Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Fetili, am ajuns si eu azi dupa vestitul stimulent, si a fost super ok.

Se pare ca la sectorul 2 sunt cei mai descuiati la minte.
Trebuie sa mergem la sediul din Olari nr. 8-12: e Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului.

Eu am avut anexa1 completata de acasa, am lasat-o, mi-au dat un nr de inregistrare si am plecat in oras.

Mi-au zis ca imi recomanda calduros sa aleg sa imi vireze banii in cont, ca ele nu au incredere in mandatul postal.
Si stiti cred, ca daca nu ridicam banii prin mandat postal de 3 ori, ni se suspenda dreptul la ei.
Mi-au zis ca trebuie depusa si ptr stimulent lunar o adeverinta de la scarbiciu, care e pe sitel www.ddfssbuc.org , cum ca realizez venituri profesionale, parca.
Adeverinta poate fi depusa in mai multe locuri; eu voi merge pe Masina de Paine ca e mai aroape de casa.

Ce m-a intrigat a fost chestia ca mi-au zis ca imi trebuie depus dosar in Amzei, chiar daca nu am beneficiat niciodata de CIC.
Si ca trebuie depus pana pe 15, si astia de la serviciu nu vor sa imi faca dosarul, ca cica nu trebuie.
Ma duc eu luni peste ei, si ii pun sa imi dea imputernicire si ma voi singura in p-ta Amzei, parca vad.

Irina, i-am facut lui tati o cana cu poza copiilor, si am scris 'Tati, te iubim!'.
Si tati a decretat ca e cel mai frumos cadou pe care l-a primit vreodata (ziua lui pe 2 febr, dar ne-am grabit sa ii dam cadourile).

Catush, capul sus, se vede treaba ca la voi in familie se poarta bulinele. Lasa, ca scapati voi de ele si va veti bucura de botez cum trebuie peste o luna.
Aveti timp mai mult ptr pregatiri, ia-o si asa. Si poate va fi mai cald afara.

Noapte buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

CRISTINA, Q: daca euinru cu stimulentul din februarie - ca atunci imi expira postnatalul - trebuie sa depun ceva pana la 15 ianuarie?! Ca ma ia panicaaaa!

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Erata: "euinru" = "eu intru" (la 12 noaptea...)

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mie mi-au explicat tantiile de acolo, ca orice angajator trebuie sa faca un dosar ptr fiecare mamica care implineste 43 zile din concediul de sarcina si lauzie, si sa il depuna in P-ta Amzei.

Cum la noi au trecut cele 43 de zile de mult

Sunt curioasa cum e la alte sectoare.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Cristina, si pentru CIC tot in Olari se depune cererea?

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Gata, am depus dosarul! (Raluca, da, eu eram fataindu-ma pe culoare - toata ziua asta am facut). Era cat pe-ace sa nu pot lua banii. O zi daca se nastea mai tarziu copilul pierdeam banii. Desteapta fata, a stiut cand sa vina. A fost oribil, culoarul stramt, sute de mamici, unele cu copii si un ametit de ingrijitor care tot fataia o matura si niste scaune! Oribil, bine ca am scapat. Maine ma duc la primarie si ma consider femee libera!
Nu va panicati, dosarele se depun pana pe 31. Dar cine stie, numai cat am stat eu la coada, am auzit o mie de variante. De asta sunt relativ sigura ca am auzit-o dintr-o gura autorizata. Succes daca stati voi la coada.

A fost o zi plina: am trecut pe rol apartamentul - sunt propetareasa, am depus dosarul si m-am bagat si la o chestie care se poate numi munca (acasa). Nu strica un ban in plus.

Pretul e ca la ora asta sunt treaza desi nu mai pot de somn.

Catush Inima sus! Totul se rezolva, cu lacrimi si emotii, dar se rezolva.

La multi Ani Codruta! Amandoua suntem cornute.

Noapte buna.

Sofia si Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Vio, legat de problema cu biberonul, incearca sa o hranesti cu seringa. Ca asa nici nu se dezvata de san. E obositor si stresant si te murdaresti dar macar stii ca mananca ceva. Si cine stie, poate dupa aia biberonul o sa i se para parfum!

Sofia si Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Ioana, Jadi va rog frumos sa treceti in tabel datele lui Petrut la 3 luni : 7.600gr si 64cm si sa modificati link-ul pozei pe noua adresa http://www.phyast.pitt.edu/~viorel/pictures/reading.jpg .
Adresa aceea a fost temporara, site-ul spitalului o pastra doar 2 luni de la nastere.
Din cate am vazut, Petrutul meu e lider in clasamentul kilogramelor ?!?! vaaaiii... si doar il hranesc la san, ocazional ii dau o masa lapte praf cand trebuie sa merg pe undeva si n-am timp de pompat, asta se intampla cam la 3-4 zile.



Diana si www.phyast.pitt.edu/~viorel/pictures/reading.jpg" target="_blank">
Petrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Diana, extraordinara poza!

Nici eu nu am fost la control, n-am avut chef.
Copilul meu s-a intors de pe burta pe spate de 3 ori consecutiv, de fiecare data era foarte fericit ca a reusit. Dar dupa ce a dormit nu a mai reusit, cred ca a uitat.
In rest nimic nou, maini in gura la greu, doarme noaptea 7 ore legate (nu-mi vine a crede) si mananca 700 si ceva/24 ore. Mai avem 10 zile pana la 3 luni.

Jadi, tu parca aveai tetine din alea cu flux variabil, folosesti si varianta fast (care-i pt 6+)? As trece si eu la tetina aia ca prea dureaza mesele astea 30 minute.

Codruta, la multi ani! Cu intarziere...

Mifloricico, chiar nu mai dai nici un semn ?!

Simodina, nu inteleg, 7 Kg la 4 luni inseamna prea mult? Parca nu-mi vine sa cred! Nu cred ca vreun pericol sa se faca de 120...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pharmacris2002 spune:

Buna mamici si bebelusi!

Tonnia-Parerea mea este sa nu treci la tetine mai largi chiar daca dureaza suptul mai mult.30 minute nu este mult.Il doare burtica du aceea.Gindeste-te daca tie ti-ar da cineva o cantitate de 1/2l apa intr-un interval mic de timp cum te-ai simti?

Mergi la inceput