Endometru,ovulatie,temperaturi -100

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

quote:
Originally posted by Carmen.cita

Scumpa Mishulina, eu la capitolul rabdare stau foarte prost, sunt genul de persoana care bate din picior, vrea imediat, aici si acum...


Carmen.cita ,mii de ,nu ma pot abtine!
1. si io sunt genul care da din picior ca vrea acum! Nu pot sa uit ce furioasa am fost,cand am stabilit eu ca vreau bb ca nu s-a intamplat "pe loc",din prima luna!
quote:
Originally posted by Carmen.cita

Si ce daca? FIV-neFIV, tot o vom comite pana la urma! Important e sa ne pastram speranta si sa facem tot ce se poate...


2. Uite vezi? Datorita unor astfel de vorbe (ale tale si ale altora) am rezistat eu pana acum...Deci nu pentru ca sunt eu puternica,ci pentru ca sunteti voi si ma imbarbatati si pe mine
quote:
Originally posted by Carmen.cita
Vrei sa-ti arat buletinul meu, pe care nu vreau sa-l arat nici politistilor de la circulatie?[/size=1]



Irelevant...Buletinul meu,de exemplu, e mai tanar decat mine (cu vreo 14 ani )Si varsta de acolo e mai mica decat cea pe care o simt...Asa ca nu vreau sa-mi arati buletinul,ca m-ai lasat sa-ti privesc in suflet si el e tanar

Hai ca am fugit la culcare ca sa scap de ziua asta de vineri 13



Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Multumesc asi, pentru raspuns. Mi-ai clarificat ceva important. Dar, o alta precizare: daca a crescut temperatura e sigur ca am avut ovulatie, sau numai ecografia poate spune cu siguranta? Dar valoare FSH? peste 10?

Mishulina, ca m-ai intrebat, azi am fost la o clinica naturista in Pipera.
Am stat de vorba o ora si jum cu medicul de acolo, care era nascut pe aceeasi data cu mine si cam pe la aceeasi ora (deci avem aceeasi zodie si ascendent), am vorbit multe. Mi-a dat niste plante indiene pulberi, de tinut sub limba, de 3 ori pe zi (nu le-am luat pentru ca nu aveam bani la mine, erau cele mai scumpe, 800,000ROL) si macerat la rece din:zmeur,naprasnic, coada soricelului, busuiocul cerbilor, urzica moarta alba si sanziene. Mi-a dat si branca ursului, de 3 ori pe zi. L-am intrebat daca are efect estrogen si mi-a zis ca nu, e echilibrant glandular. Mi-a spus ca nu am fost inspirata ca am luat tinctura de marar, eu avand chisturi. I-am mai cerut eu niste polen, pentru ca are enzime, vitamine.

La o farmacie din cartier am gasit si Carpicon supozitoare (pe cutie scrie crema)- stiu ca micii producatori au probleme, pentru fiecare produs, un banal ceai de musetel de ex. trebuie autorizatie care costa milioane, ma gandesc ca poate de aceea scrie crema pe cutie.
Spune-mi, tu ai urmat tratamentul Liviei? Ai baut ceai de naprasnic?

Trebuie tinut regim, fara carne (sau cel putin fara porc si vita), fara grasimi, dulciuri, prajeli, hrana cat mai naturala.
Mie doctorul mi-a vazut un chist hematic pe ovarul dr., si mi-a dat pt 2 luni Diane35, dar vreau sa evit sa le iau (desi le-am cumparat), pentru ca nu mai am rabdare sa astept 2 luni, de aceea incerc tratamentul naturist. Tu, Ina, ai probleme cu cm?

Sa stii ca eu cred in miracole, si rugaciunile ajuta sufletul intr-un chip miraculos, iti dau in primul rand pace si liniste, te simti protejat, aparat, ca un copil in leagan, rugaciunea nu trebuie spusa cu disperare, ci cu bucurie, cu multumire.
Tin minte, parintele Cleopa spunea ca era odata in altar, biserica goala, si intra o femeie din sat. Se roaga pe la toate icoanele, pe urma ingenuncheaza in mijlocul bisericii si spune "Doamne, nu ma lasa". Atunci parintele vede o lumina aurie care coboara si o invaluie pe femeie, dar ea nu o vede, se scoala linistita si iese. Concluzia lui a fost "iata credinta omului simplu", el vroia sa spuna ca poate fi un model si pentru preoti si pentru calugari. Indiferent de religia noastra, ajutorul de sus exista pentru cel care crede si se roaga, nu-i asa?

Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Fetelor, am o mare nelamurire, poate ma ajutati si pe mine cu o vorba, ceva....

Sint la a 3-a tura de Clomid (clomifen). Mie mi-a dat Dr sa iau intre zilele 4 si 8. Astazi e ziua 8, am luat ultima pastila. Problema e ca de ieri am inceput sa am niste dureri de ovare, so mi-a venit mie sa mi fac un test de ovulatie si pok 2 liniutze. Astazi l-am facut din nou de doua ori. Dimineatza 2 liniutze, a doua mai slaba ca intensitate. Acum, seara am cele 2 linii la aceeasi intensitate. Asta inseamna ca incepe ovulatia?????

Daca iei medicamente de stimulare, asta se intimpla de obicei cu ovulatia? se da peste cap totul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by KITTA

Hai, ASI, ca mai si emotionat! Am citit pe graba si am inteles ca ne anunti ca esti gravida. Sper sa nu fii prea departe...sau asa e?



Sunt foarte departe de a fi gravida dar te-am pacalit

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Diana nu stiu sa iti zic de FSH peste 10 ca nu stiu ce valori foloseste laboratorul unde ti-ai facut analizele.Stiu ca FSH mare inseamna ca ovarele sunt "obosite" si ca se apropie de menopauza.
Nimeni nu poate spune cu exactitate(decat punctia foliculara)daca ovocitul s-a eliberat si ce calitate are.Ecogragraful arata ca foliculul a ajuns la maturitate si ca s-a spart.Este mult mai precis decat temperatura cate poate sa fi crescut din diverse alte motive.
Parerea mea personala este ca sa iti iei temperatura dimineata e un motiv mare de stres care nu ajuta la nimic ci dimpotriva mai pune niste paie pe foc.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Mishulina draga nu iti doresc decat sedere scurta.Imi pare rau ca esti aici de 80 de capitole...
Eu ce sa mai zic sunt aici de la infiintarea Aspirantelor optimiste si mai stau...cred ca pana la menopauza.
Asa ca draga Mishu daca nu ai companie ca toate pleaca la Mamicute sa stii ca eu pot sa iti tin de urat.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Sourceress, cate zile are ciclul tau? Pt ca daca este de 25 zile ai putea sa ai ovulatia in ziua 10-11, si testul de ovulatie se pozitiveaza cu 1-2 zile inainte de ovulatie...Faptul ca la testul de ovulatie liniuta de test a inceput sa fie mai pronuntata, asta arata, intr-adevar ca ovulatia se apropie... dar tu faci tratament de stimulare fara monitorizare eco? Pt ca la eco s-ar vedea cat de mari sunt foliculii si de fapt asta e scopul stimularii, pt contact sexual dirijat (adica sa-ti spuna dr cand sa aveti contact)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Carmen.citamultumesc. Sa te auda Dumnezeu si nu numai pentru mine pentru toate fetele inclusiv pentru tine. Da, am apucat sa fac instilatiile - doar 2 inainte de plecare, chiar in saptamana dinainte de Craciun. Au zis ca permeabilitatea a fost 1 (nu stiu ce nota mai e si asta!) si ca pe a 3-a nu mai era cazul. Oricum nu mai aveau chef nici asistentele si cica vineri era liber prin spital. Oricum la instilatii nu am avut nici o durere, caci eu sunt mai "nesimtita" atunci cand toata lumea spune ca nu doare. Chiar m-am panicat putin, pe mine chiar sa nu ma doara nimic? Nici la HSG nu am simtit nimic. Nu zic asta ca se le incurajez pe alte fete, dar pot exista si exceptii nu?Oricum asistentele au zis ca durerea nu are legatura cu faptul daca trompele sunt infundate sau nu decurge bine permeabilitatea, cum se auzea pe aici.

Deci, nu imi spune nimeni cum trebuie sa ma pregatesc pentru ISA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

kitta: esti sigura ca faci ISA cu dr. Dracea? Pentru ca eu am fost in decembrie la ea, am stabilit ca trebuie sa fac laparoscopie, dar a zis ca din ian. ea pleaca in strainatate pentru cateva luni, nu se stie cat, si ca ma sfatuieste sa merg mai departe la dr. cezara Bucur. Eu m-am bucura f. tare sa pot continua du dr. Dracea, caci am mare incredere in ea. Subscriu si eu la ideea ca valorile tale sunt f. bune. In ceea ce priveste pregatirea pt. ISA, nu stiu ce sa-ti spun, ca nu am facut inca nici una. Si nici nu am auzit de ceva pregatiri speciale. Doar epilatul total...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

KITTA, iti raspund eu: sotul trebuie sa aiba o perioada de abstinenta cuprinsa intre 2 si 5 zile inainte de a recolta; recoltarea se poate face fie acasa (dar in cazul asta trebuie sa ajungeti la spital in maxim 40 minute) fie chiar acolo (la giulesti este o camera speciala pt recoltare). Daca o face acasa trebuie sa aiba recipient steril (se gaseste la farmacie), daca o face la spital, vi se da recipientul de acolo.
Pt tine nu trebuie alte pregatiri decat cele obisnuite la un control ginecologic obisnuit... interventia este (sau ar trebui sa fie) nedureroasa, eu una nu am simtit decat o foarte usoara jena cand a introdus solutia. Oricum, dr. mi-a dat 2 supozitoare de scopantil inainte cu 40 minute (timp in care se prepara sperma)... eventual sa ai la tine supozitoarele si daca dr.nu-ti da, le folosesti.
Multa bafta!

Mergi la inceput