu cred ca difera consistenta laptelui de mama-ca la primii doi bebei am avut lapte, pe Lia chiar am alaptat-o 3 luni exclusiv - si cu toate acestea cam dupa 3 luni nu au luat bine in greutate doar cu laptele matern-desi era din abundenta.

maria- daca suge de la ambii sani exista riscul sa manance doar laptele de suprafata care e mai putin consistent...din cate am citit eu, dupa ce suge 5-10 minute la un san ajunge sa suga din laptele consistent,"de adancime" , de aceea e bine sa suga cel putin 15 minute la un san inainte de a-l muta la celalat. si se pare ca laptele asta mai diluat de la inceput trecand mai rapid prin intestinul lui bebe ii da dureri de burtica...

da, colicii nu au neaparat legatura cu digestia, e o faza de adaptare a lui bebe, care a inceput sa vada, auda, distinga lumea exterioara mai bine si brusc a realizat ca nu mai e in burtica la mami ci acolo afara unde-s tot felulu de lucruri neplacute...momentul de varf al colicilor e la 6-8 saptamani, dupa care se obisnuieste cu noul mediu...

si sigur reactia bebeilor, difera-unii sunt mai agitati, altii iau lucrurile mai usor. iar recomandarea pediatrilor americani-in aceste cazuri cel mai bine e sa-l iei in brate si sa-l ti aproape de corp- ii da senzatia de siguranta si comfort-mesajul transmis cred ca e "nu mai esti in burtica la mami, dar mami e aici pentru tine"...
protocolul din spitalele americane are ca scop protejarea doctorului in caz de proces de malpraxis-eu am ajuns la concluzia caaici ca peste tot in lume fiecare isis vede interesul lui ma intai si apoi se uita la al tau-sigur exista si exceptii, dar el doar confirma regula. cat despre doctori-ei sunt asa cum sunt si aici ca si acolo-unii buni, altii prosti, altii nebuni.... insa diferenta majora e igiena din spitale-cred ca dca eram in ro ezitam sa ma duc cu copilul in spital sa nu ia cine stie ce alta bazdaganie. si personalul secundar-asistente, infirmiere-care aici se pare ca sunt multumite cu locul lor de munca...
joy-asta-i un cerc vicios-tu esti stresata, bebe simte si nu mai suf=ge bine, tu te stresezi mai tare...
stresul e cauza numarul unu pentru care mamicile de azi isi pierd laptele-tot de prin revistele de aici aduntate....
eu sunt dependenta de cafeina, si spre rusinea mea nu am reusit sa ma las-doar sa reduc la o cana pe zi ceea ce e ok, mai ales daca bei dupa ce alaptezi...
sanatate la bebei, si nu va mai agitati pentru fiecare nas infundat...

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! ętre l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Felicia, ba beau cafea nu in fiecare zi ca mai si uit sa-mi fac dar este slaba si putina, adica doar o jumate de cescuta/zi. Recunosc cateodata beau o cescuta intreaga.

Mai Cristina….nu as vrea sa plec chiar asa ozi intraga de acasa, dar sa pot iesi intre mesele lui. Dar tati saptamana asta a venit numai dupa 19.00 si unde sa ma mai duc??? Saptamana viitoare, se schimba foaia ca vine devreme si-l las sef in casa.
Zi si mie te rog, cat ceiut ii dai intre mese? Ca azum de ex. A mancat la 15.45…si la 17.00 i-am dat 50 ml ceai. Nu i-am maid at de 3 saptamani ….

Maria Alexia aproape toata lumea imi zice sa-I dau din ambii sani si cateodata ii dau ca cere el. Chestia e ca eu daca vedeam ca mai am lapte in san continnui cu el.si cam asa se intampla si la mine, numai vrea, dar daca il dau pe al doilea…e haplea rau de tot. Plus ca atunci imi vomita cand mananca de al ambii….Eu il mai pacalesc. Il las vreo 10 minute sa-l pun iar la san si numai face deosebirea care-I care.

revin ca urla acum.....



joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Tania, pupici
Eu sterilizez pompa dupa fiecare utilizare.
La noi este invers cu luna plina. Seamana cu mine…dormin f f f bine

CristinaB, da de ce nu-l lasi pe tati sa tea jute???? Si faci numai tu tot? Macar la baita….eu zic sa-l lasi sa se implice…

Anamari si Lordra, aveti dreptate si cu stresu'. Pe asta nu-l mai pusesem pe lista.....
Si eu cand ii dadeam la ambii sani il lasam 15-20 minute la unul, apoi la celalalt cat vroia el. Dae din primul tot mai curgea...

Anda...nu pot bea lapte orice, dar nu lapte...si apa sincera sa fiu beau cu paiul ca altfel nu intra. In viata mea nu am baut atita apa!!!!

Azi noapte am dormit f bine si eu si el, incat astazi cand venise vremea mesei pe la 11.00incepuse sa-mi curga sanii....si a si dormit bine.
sper sa-mi revin..adica sigur.
Va multumesc de sfaturi si incurajari

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Intrebare rapida...voi ati primit deja alocatia aceea de 230.000-sau cat o fi, ca noi nu am primit-o inca si 15 ianuarie.
Doi: pt. fetele care si-au depus dosarul pt. indemnizatia de crestere copil, si voua v-a cerut angajatorul o declaratie pe raspundere proprie a sotului - autentificata la notariat ca nu beneficiaza de CIC?

Mie mi se termina concediul de maternitate pe 20 ianuarie si trebuie sa depun actele pt. CIC si mi-e o groaza de cozile de la Primarie.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput