Montignac: ce am mancat azi? (69)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Viorica, pt pofta de dulce, poti manca cioco amaruie Anidor 73%.
MonaI, e bun meniul tau pt maine.
Laura10, despre susan nu prea stiu, dar cred ca e cam lipidic, sau glucido-lipidic. Dar cred ca daca e doar putin pe carne, nu-i chiar o nenorocire! Laptele de pasare sau crema de zahar ars, in varianta Monty, sunt lipidice (au oua), deci se pot manca dupa mesele lipidice sau doar ele, separat. Iaurtul 0% e glucidic, deci merge la micul dejun glucidic, iar cel nedegresat merge ca desert la mesele lipidice.
Acusor, mancarea ta e ok. Salata de vinete nu se poate manca alaturi de painea integrala decat daca nu are ulei/maioneza, deci e facuta doar din vinete si usturoi/ceapa. Eu am incercat in varianta cu usturoi si cu felii de rosii deasupra (peste paine). Gem fara zahar poti manca pe painica integrala, alaturi sau nu de lactate 0%, la micul dejun glucidic.
Laura_cafea, nu e Monty batonul de slabit.
Mihaiuta, margarina e lipidica, nu merge cu paine.
Meniul meu de azi:
ora 10: 2 chifle integrale, una cu somon afumat (e voie sa asociezi peste afumat sau ton in apa cu paine, e o exceptie, asa zice Monty din cate imi aduc aminte) si una cu gem fara zahar (am gasit unul chiar bun la Carrefour, se cheama Marille, e nemtesc, dar e cam scump 100.000/250g), 330ml lapte batut 0%;
ora 14.30: ciorba de fasole, spanac cu un cremvusti;
ora 17.30: 2 kiwi si o portocala;
ora 19: file de merluciu la tigaie cu salata de varza cu rosii.


Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Laura, iti multumesc pentru raspuns, dar nu stiu care sunt retetel de lapte de pasare si de crema de zahar ars monti ca la amandoua trebuie si lapte si oua si laptele e glucidic si ouale proteino lipidice.
tu ai vreo reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Laura, tu tii regim mai de mult. Explica-mi si mie te rog care e treaba cu lintea si nautul.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Salut, dragelor! Asa bine imi prinde sa citesc ce mancati si mai ales sa citesc "corecturile" celor mai experimentate. Multumesc!

Eu azi mananc fructe, m-am hotarat vinerea sa o fac zi de fructe, asa ca dai cu gref... de-s amara toata! Plus cafeaua cu lapte de dimineata, vreo 2 ceaiuri si apa la discretie. Iar aseara am fost la fitness, de ma misc acum de zici ca am un bat infipt in anumite parti dorsale!

Am o intrebare: ce fructe uscate sunt permise? Smochinele merg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Saluti fetele,

Am ajuns si eu sa intru sa postez asa ca iata meniul de azi:

MD - racituri
Gustare - mere
Ora 11 - cafea
Pranz - 2 iaurturi 0.1%
pe la ora 14 o abatere - un corn ca era cald si avea si sare si asa ca mia culpa.
Diseara am sa mananc omleta cu ceapa si poate niste racituri.

Va , Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

quote:
Originally posted by Laura10

Laura, iti multumesc pentru raspuns, dar nu stiu care sunt retetel de lapte de pasare si de crema de zahar ars monti ca la amandoua trebuie si lapte si oua si laptele e glucidic si ouale proteino lipidice.
tu ai vreo reteta?




Recunosc ca nu am incercat nici una din retetele astea in stil Monty, ideea e ca ar fi bune ca nu contin faina (care e glucidica), ci doar oua, lapte (normal laptele e glucido-lipidic, cred ca se pune din ala cu 0%), in loc de zahar pui fructoza...prea exact nu stiu, sa ma uit in cartea cu retete Monty daca vrei sa-ti zic exact...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

quote:
Originally posted by lgireada

Laura, tu tii regim mai de mult. Explica-mi si mie te rog care e treaba cu lintea si nautul.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos



Liliana, despre naut nu stiu sa-ti zic mare lucru, ca nu prea ma pasioneaza la gust. Dar banuiesc ca are acelasi regim ca si lintea. Din asta am gatit de mai multe ori, o fac ca si pe fasolea iahnie (cu ceapa, putin ulei si bulion), ai voie sa o asociezi cu lipide. sau o poti face piure, ca o fasole batuta. Nu e o bunatate..., dar pentru a varia putin meniul, merge.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Ralu, am inceput de azi (m-am inscris la sfarsitul capitolului trecut). Multumesc.

Laura T, multumesc si tie.

Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

quote:
Originally posted by Mara76

Salut, dragelor! Asa bine imi prinde sa citesc ce mancati si mai ales sa citesc "corecturile" celor mai experimentate. Multumesc!

Eu azi mananc fructe, m-am hotarat vinerea sa o fac zi de fructe, asa ca dai cu gref... de-s amara toata! Plus cafeaua cu lapte de dimineata, vreo 2 ceaiuri si apa la discretie. Iar aseara am fost la fitness, de ma misc acum de zici ca am un bat infipt in anumite parti dorsale!

Am o intrebare: ce fructe uscate sunt permise? Smochinele merg?




Ce bine de tine daca reusesti sa mananci toata ziua fructe!!! Sigur maine vei fi mai usoara...
Cat despre fructele uscate, la inceput Monty le interzicea total, acum, in ultima lui carte, mai permite cate ceva, din care am retinut (ca imi plac mult) caisele uscate. Despre smochine nu stiu exact ce zice, dar cand am mancat, a doua zi aveam mai mult la cantar...Nu mai spun despre curmale...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_cafea spune:

Buna fetelor

Va urez week-end placut si fara abateri.

ne auzim luni de dimineatza la raportare

Pa Pa



Laura_cafea si Cristian

Mergi la inceput