Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Dineuta vorba romaneasca are mai multe intelesuri.
In ceea ce priveste atitudinea ta, nu a fost tocmai fireasca; pui o intrebare, nu ti se raspunde, devii caustica si acida , dai din picioare ca un copil razgaiat si ce-ti zici tu “ ma, ia sa fiu putin sadica ( doar ai recunoscut asta sau nu mai stiu nici sa citesc acum, daca expresiile romanesti nu le mai interpretez corect?) si sa le atzatz pe-astea sa creez putina “atomsfera” pe forum,sa le frec si ridiculizez un pic ca sint plictisita de subiectele pe care le comenteaza” , iar apoi ai revenit la “sentimente mai bune” , adica intai ne-ai pedepsit si pe urma ti-am intrat din nou in gratii…???
Asa cum s-a mai spus pe aici, nu-ti place care, ce comenteaza, treci mai departe si gata, lasa-ne pe noi alea, carora ne place, sa spunem ce avem de spus.

Pisi si bosu: mai fata, in primul rand cele mai elementare reguli de politete spun ca mai intai te prezinti cind intri intr-un grup, nu incepi prin a arunca cu barda in oameni.
Noi ne cunoastem de ceva timp, am experimentat impreuna si bune si rele, este normal sa functioneze efectul de turma si sa sarim una pentru cealalta, nu crezi? Cine iti da tie dreptul sa ne judeci, sa ne cataloghezi “rele si ipocrite” ? ne cunosti??? Cum iti permiti?
In plus, nu sint singura care nu am inteles ce vrei sa spui in postarile tale, sari de la o fraza la alta si multe dintre ele nu au nici un sens.
Si daca voi romanii – asa cum ai spus intr-una din postarile tale ce mi s-au adresat - aveti “unele” expresii, noi canadienii avem alte treburi mai importante de facut decat sa ne pierdem timpul, asa ca inchei aici.






Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

nichita are o luna si 3 zile si s-a nascut cu 3.300 si aseara avea 3.870. e groasa treaba...nu mai pot amana, trebuie mizeria asta de lapte praf.. de 3 zile a inceput sa-mi si planga de foame dupa jumatate de ora de la alaptat. avand in vedere ca-si si strangea genunchii la piept, eu ziceam ca sunt colici...lui ii era fomica...
Da Doamne sa nu se imputineze laptele si mai mult, ma gandesc ca poate are pediatrul dreptate, poate n-am sficient si nu stiu eu sa aproximez. eu eram sigura ca e destul, va spuneam de probele de supt pe care le-am facut si tragea 100 ml...stiam ca e bine atat...of...

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Tania,Ripley,multumesc ptr.raspunsuri!!
Acum,asha:bebe are 6 sapt,si 5 kg.
Pe cutie scrie 100 ml lapte-tot asha ca la nan:6 mese pe zi a cate 100 ml,dar pb.este ca bebele meu poate mai ia si 7 si 8,punand la socoteala si tzoncanelile alea de alint la tzitzi,ca supt nu mai pot spune, nu prea mai e laptic.
Asha ca la greu lapte praf
Anda,mai tii minte??
Aceleasi postari am pus si eu si Tania mai acum o sapt si ceva,tot asha plangea si Stefanel,si plangea de foame,saracu, noi ziceam c-are colici,la fel,asta e n-ai ce face,bagam e-uri la greu in ei,manca-i-ar mama,ca sa nu-mi zica mie astia ce minunat e laptele praf,mai ales ca,repet,mai si recunosc c-are adaos de amidon,pai amidonu'asta imediat da greutate la bebel,e energie pura!!!!
Offf,pupi multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

dienuta si lordra, si ce daca se publica jurnale aici, dragelor?! fetelor le face placere sa si trancaneasca despre bebelusii lor, ca si cum vorbesti cu niste prietene la cafea, nu trebuie sa intram numai cand ne arde ceva! daca nu ma intereseaza sau mi se pare plictisitor, eu trec peste mesaje, unele jurnale sunt chiar amuzante..eu n-am prea publicat rapoarte lungi despre bebe, da uite ma apuc, sa vad daca imi ziceti ceva!

cu fierul de calcat, iar...fiecare are posibilitati financiare diferite de cealalta, alte preferinte...aici nu judecam daca suntem sau nu ipocrite ca nu ne obliga nimeni sa dormim in pat una cu alta. absolut ieftine si nerelevante "impuscaturile". nu ne intereseaza caracterul si temperamentul colegelor de forum. d-aia nu ne aruncam epitete...sau asa ar trebui...poti sa ai preferinte, sa-ti placa mai mult de maricica sau de ionica, dar atat!

lordra, mai da-mi datele tale, te rog, sunt restanta cu astrograma ta si nu mai am datele. ai vazut ca m-am reapucat de "viciu":))

unele mesaje (nu toate) de ieri, ale dienutei si ale lui pisi au fost cam...hmmm...n-am un emoticon care sa arate degetul pe obraz?

lordra, nu cred ca se pierde esentialul. printre jurnale, care au si ele rolul lor recomfortant, sunt si chestiuni stringente si practice. la care, de obicei, se si raspunde. sa-i dea Dumnezeu sanatate mamei di tutti!

gata ma duc sa cumpar nan, ca vazurati ca azi am o problema stringenta pe bune! am un bebe mic, slab si infometat

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Mimi, multumesc tare mult pentru raspuns.
Raluca si bb Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

anda, aceeasi prob. o am si eu, aprox. trei sapt. si 3,6, nascut cu 3,5!mie pediatra mi l-a cantarit vinerea trecuta si mi-a spus sa il trec pe praf dar eu nu am vrut pt. ca am considerat a am lapte dar eu ii dadeam cu program saracutul si el plangea de foame si eu credeam ca de colici ca si tine!de, nu ni-l da nimeni acasa cu instructiuni de folosire.si iata ca 5 zile mi-a luat 180 g. si nu disper, nu vreau sa cred ca nu pot sa il alaptez, mai vedem deci!
oricum eu i-am dat si niste mucilagiu cu glucoza in completare -mi-a zis jianu de la municipal iar eu i-au galactogil, mai vedem pana la 1 luna oricum

Doamne, ce bine ca am inceput sa vin pe forum , vad si eu ca toata lumea se cnfrunta cu ce ma confrunt si eu nu mai disper!

Ilenutza si bb Victor( 22.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_dumy spune:

Anda77, nu dispera ca se rezolva si nu e capat de lume daca ii dai completare cu lapte praf.
Eu i-am dat de la 2 zile (milumil 1) cu biberonul ca nu se satura si nu mi-a refuzat sanul niciodata, bineinteles ca ii dadeam intai san si apoi biberon.
Si mie mi-a fost teama ca raman fara lapte daca ii dau biberonul sau ca se ingrasa prea mult, dar slava domnului nu am avut probleme si am in continuare lapte, numai seara nu prea ii ajunge.
Eu te sfatuiesc sa iei si Nutrinatal (la mine a facut laptic mai mult) si sa bei cel putin 3-4 l de lichide pe zi.

Bubamara .

Mimi & bebe Daria Ioana - 4 nov 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Draga Ina,
Scuza-ma ca m-am cam "suparat", dar se pare ca uiti niste lucruri elementare... si nu spun care. Pentru "opareli" NOI romanii folosim Jecolan, iti recomand cu caldura.
Daca te simti cumva altfel...
Ti se pare cumva ca trec de la una la alta si nu intelegi ceea ce vroiam sa spun, inseamna ca ai o problema. Poate ca VOI canadierii nu cunoasteti suficient limba romana. Si apropo, nu e frumos sa jignesti pe cineva, sau ai uitat cum e sa fii jignit?
Iar cu politetea, las-o moale, ca nici tu nu te prezinti, sau crezi ca te incalzeste cu ceva daca imi stii numele? Oricum nu e ca si cum te-ai vizita cu "turma", nu? Iar daca te-ai simtit ipocrita, sau catalogata cumva, sa stii ca sincer nu ma gandisem (si)la tine... Pe aia cu musca pe caciula o stii sau e mai prejos de canadieni sa-si aduca aminte de originile lor?!

Pentru Alexandrina: Imi cer scuze, mai ales ca nu te cunosc, dar am pentru tine un sfat; la noi in Bucuresti se spune cacatel nu cacacel, deci kktzei am presupus ca e mai "dragalas" si mai...ca pe forumul DC. Sfatul e sa mai citesti odata ce ai scris despre metoda "criminala" si sa o iei ca atare: e criminala intradevar, nu o mai practica, in primul rand s-ar putea sa ranesti fara sa vrei bb-ul si apoi s-ar putea ca micutul sa faca o legatura intre ce ii faci tu si facutul kk in asa fel incat sa nu mai faca prea curand. Vezi mai bine (cu pediatrul tau, evident) daca nu are legatura cu ceea ce ii dai sa manance. Sau daca il alaptezi, cu ceea ce mananci tu, desi unele guri rele zic ca nu ar avea mare legatura...
Incearca si un pic de ceai de musetel, nu are cu ce sa strice...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

fetelor, vreau si niste sfaturi, incurajari pt. ca nu vreau completare in ruptul capului!

nu dupa ce am plans si m-am rugat de dr. ca nu vreau cazariana ci natural sa nasc!


ilenutza si bb victor(22.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Anda, da sa pupe mama pe fata ca si-a adus aminte de mine cu astrograma. Uite cum facem: fac schimb cu fii-mea. Se poate? Datele ei sunt 30 noiembrie, ora 6.32, Bucuresti.
Mai tare ma intereseaza soarta ei, ca p-a mea am cam vazut-o/trait-o. Ce zici, ma rezolvi asha?

Bai, si Dara mea cere des papa, insa eu o pun la sân ori de cate ori cere. Nu ma gandesc ca am lapte suficient sau nu. Ii dau si gata. Atata timp cat creshte in greutate e ok, zic io....chiar daca-i precum tziganu' si n-are nici un program regulat de papa. Cre'ca ma-mpusc sa vad ca nu-i ajunge laptele meu. Ca mai toata lumea de p-aci, am pretentia s- alaptez dpar la sân. Sper sa-mi si iasa, ca vad ca tot apar surprize la multe dintre noi



Mergi la inceput