Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

da, mirela este eroina..m-a impresionat mult ultima intamplare din casa ei...

alexandrina, am citit bine? bebe n-a facut kk 4 zile?
la mine face la fiecare masa. bea suc de portocale cumparat sau mult mai bun, stors de tine, mananca portocale (nu grepfruit ca ala n-are efectul portocalei). la spital ne spuneau asistentele sa nu cumva sa mancam portocala ca face bebe diaree. deci tu trebuie sa mananci. oricum, cred ca exagerau putin, eu beau suc de portocale si nu are diaree, el are scaun moale si cand beau si cand nu beau

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

quote:
Originally posted by anda77

ina, se poa'doamna...abia astept sa "vad" partenera lui nichita. maine se face.



[pup]Andutza!
Eh, tare ma tem ca fi-mea seamana cu ta-su, mai practica si insensibila, nu cu mine, romantica de moda veche, careia ii plac lumanarelele,serile sub clar de luna, fluturasi, zurgalai, etc.dar poate-i mai bine asa ptr. ea.
Suspectez ca o sa fie o independenta si o rebela iar eu nu vreau sa-i tai din elan, o sa o las sa aiba personalitatea ei. Poate gresesc si am intuit gresit, nu stiu.
Eu cu DH ne potrivim oricum, desi sintem diferitzi, si ma gandesc ca poate si Nichita poetul o da-o pe brazda pe fi-mea si cind i-o recita poezii si i-o canta serenade sub clar de luna o va mai "inmuia" . Eu, oricum, o s-o invat sa le aprecizez.

Datele de nastere:
Miercuri, 23 Noiembrie, ora:9:17am, Canada, orasul Kitchener-Waterloo.

Mii de multumiri!







Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

uau, ce de toate mai scrieti voi..... imi place tare sa citesc chiar daca ar trebui sa dorm .

ina, n-am stiut ca treci prin ce treci. sigur ai scris, dar eu n-am fost pe faza, de ce ti se dusese lap-lap? tu sa stii ca de la un moment dat o sa stii cind bebe plinge de foame - e un anumit tip de plinset care nu inceteaza sub nici o forma si care se potoleste instantaneu cum bebe simte lapte in gurita si-si muleaza buzitzele sa suga - doamne, da' dulci sint, sa-i maninci, nu? ina draga, tu esti asa o mamicuta minunata, sint sigura c-o sa iei cel mai bun drum pentru rachel, in orice problema, mica sau mare. ca multe vor mai urma:). ma gindesc la tine sa va fie bine-bine!

dienutza, ce tandem minunat de viata ai cu luca! pupici!!

anda, am vazut pozele cu nichita: un scump, ptiu sa nu-l deochi!! redeschizi pagina astrologica carevasazica?:)

joy, iti trimit eu desitin sau orice doresti: aici sint o gramada. si oricare din fete, pe bune. trimite-mi un mesaj cu adresa, ok?

bic, ce mai faceti voi, acolo in california aia minunata? poate va vizitam curind - o sa trebuiasca sa trag o fuga la san diego la o firma partenera prin vara.

stau la un pahar de vin. fetele-mi dorm. aia mica:), maya, e in patutzul ei de trei nopti incoace si se simte minunat. la fel si eu. am zis ca sta va fi temporar, cit e sean plecat, ca io dorm cu lia-n patu' ei mare si camera mayei e la un coridor departare. pe cind, de dormitorul nostru, camerele fetelor sint la diagonala opusa a casei.... om vedea. lia e o lipicioasa de mine, nu-i place noua nanica, zice 'nu, nu, nu', n-o lasa sa se aseze linga ea, sa se apropie, cel putin cit sint eu de fatza.... tare nu-mi miroase-a bine..... multumesc lui dumnezeu ca nu mai are nimic cu urechile, nici febra, nimic, e vesela si o vorbareata, nevoie mare! miine o iau la magazine si sa spalam masina si sa deschidem un cont la o noua banca, iar maya ramine cu nanica la plimbare si rutina obisnuita. sper sa fie o zi frumoasa, se pare ca vor fi 20 celsius si soare!

pupici dragi si aveti grija de voi si de pui!!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

anda, si eu, si eu!!! cind ai timp:
maya: vineri, 28 octombrie, 2005, pittsburgh, pennsylvania, 18:30.
lia: simbata, 24 aprilie 2004, pittsburgh, pennsylvania, 7:46am.

multzu!!!!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza mamici!!!

Noi ne-am trezit pe la 8 si acum dormim iar, ca am papat. ne-am schimbat si gata!!! Am si eu un pic de timp sa intru sa va scriu.
La noi baita se face 11-11.30 ca nu e chip sa adoarma Stefan inainte de 1 noaptea!!! Am incercat cu baita mai devreme dar stam cu ochii pe pereti pana la 1 noaptea, deci baita o facem la 11-11.30 apoi papa si ne uitam pe pereti pana adormim.
In ceea ce priveste scosul de cap.....in nici un caz.

Zapacila, Salisa sa va traiasca puiutii!!!

Anda daca nu cer prea mult si ai timp si de mine cu o astrograma........plsssssssss..Adresa mea de mail este dordia2000@yahoo.co.uk

Acum ma duc la nani ca mai am 2 ore de recuperat din cele 8 si...acum doarme puiul!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Buna dimineata!

Se pare ca in dimineata asta, Flavi a mea nu se indura sa se trezeasaca.Azi noapte am avut atata lapte incat mi-a fost teama sa nu mi se infunde canalele.Sanii erau tari, cum nu i-am avut de la nastere. Nu prea stiu de ce, n-am mancat ninic iesit din comun, doar am dormit o ora dupa-amiaza,ceea ce nu-mi sta de fel in caracter.

Si , ia spuneti, bunicele, mamele voastre chiar nu practicau scosul de cap? Ca pe aici , daca nu faci asa, inseamna ca vei avea un copil "fara gat". Noi inca nu procedam asa, dar e in dezbatere.Pot sa zic ca imi e mila de bietul copil. Vorba voastra:"nu dati cu rosii", sau daca dati, dati mai usor...


Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

'neata!
Noi am fost foarte ocupati zilele astea, a varsat bebe in prostie! De ieri noaptea a inceput cu un "numar" puternic, dupa care a vomitat incontinuu. Ce s-a putut intampla?! Pana la ce varsta o sa tot dea afara laptic dupa masa si intre mese? Ca noi nu mai aveam carpe curate sa punem pe noi si nu mai pridideam cu schimbatul hainutelor la copil... Parca era concurs de schimbat hainute!
Ati patit-o in halul asta vreuna din voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Neata fetelor, noi am avut o noapte cam agitata, bb n-a prea avut somn si avea chef de gangurit.
Nici noi nu stam prea bine cu lapticu', in 3 zile am luat doar 60gr, ceea ce e f. putin dar inca nu disper, adevarul e ca am avut niste zilemai stresante cu probleme de familie, nici bb nu prea a avut chef de supt, cred ca defapt s-a transmis si lui starea mea de nervozitate. O sa-l cantaresc iar maine dimineata sa vedem cum mai e.

Aspectul exterior...pai e cam jale ca nu am vazut coafor din septembrie, fata nu s-a mai intalnit cu nici o masca, spalatul cu apa rece pe fata e la moda, apoi putina crema. M-am bucurat ieri ca a stat sora-mea cu piticu' si am facut prima mea baie in cada dupa foarte multe luni in care nu faceam decat dus ca mergea mai repede.Asa ca ieri m-am rasfatat.Aseara am fost si la o zi de nastere, fara bb bineinteles,care a stat de data asta cu mama.Noroc ca am fost la 5 min. de noi asa ca am fost back rapid la alaptat.

Reintorsul la serviciu? Zilele astea ma batea si pe mine gandulCa mi-e groaza de cele 8 mil/luna.E nasol cand te obisnuiesti cu mai multi bani...Oricum o sa mai stau cateva luni totusi acasa, mai strangem cureaua. Si cand ma intorc la serviciu va trebui sa renunt la alaptat, poate daca o sa mai am lapte il voi alapta dimineata, si seara , nu imi voi putea permite sa neglijez serviciul si nici nu prea as putea.

Anda, il inscriu si eu pe bb la tine pe listuta, cand ai timp si chef pt. astrograma: Krisztián, s-a nascut pe 23 octombrie 2005, la ora 19,50 in Cluj, mai ai nevoie si de alte date.

Cristina Baku, si baietelul meu a avut circulara de cordon, dubla "doar" si doctorita mea i-a spus sotului ca nu l-as fi putut naste normal.

Silvia, cred ca generalizezi cand spui ca doar betivii merg la donare de sange (pt. bonurile acelea), nu cred ca ai dreptate, donarea de sange multi o fac pentru ca se stie ca poti salva vieti de oameni, eu sunt mai fricoasa de felul meu dar am colegi si cunostinte care o fac tocmai din acest motiv.

Leea, cred ca ai facut si tu o infectie urinara, fa-ti niste analize de urina si antibiograma ca sa vezi cam ce antibiotic ai putea lua, eu am patit la fel ca tine numai ca eu puteam face pipi, ma ustura doar un pic. Eu a trebuit sa intrerup alaptarea pt. ca am avut stafilococ auriu care avea reactie doar la Nolicin si asta nu e recomandat in timpul alaptarii.

Fetelor si eu simt nevoia sa evadez, sa mai fac si altceva decat schimbat scutece, alaptat, spalat haine la bb, nu ma intelegeti gresit il iubesc tare mult pe piticu' asta al meu dar uneori ma simt terminata, ma doare spatele f. tare, am avut eu probleme si inainte de sarcina dar acum s-au acutizat.Ma simt obosita tot timpul...cred ca cel putin pt. relaxare voi face o cura de masaj.

Tania, in perioada in care i-am dat lui bb cu biberonul si la noi o masa dura o infinitate, am niste biberoane de la Chicco, cu tetina latex cu un singur orificiu (marimea cea mai mica) si nu da dependenta.Vine mai greu lapticu din tetina asta tocmai pt. ca bb sa nu "uite" sa suga. Am incercat cu alte tetine (nu mai tin minte cum se numesc) din care venea mult mai usor dar am renuntat pt. ca n-am vrut sa-l dezobisnuiesc de tzitzi. Le-am incercat pe amandoua si eu cu apa, si diferenta a fost f. mare.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mara, mi-e uneori mi-e frica si cand o tin pe mana s-o spal la fund si o vad cum se zbuciuma... io l-am intrebat pe pediatru apropo de scosul de cap, si mi-a zis ca e cea mai mare prostie, caci se poate zbate copilul si sa-i rupi gatul.e de ajuns sa traga mai puternic intr-o parte si... n-as vrea sa vad vreodata asemenea scena!!!

si apropo de scosul de cap, avertizati preotul la botez ca nu sunteti de acord cu manevra asta. am vazut un astfel de botez, preotul a sustinut sus si tare ca e pozitie corecta si nu se intampla nimic, dar cine garanteaza ca nu se sperie copilul si nu se zbate??

matza mea s-a foit toata noaptea, de pe la 3 am dormit in episoade de vreo 10 min.. eu, ca ea parea sa doarma... la 4,30 i-am dat al doilea san si-am picat lata... cand m-am trezit era 5,30 si ea tot molfaia la tzatzi... urmarea am vazut-o curand.. dureri de burtica, siplansete, mama mama... fata asta trebuie hranita cu doza, altfel imediat se da peste cap... am bagat ceai si s-a linistit, acum trb sa se trezeasca... tot cu hranitul "rational", si sper ca a luat bine in greutate, caci cantarul meu ...nu mai am incredere in el... sa vedem tefalul electronic de la cabinet ce zice .
asa eu vad ca ne raman mici hainutele, ca schimbam tichiutele... ca e din ce in e mai greu de spalat pe mana... dar...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Gandacel, probabil ca ai citit deja pagina asta, dar eu o mai dau o data (in legatura cu varsaturile):

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=97

Mergi la inceput