olita

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Eterna poveste - olita!

fica
Trimis la - 06/09/2006 : 18:55:32
--------------------------------------------------------------------------------

Drage mamici cu copii simpatici, cum ati rezolvat problema facututlui la olita?
Andrei la 2ani si 2 luni nu vrea: daca il pun pe oala face pipi dar la KK fuge se ascunde si tot in pampers face.
Voi cum ati rezolvat problema?

F&A

iacobica
Trimise - 06/09/2006 : 21:03:25
--------------------------------------------------------------------------------

si eu sunt curioasa. au aparut metode noi de obisnuit cupilu' ?
si radu are tot 2 ani si 2 luni si e la fel ca andrei: daca il pun pe olita face pipi, dar, daca atunci cand il vad ca sta pe vine si face kk, il pun la oala, nu mai face deloc(prefera sa se abtina). nu mi-a spus niciodata pana acum ca vrea la olita. cand il intreb de ce nu spune/face la olita imi raspunde :nu vrea radu.
asa ca...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Scoatei pampersul- urgent si sa vezi va nu ii va conveni.Familiarizeazal cu olitaInceputul e greu dar vei fi multumita de rezultata. MUUUUlta rabdare

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fica spune:

imi pare tare rau ca mie ati reusit sa imi dati peste nas la un subiect "mult prea discutat" pentru unii
sunt lucruri care chiar ma interesau!
probabil ca la asta sunt bune forumurile
nu aveti decat sa stati voi sa cautati, daca aveti prea mult timp
eu nu am
si oricum "multumesc" pt "amabilitatea" unora
si scuze celor ca nu au nici o vina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fica spune:

iar despre androix.....
fara comentarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by fica

iar despre androix.....
fara comentarii

F&A



Despre mine fara comentarii? De ce, ma rog?
Tocmai ti s-a dat pe tava ce te intereseaza si subiectul e inca deschis deci poti discuta pe aceeasi tema in continuare. Care e problema?

Andreea mamica lui Filip Stefan
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fica spune:

???????
tot fara comentariii!
cred ca nu are rost nici o discutie pe ac tema (nu ma refer la olita ci la atitudine)
e pacat de forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

hai lasati voi certurile si atitudinea deoparte si vedeti-va de sfaturi de de olite, ok?
Uite cum am procedat eu cu piticu meu:
- avea 2 ani si o luna si am hotara ca nu mai e nevoie de pampers, dimineata cand se trezea avea pampersul uscat, daca in primele 5 min il duceam la olita facea pipi acolo, daca nu se scapa in pampers.
- am scos pampersul definitiv, am pus chilotei normali, si pantaloni si olita in baie.
- i-am explicat ca daca face pe el si nu zice o sa fie ud, si murdar si miroase urat, normal primele zile se scapa pe el si plangea ca e ud sa il schimb, il lasam asa vreo 2 - 3 min, sa vada ce urat e , dar nu prea mult ud si murdar ca nu cumva sa se invete si sa nu il mai deranjeze.
- dupaia la fiecare 2 ore imi puneam ceasu sa sune si il duceam la olita sa faca pipi si kk, vb cu el, "hai fa pipi, tu poti face la oala, esti baiat mare" si multe laude si rasplata cand reusea sa faca acolo. Uneori facea la oala alte ori nu.
- dupa vreo saptamana a inceput sa arate semne cand il scapa pipi, se strangea de genunchi, si zicea un "oooo.. pipi.. stai .. stai" daca eram pe faza si il duceam la oala facea acolo.
- kk inca facea pe el, se ascundea si facea acolo.. asa ca in loc de olita am hotara sa ii cumpar capac special de copii si sa il pun pe WC de adulti, asa cum face mami si tati ca e baiat mare.. tare i-a placut ideea si a inceput sa faca la WC kk de cate ori era nevoie.. cand se juca mai uita si se mai scapa putin pe el, dar imediat venea sa il chimb si mai facea si la wc dupaia.
- cu pipi cam dupa 2 saptamani de dus la wc din 2 in 2 ore am inceput sa il duc la wc din 3 in 3 ore, dar tot timpu ii ziceam: "te scapa pipi, vrei la baie, daca te scapa sa spui la mami, tu esti mare si poti tine, da" cam la 15 min intrebam... la un moment dat ma luat cu turbare crezand ca nu mai scap de intrebarile astea.
- cam inca o saptamana a durat si eu nu il mai duceam la wc decat dimineata, dar il intrebam foarte des daca are nevoie la baie si el cand era pe punctul sa fac zicea ca vrea la baie.. il duceam si treaba rezolvata.
- cand am fost sigura ca poate sa anunte cand il scapa pipi incepeam sa ii spun, acuma mergem, stai asa nu te scapa, acum ajungem la baie, si mergeam foarte incet catre baie, ca sa ii formez refexul de a se tine.
- tot deauna inainte de culcare il duc la baie, cand se scoala la baie, cand plecam la joaca inainte sa iesm afara merge la baie...

- 4 saptamani a durat la noi operatiunea, prefera capacul de wc in locul oalei si cand era mai constipat sa stea pe wc sa nu se plictiseacsa ii dadeam un joc in mana, sau stateam langa el si citeam povesti .

bafta cu olita



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Da ce te faci cand se tine si nu vrea sa faca la olita? Plange si nu vrea decat daca ii pun pampersul, fir-ar el sa fie de pampers, ca mult ne-a salvat cand era mic-mic si acu ne da de furca .

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

cand refuza categoric si statea in fata la wc si plangea si nu facea.. il mituiam.. daca faci aici pipi iti cumpar una si alta sau te duc undeva la park . daca nici asa nu tinea, ii puneam pantaloni sus si ziceam sa faca pe el si dupaia ziceam vai ce urat, uite baiat mare face pe el, iu miroase, vrei la baie data viitoasre, asa cum fac copii mari? a tinut vraja la mine.. incercati si voi


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cum scapam de pampers?

iruse
Trimis la - 05/10/2006 : 12:58:17
--------------------------------------------------------------------------------

Imi cer scuze daca acest subiect a mai fost deschis de altcineva inainte. Am cautat subiectul, inclusiv prin "cautare", si nu am gasit nimic in acest sens... asa ca, trec la subiect:

Irina are 2 ani si 6 luni. Are olita la vedere, in hol, se joaca cu ea, sta pe ea daca vrea, ba imi mai cere si carticele si-mi zice uneori sa stau cu ea, de multe ori zice "fac pipi" si vrea sa se dezbrace si sa se aseze, si, daca o dezbrac, se aseaza dar nu face nimic... In ultima vreme, daca am vazut ca nu face, nici nu o mai dezbrac. E bine? Voi ce parere aveti?

Olita nu este nici prea sumbra, dar nici prea vesela: este in forma de scaunel.

Merge la cresa de 6 luni, a vazut acolo copiii facand, caci erau mai mari ca ea, dar cred ca in conceptia ei "a face pipi" e un fel de joaca.

In vara am incercat sa renuntam, a facut intr-o zi de 3 ori. Mare bucurie... aplauze, incantare... Si de atunci, nimic...Am incercat sa o fortez odata sa faca KK, caci imi dau seama repede cand face, si nu a mai facut. De atunci nu am mai insistat caci nu vreau sa dam in altele... Doar o intreb "vrei sa faci la olita?" si ea spune "nu". I-am aratat in baie "olita" lui mami si a lui tati...

Voi cum ati scapat de problema asta?
Cum ar fi bine sa procedez?

La cresa nu au vrut sa ma ajute. Initial au zis da, dar a doua zi s-au razgandit.


Mergi la inceput