Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor voi ati auzit ce se spune la tv? Ca pt indemnizatia de 8 mil tb sa mergem noi sa depunem acte pe la camera de munca, apoi la primarie etc. iar termenul limita este azi!!! Stie cineva ceva??? A depus cineva?

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Dordia, data la care depui dosarul depinde si daca mai esti sau nu in concediu de maternitate. Eu am nascut pe 23 octombrie dar concediul de maternitate (pre si post natal) imi expira pe 20 ianuarie, la serviciu si la primarie mi-au spus ca pot depune actele dupa expirarea concediului de maternitate. Asa ca eu o sa depun actele dupa 20 ianuarie, imi imaginez ca o sa primesc banii pe sfarsit ianuarie cu mare intarziere.

Unei coleg de serviciu care si-a depus ieri actele (ea era deja in CIC de vreun an) i s-a spus la Primarie sa nu dispere daca vreo 3 luni nu primeste banii caci i se vor da oricum retroactiv chiar daca cu intarziere.Asa e tara noastra, n-ai ce face, noi de exemplu n-am primit inca nici alocatia de 240.000 lei sau cat o fi, si bebe face imediat 3 luni.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Mandy eu intru in cic de pe 1 ian 2006 si mi s-a spus ca tb sa depuna de la firma un dosar si apoi sa ma interesez eu daca mai tb sa ma duc la primarie si azi la tv a spus ca tb sa mergem noi personal si sa depunem actele la camera de munca si appoi la primarie si ca termenul limita ar fi 15.ian. Pai eu ce sa fac? daca depun actele mai tz nu pierd indemnizatia pe ian??? sper ca nu ca o omor pe tipa de la personal de la mine de la serv. MA duc acum sa o sun sa se intereseze ea clar!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Biiic uite ce face informatia partiala din om si mai precis din mamica!!!!
Sma e bine!!!!
50% si 75% - e vorba de percentile.
Si anume: se ia o populatie de bebici de 2 luni(f f multi bebici de 2 luni cat are Sma) si se cantareste. 100% din ei au greutatea cuprinsa intre 0 si plus infinit. 99% au greutatea cuprinsa intre 0 si 10 kg. Asta inseamna ca percentila 99 e la 10 kg. 75% din ei au greutatea cuprinsa intre 0 si 6 kg sa zicem. (adica numai 25% au greutatea peste 6kg)(Date fictive, puse de mine ca exemplu). Asta inseamna ca percentila 75 e la 6 kg. 50% din ei au greutatea intre 0 si 5 kg. Iar restul de 50 - peste 5kg. Asta inseamna ca percentila 50 e la 5 kg. Etc.

Cel mai bine e sa fii in jurul percentilei 50: adica 50% din toti bebelusii sa aiba mai mult ca tine si 50% mai putin. Asta inseamna ca ai un soi de greutate medie - deci NUMA' BINE!!!

Cu inaltimea, in schimb, Sma e mai inaltuta decat prietenii ei, bebicii de 2 luni: 75% din ei sunt mai scunzi ca ea si 25 % mai inalti.

In principiu e bine sa fii intre percentilele 25 si 75.

Pe cand mama ta a interpretat pe dos: cum ca Sma ar avea jumatate din greutatea la 2 luni, ceea ce gandeste-te si tu ce ciudat ar fi, sa trebuiasca sa aiba 10 kile la 2 luni!!!

Sper ca te-am scos din panica.
. Lavi

Inca ceva, daca mai ai rabdare sa citesti. Valorile percentilelor difera in functie de populatie: intr-un fel cresc albii, negrii si mongoloizii, dupa clima:rece, temperata, etc, dupa tara si nivel de trai, etc. Asa ca tu trebuie sa-ti raportezi copilul la albi nascuti in California si nu, din greseala, la asiatici din Filipine sau siberieni sau mai stiu eu ce.

In alta ordine de idei, in primele 4 luni trebuie sa ia cam 750 g pe luna in medie. Deci iar da OK.
Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Dordia, nu cred ca pierzi indemn. pe ianuarie, poate dar o vei primi retroactiv, dar dracu' stie cand ca astia de la primarii cred ca ne putem intretine bebeii cu aer..Uite eu ma astept ca banii mei de CIC sa-i primesc prin martie doar pe ianuarie. In cel mai bun caz.

Pt. mamicile care au facut deja vaccin, la noi au trecut mai bine de trei ore de la vaccin si bb e f. agitat, a trecut si ora la care aproximativ el papa. Acum plange/urla ne adoarme in brate (acum e la tati) si apoi plange si tot asa. Nu vrea sa pape, a tras un pic dintr-un san si apoi l-a refuzat.Ce sa fac cu el, e vreo problema daca sare o masa, sau sa-i dau un pic de ceiut? Nici nu stiu daca ar bea acum ceai. E tare agitat.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley La multi ani Anei!!!
Mandu daca e vb de pediatra ta catastrofici atunci nu NU TE PANICA!!!
Cutele asimetrice pot fi dar pot si sa nu fie semn de luxatie, si Silvia a avut cute asim dar luxatie nu. Un pediatru cu experienta face o asa numita manevra Ortolani, ii ridica piciorusele flectate si cracanate intr-un anumit fel. Daca se aude un anume sunet inseamna ca e suspect de displazie de sold care si aia poate fi in mai multe grade.

Eu zic sa mergi la un pediatru sau ortoped ca lumea in Cluj care sa vada el copilul. Ala poate sa-ti recomande sau nu ecografia. Sau ii faci direct o eco, cum crezi. Dar daca prinzi un pediatru ca lumea poate te mai lamureste si cu alte chestii, stiu si eu...

Va mai scriu mai tarziu, acuma nu mai pot.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Lavi, chiar ca pediatra mea e cam naspa, ce sa faci asta e intr-un oras mic . Mama mea care aproape 30 de ani a fost asistenta sefa la sectia de Nou Nascuti din Dej, i-a facut manevra aceea de care ziceai si tu si nu s-a auzit nici un sunet.Eu sper sa fie totul in regula, oricum va trebui sa gasim un medic bun in Cluj.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Inca ceva: Dordia tocmai au anuntat, la stirile de la 14 ca s-a prelungit termenul de depunere a dosarelor. Dar si ca pt bebeii nascuti inainte de 1 ian angajatorul ar trebui sa se ocupe.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mandy, exact ce scrie Lavi scriam si eu, asa ca doar subscriu. Am sa ma interesez dc este cineva specializat, asa auzisem, tu te rog nu te stresa ca nu face bine si sunt sigura ca abera dra aia.

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Tanianu am reusit, de cateva zile Ilinca se prosteste cand vine masa. Adica, urla de foame, mananca vreo 2-3, maxim 5 minute si gata, nu-i mai trebuie. Peste o ora vrea iar. Iar cand o sa-i mai fac si vaccinul (suntem programati saptamana viitoare) cred ca se duce bunatate de program pe apa sambetei.
Pe de alta parte, atata ma stresez acum cu pregatirile de botez - vreau sa il fac pe 28 ianuarie, incat a cam inceput sa scada laptele. Nu stiu deloc ce sa-i iau nasei, care nu este o tipa sofisticata. M-am uitat la preturile de robot de bucatarie, dar m-am ingrozit, unul bun este peste 3,5 mil.
Aveti vreo sugestie?
De fapt, ce vad acum pe forum e jale: aproape toti bebeii au inceput sa ne creeze mici problemutze si nu mai sunt asa cumintei ca la inceput. Oare o fi o conspiratie de-a lor?

In privinta fierului de calcat, culmea, eu am Tefal si sunt f.multumita de el. Nu l-am suprasolicitat dar isi face treaba f.bine.
Ce probleme ati avut cu aceasta marca?


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput