Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uau, Mandy pai mare noroc ai cu mama ta!!!

Multumesc tuturor pt sfaturi privind fierul; m-ati convins sa aleg Philips. Tefalul e prea controversat sa ma risc. Brown arata prea high -tech si SF, nu-mi plac.
Ripley te mai bat ultima oara (sper) la cap cu fierul. Exista 2 modele care arata cum ai tu: 4310 si 4320. Din ce descriu astia pe net par sa aiba "dotari" similare, difera pretul. La Flanco 4310 e 260 RON si 4320 e 310 RON. La Domo sunt mai scumpe, respectiv 290 RON si 320 RON. Al tau care model e?

Tania si Cristina sa calc tricouri? Neee.. le usuc frumoooos si dreeept, apoi le impatur frumooos si le pun in dulap la fel de, ati ghicit, frumooos. Se taseaza ele unele peste altele si par f f calcate

Dienuta eu te cred ca iti place sa calci, tot ce-i posibil, dar mie din muncile gospodaresti calcatul mi se pare cel mai naspa. Pt ca rezultatele sunt efemere si la mine.. indoielnice. Plus ca imi ia o gramada de timp un obekt de imbracaminte.

Chiar: cum se calca o camasa: intai gulerul, apoi spatele, partile si in final manecile sau tocmai pe dos?
La maneci trebuie sa dau cu fierul pe ambele parti? Intai pe fata si apoi pe spate? Spatele are nesimtitele alea de cute!
----------------------------
Mie imi vine lapte berecheeet adica mai bine zis suficient. Mereu imi curge si azi noapte la 2 si la 6 si la 9 m-am trezit cu ei tari-beton si Nati manca tot cate unul, alternativ of course. Sunt curioasa cat va lua pana vineri. Sper ca mai mult decat in ultimele saptamani.

Cand va scriam data trecuta o tineam pe Nati sa ragaie si lacomici a mancat ca disperatul asa ca a varsat si m-a umplut toata pe tricou.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna fetelor! Eu am depus astazi dosarul la Primarie. Trebuie completat un formular de 5 pagini, trebuie adeverinta de la locul de munca, copie dupa certificatul de nastere al lui bebe, copii dupa buletine, copie dupa certificatul de casatorie si dupa livretul de familie. Apoi lunar trebuie completat formularul acela de 5 pagini si adusa adeverinta de la locul de munca, care sa justifice ca nu te-ai dus la serviciu. Cam asta este, in mare... in afara de o coada imensa,

Adelina si bebe Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Dragelor, mie aseara mi-au venit ajutoare ca nu mai puteam face fata, a venit prietena mea cea mai buna cu mama ei, am incercat patru adulti sa o culcam pe cea mica in patutzul ei …eu cu George ne-am jucat cu ea amindoi, apoi cu randul, ne-au iesit peri albi, i-am pus jucarioare sa cante, prietena mea a luat-o in brate, a mers cu ea prin toata casa, ce mai, nu vroia sa adoarma in patutz si pace!Era epuizata de somn, ii erau ochisorii rosii si tot nu ceda ( Anda, acum te cred cand mi-ai spus ca i-ar face zile fripte lui Nichita! )
Adoarme repede in brate dar se trezeste cind o punem la locusorul ei.
I-am facut baitza la ora 8 si apoi George a mingaiat-o doua ore pina sa adoarma asa ca la ora 10 am fost si eu in pat, ceea ce nu s-a mai intimplat ( atit de devreme). Cind s-a trezit la miezul noptii sa o alaptez totul a fost ok pina cind am pus-o in patutzul ei…iar circ, iar urlete…dupa doua ore si jumatate de cantat , mangaiat si alintat am luat-o cu mine in patutz,eram epuizata.
Astazi ne-am trezit amindoua la ora 8 ( pardon, adica m-a trezit ) i-am dat papi, am spalat-o la fundulet si pe fata si acum doarme frumos la soare, in bucatarie, in bouncerul ei preferat iar eu mai incerc sa—mi fac din treburi.

Am hotarit cu George ca toata saptamina asta vom incerca sa-i facem program fix de joaca, de baitza ( am vrea noi si de papi si de somn dar nu-i dupa noi) sa vedem cum reactioneaza.

Vreau sa-mi fac programare astazi de urgenta la dr. sa o cantareasca si sa vad ce-mi mai spune dr.

Pe mine ma doare rau jos, unde incepe dunga aceea neagra de pe burta, exact cum ma durea in sarcina.

Dordia, cum procedezi cu termometrul in fundutz, cat din el introduci, varful sau cum?

O zi buna tuturor!

Pupilici,


Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

lavi, da, aia e ordinea la camasi... si la maneci, fata -spate... io zic merci, nu calc camasi ca nu le am, doar cand il pun pe tati la tol festiv mai calc cate una... altefel, am noroc ca nu e servici cu pretentii, si se duce in blugi si hanorac... dar vara vrea tricou, si il vrea calcat. chestia cu impaturitul nu merge, ca e probata... inclusiv dupa pus pe umeras...
in schimb merge de minune cu lenjeriile .

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Lavi02 ms am ascultat si eu!! Am si vb la mine la serv si maine ma duc sa ii duc niste declaratii ca sa poata merge sa depuna dosarul. Felicitari pentru laptic!!! Eu am cam la limita laptic dar....de luat a luat 180 gr. La limita si sper sa creasca laptaria ca daca nu....intru pe galactogil.Mai astept lunea viitoare acum sa vad rezultat.



Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

felicia Vezi de ce eu prefer sa aman botezul si nu ma prea gandesc inca la el? Ca sigur o sa ma stresez si IAR ajung la criza cu lapticul!!! Of, of! Pacat ca nu se obisnuieste si aici ca in alte parti - la 1 an! Atunci nu ma mai stresez daca pierd laptele, in cazul in care o sa mai am. Chiar, ce se obisnuieste sa dai nasei? Data trecuta eu n-am dat nimic la botez, i-am tot dus dupa aia cadouri cu ocazii de gen Craciun, etc.
Axum alta nasa, botez in alt oras - alta distractie. Nu?
La nasa mea ma gandesc la o bijuterie, ca ea ESTE o persoana mai sofisticata si nu gateste chiar deloc. Of!
Dar tu in ce valoare crezi ca e cazul sa fie cadul? Nu similar cu cat cheltuie ei? Popa, lumanare, hainute pt bb la botez, un cadou pt bb.. eu zic ca se aduna si din partea lor.

Care-i ideea cu balanta - care cui da? Ca eu chiar NU MA PRICEP la asta!

Silvia, Io, Lavi, zic asa: cu ocazia suplimentului organizeaza-i lui bb niste mese. Fiecare masa consta din san la discretie si apoi lapte praf. Ii faci intai 30 sau 60 si vezi daca il mananca. Daca il termina ii mai faci. Sa ai pregatita apa mai multa, sa nu incalzesti de 2 ori (daca tu o incalzesti, fierbi, etc). Si apoi, pana la masa urmatoare de peste 3-4 ore - de preferinta nimc sau san.
150g/kg corp si zi in total, cu tot cu laptele tau.
Dar 110 ml nu e asa rau! Chiar nu reusesti sa revii la 100% san prin supturi dese?

Silvia si Ripley totusi, Flatulin poate sa aiba efect si prin faptul ca o data cu crema tu ii faci masaj la burtica! Masajul circular (dar nu mai stiu in care sens) ajuta tocmai la eliminarea gazelor .

In legatura cu steriletul vedeti ca poate sa dea, deci nu da, dar POATE sa dea, infertilitate. De asta se monteaza de preferinta la femei care nu mai vor sa faca copii. Dar muuulte femei raman gravide si dupa ce isi scot steriletul, inteleg ca e mica rata de infertilitate post sterilet dar ea exista. Trebuie sa intrebati ginecologul despre asta si sa va asumati raspunderea.

Ripley de la ce pilule te-ai ingrasat asa rau? Nu cumva erau din cele cu 30 mg de etinilestradiol? Oricum, te inteleg ca nu vrei sa mai incerci.

Eu am luat Novynette intre cele doua mandre si m-am inteles f bine cu ele, n-am pus nici un gram in 1 an jumate cat le-am luat. Dar totul difera de la organism la organism.

Da, cat alaptam, avem voie doar contraceptive numai pe baza de progesteron, in speta Exluton. Estrogenii din pilule scad rapid lactatia.

Dordia nu e rau 180. In luna a doua trebuie sa ia 750g pe luna. 180 * 4.5 saptamani cat are o luna = 810, deci suficient!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Ina eu am termometru din ala cu mercur si am bagat doar partea cu mercurul, adica partea ascutita prin rasucire iar apoi l-am scos de mai multe ori si a facut kk fara probleme!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alexandrina bebe tau ia in gura toata areola? Ca daca nu asta poate fi o cauza. Daca nu o ia, scoate-i sanul din gura si baga-i-l cu tot cu areola, strangi tu putin sa intre cu totul. Apropo, ca sa scoti sanul din gura lui bebe fara sacrificii majore din partea ta se face asa: bagi frumos un deget de-al tau in paralel cu mamelonul si asa bebe se pacaleste si poti sa-ti retragi sanu usurel si fara "pagube".

Nu cumva gazele or fi de la lapte de vaca? Bei lapte (ca atare)? Daca tie iti da baloneli si gaze e posibil de la asta sa fie. Chiar daca nu-ti da, incearca vreo 2-3 zile sa nu bei lapte (dulce). In rest, banuiesc ca stii: far afasole uscata, conopida, linte...

Cristina sotul meu merge in camasa (colorata) + pantaloni de stofa sau camasa (mai sport) + blugi. Vara tot asa, camasa cu maneca scurta.. rar tricou. Cam asa merg toti barbatii la el la servici si eu ma bucur ca imi place asa, dar trebuie sa si prestez cu fierul din cand in cand asta e!
Deci nu gresesc cu camasa. Mersi! Aaa, cu lenjeriile de pat te-ai prins! Dar chiar arata bine cand le punem pe pat. Nu?


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Multumesc Dordia!


Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Alexandrina si Stefan al meu are gaze, uneori e haios ca le scoate deodata si pe gura si pe fund si se sperie si el ca nu stie ce i se intampla, asa ca face o fatza! Si eu am avut gaze si chiar am incercat sa tin regim...nu stiu ce sa mai elimin! Chiar ma intrebam, si mie imi place berea mult, dar daca nu avem voie apa minerala, ca e acidulata, cum avem voie bere fara alcool? Cu acidul ala ce facem?

Cristina si Lavi02 sa va zic cu calcatul tricourilor. Sotul meu a lucrat mai demult la o fabrica de bere si are de acolo multe tricouri cu sigla respectiva. Sunt toate albe, identice si vara ma capiez cand la calc, ca am senzatia clara de munca-in-zadar, adica parca as calca tot timpul acelasi tricou, ca mesterul Manole!. In legatura cu Tefalul, la mine problema este ca, la camasile din bumbac, pe masa par calcate si intinse, iar cand le ridici sunt tot necalcate, parerea mea fiind ca nu se incinge destul, desi eu calc pe nivelul maxim. Mai mult, la un moment dat mi-a patat niste camasi cu jetul ala vertical.

Alexandrina prietena mea care avusese gemenii si acum are o fetita este chiar bine, e inca in spital, pana ia micuta pana la 2,5 kg. Acum tocmai a trecut de 2 kg! Prietena mea se mulge si ii dau mai nou si sa suga. Se pare ca are o mica lipitoare, ca suge cu mare pofta! (a supt 20 ml in 7 minute). Abia astpt sa o vad si eu.

Felicia asa patesc si eu: Stefan suge vartos (se aude cum inghite ritmic si rapid) timp de 5 minute, dupa care suge lenes si nu stiu daca mai inghite ceva inca vreo 15-20 min (celputin eu atat il mai las). Tot timpul il pun la ambii sani. Ce am observat: cand suge, cere completare 50-60ml, iar cand nu suge (cand nu am eu laptic) bea cam 90ml. Iti tin pumn sa reusesti sa treci peste stresul cu botezul (hihi - tocmai citeam mesaul tau cand m-a sunat sotul sa ma intrebe de restaurant pt botez!). Am aflat lucruri noi: HABAR N-AVEAM ca trebuie sa dau cadou nasilor! Poate ca merita un link, ceva, un check-list si treaba asta cu botezul, in capatul listutei noastre!

Silvia cum mai stai cu lapticul? Nu mai stiu, tu te si mulgi cu pompa? Cum e mulsul cu pompa, e dureros? ca mi-a promis si mie cineva ca-mi aduce o pompa de weekend.

Anda ce mai faci? Nu te lasa Nichita sa deschizi calculatorul sau te-ai ingropat in astrograme?

Ina eu cred ca tu, eu si mai multe fete de pe aici am achizitionat acelasi tip de patut cu saltea de carbuni incinsi! Si mie imi face figuri la culcare si cel mai crunt e noaptea, ca si asa dureaza masa o ora si ceva...dar si cand nu vrea sa doarma dupa ce mananca si ne mai tine cate o ora, e jale! Si el se trezeste ca ceasul: daca manaca la 23, apoi la 2, la 5 si la 8 deja scartzaie sa pape!

Tania & BB Stefan

Poze

Mergi la inceput