Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna
ati avut cumva surpriza neplacuta ca dupa vaccinul Havrix Junior sa faca copilul febra peste 38 ?

ieri i l-a facut pediatra baietelului meu de 4 ani, desi era intr-a 6-a zi de raceala (doar cu muci, fara febra, tuse, stare de rau)

e posibil ca acest vaccin sa dea febra postvaccinare sau sa complice raceala avuta? ce se poate intampla cel mai rau in acest caz?

ps- imi si pare rau ca am acceptat sa il faca....mai bine imi vedeam de treaba si azi aveam copilul mucios dar sanatos nu cu febra:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

orice vaccin poate produce ca reactie adversa febra - este doar o reactie la stimularea sistemului imunitar. dar nu, Patrick nu facut reactie la el (ma rog, el nu a prea facut niciodata reactii la vaccinuri).

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci Roxana ca mi-ai raspuns asa repede, inteleg ca l-ai vaccinat si tu pe Patrick cu Havrix, fara probleme insa...Sper sa nu apara complicatii nici la noi, il urmaresc sa vad daca mai face febra. Pana acum Danut nu a mai facut reactie la nici unul dintre vaccinuri si i-am facut si de alea gratuite si cumparate de mine, nu ma asteptam nici acum la reactii, altfel as fi fost mult mai reticenta cand am discutat cu pediatra despre havrix. si asa n-am fost pe deplin convinsa ca merita sa il vaccinez contra hepatitei A iar acum cred ca aveam dreptate sa stau in banca mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

parerea mea este ca are mai mult legatura cu starea de guturai decat cu vaccinul - daca tot avea muci de ceva zile - o temperatura nesemnificativa pana acum ar putea creste usor doar datorita stimularii imunitare si sa scada la fel de usor si repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Ati auzit de vaccin antipneumococi ?
Am inteles ca se face la 7 luni. A facut cineva ?
Multumesc

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Sunt extrem de suparata, ieri a stat baietelul meu numai in 39-40 febra, azi 39 iar, stare generala proasta. Si cred in continuare ca Havrixul e de vina pt ca i l-a facut cat inca mai avea mucisori, dar era la un pas de vindecare (oricum rinita nu-l afectase mai deloc, in afara faptului ca i se infunda noaptea nasucul nu se simtea rau defel) acum....fiind weekend nu am decat sa merg la camera de garda cu el? e posibil ca un stupid de vaccin acceptat de mine sa i se faca sa nenoroceasca copilul?? e posibil sa-l dea peste cap in asa fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SIMONABB

Ati auzit de vaccin antipneumococi ?
Am inteles ca se face la 7 luni. A facut cineva ?
Multumesc

Simona
http://community.webshots.com/user/simonabb


Da, se numeste Prevenar si noi l-am facut la 2 ani si 10 luni. Probabil ca se poate face mult mai devreme, dar nu am stiut de el. Nu a facut fetita mea nici o reactie negativa la el, a fost ok. Astept cu nerabdare sa vad ca nu mai raceste asa de des...asa ni s-a promis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Avem un baiatel de 4 luni si 2 sapt.
Miercuri am luat vaccinul de 4 luni.Am cumparat Pentaxim pentru a fi siguri ca nu facem febra.Problema e ca de cand a luat vaccinul mananca foarte rau.Nu stiu ce sa mai fac.Imi vine sa plang cand vad ce putin mananca.
E normal ce se intampla?Ati mai patit si voi asa ceva?


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Avem un baiatel de 4 luni si 2 sapt.
Miercuri am luat vaccinul de 4 luni.Am cumparat Pentaxim pentru a fi siguri ca nu facem febra.Problema e ca de cand a luat vaccinul mananca foarte rau.Nu stiu ce sa mai fac.Imi vine sa plang cand vad ce putin mananca.
E normal ce se intampla?Ati mai patit si voi asa ceva?


ali


este normal - orice vaccin poate avea reactii adverse.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui SIMONABB

Ati auzit de vaccin antipneumococi ?
Am inteles ca se face la 7 luni. A facut cineva ?
Multumesc

Simona
http://community.webshots.com/user/simonabb


Prevenar am facut si noi la 9 luni prima doza si urmatoarea o facem la 1 an si o luna ,in total se fac trei doze

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

BAZAR PENTRU SONIA

si eu in concursul de mirese cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">anc1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=2" target="_blank">anc2

Mergi la inceput