Endometru,ovulatie,temperaturi -100

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Am uitat ceva important: daca recoltarea are loc acasa, atunci recipientul trebuie tinut la temperatura corpului pe timpul cat este transportat, fiind iarna il puteti tine sub haine lipit de corp (in san eventual).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Cat despre epilat, asta tine de obiceiurile fiecareia, nu mi s-a impus sa fiu epilata total, eu de obicei ma epilez inghinal complet (las doar o line subtire deasupra pubisului, asa de 'chestie').

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

kitta: mai zicea cineva pe forum ca e bine ca recipientul in care ati recoltat sperma sa fie tinut la intuneric pana la spital. Nu am idee care ar fi explicatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Buna Fetelor!

E prima oara cand scriu pe acest forum..

Eu merg la Dr. Tutunaru (Elias), este a 2-a luna de stimulare Clomifen + monitorizare foliculara..

Ieri in ziua a 12-a aveam pe ovarul stang 2 foliculi: 17,3 mm, 14,7, iar pe dreptul alti 2: 15,1 si 12,2
Endometrul 7,7

Doctoru' mi-a spus sa prestam duminica si apoi sa vin luni dimineata la monitorizare, sa vedem daca s-a(u) spart foliculii..

Luna asta nu mi-a mai dat Pregnyl...a spus ca vedem luni dimineata.

Fetelor, ajutati-ma si pe mine cu un raspuns: daca nu s-a spart si am prestat degeaba, chiar daca imi da Pregnyl dupa aceea nu mai putem decat la 72 de ore adica miercuri seara, nu? Dar nu e prea tarziu????

Ne dorim atat de tare un Bebe!!!!

Va Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Asi, scumpa, si pe mine m-ai pacalit :))) cred ca e cu noroc!

Kitta, valorile sunt bune, ai grija la ISA cu implicarea emotionala. Eu am facut ISA duble in dec si nici nu concepeam sa nu fie bb, astfel incat cand CM m-a "pocnit"in Ajun de Craciun, am facut o cadere nervoasa urata de tot.
Nu vreau sa te descurajez, Doamne fereste, dar sa stii la ce sa te astepti. poate da Domnul si la tine se prinde din prima. Bafta multa!

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

aventura: desi stiu ca dr. Tutunaru recomanda contact sexual la 3 zile, eu consider ca se poate si mai des. Depinde, desigur, de spermograma sotului. Cate zile ale ciclul tau in general? Nu-ti mai fa probleme. Presteaza din dragoste, nu de nevoie si minunea se va intampla. Oricum, felicitari pt. numarul de foliculi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ingeras sa fie cu noroc !

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Avalon, multumesc de raspuns.
1. Da, fac tratamentul fara monitorizare eco...Asa a considerat Dr meu sau asa se face in tzara mea...
2. O sa am un control la sf lunii si inca un test de determinat progesteronul
3. durata la CM este intre 29 si 31, de asta intreb cum naiba am liniutzele alea in ziua 8
4.
5. si io ca DIvertis...foliculi? ce foliculi? serios...nu monitorizare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Tabitha: Multumesc mult de tot pentru raspuns. In mod normal am ciclu la 30-33 zile. Luna trecuta a fost prima stimulare prin Clomifen si am avut ciclu la 30 zile. Iar Pregnyl am facut in ziua a 13-a (luna trecuta).

Spermograma la 5 zile de abstinenta este: 50 mil./ml, 70% mobili, 25% foarte mobili la o ora...Doctoru' a zis ca e bine.

Dar daca facem dragoste mai des cam cu cat se reduce nr. lor?
Si inca ceva, Dl. Dr. spune ca nu trebuie sa stau in pat dupa sau culcata ca oricum nu are nici o valoare insa de f. multe ori am senzatia dupa ca elimin...

Voi ce parere aveti?

Sorceress: dupa parerea mea un doctor care iti da pastile de stimulare fara o monitorizare este ori slab pregatit ori nu-i pasa intrucat efectul stimularii (de ex. clomifen) este diferit de la femeie la femeie! In plus, scopul stimularii este sa te ajute sa faci un BB deci doctorul trebuie sa va ghideze si cand este perioada fertila nu numai sa-ti stimuleze foliculii! In plus trebuie urmarit si endometrul (mucoasa uterina) care sub efectul clomifenului este afectat!

Ref. la testul pozitiv acesta masoara nivelul LH deci poate fi influentat de medicatie care contine LH (de ex. Pregnyl). Ai mai luat si altceva decat Clomifen? Daca nu inseamna ca ovulezi, deci la treaba, prestati in voie!

Maine seara am de gand sa iesim in oras la o cina romantica..cred ca e important si sa creezi o atmosfera minunata pentru relaxare..voi ce spuneti?

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madana spune:

Andicu adresa de mail este udf79@yahoo.com, poate imi trimiti si mie ceva dragutz, desi sunt cu moralul destul de ridicat, de obicei. Facem schimb ca si eu am cateva dragutze foc.

Galinarodica si Simo – Pica m-a sunat pe mine cand nu a reusit sa dea de voi. Problema ei era ca tocmai isi luare rezultatele analizelor si se speriase de valoare prolactinei care era destul de mare. Vroia sa stie daca are rost sa se duca la endocrinolog si cum si pe mine m-a sfatuit dr. sa fac un cotrol endocrinologic i-am spus ca nu are ce sa-i strice. … tel. ei cred ca e 0741319122 (asta mi-a ramas mie in memorie). Sper ca nu se supara ca am scris aici nr. de tel. Oricum, daca vorbiti cu ea sa ne tineti la curent cu situatia si cu tratamentul, ok?

Catty multumesc pt. pontul cu site-ul care calculeaza perioada fertila.

Kitta tin pumnii pentru ISA de maine. Valorile sunt bune de panoul de onoare

Asi mi-ai dat emotzii. Sa fie asha cum zici tu

Oana si Danutza imi pare bina sa va vad din nou pe aici. Va pup dulce

Dragele mele sunt incantata de povestirile voastre. A mea e ff simpla. Ne-am cunoscut in liceu, colegi de clasa. Dupa o luna mi-a dat un biletel pe care sctia "vrei sa fi prietena mea?" si eu am raspuns "Da". Eram copii pe atunci (aveam 14 ani amandoi) si inca simplul fapt ca ne tineam de mana era suficient. La sfarsitul liceului eram tot impreuna, desi multi n-ar fi crezut, mai ales ca au fost perioade cand ne certam si ne intalneam cu alte persoane. Nu stiu exact cand am trecut de la joaca la dragoste, cert este ca la sfarsitul liceului eram indragostita pana peste urechi. Am continuat pe perioada facultatii si dupa ce am terminat ne-am casatorit. Cererea in casatorie nu a fost ff romantica, s-a nimerit chiar intr-o benzinarie dar si atunci raspunsul a fost tot "Da". Acum am 26 de ani, suntem casatoriti de 2 ani si ceva, si in fiecare clipa sunt recunoscatoare sortii ca l-am intalnit. Cam asta e.

Dragelor imi pare rau ca nu am mai intrat asa des, dar ... cu serviciul, v-am mai spus. Oricum marirea de salariu de care va spuneam chiar s-a intamplat asa ca tot sunt multumita.

Va pup dulce pe toate

"Cei mai frumosi ghiocei prin maracini se gasesc"

Mergi la inceput