Bb de 2 luni si 2 sapt. constipat. Ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Din cate stiu eu conteaza mai putin cat de des face kk.Important e CUM face.Se considera ca bebe e constipat daca face kk tare,uscat,si se chinuie cand face.Daca kk are aspect normal si-l face cu usurinta inseamna ca e OK,nu ai motive de ingrijorare.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

Dory, sa stii ca si noi ne-am confruntat exact cu aceeasi problema: fetita mea avea scaun doar de doua ori pe saptamana, uneori chiar o data. Bineinteles ca am intrebat pediatra si mi-a spus ca la bb-lusii alimentati exclusiv nu poate fi vorba de constipatie. Tractul lor digestiv este in formare si asta ar putea fi una din cauze sau laptele tau este mai gras. Totusi, daca trec m mult de 48 ore, o poti "ajuta" cu putin ceai de musetel, dar mi-a interzis sa folosesc supozitoare sau alte practici, gen termometru, pe motiv ca dau dependenta. Atata timp cat scaunul are aspect normal (nu "maslinute") copilul nu are nimic si nu ai de ce sa iti faci probleme. Mai tarziu, cand incepeti diversificarea, o sa se rezolve cu sigurantza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowers_25a spune:

eu eram constipata cand tineam dieta,la fel si cel mic era constipat.
dupa ce am inceput sa mananc fructe,max,2 fructe pe zi-portocale,mere,mandarine totul a revenit la normal.


aaaa supozitoarele nu sunt bune,il chinui si mai mult pe bebe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Din cate stiu eu conteaza mai putin cat de des face kk.Important e CUM face.Se considera ca bebe e constipat daca face kk tare,uscat,si se chinuie cand face.Daca kk are aspect normal si-l face cu usurinta inseamna ca e OK,nu ai motive de ingrijorare.

Jasmine si Radu (26.10.2004)




Sunt de acord cu Jasmine. Intr-adevar, la copilul hranit doar la san nu se pune problema constipatiei decat in momentul in care scaunele devin tari si se chinuie mult.
Problema am intampinat-o si noi si s-a reglat totul de la sine, iar de cand am inceput diversificarea, cu supa, face de 2 ori pe zi.
Daca mai exista si alte probleme asociate, gen colici sau regurgitatii frecvente si in cantitate mare, poti incerca sa-i dai o saptamana Debridat, in functie de greutate. Pot sa-ti mai dau amanunte, daca doresti.

Sanatate puiului!

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by kover

nu chinui copilul cu supozitoare.daca e alaptat exclusiv la sin poate sa aiba scaun doar o data pe saptamina,asa cum bine a spus Narcisa.copilul tau asimileaza tot laptele.supozitoarele sint agresive(de fapt iritative).incearca sa schimbi alimentatia ta!sa cresteti mari si sanatosi.Carola

Foarte adevarat. Nu e constipat decat daca scaunul iese tare,uscat, sub forma de bobite (scuzati...naturalismul exprimarii)daca e alaptat exclusiv nu trebuie sa-ti faci griji de frecventa scaunelor. Si eu eram ingrijorata, am fost adesea in situatia voastra, am fost indemnata sa aplic metoda termometruluidar n-am facut-o nici n-am folosit supozitoare decat ff.rar,asteptam sa treaca trei patru zile dupa care totul reintra in normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_reurean spune:

Al meu are 2 luni si 3 saptamani si face o data la 3 zile. Am vorbit cu pediatra si mi-a spus sa ii dau o jumatate de supozitor cu glicerina pentru copii taiat pe lung si cu marginile rotunjite daca nu face 48 de ore,isi va regla singur scaunele, mai tarziu. Mi-a atras atentia sa fiu atenta sa si manance suficient bebe, pentru ca si eu ii dau san exclusiv si cateodata mai face mofturi la papa.
Nu te ingrijora.

Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Daca e alaptat exclusiv nu se cheama constipat.te rog sa ne crezi pe cele care am alaptat si am patit la fel.Daca scaunul are consistenta buna chiar daca e si la 10 zile,nu exagerez (asa scrie in cartea lui Capraru) nu e constipatie.A mea a avut aceeasi problema si mi pare rau ca am chinuit-o cu supozitoare degeaba.Pe la 2 luni am inteles si eu ca degeaba.cel mai mult am avut puterea sa o las 5 zile fara scaun si a facut singurica fara chin si de consitenta medie. Chiar acum cand papa de toate uneori cand are mai mult orez sau morcov face scaun tare si acum vad difernta intre constipatie si ceea ce credeam eu atunci ca e.Nu stiu sa explic medical de ce scunele sunt asa rare,mie bunici mi au zis ca din cauza, ca asimileaza aproape tot laptele si nu are ce sa elimine zilnic.Oricum nu te speria si lasa bb sa faca cand vrea.Asta e valabil pana la diversificare.Apoi trebuie in fct de consistenta sa alternezi cu sucuri de fructe naturale si fibre.Parerea mea!

Paula si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Remedii pentru constipatie
numeioana
Cumnata mea are un bebe de o luna jumate . Pana acum nu s-a mai constipat, dar de vreo 3 zile o tine tot asa... Ce sa faca? Am inteles ca poate sa manance ea o portocala si va avea efect la el. Din moment ce il alapteaza exclusiv.


lidiadanaila
In carte scrie ca daca bebe-i alaptat exclusiv si face kaka tare [ guguloaie ]inseamna ca-i constipat , dar daca face la citeva zile dar kaka nu este tare ii normal ...inseamna ca asimileaza tot lapticul . Nu cred ca trebe sa-si faca griji....cit despre portocala ma tem sa nu-i dea colici bebe-ului.

numeioana
Da, am mai auzit ideea asta. Ar fi bine sa asimileze lapticul, dar daca il doare burtica? Cand ii bag cate un supozitor cu glicerina face mult mult kk normal, deci nu tare.


sirimie
Ceai de musetel.
Si sa nu ii pui supozitor tot timpul, creeaza dependenta si dupa aia nu mai face spontan.
Au fost multe discutii despre asta, poti sa dai o cautare sa gasesti mesaje mai vechi.

Dory232002
Noi am scapat de aceasta problema cu LASS BABY.E putin ca scumput(310.000 lei) dar merita.Dupa ce ia-m dat prima data la nici 30 min. a facut caca normal.


mihaela agh
Pe mine pediatra m-a invata asa: cat alaptez exclusiv, eu trebuie sa am grija la ce mananc pt ca bebe se poate constipa. Si asa a fost, s-a constipat. Am introdus cantitati mai mari de iaurt in alimentatia mea si mai multe lichide si s-a rezolvat. Uneori mai mancam si jumatate de portocala, cand iaurtul si lichidele nu dadeau rezultatele scontate. A, ii mai faceam si masaj pe burtica in sensul acelor de ceasornic pt ca stimuleaza digestia. Si mi-a mai spus ca bebe trebuie sa faca caca in fiecare zi, chiar daca e alaptat exclusiv pt ca nu se poate ca tot laptele sa fie asimilat. La noi problema a reaparut dupa ce am inceput diversificarea si atunci pediatra i-a prescris Lactuloza sau Humama Lactoza. Nu creeaza dependenta si nu absoarbe in organism, ci pur si simplu retine mai multa apa in intestinul gros si bebe poate face caca normal. In mai putin de o saptamana s-a rezolvat si de atunci nu am mai avut probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Copilul alaptat la san poate avea scaune mai rar.Dar nu il poti lasa foarte mult timp fara sa il ajuti daca il vezi ca se chinuie.
Solutii pe care le stiu eu dar pt care trebuie sa intrebi si medicul:
-termometru-cu mare grija
-supozitoare cu glicerina-nu abuza
-ceai de musetel
-tu o alimentatie adecvata
-debridat -numai la indicatia medicului
-gimnastica la bebelus-i-ai piciorusele si ridicale de cateva ori la piept lui sau fa mersul bicicletei.Il va ajuta sa traga si parturi.
Si parerea mea e sa nu ii dai nici un fel de alt lapte deocamdata.Nici chiar acelea anticonstipatie.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pistachio spune:

si baietelul meu era constipat cand era asa mititel(eu nici macar nu l-am alaptat la san) si doctorul mi-a spus sa-l stimulez un pic la fundulet cu un betisor de urechi. a mers intotdeauna si nu a trebuit sa-i bag supozitoare sau termometrul(care e metal, tare!)
multa bafta!


23+ si alex nazdravanu'

Mergi la inceput