Bb de 2 luni si 2 sapt. constipat. Ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lass Baby
Ana_Alx
Din cauza ca fetita de un an si 9 luni iesea cam greu afara(o zi da una nu)si cand iesea se chinuia,si kk era tare si in forma de bilute uneori,am decis sa ii dau lass baby.Ideea e ca desi ii dau de vreo 4 zile acest sirop situatia e cam aceeasi: doar ca pare ca nu se mai chinuie asa tare la kk,insa face tot o zi da una nu.Adica mie mi s-a parut ca nu a avut un efect asa spectaculos cum am citit despre el...Ma intreb daca sa ii mai dau...Eu ma gandeam ca asta ii va regla scaunul si ca va face in fiecare zi ....

Kittycat
Ideea nu este sa faca neaparat zilnic. Sunt nenumarati oameni care in mod curent si normal fac o data la 2-3 zile; important este sa nu fie scaunul tare si sa necesite efort la defecatie. Frecventa mai rara a scaunului nu inseamna constipatie, iar tu nu trebuie sa vrei cu tot dinadinsul ca fetitza ta sa faca zilnic in urma administrarii siropului. Spui ca deja pare sa nu se mai chinuie asa tare, ceea ce e un lucru f bun. Oricum, nu vei putea sa o mentii tot timpul de acum incolo pe acest sirop; la varsta asta, in majoritatea cazurilor constipatia apare din cauza unor deficiente de dieta care tin numai de tine pt a fi corectate. Asa ca, adminsitrarea siropului trebuie obligatoriu acompaniata de masuri dietetice: cresterea aportului zilnic de lichide, cresterea consumului de fibre vegetale (din legume si fructe proaspete, din cereale, paine integrala), educatia reflexului de defecatie (zilnic sa o pui pe olita, la aceeasi ora si sa stea cateva minute acolo). Orice alt remediu laxativ, fie el ca e sirop, lactuloza, debridat sau mai stiu eu ce nu pot fi administrate a la long, mai ales la copii, cu atat mai mult cu cat obisnuiesc copilul cu aceste tratamente in loc sa creasca de mici cu niste obiceiuri dietetice si de igiena sanatoase. Nu sunt vorbe pompoase, am cunoscut din pacate copii ajunsi la 5-6 ani cu fisuri anale urate din cauza ca parintii au neglijat sa se ocupe de fondul problemei, si in special de dieta, si s-au concentrat doar pe forma sa; copii plimbti din medic in medic, traumatizati cu colonoscopii si tot felul de investigatii dureroase si traumatizante pt o varsta atat de frageda si la care, corectia stilului de viata a rezolvat de fapt problema.


Ana_Alx
Andra ai mare dreptate.Si crede-ma ca ea bea f multe lichide si suc de fructe,si papa si fructe,zilnic.Am eliminat tot ce putea sa o constipe cum ar fi orez,banana .Am luat decizia cu siropul in ultima instanta,dupa ce am umblat la alimentatie si modificasem de vreo 2 saptamani,scotand alimentele care puteau duce la constipare.Dupa ce am obs ca din alimentatie nu merge, am incercat siropul...dar tot ce e ,e ca ma asteptam la alt efect....probabil ca am avut eu alte idei despre siropul asta...si e clar ca nu se poate administra pe o perioada lunga.
mercic de raspuns

daniella4

Cu miere ai incercat?
Noi folosim miere de tei cand suntem constipati si e ok.

mihairi

Aceleasi asteptari ca tine le-am avut si eu cand i-am dat baietelului meu cel mare Lass Baby. Dar mi s-au spulberat repede sperantele pentru ca la el nu a avut chiar nici un efect(tot dupa 5-6 zile a facut kk).
Si am mai auzit si alte persoane spunand ca nu a functionat la nivelul reclamei facute. Dar cred ca depinde de copil.
La noi de exemplu n-a functionat nici lactuloza, nici Lass Baby. A mers o perioada uleiul de parafina, iar apoi a mai mers Debridatul(in sensul ca facea cam la 3 zile, insa tot cu dureri).
Asa ca tot constipati ne numim, desi nu mancam orez(cu toate ca e mort dupa el) sau alte mancaruri care constipa.
M-am gandit sa-l duc la un nutritionist sa vedem unde gresim in alimentatie pentru ca e clar ceva in neregula.
Oare ar trebui sa nu-i mai pun morcov in supa sau sa nu mai manance nici piept de pui?
Mai rau e ca nici micutul, care e alaptat nu face foarte des(cam la 6 zile), desi eu nu sunt constipata si nici nu mananc ceva care constipa.
Mai cautam solutii...



Ana_Alx
oo...clar ca ii dau si miere...nu lipseste din laptele de seara si cel de diminetaa...Manaca cam 2 lingurite de miere pe zi,pe langa 200 ml de suc,pe langa un fruc(in genmeral para de cand e cu probleme) ,si mai bea si apa la greu in timpul zilei...
mihairii si fii-mea e moarta dupa orez,insa acum na! are interdictie cu desavarsiere .


uia

constipatia este un sindrom caractrerizat prin senzatii subiective (efortul si durerea abdominala in timpul scaunului) si obiective (un numar redus de scaune, cu un continut redus de apa).regimul dietetic poate fi o solutie.incearca sa ii dai piure din pere, mere, portocale suc de prune. painea , biscuitii si in general cerealele ajuta la formarea unui reziduu colonic care va accelera tranzitul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Copilul meu e constipat
elena07
Dragi mamici,

copilasul meu de 1 an si jumatate e constipat si nu stiu ce sa mai incerc sa iasa afara. am incercat cu : compot de prune, suc de portocale, bauturi indulcite cu miere, dulcopic. Nimic insa nu ne-a ajutat. De supozitor nu poate fi vorba caci nu le suporta.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.


Jocelyn
Cata apa bea copilul tau?
Bautura indulcita cu miere ii face mai mult rau decat bine la aceasta varsta! Da-i suficienta apa plata, nu lichide dulci care ingreuneaza procesul de eliminare.


Pet

In loc de supozitoare cauta miniclistere pentru copii, la noi sunt mult mai eficiente. Nu stiu daca sucul de portocale face bine dar eu dau copiilor in caz de constipatie doar pere sau nectar de pere in loc de orice alt fruct. Trebuie sa fii atenta sa excluzi, zilele astea, orice aliment care l-ar putea constipa (orez, banane etc)
Lichidele sunt importante dar si legumele (incearca sa-i dai un piure facut dintr-o combinatie de legume amestecat cu un fir de ulei de masline).


alondra25.2006
Ai putea sa incerci cu ceai de musetel,si Lass Baby,la noi a mers.


nicoki
Incearca si cu ceai de musetel cu putina miere...la noi a mers....si neaparat multe legume cu continut mare de fibre (fasole verde, conopida - dar la asta ma abtin, ca e o specie de varza, totusi), poate chiar si cereale integrale (sau paine integrala, chiar neagra), doua-trei zile , pana se rezolva situatia asta. Nu stiu daca Activia cu musli poate fi data la copii mici (eu nu vad de ce nu, pe termen scurt) si cat de eficienta e....Dar cred ca un iaurt natural, cu interval de valabilitate cat mai mic (nu stiu sa-ti dau un ex. de marca) iarasi poate sa ajute.

asi
Poti sa pui cateva linguri de ulei de floarea soarelui crud in pireul de legume.

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

bianca26
Am avut si eu aceste probleme cu fetita mea inca de la nastere, dar acum sa zic ca le-am rezolvat. De ce nu incerci cu Debridat, care regleaza tractul intestinal, poate asa vei reusi. Se gaseste in farmacie si este ieftin sau poti sa incerci sa iei si Lactuloza. Eu am reusit sa scap de constipatie punand o lingurita de lapte praf in sucul cu pulpa de mere. Pana am aflat de asta ii dateam din cand in cand Debridat e placut la gust si il va accepta cu usurinta.Bafta!


anma

Eu stiu ca are un efect eficient o cana de laptic indulcit cu miere,dimineata,pe stomacelul gol!Laptele sa fie foarte cald,ca sa nu zic, fierbinte! Incearca sa vezi!


aurelia1278
Suc de morcov crud cu tot cu pulpa.


sirimie
Ceai de musetel, pere, piersici, prune.
La noi au efect.

Pepsi
bebe meu, n-a fost constipat niciodata, el fiind alergic la lapte de vaca, bea numa lapte de soia! o pritena de-a mea a avut probleme cu micutul ei si i-am recomandat laptele de soia, si n-a mai avut probleme! nici eu nu am consumat produse lactate timp de 1 an, si nu am mai avut probleme cu constipatia, de 1 luna am reintrodus laptele si am din nou probleme de constipatie, acuma nu stiu daca sa fie legat numa de lapte. dar voi intrerupe din nou, si daca nu voi mai fi constipata e clar ca-i laptele!
sanatate


floarea_soarelui
Morcov crud ras...sau morcov crud pur si simplu...sau suc de morcov crud...are efect. Apoi suc de soc..un laxativ bland si bun la gust:). Numai bine va dorim si multa, multa sanatate:)


AC
Sa fie bine hidratat puiul... cu apa plata si un piure de dovlecei face minuni sau putin pepene.


mariussimiuc

Pe langa remediile fetelor eu ti-as propune sa-i dai 1-2 lingurite de miere de albine,dimineata,pe stomacul gol.In timpul zilei da-i sa bea multe lichide,de preferat o apa minerala cu saruri de magneziu.Este de preferat sa eviti laptele pe cat posibil si carnea,iar oul sa fie fiert moale.Si sfecla fiarta ajuta mult la constipatie.

zapacila
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Pepsi

bebe meu, n-a fost constipat niciodata, el fiind alergic la lapte de vaca, bea numa lapte de soia! o pritena de-a mea a avut probleme cu micutul ei si i-am recomandat laptele de soia, si n-a mai avut probleme! nici eu nu am consumat produse lactate timp de 1 an, si nu am mai avut probleme cu constipatia, de 1 luna am reintrodus laptele si am din nou probleme de constipatie, acuma nu stiu daca sa fie legat numa de lapte. dar voi intrerupe din nou, si daca nu voi mai fi constipata e clar ca-i laptele!
sanatate
--------------------------------------------------------------------------------



Al meu face figuri rau de tot la laptele normal si l-am trecut pe cel de soia. In sfarsit mananca fara sa mai urle cate o jumate de ora. Dar belea acum, iar s-a constipat


Hanuska
Sucul de morcov crud impreuna cu pulpa e un remediu perfect pt constipatie de asemenea si ceaiul de musetel .
Multa sanatate!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Ajuta mult la digestie, pe langa ce s-a enumerat mai sus si nu mai are rost sa repet,si cartoful si radacinoasele din ciorbita(patrunjel,pastarnac).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca scaunul are consistenta buna nu e constipat. Nu are nevoie de altceva decit de lapte. Nu e neobisnuit la bebelusi sa aiba scaun si la 4-5 zile.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Constipatia la bebelasi
silvi_2005
Hello tuturor. Am un bebelus de 1 luna si 5 zile. De cateva zile ne confruntam cu o problema: inainte avea un scaun pe zi iar acum are un scaun la doua zile, fapt care il deranjeaza foarte tare. Plange si se agita, mai ales seara, cand incearca sa faca si nu reuseste. I-am dat ceai de fenicol amestecat cu ceai de musetel, ce as putea sa-i mai dau ca sa aiba un scaun pe zi. Va multumesc.


roxisialexia
Silvi...nu este obligatoriu sa faca zilnic....daca nu face doua zile abia atunci ii poti da un supozitor..dar nu este indicat ca se obisnuieste asa ...si el trebuie sa invete sa faca singurel.......si noi am avut problema asta...dar s-a reglat in timp...ai grija ce mananci daca il alaptezi...si continua cu ceiut numai de musetel ii poti da si de chimion
Numai bine si sa treceti cu bine de perioada asta.


Dory232002
si noi ne-am confruntat cu asemena problema, cand bblusa mea avea 2.5 luni.
Nu ai specificat daca bbul tau este hranit cu lapte matern sau formula,dar daca zici ca se chinuie e cl;ar constipatie, pt. ca am tot citit pe ici pe-colo ca nu ar fi nici o problema daca nu face kk 2-3 zile, , daca este alimentat exclusiv la san.
Totusi eu iti spun cu ce am incercat noi, ceai de musetel cu putina miere, suc de portocale, debridat, lass baby, dar toate astea , au fost incercate in zadar,iar de curand am scapat de constipatie (dar aveam deja 3.5 luni) cu suc de para, si piure de caise de la Hipp(la borcanele).
Inainte de a-i da copilului ceva din toate astea sfatul meu este sa mergeti la dr. pediatru sa vedeti ce spune.
Sa nu-l incveti cu supozitor cu glicerina sau termometru ca o sa capete dependenta, si nu o sa mai vrea sa faca suingur , asteapta sa fie ajutat.

roxisialexia
Dory nu se da la copil pina la 1 an miere si nici suc de portocala pina la 7-8 luni....


rrox3
Daca papa formula poate ar fi indicat sa i-o schimbi, desigur gradat. Roaga pediatrul sa-ti recomande un lapte mai diuretic. Daca e alaptat incerca sa mananci tu fructe mai multe, prune, portocale, pere si vezi ce efect au. La mine a functionat asa si nu a facut nici colici.
Daca nu reusesti nicicum si e clar suparat de treaba asta cere-i pediatrului un remediu. Daca nu il supara prea tare, lasa-l in pace, nu-i anormal sa faca o data la doua zile.
Poate e jenat si de gaze. Are asa ceva? Daca da, incerca sa-l bati mai mult in timpul si dupa fiecare supt, sa elimine bine aerul.
Nu-i da sucuri de fructe, miere sau mai stiu eu ce nebunii, e mult prea micut.
si tinem pumnii!


sirimie
Numai ceai de musetel, si daca nu merge lactuloza, sint multe postari despre asta. Altceva nu poti sa dai unui bebe de 1 luna.

Dar eu cred ca se poate sa nu fie constipat. Este constipat cind face kk tare chiar daca nu face in fiecare zi. Daca bea lapte de la sin se poate sa digere chiar tot si sa nu aiba nevoie sa faca kk.

De ce zici ca il deranjeaza ca nu face kk? Poate sa ti se pare ca il deranjeaza ca are colici, sau gaze, nu neaparat ca nu face kk. Eu sincer nu mi-am explicat niciodata cum arata un bb ca il deranjeaza ca nu face kk, mie nu mi s-a parut niciodata ca l-ar deranja desi si noi am avut tot timpul probleme cu constipatia.

amironeanu
Buna!

Si noi ne-am luptat mult timp cu aceasta "problema", de la 1 luna la 4 luni. Fetele au dreptate, daca este alaptat exclusiv la san si cand are scaun nu este tare (sub forma de bobite) atunci nu este constipatie, chiar daca nu are scau 3-4 zile. Daca plange si se chinuie, mai degraba este din cauza colicilor.
In orice caz, pentru ca pe vremea aceea foloseam in fiecare seara termometrul. Si ceai de musetel. Miere si suc de portocale nici eu nu recomand, este prea mic. A, cum am scapat? Pe la 4 luni m-am hotarat sa o las in pace si sa faca cand vrea. Aveam saptamani in care facea o data la 4 zile!!! Cand am inceput diversificarea si-a revenit cu scaunul.

inaioana
Vreau sa intaresc si eu ce spun fetele pentru ca stiu ca o mami asa de novice trebuie sa auda multe pareri la fel ca sa se convinga.

-Constipatia este cand face kk tare-bobite si cu dificultate la eliminare.
-Ce vezi tu si ti se pare ca "se chinuie" pot fi colici, gaze sau pur si simplu mimica lui cand se screme. Ceea ce e foarte normal.
-Un copil alaptat excusiv nu se constipa si nu are nici o importanta frecventa cu care face kk ci consistenta lui. Laptele de mama se metabolizeaza foarte bine si e posibil sa il foloseasca in proportie foarte mare. Deci nu are nevoie sa faca kk, nu are ce.
-Toate metodele gen supozitor, termometru etc sunt gresite si iti construiesc un copil constipat pe vecie.

daniella4
Inaioana are dreptate.
In plus "normalitatea" scaunului este intre odata la 2 zile si de 6-7 ori pe zi.


kover

subscriu la ceea ce au spus mamicile mai sus: un copil alimentat exclusiv la sin poate sa asimileze tot, de aceea are scaun doar o data la citeva zile.este normal.nu il chinui cu supozitoare pt.ca sint agresive(daca ai incercat vreodata ai simtit ce iritative sint). pt.colici poti incerca Debridat,Espumisam,sau Bonisan(la noi doar cu acesta a mers).sa cresteti mari si sanatosi.Carola


anastasia13

ceaiul d musetel face minuni intr-adevar!incearca sa-i dai o lingurita sau doau p zi si in timp o sa se regleze singur numai ca nu trebuie sa astepti sa faca in fiecare zi...lasa-l p bebe sa faca cand vrea el chiar si la doua zile e ok...dar trebuie sa invete sa faca singur fara termometru si fara supozitor....mergi p ceaiuri momentan...si noi am trecut prin asta ...facea o data la trei zile dar am lasat-o in pace si apoi a inceput sa faca o zi da una nu si acum zilnic.....ce-i drept d cand i-am dat humana2 face pietricele dar bine ca face si asa d trei ori p zi.
Sanatate multa!


silvi_2005

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, m-am bucurat sa vad ca am atatea raspunsuri. Din pacate nu-l alaptez la san ci cu lapte milumil. Ma gandesc ca il deranjeaza pentru ca astazi nu a avut scaun si a plans in seara asta timp de o ora, tot incearca sa faca saracutul si nu reusesta, plus colicle care il supara.... Ii voi da ceai de musetel combinat cu fenicol, inca nu recurg la supozitoare deoarece pana acum face la doua zile.


silvi_2005

Revin cu noi informatii despre . Pana la urma ceaiul de musetel a fost cel care ne-a rezolvat problema. Am tinut sa spun asta deoarece poate mai sunt si alte mamici care se confrunta cu aceasta problema. Am folosit un ceai de musetel intr-o dilutie mai mare si la prepararea lapticului. In sfarsit bebele meu s-a linistit deoarece plangea si nu mai prea vroia sa manance si el e un mancacios de felul lui( asa a ajuns la 5400 grame la o luna si 7 zile[bibe, de la greutatea de 3900 cat a avut la nastere).Initial i-am facut ceai de musetel combinat cu fenicol dar se pare ca ceaiul de musetel simplu este mai eficient. Probabil si faptul ca este alimentat cu lapte praf participa la aceasta problema cu tranzitul intestinal. Multmesc inca o data pentru sfaturile primite, e foarte bine sa fii sfatuit de catre cei care s-au confruntat cu aceeasi problema.


aurastanciu
eu am folosit supozitoare pt. fetita mea dar daca nu facea doua zile seara ii puneam supozitor si se linistea. nu a devenit nici lenesa si nici dependenta. noi am mancat lapte praf Similac de la o saptamana iar ceai nu au baut niciodata in cantitati mari.
eu cred ca si bebeii simt nevoia sa faca kk pentru ca intr-o seara nu putea sa adoarma fetita si la putin dupa ce i-am pus un supozitor pur si simplu parca am fi luat un dop de la sticla asa a inceput sa elimine dupa care s-a linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

si eu am probleme cu baietelul meu cu constipatia de vre-o luna si jumatate, de la laptele praf de cand a trecut la formula 2, si am intrebat o amica dupa DC. uite ce sfaturi am primit (poate de ajuta si pe tine):
- cateva picaturi de ulei de masline in biberon (oricum ramane pe peretii bibelui dar mai ajunge ceva si in burta)
- apa pt lapte praf crescuta cu 10- 20 ml (deci mai diluat fata de normal)
- Lass Baby 3 ml (e din plante)
- zilnic para ( o para pe razatoare+ 1 mar)
- suc de toate fructele, la robot: para, portocala, mandarina, mar, morcov, kiwi(bea cat vroia ea- dupa masa de fructe). Nu ii da treptat, da-i dintr-o data sucul, zic eu, o sa fie ok, sunt fructe pe care el le cunoaste.
- as fi vrut sa-i dau cereale dar toate aveau orez si nu riscam
- supa de legume fara morcov (INTOTDEAUNA i le-am pasat pe toate: telina, albitura, cartof, ceapa, dovlecel...TOT)- rosie si ardei le puneam la fiert dar le scoteam. Obligatoriu ulei de masline crud, pus cand era piureul gata.
- ceai de musetel
- in ultima instanta supozitor cu glicerina pt copii

Dar cred ca secretul sta in fructe!!!!
Uite aici despre constipatie, numai rabdare sa ai: http://forum.desprecopii.com/forum/search.asp?mode=DoIt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by mirela0521

si eu am probleme cu baietelul meu cu constipatia de vre-o luna si jumatate, de la laptele praf de cand a trecut la formula 2, si am intrebat o amica dupa DC. uite ce sfaturi am primit (poate de ajuta si pe tine):
- cateva picaturi de ulei de masline in biberon (oricum ramane pe peretii bibelui dar mai ajunge ceva si in burta)
- apa pt lapte praf crescuta cu 10- 20 ml (deci mai diluat fata de normal)
- Lass Baby 3 ml (e din plante)
- zilnic para ( o para pe razatoare+ 1 mar)
- suc de toate fructele, la robot: para, portocala, mandarina, mar, morcov, kiwi(bea cat vroia ea- dupa masa de fructe). Nu ii da treptat, da-i dintr-o data sucul, zic eu, o sa fie ok, sunt fructe pe care el le cunoaste.
- as fi vrut sa-i dau cereale dar toate aveau orez si nu riscam
- supa de legume fara morcov (INTOTDEAUNA i le-am pasat pe toate: telina, albitura, cartof, ceapa, dovlecel...TOT)- rosie si ardei le puneam la fiert dar le scoteam. Obligatoriu ulei de masline crud, pus cand era piureul gata.
- ceai de musetel
- in ultima instanta supozitor cu glicerina pt copii

Dar cred ca secretul sta in fructe!!!!
Uite aici despre constipatie, numai rabdare sa ai: http://forum.desprecopii.com/forum/search.asp?mode=DoIt



Foarte bune sfaturile, multumim! dar ai uitat cred sa precizezi ca sunt valabile DUPA VARSTA DE 6 LUNI! In nici un caz la un bebelus de 2 luni si 2 saptamani nu ii dai ulei de masline sau fructe nefierte ca ii faci praf stomacul si intestinele!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Da, corect! Nu merg la 2 luni.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Constipatie, ce sa fac?

DanielaAB
De cand am inceput cu mancarea solida, fetita mea(6 luni jum.)este constipata.Am trecut de la NAN1 la NAN2 si nici o schimbare.
S-a confruntat careva dintre voi cu problema asta si daca da, ce ati facut?
Multumesc.
Daniela


sali
Cred ca este o problema pe care, mai devreme sau mai tarziu, o are oricare mamica. Din fericire, exista remedii, unele cu efect imediat.
Cred ca cel mai bine este sa citesti subiectul nr.3 de pe acest forum(Parintii intreaba, parintii raspund), respectiv ,,Sfaturi utile pentru copii", deasupra rubricii roz de reclama la aspiratorul nazal.Acolo gasesti sigur ce ai nevoie si decizi ce crezi ca este mai bine pentru fetita ta.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Si in arhiva trebuie sa existe o groaza de informatii despre subiectul care te intereseaza.

sirimie
Sa ii dai: Ceai de musetel, suc de morcov crud, suc de portocale (desi la noi asta nu prea functioneaza), dovlecel

Sa nu ii dai: mult morcov fiert, orez, banana, menta

Ica 1975
Daniela, si noi am avut problema asta si am reglat-o cu suc de morcov crud sau de mere, piure de prune, piure de piersici sau am adaugat la piureul de legume putin praz. Eu stiu ca citricele nu sunt recomandate pana la 1 an. Incearca sa-i dai ceai sau apa, are nevoie (acum ca a trecut la mancare solida) de mai multe lichide.


caterina71
Eu am introdus prazul in piure, la inceput doar fiert iar dupa 2 zile l-am si mixat. Fata mananca cu placere. Si i-am pu si dovlecel, iar de baut bea ceai de musetel si suc de mere ca si lichid, ca are nevoie de lichide. Si toate astea ne-au ajutat, mai ales ca Alexia ia Fier de vreo 4 luni, si asta constipa suplimentar.


Tudorr

Multe ceaiuri.....musetel in special.... mere crude data pe razatoare de sticla(ptr virsta lui citeva lingurite)-la nooi nu da gres niciodata ..sau in ultima instanta am apelat si la un produs de la humana numit Milchzucker insa acest produs nu se da copiilor cu intoleranta la lactoza iar in cazul persoanelor cu diabet se fac niste calcule ....se stabileste doza ....in rest daca nu sunt astfel de probleme este super......


DanielaAB
e fetita mea o cheama Alexia!Multumesc pentru sfaturi.Am incercat cu mar(inainte nu-i placea)ras si a dat rezultate.O sa tin cont si de ce mi-ati spus voi.Multumesc!


adinell
Eu cand ii dau la bb meu ceai de musetel are scaun normal.
Dar am auzit ca ar fi bun si sucul de morcovi, insa nu l-am incercat!


Diana Mirela
Daniela, aceeasi problema o avem si noi, in plus se adauga efectul constipant al fierului.
Am rezolvat problema cu praz in piureul de legume si cu pere in cel de fructe. La masa de fructe ii mixez alaturi de fructele folosite si o jumatate de para (sunt mai rare acum astea din piata) sau 1/3 borcanas de pere Hipp.
Peste zi ii dau si suc de fructe stors proaspat.
Incearca, poate merge si la voi. Iulia are scaun zilnic si nu mai face deloc tare si uscat, ca la inceput.

anda74
Alex nu a vrut deloc ceai de musetel ,a acceptat in schimb ceaiul digestiv de la hipp.Si acum la 1 an si 4 luni,tot ceai de la hipp bem,insa alt sortiment,cu menta,cu macese...Cele de plante nu le vrea cu nici un chip.Am mare regret din aceasta cauza,dar este un remediu.Noi mai foloseam milkzucker de la humana,era o lactoza praf,ii puneam 2 lingurite in primul biberon si facea imediat kkta.Nu a produs dependenta,iar cand am inceput diversificarea,dupa 6 luni,s-a reglat,supita,suculetul de fructe,mai ales marul,l-a ajutat mult.Sanatate mexima!


Roxana80art
Buna Daniela!
Vreau sa-ti spun ca si eu am trecut prin exact aceleasi probleme ca si tine,cu fetita mea care acum are 1 an si jum....dar eu acum pot sa incerc mai multe metode pt ca e maricica si am cam trecut de aceasta peioada a diversificatiei....
Poti incerca ,la varsta fetitei tale,cu ceai de musetel,cu suculet de portocale,piureut din fructe(daca ai inceput deja sa-i dai)in care sa introduci piersica,fff putina caisa(fetitei mele ii producea purgatie caisa in principal...de aceea nu-i pune prea multa)putin mar si mai deloc banana,mai poti sa-i pui si din pulpa de la portocala,suculet de morcov si cam atat.
Ai grija sa eviti orezul,morcovul fiert...si in general alimentele care constipa si baloneaza...
Eu fetitei mele i-am gasit remediul contra constipatiei prin struguri ,dar ea e acum mai mare si pot sa-i dau si asa(poti intreba un medic de treaba asta).
Va dorim muuuulta sanatate si sa crestei mari!!!!


DanielaAB
Multumesc mult pentru raspunsuri.Sper ca ne vom descurca si nu vom mai avea probleme asa mari in continuare.


Tino
daca nu ai rezolvat deja, iti recomand ceai caldut de musetel. la o cana mare de apa fierbi o linguritza rasa de zahar si apoi pui un plic de ceai. poti sa ii pui si cateva picaturi de lamaie. gata!


DanielaAB
Inca nu am rezolvat problema, dar incercam in continuare.Pana la urma poate reusim.Multumesc pentru sfaturi, iar daca mai aveti si altele astept sa-mi mai spuneti.
Daniela


ligia13
daniela, am patit la fel.Dar dupa 6,5 luni noi am introdus cerealele cu gluten (grau in principal) si pere si... succes total.
Bafta!


delia_alx
Si pe noi ne cheama Alexia si avem pb. cu constipatia, dl. dr. ne-a spus ca este genetic asa mama asa fata! Este unicul lucru pe care nu doream sa-l mosteneasca de la mine dar...
Pe Alexia morcovul o constipa sub orice forma, para o mai ajuta dar nu prea mai gasim si ne-a fost recomandat de doctor un remediu f. bun si anume prune uscate cumparam la kg. de la piata binenteles neafumate le las de seara pana dimineata sa se umfle in apa si dimineata cand ii fac crema de fructe ii pun 3-4 prune alaturi de mar,banana si para Acum are scaune multiple si mananca de m-a speriat!
Va dorim multa sanatate si eliminarea toxinelor rapida.

ancutzathree
si al meu se mai constipa cateodata si ma gandesc sa-i dau si eu prune uscate,dar nu stiu,cu coaja cu tot? e voie?


delia_alx
Da eu cand le pun la robot cu celelalte fructe le pun cu tot cu coaja cand i le dau simple le scot coaja

Candy
Atentie, daca incerci cu prune, incearca cu o cantitate mica, multi copii (printre care si al meu, care are 1 an si 2 luni) a facut niste colici groaznice de la prunele uscate, cum n-a mai avut de cand avea 3 luni.
Mai poti incearca cu Debridat, e foarte bun, regleaza tranzitul intestinal, si mai exista o solutie 100% naturala, un sirop care nu numeste Lass Baby, eu l-am luat de la helpNet, costa in jur de 280.000, e destul de bun.


DanielaAB
Fetelor,i-am dat suc de fructe(pe care nu prea vrea sa-l bea)si treaba merge mai bine.
Multumesc.
Daniela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nici kiwi sau citrice nu se dau la copil atit de mic.
De fapt nici un alt aliment in afara de lapte nu se da la virsta asta.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput