Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Camy, noi am facut acest vacc saptamana trecuta; l-am cumparat de la farmacia Flora, bulevardul Basarabiei; a fost sotul sa-l cumpere, nu stiu sa-ti spun cu exactitate unde este, am inteles ca dupa stadionul National;
Vaccinul costa 88 lei; trebuie sa ai gheata la tine, sa-l transporti la rece;
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickybr spune:

AM SI EU O INTREBARE . NU MA DESCURC PE FORUM. CUM POT SA DAU DE SIMONABCR? E DIN BRAILA SI A LASAT UN MESAJ PE 25 IULIE 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dya-dy
Trimis la - 31/08/2008 : 11:34:53
--------------------------------------------------------------------------------

Buna, tuturor
As vrea sa deschid (sau probabil a mai fost deschis)acest subiect destul de complex al vaccinurilor care se administreaza la nou nascuti si nu numai.
Eu locuiesc in Israel si de curand a fost la TV o emisiune impotriva vaccinurilor- celor "obligatorii" care a facut multe valuri pe aici.
Ideea e ....ca nu trebuie sa optam in mod extrem sa nu vaccinam copii, dar nici sa acceptam toate vaccinurile care se dau in spital, fara sa intrebam si fara sa alegem.
Pana acum, oamenii de aici credeau ca toate aceste vaccine sunt inofensive, si ca esti obligat ca parinte sa le faci.Adevarul e altul, de aceea am deschis acest subiect, ca noi ca parinti sau viitori parinti trebuie sa fim informati: aici, in Israel, e cu totul responsabilitatea parintilor sa aleaga ce vaccine vor fi facute si Min Sanatatii nu e obligat cu nimic (despagubiri,etc) in cazul in care,Doamne-fereste, se intampla ceva cu copilul.
Cum e in Romania?
Tot asa, in acest documentar s-a vorbit despre o posibila legatura intre vaccinul de Pertussis (tuse convulsiva) si autism- care se dezvolta anterior.
De asemenea, s-a vorbit mult de Hepatita B, care, spun ei, vaccinul nu ar trebui administrat imediat dupa nastere.
Ce parere aveti?Sunt si doctori printre noi care au mai multe detalii?
As vrea sa detaliem impreuna acest subiect si sa luam in considerare avantaje si dezavantaje.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adialex

Camy, noi am facut acest vacc saptamana trecuta; l-am cumparat de la farmacia Flora, bulevardul Basarabiei; a fost sotul sa-l cumpere, nu stiu sa-ti spun cu exactitate unde este, am inteles ca dupa stadionul National;
Vaccinul costa 88 lei; trebuie sa ai gheata la tine, sa-l transporti la rece;
succes!


Te referi cumva la Infanrix hexa? Cred ca nu...ca ala e mai scump

Unde gasesc hexa, e urgent!!!

Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veverusca spune:

baietelul meu are 3 ani si medicul de fam ne-a propus sa facem vaccinul antipneumococic Prevenar foarte indicat pt intrarea in colectivitate.
l-a facut cineva si e multumit?
toate bune
Veve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

dya-dy
Trimis la - 31/08/2008 : 11:34:53
--------------------------------------------------------------------------------

Buna, tuturor
As vrea sa deschid (sau probabil a mai fost deschis)acest subiect destul de complex al vaccinurilor care se administreaza la nou nascuti si nu numai.
Eu locuiesc in Israel si de curand a fost la TV o emisiune impotriva vaccinurilor- celor "obligatorii" care a facut multe valuri pe aici.
Ideea e ....ca nu trebuie sa optam in mod extrem sa nu vaccinam copii, dar nici sa acceptam toate vaccinurile care se dau in spital, fara sa intrebam si fara sa alegem.
Pana acum, oamenii de aici credeau ca toate aceste vaccine sunt inofensive, si ca esti obligat ca parinte sa le faci.Adevarul e altul, de aceea am deschis acest subiect, ca noi ca parinti sau viitori parinti trebuie sa fim informati: aici, in Israel, e cu totul responsabilitatea parintilor sa aleaga ce vaccine vor fi facute si Min Sanatatii nu e obligat cu nimic (despagubiri,etc) in cazul in care,Doamne-fereste, se intampla ceva cu copilul.
Cum e in Romania?
Tot asa, in acest documentar s-a vorbit despre o posibila legatura intre vaccinul de Pertussis (tuse convulsiva) si autism- care se dezvolta anterior.
De asemenea, s-a vorbit mult de Hepatita B, care, spun ei, vaccinul nu ar trebui administrat imediat dupa nastere.
Ce parere aveti?Sunt si doctori printre noi care au mai multe detalii?
As vrea sa detaliem impreuna acest subiect si sa luam in considerare avantaje si dezavantaje.



Si eu sunt curioasa de raspunsuri...De cate ori am intrebat areiesit ca nu e nicio lege in care sa scrie ca vaccinurile sunt OBLIGATORII. Reiese ca e mai mult politica statului si nu neaparat sanatatea noastra in joc. Nu-mi arde nici mie de joaca cu bolile pt. care existe vaccin dar mi se pare ca se exagereaza cu prezentarea avantajelor, trecanad sub tacere restul...






mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya-dy spune:

Da, haideti sa vorbim mai mult de acest subiect, pentru ca ne intereseaza pe toti/toate pana la urma.
Am inteles ca e la mijloc un fel de mafie al producatorilor, al carui interes e sa vanda cat mai multe vaccinuri si nu testeaza prea mult efectele adverse.
Interesant ar fi daca gaseste cineva vreo statistica sa vedem cam cat de periculoase sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui dya-dy

Da, haideti sa vorbim mai mult de acest subiect, pentru ca ne intereseaza pe toti/toate pana la urma.
Am inteles ca e la mijloc un fel de mafie al producatorilor, al carui interes e sa vanda cat mai multe vaccinuri si nu testeaza prea mult efectele adverse.
Interesant ar fi daca gaseste cineva vreo statistica sa vedem cam cat de periculoase sunt.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120692 cel mai recent subiect este acesta
mai sunt o gramada printre care: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120200
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115235
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93619

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna!

Havrix-ul este vaccinul anti hepatita inteleg. Si se fac 2 rapeluri la interval de 6 luni. Daca abia acum il face baietelul cand intra la gradi in cat timp devine eficient oare?

Prevenarul este recomandabil si el acum ca intra in colectivitate? intreb pt ca eu am o retinere la vaccinurile nou aparute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Buna!

Havrix-ul este vaccinul anti hepatita inteleg. Si se fac 2 rapeluri la interval de 6 luni. Daca abia acum il face baietelul cand intra la gradi in cat timp devine eficient oare?

Prevenarul este recomandabil si el acum ca intra in colectivitate? intreb pt ca eu am o retinere la vaccinurile nou aparute


1. Un rapel la 6 luni. Dupa o luna de la prima doza dar nu este un raspuns oficial.
2. Da.

Mergi la inceput