Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Pai, daca se ia in considerare greutatea lui bb de cand s-a nascut, incepand cu scaderea respectiva inseamna ca noi am luat in plus 1050g!

Spunet-mi va rog, cand faceti baie lui bb, il scoateti de cap?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_dumy spune:

Anda77 , am inteles gresit intrebarea ta (am avut impresia ca intrebi de indemnizatia de 8 mil),eram si eu cheauna dupa 2 zile de tras cu goaga (a facut urat de la vaccin).
Eu am depus dosarul pe olari, la vechea casa de cununii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

daca tot astept sa-mi adoarma copila(sotul e mester mare la asa ceva) si am putin timp, ia sa va mai intreb: concediul postnatal cum il aveti luat-in continuarea celui prenatal in asa fel incat in total sa aveti 126 zile sau (ulima varianta auzita de la o asistenta) 42 zile fix de la data nasterii, indiferent de cate zile au mai ramas din cele 126?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

catuta - anda ne-a facut la cateva niste astrograme foarte misto cand avea ea chef, mai demult; io zic sa va bagati urgent pe fir, pana nu-i trece cheful;

mara - cred ca n-am inteles eu bine ???????? cum sa-l scoatem de cap ??????? dan il tine pe luca pe spate , cu mana sub ceafa lui; si il scoate ... cum sa zic - normal; cum de cap, doamne fereste ... vrei sa faca gatul de cocostarc ? :)

eu imi iau concediul de ingrijire copil de cand a facut luca 42 de zile; mai am postnatal, dar iau mai putini bani in postnatal decat in cic, asa ca prefer sa imi depun dosarul mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mimi, merci.olari, mda

ina, se poa'doamna...abia astept sa "vad" partenera lui nichita. maine se face, ca acum s-a sculat poetul si incepem divertismentul de noapte. doarme de pe la 8...asa ca-i fac baie acum, la 12 noaptea!...familie de artisti, ce vrei...

mara95, e de 126 de zile. varianta asistentei se ia in calcul doar la solicitarea ta, adica daca tie nu-ti convine indemnizatia de maternitate luata de la serviciu (85%din salariu), dupa 42 de zile de la nastere (chiar daca ti-au mai ramas zile de postnatal din cele 126 de pre/postnatal)poti sa ceri sa intri in concediul de ingrijirea copilului pana la 2 ani, adica sa incepi sa primesti cele 8 mil., suma fixa lunar. in concluzie varianta asisitentei o adopti daca 85% din salariul tau (ce primesti acum de la serviciu) reprezinta mai putin decat 8 mil. si te-ar coafa mai bine sa intri in celalalt concediu, de ingrijirea copilului pana la 2 ani. Daca situatia sta invers, iti continui bineinteles concediul de maternitate de 126 zile.

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Mai Anda da' ai forta nu gluma sa faci baitza la 12 noaptea! Bravo tie! Eu zic sa mergi la dr. care te-a cusut sa-ti vada cicatricea, e mai bine sa nu cumva sa se infecteze pe interior. Vezi ce zice si ce-ti recomanda. iti tin pumnii!

In legatura cu astrogramele...si eu abia am asteptat sa "re-deschizi" biroul ca sa-l inscriu si pe Stefan pe lista. Asta pentru cand vei avea timp si chef. Datele: e nascut pe 17 decembrie ora 4:45 la Sibiu. Nu stiu daca mai trebuie ceva...

Noi azi am iesit la plimbare in muzeul satului, a fost o vreme superba afara, desi era frig. Am stat aproape o ora - i-a placut lui Stefan ca am inaugurat caruciorul si il leganam prin plimbare. A venit acasa cu foamea-n gat.

Tania & BB Stefan

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

absolut off topic: aveti idee daca dr. ortoped Badila de la municipal are consultatii si in alta parte? am auzit ca-i bun, vreau sa trimit pe cineva si nu vreau sa-l trimit sa stea pe culoarele spitalului 5 ore...

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

da chiar, ce mai e si asta cu scosul de cap? sunt metodele alea de "tragere"?...Doamne fereste! eu il manevrez pe nichita ca pe oua cand e in baie...
urla de foame asa ca ma duc sa dau drumul la apa si abia p-orma primeste laptic.

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Anda vreau si euuuuu! Daca se poate si ai timp,daca nu...nui suparare.
Baita eu ii fac pe la 22 putin pana sau peste si apoi...adormim pe la 23,30-24h,depinde de cat de obosita e. Nu o scot de cap, niciodata, dar am auzit de aceasta "metoda". Eu consider ca gatul se formeaza si fara sa chinui copilul.
Dienuta multumesc ca m-ai lamurit...

Catutza si Bianca-Maria


Bianca-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Mirela, pai la tine nu se termina nicicum problemele? Eu nu stiu daca as face fata... Uneori ma gandesc cum ar fi daca ar trebui sa am grija de cineva bolnav, zau ca mi se taie rasuflarea. Azi mi-am mai pus niste probleme existentiale, dar mai bine nu va zic...

Anda, Tania, am ramas masca. Mie cand mi-a scos atele mi-a zis asistenta ca e lux la mine, eu am zis "daca zici tu... ca eu n-am cu ce face comparatie..." si a insistat sa ma convinga ca la cate a vazut ea, pe bune sunt ca noua. M-am inspectat cu oglinda si zau ca arata mai bine decat se simte cu degetul (un pic umflat) si sed frumos de cand am venit acasa. In spital am suferit in a patra sau a cincea zi din cauza cusaturii si am descoperit ca-mi iesise una dintre ate singurica cu tot cu nodurile ei, asistentele nu vedeau nici-o problema acolo, eu de-abia umblam. Asa ca nu pot sa-mi inchipui prin ce treceti. Eu stiu ca ei cos frumos, dar depinde de organism, cica roscatele si anemicele au cel mai mare risc de a li se desface.

Pana la urma folosiram un supozitor si la 4 zile jumatate de la ultimul kk, am facut unul nou, moale ca si consistenta, dar ma asteptam sa se mai evacueze ceva dupa prima emisie si nimic... Are cineva ceva metoda preventiva? Cateva lingurite de apa? Sau eu sa mananc ceva anume? Aveti vreo idee?

Ce temperatura folositi la apa de baita? Ca mie si 40 mi se pare cam rece...
Apropos de scos din apa, nu scoatem de cap, si nici de picior sau de deget, normal ca scoatem cu totul. Brr, cate mai aude omul...

Cristina B, eu daca-mi ramane lapte, si deobicei ramane, mulg doar daca sunt noduli. Depinde cum simti, cred eu... Ca daca mulg la urmatorul alaptat sanii mei sunt beton si explodeaza, asa ca mai bine nu-i fortez. Oricum e o adevarata distractie alaptatul la noi, pe langa ca trebuie sa am grija cum il tin pe pui, mai trebuie sa manevrez si glicerina, si vreun pahar la celalalt san, sau diverse prosopele cu care sa ma sterg pana la pantalon, nu mai zic ca daca mi se face si sete sau imi iau ceva de citit, chinezii-s mici circari pe langa mine.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput