Vigantol - pana la ce varsta ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Controversata treaba asta cu VIGANTOLUL. Desi mie mi-a spus dr. pe la 2 luni ca bebe al meu are "coastele evazate".. in consecinta la 3 luni i-a facut o doza de D3 injectabil.Apoi am lasat vigantolul de-o parte si am facut o alta doza injectabila la 6 luni iar pe la 9 luni am reluat Vigantolul 3picaturi. La 1 an si 2 luni m-a intrebat cat Vigantol ii dau... si i-am spus ca 3 si uneori ii scap chiar si 4 picaturi si-atunci mi-a zis ca pot sa ii scap si 5picaturi pt ca desi fontanela e bine... coastele par a mai fi un pic evazate.. Luna viitoare daca tot asa va fi... a spus sa-i mai facem o doza injectabila.
Desi m-a batut mereu la cap cu "coastele evazate" nu mi-a specificat NICIODATA frecventa cu care trebuie schimbata sticla de Vigantol... desi la un moment dat cred ca i-am pus intrebarea legata de problema aceasta.
Culmea e.. ca prietenei mele careia i-am recomandat-o acum 3 luni i-a spus ca ORICE solutie trebuie schimbata la o luna de la deschidere... adica VIgantol, Panadol, Nurofen.....
Deja.... sunt intr-o maxima ceatza... abia o astept luna viitoare sa-i ca nazdravanul meu numai fata de RAHITIC nu are.

LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Teolinda....mai facut sa rad,insa e trist ce se intampla.Si lu' al meu a zis ca i se vad coastele , dar ca majoritatea copiilor fac rahitism ,mai ales la noi in tara. La trecut pe injectabil(pic. nu s-au absorbit,asa mi-a zis)si ma chema cam o data la 4 luni .Am facut asa 2 astfel de injectii cand am auzit ca este mai bine sa-i dai zilnic picaturi decat o data la 3-4 luni injectabil.Atunci fara sa-i zic nimic doctoritei i-am cerut un flac. de Vigantol.Mi-a dat fara sa-si dea seama ca de fapt copilul era pe injectabil,habar n-avea.Si de atunci ii dau pic. 4\zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielav spune:

Vitamina D3 (Vigantol) trebuie administrata pana la varsta de 7 ani in lunile cu "r":septembrie-aprilie". Pana la 1 ani i se va administra zilnic. Cantitatea de picaturi va fi administrata in functie de greutatea copilului. NICIODATA nu trebuie sa i se administreze mai mult decat a prescris medicul. Daca, din greseala, i s-a administrata cu o picatura in plus, in ziua urmatoarea, vit. D3 i se va cu o picatura in minus. Ca sa fie asimilata de organism trebuie administrrta si vitamina C: fructe multe si ceaiuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by elena.ioana

Buna fetelor, traim in Spania, aici nu au probleme cu lipsa de calciu probabil ca din cauza climei,asa ca in afara de un complex vitaminic pe care i l-am dat fetitei pana la 1 an nu mi s-a recomandat nimic. Am fost cu fata in tara cand a implinit 3 ani si a vazut-o un pediatru acolo. Mi-a recomandatat Vigantolul pentru ca mi.a spus ca este ¨"putin rahitica".I-am facut sianalize, acolo nu s-a vazut nimic si la nici una din reviziile facute (1,2,3,6,12,18,24 luni)pediatru de aici nu mi.a spus ca fetita ar fi rahitica. Nu stiu ce sa cred. Uneori ma intreb daca nu cumva este o moda intre medici sa dea vitamine.

florin




si noi am patit la fel. fetita mea a fost "diagnosticata" in Ro cu rahitism dupa o singura privire asupra coastelor ei,fara alte analize,investigatii etc.i-a fost prescrisa o reteta dar norocul nostru a fost ca nu am apucat sa o ridic fiindca trebuia sa ne intoarcem in Irlanda peste 2 zile.primul lucru cind ne-am intors a fost sa o duc la medicul de familie de aici care mi-a zis ca nu are nimic si e normal sa arate asa la virsta ei; i-a facut si analize ca sa scape de mine si au iesit toate in regula.nu m-am lasat si am dus copila si la spital unde i-au facut alte analize si i-au facut si radiografie la incheietura mainii si tot nimic-adica totul in regula.precizez ca fetita e nascuta in Irlanda si aici e soare o zi pe an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

ceea ce vorbiti voi aici este rahitism congenital. asa s-a nascut bebe! din varii motive care nu sunt bine cunoscute inca, in timp ce a stat in burtica nu si-a luat destul Ca.

asa au patit si ai mei baieti, desi eu sunt strong la capitolul asta, nu am avut niciodata lipsa de Ca.

problema cu rahit congenital este ca nu se poate vindeca, singura ameliorare este sa faca sport la vartsa mai mare - innot, tenis, carate.

faptul ca le dam vigantol face sa nu innainteze rahitismul - ramane doar in stadiul respectiv.

acuma ca recomandarile difera de la o tara la alta... nu stiu care o avea sau nu dreptate!

alor mei baietzi le dau vigantol pana la 7-8 ani (pana la 2 ani in fiecare zi, dupa aceea zilnic dar numai in lunile de iarna). cate 10 zile pe luna le mai dau si Ca (pana la 2 ani in fiecare luna, dupa aceea numai in lunile de iarna).

tot in lunile de iarna, le dau cate o pastilutza de vit C pe zi, ne ajuta in lupta cu racelile.

siropele multivitamine nu le dau decat daca au fost bolnavi si le-am dat antibiotic.

Edit: uitasem_
le dau din sticlutza de vigantol pana se termina (1 - 2 luni, cred; se termina relativ mai repede pt ca sunt 2 bucatzi ) am auzit si eu de varinata aia cu 3 saptamani, dar daca in prospect scrie ca ramane bun 6 luni, cred ca nu sunt nici aia atat de nebuni???
_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

nici aici in ch nu se dau copiilor nici un fel de vitamine. Se dau pana la un an 3 picaturi de ViDe3 - ceva similar cu viganatolul acesta. Si nici aici nu prea este soare .. (mai mult ploua, parca am fi in uk) . In rest .. nimic - alimentatie sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: monaraus
Subiect: VIGANTOL
Trimis la: 16/04/2007 14:41:30
Mesaj:


Stiu ca vigantol se administreaza in fiecare luna cu R a anului (ianuarie, februarie, martie, aprilie, septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie). Dar cu trecerea timpului (cresterea in varsta a copilului) se mareste si doza de 2 picaturi pe zi? De exemplu la 2 ani si 10 luni cat vigantol pe zi? pana la urmatoarea vizita la medic, va intreb pe voi...
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: elisor
Raspuns la: 16/04/2007 15:06:07
Mesaj:

Eu i-am dat vigantol din maternitate si inca ii dau cate 2 picaturi pe zi, fetita mea are 1 an si 10 luni. Exceptie, intre 4 si 6 luni mi-a marit pediatra doza la 6 picaturi, iar intre 6 luni si 9 luni am scazut la 4 picaturi, iar de atunci din nou 2 picaturi. Mie mi-a spus ca vigantolul se da de regula pana la 2 ani.

Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ochi_verzi
Raspuns la: 16/04/2007 16:18:55
Mesaj:

Eu am o fetita de 2 ani si 4 luni.I-am dat Vigantol, 2 picaturi, pana la 18 luni(cum ne-a spus medicul). Apoi in lunile cu "R" i dau zece zile calciu lactic, o tableta pe zi. Noi stam in zona de munte, nu beneficiem de mult soare, asa ca... luam calciu lactic.

http://community.webshots.com/user/tincadiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: geliza
Subiect: vigantolul - vesnica problema
Trimis la: 18/04/2007 12:27:49
Mesaj:


alaturi de zymaflour vigantolul naste o serie de pareri si intrebari....voi pana la ce varsta dati/ati dat copilului vigantol?

mie mi-a recomandat dr de familie pt Mara(5 ani) sa-i dau pana la 7 ani...am intrebat si pediatra care mi-a zis ca se recomanda toata perioada de crestere...unii zic ca pana la 12-13 ani, ea zice ca pana la 16-18....am mai intrebat si alti parinti care deja nu mai dau copiilor vigantol........chiar nu stiu cum sa fac

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)fete cucuiete

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Cristina_C
Raspuns la: 18/04/2007 12:30:21
Mesaj:

Vignatolul e calciu si vitamina D? Eu calciu nu i-am dat deloc si vitamina D i-am dat pana la 2 ani - la sfatul pediatrului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina30tg spune:

Pediatra mea de la spital mi-a recomandat sa nu-i dau nici un fel de suplimente vitaminice, si asa recomanda la toti copii nascuti fara probleme. Totusi, la insistentele medicului de familie, tinand cont ca l-am nascut iarna si l-am alaptat exclusiv la san, i-am dat pana la 6 luni, apoi am intrerupt. Si asta pentru ca am trecut la diversificare, i-am dat doar produse de calitate, apoi mai sunt produsele speciale pt copii, cum sunt cerealele, care au in compozitie diverse vitamine. Acum are 1,4 ani, are analizele perfecte, a fost racit doar de 2 ori si atunci a luat de la mine virusul. Cunosc multi copii pe care pediatra mea ii are in grija, nu au luat suplimente deloc, dar fiind alaptati cu formula care are n vitamine, sunt perfect sanatosi. Ea considera si o sustin in totalitate, ca un copil fara probleme trebuie sa invete singur sa-si ia din alimente ceea ce are nevoie corpul lui. Nu e de acord nici cu imunostimulatoarele de orice natura, tratamentul medicamentos e minim iar singura ei cerinta e sa-i dam copilului doar alimente de calitate, proaspete, cu atentie de unde le luam. O sa-i urmez in continuare sfaturile si sunt sigura ca totul va fi OK pt puiul meu!

Corina, mama lui Mihai-Alexandru
http://new.photos.yahoo.com/corina30tg/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crys3000 spune:

Si mie mi-a recomandat doctora din maternitate sa-i dau Vigantol cate 2 pic./zi pana la 1,5 ani.Deocamdata puiul meu are 9 luni dar cand o sa ajunga la varsta respectiva o sa intreb doctora daca mai continui sau nu.Sticluta o consum toata,atat cat tine.

Mergi la inceput