Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ma fetelor, nu stiu de ce va aprindeti asa repede (adica stiu, oboseala si stres)

asa ca am o rugaminte la voi, si va rog sa n-o ignorati. sus pe pagina e un link, la "REGULAMENT". cititi-l. e pacat sa ne "mearga vestea" de grup certaret, sa se aleaga unele dintre noi cu contul blocat... n-as vrea sa avem surprize, sa intervina moderatorii...

apoi, normal ca se vorbeste de kk pipi si laptic, pt ca este un forum iar subiectul se numeste bebelusi...
ca pe langa asta mai indrugam si altele, asta e, e normal dupa atata timp de cand palavragim pe-aici.
da' hai macar anul asta sa nu ne mai certam!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Ilenutza nu dispera! Cum ai reusit cu nasterea normala, vei reusi si cu alaptatul!

Anda noi am incercat sa-i dam completarea cu linguritza in prima saptamana si am reusit...sa disperam si copilul si pe noi. Dadea din cap, varsa linguritza, tot felul de chestii care ne faceau sa transpiram. Asa ca am trecut la treaba mai greoaie cu biberoanele: fierte, pastrate, preparat lapte praf etc. Eu am luat bibe Nuk 1 pt lapte si nu s-a dezvatat de san. Ba dimpotriva, il prefera clar. Mi-e drag sa il vad cu se linge pe botic dupa ce suge la san (chestie pe care nu o face dupa bibe). Si eu ii dau mai intai san si apoi completare.

Problema mea e acum ca ma dor sfarcurile incontinuu- nici apa nu suport pe ele! Cand vine momentul alaptatului el suge si eu dau din picioare de durere...e un chin. Dau Garmastan, bepanthene ... nimic nu pare sa functioneze. cand suge micul Gillete...e jale!

Lavi02 pe unde umbli?

Tania & BB Stefan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gogolos spune:

Fetelor, intru si eu in grupul mamicilor care isi hranesc puii la san dar si cu completare, si asta inca din spital. Eu zic ca am lapte, bebe suge bine, iar cand trec cam 4 ore si au timp sa se umple imi patez toate hainele, asa mult curge. Galactogil si Nutrinatal nu iau pentru simplul motiv ca nu am gasit deloc in Targu-Mures, desi am cautat in toate farmaciile si plafarurile posibile, asa ca am recurs la alte metode (ceaiuri multe si bere fara alcool, nu stiu daca chiar are efect, dar as fi dispusa sa beau si ulei daca ar functiona). Cu toate astea lui ala micu ii e foame dupa ce suge si numai cu Milumil se potoleste. In zilele in care incerc sa ii reduc bibe observ ca nu ia asa de bine in greutate. Imi doresc mult de tot sa pot continua asa, sa nu raman fara lapte. Oricum pediatra mea mi-a spus ca daca suge bebe si numai 10 ml de lapte de mama pe zi tot e bine, din cauza anticorpilor din el. Dar la fel de important e ca sa ia in greutate....
Asa ca eu incerc sa nu ma gandesc prea mult la problema asta si ii multumesc lui Dumnezeu pentru fiecare zi in care am laptic sa ii dau lui bebe!
Gogolos si Piciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buna mamici suparici,

E pacat ca atmosfera e asa de sumbra pe aici, sper sa se revina la sentimente mai bune. Uite eu azi mi-am facut de lucru si mi-am impus sa va citesc si sa scriu mai putin...si am reusit.

Dienutza, pt ca una din rezolutiile mele pe anul asta este sa nu ma mai supar repede si mai ales ca te-ai si scuzat intr-una din postari, ai de la mine . Dar sa stii ca totusi de la postarea ta s-au creat adevarate tensiuni aici.

Anda draga eu zic sa nu mai stai pe ganduri si fara remuscarisa te apuci sa ii dai rapid lapte praf lui ginerica upss am uitat ca e deja luat, scuze Ina :))
Eu ii dau din cand in cand cate un biberon Amaliei, atunci cand vad ca este nervoasa si imi cere des sa o pun la san.Si folosesc o tetina care are o singura gaura - deci nu e de aia cu 3 viteze - asa incat laptele vine greu si deci nu da dependenta. Asa te asiguri ca nu o sa o prefere sanului.
Poti vedea blogul Amaliei aici .

Xandra sa stii ca parca seamana, m-am uitat pe poze si mi se pare ca au aceeasi barbie si buze! Da frati nu sunt sigur. Cu ocazia asta ti-am citit si povestea, frumos si ...usor.

Pupici,


Alina si Amalia 17.11.2005


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ilenutza si anda (si altii cu supliment), nu mai plangeti. nu are sens, laptele praf completare nu e o tragedie.
tragedie ar fi fost sa nu aveti deloc lapte.
andrei a fost pe mixt de la inceput. si dr mi-a explicat ca important e sa suga SI DE LA MAMA macar pana la 3-4 luni, sa ia anticorpii. ca ar fi perfect complet, asa e... dar nu se intampla nimic. laptele praf e bogat in vitamine si minerale, si nu-i face rau!

asa ca zambiti copiilor si cand le dati supliment, ca nu-i otraviti!

ps... apropo de e-uri, cititi ce contin medicamentele astea aromate pt copii, ca sa le accepte... dar tot nu i0as da antibiotic pur doar pt ca siropul e sintetic... ca stiu ce oroare aveam acum 20 de ani de ampicilina dizolvata in apa....

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Gogolos bravo! ce gandire sanatoasa!

Tania & BB Stefan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Fetelor, sint super fericita!;
Asta-noapte pufoasa a dormit in cosulet, s-a trezit, am alaptat-o si dupa mangaieri si cantecele a adormit la loc; se pare ca-i place.
In alta ordine de idei mi-au sosit cartile pe care le comandasem anul trecut,Capra cu trei iezi, Alba Ca Zapada, etc.multe povestioare pe care pot sa i le citesc Rachelinei.
Afara sint 10 grade, este soare, o trezesc acum sa pape si la plimbare cu noi sa mai capatam niste vit.D.

Andutza, sper ca Nichita este mai bine acum si cu burticica plina, dragul de el. Si noi am trecut prin faze din astea, am pregatite bibe - just in case- la indemana, m-am obisnuit cu ideea deja.

Pupicei,


Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna fetelor! Ce mai ziceti? Eu am fost groaznic de suparata asta noapte pe sotul meu, am plans jumatate de noapte si mi-a fost teama ca am pierdut laptele, dar din fericire dupa ce am luat BARAKA si am baut o bere fara alcool, a reaparut lapticul acum spre seara. Cred ca sunt exagerat de sensibila in perioada asta, pentru ca bebele meu nu face exceptie de la regula cu dormitul, iar la 3 nopti, o noapte e complet alba. Of... Am inteles ca perioada asta tine pana in luna a 3-a sau a 4-a. In privinta constipatiei lui bebe nu s-a remediat nimik. Am cumparat Activia, sper sa mearga la amandoi :).

Adelina cu bebe Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

stiu si eu cat de bine este sa se alapteze exclusiv bebelushul.
insa parerea mea este ca s-a mers prea departe cu obsesia asta si cu cealalta impotriva chimicalelor, incat s-a ajuns sa sufere copiii de foame; sa fim realiste, impotriva parerilor celor mai mari sfatuitoare de pe forum, ca este posibil si ca laptele sa fie mai slab, si sa nu-l sature pe sugar, si sa nu mai fie pur si simplu.

aaa, si biberoanele nu sunt deprimante; chiar deloc - au si modele cu ursuleti pe ele ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Diana de data asta sunt de acord cu tine. Si eu zic ca subiectul e prea obsesiv tratat nu numai pe forum, dar si de anumite persoane, chiar medici. Asta o spune o persoana patita deja.



Adelina sper ca ti-a trecut starea de suparare, stiu ca e greu sa te lupti si cu gandurile negre si sa mai faci si efortul de a iti mentine tonusul psihic pt laptic. Iti tin pumnii sa treci cat mai repede peste etapa asta.

Tania & BB Stefan


Mergi la inceput