Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

nici eu nu i l-am facut. pai daca-i ferim si de cele mai banale boli, pe care by the way cica trebuie sa le faca, organismul trebuie sa invete sa lupte, atunci ce ne mai intrebam ca mor copii de la o viroza respiratorie? pai cum sa lupte daca ei sunt practic feriti de tot ce se poate? de bacterii (le dam imunobaby) de virusi (ii vaccinam).

mamele noastre considerau varicela o boala usoara, nici nu-si faceau probleme, noi ne dam de ceasul mortii cautand prin farmacii varilix.

normal ca atunci cand bebeii nostri intra in contact cu un agent patogen periculos nu e in stare sa faca fata,daca el a fost sterilizat efectiv si corpul lui nu stie sa lupte!!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

scuzati dezacordul din ultima fraza, grabita rau is azi.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

offfffffff tare ma necajeste ce citesc acum despre ROR. Puiutul meu e inca cu febra, de doua zile dupa Priorix, si a facut inclusiv 39,6 sper sa treaca cu bine.....Am fost de doua ori la medic cu el si nu are nici un semn de viroza, nimic in gat si nimic la plamani, este clar reactie la vaccin.
Acum ma gandesc ca mai bine nu i-l faceam.....dar este prea tarziu.

Silvi si bebe Alain 19.01.2006


Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

silvi_2005 cum se mai simte Alain?ROR-ul este un vaccin obligatoriu?DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by dianad

ROR-ul este un vaccin obligatoriu?

DianaD & Alexandru



Da Diana, este in schema de vaccinare obligatorie.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Intrebare pt. cei care au mers pe Infanrix de la inceput: ce vaccin ati facul la un anisor?
Stiam de penta dar pediatra mi-a spus infanrix+hiberix si antipolio oral(de la stat) ca sa aiba si o imunizare orala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Vreau sa va spun ca puiutul meu a facut rujeola, dupa ROR, o forma mai usoara cica...dar nu stiu zau cat de usoara a fost cu febra 39,6 si plin de bubite pe burta,spate, gat si frunte.
Acum i s-au retras, nu mai face febra dar a ramas fara pofta de mancare si e inca morait si mofturos.Sincer ma bucur ca a trecut cu bine ca am fost foarte stresata dar personal consider acest vaccin o magarie.Puteau sa nu il grupeze in trei virusi atenuati deoarece e mult prea agresiv cu saracutii copilasi.
Sanatate multa va doresc si sa nu aveti probleme asa de mari ca noi.

Silvi si bebe Alain 19.01.2006


Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de florina


Va rog, cine cunaoste acest vaccin si l-a administrat copilului sa imi raspunda.
Tudor are 5 ani si este mai tot timpul racit. De un an si jumatate, de cand merge la gradinita, i-am dat mai mult de 15 antibiotice.
La recomandarea dr pediatru i-am facut vaccinul pneumo 23 acum 2 luni.
Acum 2 zile, tot la recomandarea doctorului, i-am facut acelasi vaccin pentru rapel.
Reactia a fost urata - pentru prima oara a facut febra dupa vaccin (peste 39 de grade) iar bratul este in continuare foarte rosu.
Cei ce le-ati facut copiilor Pneumo 23, va rog, ati facut si rapel?...
Pe Internet am gasit ca se poate efectua o singura doza care se repeta peste 5 ani...
Suntem ingroziti de ce i-am facut copilului.

Multumesc,
Florina 24+ si Tudor (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Exista vreo mamica din Ro care a refuzat vaccinarea bebelusului in maternitate (adica antihepaticul si BCG)? Eu ma gandesc serios daca e bine sa vaccinezi in primele 24 h de viata un pui care are icter (chiar si o forma mai usoara).
Asa mi-a rec. o dr. homeopata:
BCG - la 3-4 sapt de la nastere (nu la 4-5 zile!)
DT (fara pertussis) - la 4 luni
antipolio oral la 7 luni
apoi rapel la DT si antipolio oral

Restul vaccinurilor nu se fac, mai ales ROR...
Spuneti-mi un sfat, ca nasc peste cateva zile (daca nu ore) - 40+2

40 + 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cezar1 spune:

Noi i-am dat ieri juniorului vaccinul de 4 luni (Infanrix penta) si are doua pete mici, rosii, pe picior si i s-a intarit piciorul in jurul acestor doua pete.
E din cauza ca i s-a administrat gresit vaccinul? La doua luni n-a avut nici un fel de reactie adversa.
Daca nu-i trece in 2 zile ce e de facut? Ce poate sa-i faca doctorul? O sa ne prescrie...comprese cu apa rece?

Mergi la inceput