Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cezar: o reactie dupa vaccin(nu are imp. aici daca e cel gratuit sau cumparat) ar fi inrosirea locului unde a fost intepat si eventual se intareste. Cred ca a stat incordat cand a fost intepat.
Daca acele 2 pete sunt pe locul unde a fost intepat trebuie sa-i pui acum comprese cu apa pe piciorus pana se vindeca. Intr-o zi, doua ar tb. sa fie bine.

Daca este vb. de altceva - nu ma bag ca nu ma pricep. de ce sunt 2 pete? a fost intepat de 2 ori? penta este cu o intepatura.

Noi il asteptam pe cel de la un anisor dar nu am avut ac. probleme. Dar de fiecare data am incercat sa-i distragem atentia cu jucarii ca sa nu intareasca muschiul.

Editare. Leac babesc dar neprobat personal(doar din experienta altor mamici): felia de cartof pe piciorus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Eu i-am facu vaccinurile toate. Atat cele obligatorii cat si cele facultative.
Sheannamp, eu i-a facu Pneumo 23 la 2 ani si jumatate dar doctora nu ne-a spus nimic de rapel!! O a-o mai intreb dar cand trebuie facut rapel imi noteaza in carnetelul de vaccinari. Eu stiam ca Pneumo 23 se face intr-o singura doza. Oricum...luni ma duc pt rapel la meningicocic (rapel la 2 ani)si o sa inteb.
Va pup
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Si noi am facut vaccinul de 2 ani jumate pe care l-am intarziat cu 3 sapt deoarece a fost racita fata si a tusit. Sapt trecuta a mai fost putin ragudita dar de vreo 3-4 zile e f bine. Am fost azi si a consultat-o medicul de familie care a zis sa mergem la pediatru sa o consulte ca i se pare putin rosu gatul. Am fost si a zis ca e totul in regula si poate primi vaccinul. Acum doarme de o ora si am auzit-o tusind odata..........sa nu zic....mi-a sarit inima din loc mai ales ca de cand am ajuns acasa tot citesc la subiectul asta.....
Sper sa fie bine....Doamne ajuta!

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am si eu o nelamuriere. Pana acum mergeam la cabinetul pediatrului si facea asistenta vaccinul, eu nu prea m-am interesat de denumirile lor. Dar acum m-am hotarat sa-l chem pe doctor acasa ca sa faca vaccinul. Nu o mai suport pe zgripturoiaica aia de asistenta care comenteaza de fiecare data despre greutatea fetitei mele. Oricum, dr mi-a zis sa iau Pentaxim pentru vaccinul de un an. Este ok? Eu tot citeam pe aici ca s-ar face fie Infanrix sau Priorix. Este ok sa-i faca Pentaxim la varsta asta?

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Se poate refuza ROR-ul? Ca tot citesc aici ca este un vaccin nu tocmai agreat in strainatate din cauza efectelor secundare.Guguluf, Pentaximul este echivalent cu Infanrixul IPV+Hib, cel care se face si la 4 luni. Noi la un an vom face acest Pentaxim si ar mai trebui Priorixul=ROR-ul, insa pe asta nu l-as vrea.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Merci DianaD. Atunci o sa-i caut Pentaxim-ul, stii cumva pe la ce farmacii se gaseste?
Cat despre ROR, dupa ce am citit aici si eu as vrea sa-l refuz dar am vazut ca este in carnetul de vaccinare, deci e obligatoriu. Totusi, fetitei mele i-a facut la 7,5 luni vaccin antirujeolic si poate scapam de ROR. Macar sa-l convingi pe dr sa nu le faca in acelasi timp, adica ROR-ul dupa 2-3 luni.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by dianad

Se poate refuza ROR-ul? DianaD & Alexandru



Da, il poti refuza. La fel de bine poti sa le refuzi si pe cele obligatorii dar pe raspunderea ta.

Noi o sa-l facem la un 1 anisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Guguluff, la farmaciile Dona sau help-net, de exemplu. Eu il iau de la o farmacie din Crangasi cu 30RON mai putin decat la Dona.Darria, pana acum am refuzar AR-ul fara comentarii din partea doctoritei. Sa vad ce fac cu ROR-ul.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Diana, de la ce farmacie il iei? Stiu ca acolo e o Dona dar zi-mi si mie ca 30 ron e o suma destul de mare pt un sngur produs. La Sensiblu nu aveau: NUUU, nu avem asa ceva...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

E o farmacie pe str. Ceahlau- face parte dintr-un grup ce mai are 2 farmacii in Bucuresti. Activeaza-ti, te rog PM-ul, ca sa-ti dau nr. de telefon.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput