Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Buna seara!
Eu iar muncesc la greu pentru serviciu si nu am timp sa mai intru.
Ioana ce scaun ai luat? Noi am luat Polly.
Voi puneti fulare la gura si la nas copiilor? Ca ma uit in alte carucioare si vad ca Ioana e singura care nu are.

Pupici

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Buna seara si de la noi!
Mai fetelor, eu sunt intr-o ceata totala cu CIC-ul asta. Si cu cat ma interesez mai mult cu atat intru intr-o ceata si mai densa.
Ioana , cred ca tu esti cam in aceeasi situatie ca si mine. Eu inca ma mai aflu in concediu de maternitate pana pe 25, tu parca l-ai terminat pe 5 luna asta, nu? Toata lumea a discutat despre ce tre' sa faca mamicile care la 1 ian. 2006 se aflau in plata CIC si despre cele care nasc in 2006. Dar cele care au nascut in 2005 si intra in CIC in 2006 nu a zis nimeni nimic. Am cateva nelamuriri:
1. Pana la urma depunem noi dosarul sau angajatorul si noi doar cererea?
2. De ce trebuie sa te mai duci si pe 1 dec. 1918 . Eu intelesesem ca la primaria se depune dosarul (parca pe Parfumului, nu?)
3. Trebuie sa depunem cerre de intrare in CIC la angajator? Si trebuie sa o atasam si la dosar? Ca in ordonanata nu scrie de cerere. Doar in norme scrie ca CIC se acorda pe baza de cerere depusa la angajator.
4. In cererea si decl. pe proprie raspundere la punctul II C , ce bifam: salariat sau concedii medicale de maternitate?
Si cred ca mai am si altele, dar le-am uitat acum T ce ai pricipit din toate astea?

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Nicole, eu nu-i pun fular. Dar ii indes tot timpul suzeta in gura, sa nu traga totusi aer rece.

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Si eu sunt in ceata cu cic-ul. Mi s-a facut lehamite si cred ca pe asta mizeaza si ei.

Nicole, eu nu-i pun fular deloc. Are fata libera. Cred ca ar urla nonstop daca as incerca macar. Si cand merg pe strada si vad toti bebelusii infofoliti si cum se uita mamicile la mine (de multe ori il plimb in marsupiu) incep sa ma simt prost. Vad bebelusi in carucioare care sunt complet acoperiti, nici nu stiu cum mai respira.

Deci, ce se intampla in Amzei si ce se intampla pe 1dec?

Sofia, tu pe unde stai in sect.1? Noi o sa ne mutam peste vreo luna inapoi acasa (abia astept) si as vrea sa gasesc pe cineva cu care sa ma cuplez la plimbat odraslele. Eu stau in zona 1 mai - turda. E cineva pe-acolo?

Cred ca a adormit in sfarsit ca nu se mai aude (i-am cantat vreo 10 minute si pe urma m-am carat din camera). Asta e o mare problema la noi, nu adoarme decat cu mine sau cu ta-su. L-am obisnuit asa si s-a dus naibii toata libertatea. As fi vrut sa mai iesim si noi pe la un teatru si nu se poate. Unde e libertatea de altadata?

ruxandra, mama de www.hps.ro/matei" target="_blank"> matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Locca,eu am doar adresa de buletin in sect 1. Eu stau in 2 prin floreasca (a se citi capul pamantului) si nici eu nu am cu cine sa ies. Ma mai duc prin parcul floreasca unde tot vad mamici insa nu ma duc sa le abordez, poate zic ca sunt nebuna.
Ce liceu ai facut? eu am fost la Neculce care e in preajma ta

Raluca incerc sa iti raspund cat stiu

1.Angajatorul duce dosarul dar daca vrei poti sa ti-l duci tu insa ai nevoie de imputernicire. Declaratia o ducem noi la primarie
2.Declaratia se depune la alta cladire a primariei. de ex. eu nu ma duc la primaria de la banu manta ci la o cladire pe maresal averescu.
3. da, trebuie depusa la angajator si anexata copie la dosar
4.la II c eu am bifat salariat dar pentru mai multa siguranta imi iau o copie dupa mine si o completez acolo. E cam cu picioarele facut declaratia asta, ambigua.
de exemplu eu nu stiu ce sa completez la IIB


Sofia si Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Da chiar la II B mai completam daca nu mai avem alti copii?

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Buna seara doamnele mele!

Cge - am vazut ca pana acum doar noi doua suntem la capitolul stimulent. Ai idee, daca procedura e aceeasi ca si pentru CIC ca eu sunt mai in ceata decat oricand. Am discutat astazi cu reprezentanta marelui departament de Resurse Umane de la marea firma unde lucrez si habar nu a avut sa-mi spuna doua lucruri cooerente. E adevarat ca trebuie depusa hartogaria pana pe 15? ca altfel nu-ti iei banii pe ianuarie?

Sofia - poza de care spui tu este si favorita mea. Mie se pare ca e singura care il reda in toata splendoarea lui. Nu-mi dati in cap dar sunt iremediabil indragostita de Luculinu meu.

Catush - esti grecoaica? ca n-am mai auzit de mult apelativul IAIA pentru bunici...si insanatosire grabnica, sa reusesti sa asisti si tu la botezul Briannei.

Locca - eu stau in sectorul 1 si il plimb pe bb in parcul de la Kisseleff, dar din pacata de luni ma duc la scarbilici, daca ne gandeam mai devreme, poate reuseam sa ne cuplam...dar oricum raman weekendurile.

Si nu in ultimul rand, maine ma duc la coafor, n-am mai fost de 1 an si o luna fix. Cred ca o sa se sperie coafeza de mine

Simona si bebe Luca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Si eu sunt grecoaica, numai ca la noi in familie nimeni nu mai stie limba si eu toata copilatia i-am zis lui bunica-mea IACA de la IAIACA ceea ce tradus ar insemna buniutza. Diminutivul e intr-adevear IAIA. Si acum maica-mea vrea sa continue greseala si dai si dai cu IACA inainte.

Sofia si Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catush spune:

Simona - da sunt un pic grecoaica,strabunicul din partea mamei,dar "IAIA" vine de la Ileana.Asa ii zic baietii lui fratemiu' mamei si asa vreau sa-i zica si bbla mea.Ai mei vor sa li se zica pe nume "ca sa se simta mai bine,mai tineri"
M-a sunat mama disperata, cred ca face bb varicela ca i-au iesit niste bubite in cap...............
Sunt si eu disperata......daca pateste ceva...,duminica era botezul...
L-am mai amnat o data din cauza mea........
Dar acum nu mai conteaza asta, dar bb .........Doamne sa nu fie ceva...............
Sunt disperata !!!!!! Nu mai sunt buna de nimic!!!!!!!!!!
Cred ca cedez psihic


Catush&Briana Maria(13.10.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/fbalcau/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Catush - fii tare, nu intra in panica. Daca tu spui ca ai stat izolata de Briana, este foarte putin probabil ca ea sa fii contactat boala. Poate ca unde esti tu asa stresata, orice bubitza sa o interpretezi ca pe o posibila eruptie a varicelei. Sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic!

Sofia - un motiv in plus sa ne incuscrim. Tatal meu a fost grec, Dumnezeu sa-l odihneasca! A fost un om extraordinar, de aceea nici nu mi-am schimbat numele dupa casatorie, ca sa mai ramana ceva grecesc in familie. Si oricum pe Luca vreau sa-l fac grec...sa vedem ce zice taica-su, cum o sa se imparta intre chitara electrica si bouzouki.

Simona si bebe Luca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Mergi la inceput