Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mara mama m-a crescut dupa Mama si copilul de Capraru si dupa doctorita, in nici un caz dupa sfaturi babesti. Si am un gat lung si OK. Toti bebelusii au gatul scurt ca asa e conformatia lor bebeluseasca. Iar pe masura ce cresc, le creste si gatul. La fel si capul e alungit la inceput ca sa permita nasterea si mai apoi creste si se rotunjeste fara nici un ajutor din afara. Dovada si Silvia mea, este o poza cu ea in prim plan in albumul "Alte poze" din contul comun: ti se pare ca arata ciudat la cei 3 ani si 9 luni cat avea acolo? Nu i-am apicat nici o chestie din asta sadica.

Tu faci ce crezi ca e mai bine si TU HOTARASTI pt ca e copilul tau, nu al mamei, matusii, bunicii, etc. Eu zic ca poti sa le pui la punct.

Andaaaa pt mine e semn f bun ca ai redeschis astrogramele, inseamna ca te simti mai bine si fizic si psihic. Chia ma intrebam zilele trecute daca i-ai facut astrograma lui Nichita si daca poti sa ne divulgi si noua cate ceva. Daca nu vrei, nici o suparare.

Mandy nu dispera cu laptele, si eu am trecut printr-o faza nasoala si am inceput cu ceaiuri, bere f alcool si Nutrinatal si se cunoaste un reviriment. Dar nu-ti recomand sa incepi cu din astea pana nu e clar dovedit ca n-ai destul lapte. Daca poti, pastreaza-le pt o situatie de criza "adevarata". Parerea mea, virba lui Votca'.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alexandrina si Anda totusi portocalele cu prudenta ca pot sa dea colici. La unii copii dau, la unii nu, dar nu manca multe de la inceput. Eu mananc max 1 pe zi.
Am mai citit ca spanacul mancat de mama ar inmuia scaunul ca copil. Gasesti congelat prin super-market-uri e mult mai bun decat cel pe care il cumperi la borcan sau la conserva.

Acum, daca tu zici ca ai lapte berechet (apropo, bucura-te, ca uite, noi ne chinuim cu stimulente de lactatie) se poate ca laptele tau sa aiba f putine reziduuri solide si de-asta sa faca rar.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gogolos spune:

Buna la toata lumea!
Sunt si eu o proaspata mamica ca si voi si desi va urmaresc de ceva timp la "odiseea sarcinii..." va scriu numai acum. Bebe al meu (baietel!) s-a nascut pe 24 Decembrie la ora 2 noaptea, este cel mai frumos cadou de Craciun pe care l-am primit vreodata!
Va doresc la toate mamicile si la toti bebeii un an plin de sanatate si bucurii!

Gogolos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Pentru constipatie, cumnata mea a folosit o lingurita, doua de suc de morcov,si asta parca la 2-3 luni. Mai stiam si de ceai de musetel.Recunosc ca eu am folosit un supozitor cu glicerina pentru copii si in 10 min s-a rezolvat problema.

Lavi02. multumesc pentru informatii, de scosul copilului de cap am auzit dintotdeauna si cred ca si eu am "beneficiat" de el.Deja m-am hotarat.Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Eu mananc portocale si alte fructe. Bebe are colici dar uite ca scaunul n-a vrut sa iasa. Inainte de pauza asta lunga avea doar unul sau doua pe zi, niciodata n-a avut mai multe...
Pana ieri 2 zile a tot scos vanturi mirositoare si pe alea cu dureri, de aceea am hotarat sa-i opresc chinurile.
Scrie cartea ca se poate si asa dar eu am zis ca nu mai astept. Si ce-a iesit a fost moale, tot cartea zice ca e constipat doar daca iese tare sau chiar uscat... Si ca de obicei asta patesc sugarii alimentati cu lapte praf. Om fi noi un caz mai atipic.
Azi dimineata a mai avut unul, am ajuns sa ma bucur de eveniment.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Mona mi-a scazut subit portia de lap-lap si am incercat cu ceaiuri, bere fara alcool, pastilute herbale si acum sint bine, dar nu stiu pentru cat timp.
Cum v-ati acomodat in noua casuta, cum le place fetelor?
Poate ca Liutzei nu-i place de noua bona fiindca s-a obisnuit cu cea veche? Au fost atitea schimbari si ptr. ea, mititica,posibil ca pina ce se adapteaza cu toate sa doreasca prezenta ta mai mult.

Cristina, ti-am trimis PM.

Pupici,


Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor nici Stefan al meu azi nu a facut kk!! Nu a facut kk de ieri de pe la ...7-8 seara. E cazul sa ma ingrijorez? Eu zic ca daca pana maine dim nu face ii bag un termometru in fundulet si gata!!! Am mai facut o data manevra asta si a mers de minune!!! Nu vreau sa ma gandesc la supozitoare; mai bine cu termometrul dar...imi e frica de dependenta. Zic eu ca o data nu inseamna dependenta.

Noi stam mai bine cu lapticul, adica avem sanii tot flescaiti dar bb mananca si doarme; deci concluzionez ca e ok. O sa vad concret pe cantar maine seara, iar marti dimineata intru sa va spun!!! Sper sa fie ok!

Ma adresez acum mamicilor de baietei: in legatura cu decalotarea voi cum procedati? Am mai pus o data intrebarea dar numai o mamica mi-a raspuns si vroiam sa stiu mai multe pareri. Noua dr. ne-a spus sa facem operatiunea zilnic si sa decalotam pana il jeneaza pe bb. Cand vine dl.dr.si ii face bb face o grimasa si ii vine sa planga dar la mine cat de mult as decalota nu zice nimic si imi e frica sa nu-l ranesc.In acelasi timp imi e frica si de fimoza.Deci va rog sa imi spuneti si mie voi cum procedati ca la mine e o nebuloasa!!!


Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

dordia - la fel si mie mi-e neclar - la baita ii trag de pielicica aia in jos, si ii dau cu vitamina a; are o deschidere de cred cam 2 mm; mi se pare cam putin, dar nu prea facem progrese; sa fiu sincera, la controlul de 1 luna nu m-am dus, ca pica de sarbatori, si luca se facuse ditai barosanul, deci nu aveam urgente (acum are 6 sapt si ceva, si are 5.300 kg de la 3000 kg cand l-am scos din spital); zilele astea poate ajung, sa vad ce zice ...

noi, din contra , nu suntem constipati, ci diareeici ... adica face cam la fiecare masa si desertul, vorba lui mama. chestia care ma enerveaza e ca daca da in diaree adevarata, face si eritem, si asta e nasol;

noi la 5 chile si ceva am trecut la pampers 3; doiul mi se pare infect; al doile pisu e deja pe haine, si il schimbam la 3 ore fortat, ca facea caca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello mamicilor!

Greu cu cititul si scrisul mai nou la mine, ca are Adila treaba la calculator, ma duc si pe la mai, care s-a intors marti de la Bistrita, mai iesim si in parc, ca deh, a fost frumos zilele astea...
Hi hi hi, apropo de afara, m-am intilnit cu Andreias-Ardeias al lu Corap, si cu ea, evident in Herastrau!

Anda77- si eu tot la Olari am depus. Cam scirboase tipele de acolo, dar merge repede.

Mimmi-Dummi- ce bine ca stai aproape de mine !!! Clar ca ne combinam la iesit afara in parculete! Eu cind ies, ies dupa asa de 13-14, deci in jur de 14.30-15.

Silvia - procedura de halire noaptea la noi: in primul rind, nu plinge de foamete. Dar se foieste pri patut, o aud cum isi molfaie pumnisorii sau plescaie. Atuncea ma scol, daca e in jur de 4.30-5 si-i o alaptez pe scaun. Aprind pe minim cele 3 spoturi care le am cu regulator, nu vorbesc cu ea. Dupa ce papa, ma chinui sa o fac sa rigiie- extrem de dificil, apoi NU o schimb. E drept ca naptea nu face kk. Daca ar face, m-as orienta in functie de cantitate - asta in functie de miros. Apoi o plasez in patut si de regula adoarme instatnt, uneori mai miriie putin, dar cu suzi e ok si adoarme.

Alexandrina- noi facem baita la 37-38 de grade. 40 mie una mi se pare enorm. Dar stii tu, fiecare bebelac prefera o anumita temperatura, iar pe aicea, bebelacii sunt cam frigurosi!




Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mai, eu sunt cam amarita. Micuta mea avea bunul obicei de a dormi bine noaptea, adica cursiv. Evident, se trezea in jur de 4-5 cind ii dadeam papa.
Mai nou se tot suceste, invirte prin patut, dar in somn, nu cu ochii deschisi. Incit desi nu plinge, eu nici nu ma pot odihni ca lumea, ca doar o aud cum bintuie pe acolo si fosneste.
In plus, mi se pare ca nu prea mai rigiie ca lumea. Si de asta are multe gaze si cred ca se chinuie sa le scoata.
Apoi cind reusim sa rigiim, scoatem cu o tona de laptic, de umplem batiste intregi.
Oare nu mai e bun Sab-ul?
Mai are cineva asemenea probleme?


Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput