tauroaice pline de viata (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

ruxandra - las ca se face matei bine!..da-i putin ..sa vezi ce repede ii trece! glumim si noi...ce sa facem??? multa sanatate!alexandra - ai grija de tine. la ce dr mergi?
pupici tuturor.

cgaby (mama lui stefan nazdravan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

Lexi, acum esti bine?Ma refer la problema cu ovarela (nu iti face necazuri in timpul sarcinii?)
Gaby, prima zi dupa vaccin e mai greu.Acum e bine, nu?Cel putin a scapat.
Ruxandra, sanatate lui Matei.
Si al meu sot a racit (sinuzita) si ma inebuneste cu ceaiurile si inhalatiile si nu vrea sa ia nimic.Nici nu stiu ce sa-i cumpar.


Carmen E. si Eduard-Costin (28.02.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Eftimie C.
Si al meu sot a racit (sinuzita) si ma inebuneste cu ceaiurile si inhalatiile si nu vrea sa ia nimic.Nici nu stiu ce sa-i cumpar.


Pai sa sti ca nici lui Matei nu-i dau mare lucru: Nurofen, Ambroxol, Echinaceea picaturi, Propolis sirop, vitamina C, Oscilococcinum + Olynth in nas.
De diseara il las numai cu naturalele, Echinaceea+Propolis+vic C.
In rest, pt nas: ser fiziologic la greu + spray cu apa de mare.

Sper sa fie o.k. si sa nu dea iarasi in otita, ca avem de abia 2 saptamani de la ultima tura de antibiotice (la bronsita din vacanta).
_

Cand ma ia raceala, ma tratez asa:
- Echinaceea - doza maxima
- Baraka (ulei de chimen negru)- super si pt tuse
- tinctura de propolis
- vit C - 3 g/zi
- zinc
- de curand am descoperit Oscilococcinum si pana una alta sunt multumita.
- gargara cu apa sarata - pt durerile de gat
- daca ma simt tare rau, mai bag si-un paracetamol
- multa limonada (sucul a 3 lamai+miere+apa minerala), si suc proaspat de portocale

"Tratamentul" asta da rezultate bune la mine si la sotul drag.

Multa sanatate.

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

Multumesc mult, Ruxandra.Imi vor folosi cu siguranta si la bb (sper sa nu fie cazul) si la tati.
Da-mi mai multe detalii despre Oscilococcinum daca poti.Mie mi l-a recomandat cineva, i-am dat lui Edi si la o saptamana dupa, l-a intors raceala si am ajuns tot la antibiotice.

Carmen E. si Eduard-Costin (28.02.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Eftimie C.
Da-mi mai multe detalii despre Oscilococcinum daca poti.Mie mi l-a recomandat cineva, i-am dat lui Edi si la o saptamana dupa, l-a intors raceala si am ajuns tot la antibiotice.


Oscilococcinum este un produs homeopat, pot lua si copiii si femeile insarcinate.

Matei ia oricum preventiv 1 data/la 1-2 saptamani, conform pediatrului. Pe cutie scrie ca in sezonul virozelor se poate lua preventiv 1 data/saptamana. Si de la primele semne de viroza... scrie pe cutie.

La Edi poate fi altceva, nu neaparat din cauza oscilococcinului. De ex Matei o saptamana si ceva a tusit si nimic altceva; o mica viroza ca reactie la vaccinul anti-gripal.

Dar fiindca a mai luat in plus "unul mic" de la cineva bolnav, a rezultat o supra-infectie bacteriana care a dat in bronsita. Asa am ajuns la antibiotice.

Ce ne-a spus pediatra: virozele scad imunitatea organismului, usurand atacul bacteriilor care asa prind teren mult mai usor. Si asa se ajunge la antibiotice.
_

daca cauti pe google o sa gasesti multe informatii despre oscilococcinum, multe discutate si aici pe DC.


Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

si copiii mei iau Oscillococcinum, preventiv, e o.k. Au mai racit in timpul iernii, dar nu au facut complicatii urate. Eu le dau jumatate de tub odata pe saptamana. In prospect scrie un tub intreg, insa dr-ul homeo ne-a zis ca lor le ajunge si jumatate.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by gabibarta
Eu le dau jumatate de tub odata pe saptamana. In prospect scrie un tub intreg, insa dr-ul homeo ne-a zis ca lor le ajunge si jumatate.



, asa o sa fac acum, in loc de 1 tub la 2 saptamani !!

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Carmen, nu mai am problemele la ovare, se pare ca am scapat.

Cgaby, merg la dr Cristina Vasiliu. Lucreaza la Municipal dar are si cabinet particular. E tare draguta si are rabdare sa te asculte pana la capat.

5+
I wish I were an angel...

Poze diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

ruxandra - eu lui stef ii dau mire si laptisor de matca...si nu am probleme cu el! mai raceste nitel...putin muci...dar atat! nu face febra, nu alte chestii pe la plamani! pupici si sanatate!
alexandra - multa sanatate si asteptam sa ne povestesti cum e...pupici.

cgaby (mama lui stefan nazdravan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Fetelor, a nascut vreuna din voi la Municipal? Am citit adineauri la Nasterea pe glob o poveste horror si acum nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa renunt la doctorita mea, pentru ca imi place mult de ea si pana la ea am schimbat 3 medici. Dar lucreaza la Municipal. Stiti cam care sunt conditiile acolo??? Va rog, dati-mi si mie un sfat!

5+
I wish I were an angel...

Poze diverse

Mergi la inceput