Vigantol - pana la ce varsta ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Stop Vigantol


Autor: Dory232002
Subiect: Stop Vigantol

La controlul lunar , pe care tocmai la-m facut acum cateva zile, dr. pediatru ne-a intrerupt vigantolul deocamdata, mi-a spus ca o sa-l reluam peste ceva timp.
Insa nu mai stiu exact de ce ni la intrerupt.
Ma poate ajuta cineva cu o lamurire in acest sens?
A mai fost cineva in aceeasi situatie?
Am uitat sa mentionez ca bblina are 4 luni

Raspunsuri:


Autor: CristinaT

vigantolul scade pofta de mancare
sau poate ca i se pare ca se inchide fontanela prea repede.
Nu stiu, dar intreaba tu data viitoare

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Dory232002

Cristina , la noi se exclude ca ar fi vorba despre faptul ca nu are pofta de mancare, la 4 luni are 6.600 kg., de mancat , mananca ft. bine, din cate imi aduc aminte a spus ceva de fontanele, dar nu mai stiu ce mi-a spus, ca eram tare "zapacita" , pt. ca tot atunci am facut si vaccinul de 4 luni ni - mi era putin cam frica.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: gabibarta

Probabil din cauza fontanelei, ca se inchide prea repede.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: gabitz

Si noua tot de la 4 luni ni l-a oprit, motivul fiind inchiderea prea devreme a fontanelei. Bianca a avut fontanela mica inca de la nastere si nu e bine sa se inchida inainte de 1 an.
Cred ca asta e motivul si in cazul vostru.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: amalisimona

Si eu cred ca tot din cauza fontanelei mici trebuie sa intrerupi administrarea Vigantolului. Am fost in aceeasi situatie, cu diferenta ca noua ni s-a spus sa reducem de la 2 pic/zi la una singura.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: mira_m

De ce nu e bine sa se inchida inainte de un an?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: aime

Da' cat vigantol lua micutza pe zi?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Dory232002

Da, intradevar, stiu ca a scris pe fisa ei fontanela de 1.5 cm., cu intrerupere de vigantol, se va relua administrarea peste cateva luni.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: gabitz

Mira_m, cartile spun ca nu e bine ca fontanela sa se inchida prea repede, deoarece teoretic nu mai creste capul cum trebuie si automat nici creierul nu mai are loc sa se dezvolte. Asta e teoria, practica e alta. Nu sunt de specialitate dar mai multi medici mi-au spus ca de fapt capul nu creste doar prin fontanele ci si prin suturile craniene. S-au vazut destui copii care la 5-6 luni aveau fontanela inchisa complet si care s-au dezvoltat absolut normal. Singurul lucru care trebuie facut de catre mama si de catre medic este sa masoare periodic perimetrul cranian. Daca acesta este normal, nu cred sa fie motive de ingrijorare. Medicii care recomanda oprirea vigantolului o fac preventiv, nu pentru ca ar observa ceva in neregula cu capul bebelusului. Cel putin asa mi s-a explicat mie.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Dory232002

aime,micuta mea lua 2 picaturi / zi , i le dadeam dimineata.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: aime

Pai 2 pic/zi e minimum. Si fontanela de 1.5cm...noi aveam la 1 an cam asa. Nu te ingrijora, vezi si ce-a scris gabitz.
Inapetenta noi am observat dupa o cura de 6 pic zi (o cura insotita si de calciu) timp de 2 saptamani. Cum am scazut doza si pofta de mancare a revenit.
Numai bine!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: patou

eu zic sa nu-ti faci griji, daca bebe mananca lapte praf e in regula caci laptele praf e imbogatit cu vitamina D (in canada se da vit. D numai celor care sunt alaptati la san)

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: miag

si eu cred ca tot din cauza fontanelei, ca se inchidea prea repede..cel mai bine da-i un telefon pediatrei sa te lamureasca ce si cum, ca sa nu stai asa nelamurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Vigantol la cos, cand?

Autor: roxisialexia
Subiect: Vigantol la cos, cand?


Dragi mamici voi cand aruncati sticluta de vigantol? Eu pina acum am aruncat-o la o luna de la deschidere....dar decurand pediatra mi-a spus ca ii pot da pina la 2 luni de la deschidere......
Ce parere aveti?
Multumesc


Raspunsuri:


Autor: diana11

Mie mi-a spus ca e valabila pana o termini daca este tinuta in conditiile indicate: ferita de lumina si pastrare in ambalaj propriu.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: claujro

Eu am pastrat-o pana s-a golit!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: MihaT

Si eu am pastrato pana s-a golit.Am intrebat pediatra si la fel mi-a spus.Banuiesc ca daca era valabila doar o luna de la deschidere specificau pe prospect sau cutie.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: diadaniela

Si eu am tinu-to pana s-a golit.Eu nu cred ca expira intr-o luna.Ar fi scris pe prospect.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Krys

De curand am auzit o teorie nedemonstrata insa, este doar o banuiala a 2 pediatri care au observat un lot de copii la care s-a dat vigantol picaturi si alt lot la care s-a dat vigantol pastile. Cei cu picaturi erau suspecti de rahitism majoritatea, iar ceilalti nu si cica vigantolul picaturi ar expira in 2 saptamani de la deschiderea cutiei. Personal nu stiu ce sa cred, mi se pare o aberatie sa arunci sticlutza dupa 2 saptamani, mai ales ca in acest timp nu se goleste nici un sfert de sticla.
Nu vreau sa alarmez pe nimeni, eu doar am auzit discutia dintre cei 2 pediatri, nu cred ca aveau motiv sa minta, nu stiu sincer ce sa cred.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: lulu75

Si eu arunc Vigantolul dupa 3 saptamani.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: bubu05

Si eu folosesc dintr-o sticluta o luna, asa ne-a zis pediatra, cu toate ca pe prospect nu scrie asa...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Diana Mirela

Nici eu nu il tin mai mult de o luna de cand am desfacut sticluta

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mirela alina

Si eu o arunc tot cand se goleste.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Kittycat

Eu o arunc dupa 2 luni.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: ancutzathree

noi o aruncam dupa ce se goleste,insa o pastram in cutie ferita de lumina

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: miki_c

O aruncam cand se goleste. Pediatra mi-aspus sa o tin la intuneric inambalaj 15 zile inainte de a o desface.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Despre a uita de vigantol in cate o zi...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean
Subiect: Despre a uita de vigantol in cate o zi...

Am o mare problema: uit sa-i dau zilnic vigantolul si am o pediatra care ma ...face cu ou si cu otet daca gresesc ceva. Andrei are 1 an si 8 luni si ....ca sa recuperez ce am uitat, a doua zi ii dau doza dubla. Are ceva?

------------------------------------------------------------------------------

Raspunsuri:


Autor: gegea

Ma tem ca daca uiti intr-o zi, nu e recomandat sa-i dublezi doza a doua zi, cel putin asa am citit in "Mama si copilul".
Noua, pediatra ne-a zis ca ii vom da pana la 1an.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: eve44

Sa nu ii dai doza dubla a doua zi in ideea ca recuperezi.
Eu am doi copii si amindoi au luat doza de Vigantol ,mi-a explicat doctorita cit este de important ca aceasta doza sa fie zilnica si ca nu trebuie compensata.Mai bine iti notezi undeva.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: Dorsilia

parerea mea e sa nu-i dai doza dubla, da-i cat e normal pt o doza si gata. Ce bai sa fie...doar nu are rahitism, nu ? Oricum se da doar pana la 2 ani si voi sunteti aproape.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Carmi

Aici (in Germania) mi-au spus la spital ca nu e nici o problema daca uit sa-i dau o zi, insa sa nu dublez doza a doua zi.
Cate bordeie, atatea obiceie...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Cristina_C

Nu, nu-i da doza dubla, un medicament in exces poate fi daunator! Nu cred ca exista doctor care sa recomande asta.
Si eu mai uitam din cand in cand sa-i dau zymafluorul (fluor cu vit. D) dar la 2 ani am intrerupt oricum - vit D nu-i mai trebuia, asa a zis dr, iar fluor n-am mai vrut eu sa ia.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mihaela amalia

Nu ii da doza doza si pe care ai uitat-o.Si eu am mai patit sa uit sa ii dau in cate o zi, si nu s-a intamplat nimic, mai ales ca baiatul tau e asa de mare de acuma.
------------------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean

Mai, lutumesc frumos, voi incerca sa nu mai uit. Imi pun semne, il las la vedere, vad eu. Nu are rahitism, doamne fereste, dar voua pana la ce varsta v-a zis sa-l dati?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: anamaria

noua ne-a recomandat sa-l ia zilnic pana la 3 ani, dupa care doar iarna (in lunile cu 'R'), pana la 7-8 ani. (la fel si Ca, cate 10 zile/ luna pana la 3 ani, dupa care doar in lunile cu R).
dar depinde mult de copil si de cum crede medicul lui ca e mai bine.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: roxana1974

io am uitat cateva luni si nu i-am mai dat deloc...nu are nimic...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: paula2003

Pana la un an i-am dat zilnic, dar pe urma mai rar, cand imi aduc si eu aminte. In schimb am vazut ca pe perioada cat ii dau ii cresc dintii mai bine. Nu am sa ma intrerup dar mai uit, pana la 3 ani.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: pisi-si-boscu


Draga Carmen, baietelul meu e mare acum, dar trebuie sa-ti marturisesc ceva: nu i-am dat vigantol decat 1 luna si un pic, cat l-am alaptat de la san, apoi, nimic, nimic, decat aer, soare si am mers la mare la 6 luni si ceva. Nu a avut nici cel mai mic semn de rahitism, la 6 luni a avut primul dintisor, la 2 ani avea dentitia de lapte completa, cu tot cu masele !
Noi am crescut cu un vaccin amarat de D2, calciu din lapte si dragoste de la mama. Sa nu iti par cumva invechita, sunt chiar tanara, dar cred cu putere in natural, iar natural este faptul ca un copil sanatos nu are nevoie decat de hrana sanatoasa, suficienta si de dragostea ta, nu de o mamica stresata. Stii ca acum 5 ani se recomanda Vigantol doar pana la varsta de 1 an? De ce crezi ca 2-3 ani mai tarziu se recomanda pana la 2 ani?!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean

pisi draga, sunt de aceeasi parere cu tine. Si eu cred ca se exagereaza cu multe azi..de dragul exagerarii. Si cand am mai zis cate ceva, lumea s-a luat de mine. Dar ma streseaza rar cand vad ca unii baga si calciu si fier si ..de toate. Imi fac rar reprosuri si...ma gandesc si eu la mamele noastre si la ...copiii rromilor.Multumesc oricum, se pare ca nu sunt singura..Ce am facut...dupa regulile actuale...am alaptat pana nu a mai vrut el: 1 an 2 luni si 3 saptamani.
Salutari

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Natasa

Si eu am uitat de multe ori sa-i dau vigantolul si nu s-a intimplat nimic. e un copil sanatos, care iese zilnic afara, care sta la soare si e hranit bine, nu sta intr-un beci sa fie asa tragedie ca nu-i dau medicamentele astea la moda. Mie mi-a fost recomandat si fierul, fara nici un fel de analize si nu i-am dat. Cred ca si instinctul unei mame conteaza. Nu inseamna ca refuz orice medicament, dar ma informez cit mai mult inainte.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Bimilit

Carmen cine ti-e medic de familie?( si eu sunt din Zalau)In nici un caz nu-i da doza uitata in urmatoare zi pt ca dauneaza rinichilor.Si schema de administrare a vigantolului e urmatoarea : de la nastere pana la un an zilnic 2 picaturi( in caz de rahitism max 4 timp de o luna)iar de la un an se dau 3 pic doar doar in lunile cu R( septembrie....aprilie).asa ca nu-i nici o problema ca ai uiat o zi.Da Ca ii dai ca sa fixezi vitamina D?


--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc

Io stiam invers...ii dai vitamina D ca sa fixezi calciu.S-a schimbat regula intre timp?

------------------------------------------------------------------------------


Autor: Bimilit

Miha multumesc de atentionare.Ai dreptate , am vazut ca magarie am scris.Imi era gandul la Revelion.Scuzeeeeeeeeeee!!!!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: fdoina

Aoleu, m-am speriat cu Vigantolul asta...Si chiar mi se pare o chestie de speriat daca trebuie respectata cu atata grija dozarea, ca altfel da probleme la rinichi.
Eu pe primii doi copii i-am crescut cu D2 injectabil, era asa simplu, dar acum am zis ca ar fi cazul sa nu intep copilul, daca toata lumea a trecut pe vigantol. Dar ce incurcatura...Medicul din spital mi-a recomandat 2 picaturi pe zi, la circa mi-au spus de 2-3 picaturi, iar eu pe prospect am citit ca pentru sugarii nascuti la termen, cu greutate normala, e suficienta o picatura pe zi...Ce-i de facut, ca sa impac cumva capra si varza?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Bimilit

fdoina eu zic sa respecti ce ti-a spus medicul din spital, sigur e pediatru, nu ca "circarii".Da pe vremuri se facea D2 injectabil la 2, 4 , 6 ,9 luni si un an si tot in aceste luni se administra Ca lactic sau gluconic.Bine ca si cu Ca e o discutie lungaaa multi sustin ca cel gluconic se fixeaza mai bine , alti ca lacticul.Acum cica sa nu se mai dea Ca ca-si iau din lapte.Dar acum cativa ani nu-si luau?E o nebunie ca nici nu stim ce e mai bine si cum sa facem ca sa nu avem probleme cu bb.La fel e nebunia cu fierul.La cei alimentati cu Nan1 nu li se admninistreaza fier ( pt ca , contine laptele)la restul se administreaza.Zapaciala si nevroza.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie

Nu se intimpla nimic daca uiti sa i-l dai o zi. E gresit sa ii dai doza dubla a doua zi, poate produce lipsa poftei de mincare.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: zapacila

Cand se incepe sa ii dati la bebe vigantol???

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: svety

Vigantolul nu se da mai mult ca sa recuperezi. Am avut si eu o problema ca asta si fetele m-au lamurit! Nu e bine. Doctorita mi-a spus ca mai ales daca copilul este mare (al meu are 9 kg la 5 luni) e risc de rahitism. Asa ca mi-am format obicei sa-i dau dupa baie. Nu e greu.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: elean75

Vai de mine! Doctorita mea m-a pus sa ii dau Mariei VYGANTOLETTEN 1000-2pastile pe zi ca cica inca nu s-a inchis bine fontanela! Are 1 an, mi-a zis sa ii dau doua luni si dupa aia sa continuu cu 1000; dar cred ca o sa ii dau doar o luna si apoi inca o luna 1000 si apoi 500!
Help, please

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: teodraghici

Vigantolul se da incepand cu ziua 7 de viata. Pe prospect scrie ca e suficient o picatura, medicii pediatrii recomanda (majoritatea) 2pic pe zi

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: fdoina

Carmen, daca nu reusesti sa tii minte , cumpara 5 fiole cu D2 injectabil ...se face la 2, 4 , 6 , 9 luni si la un an. Eu asa le-am facut la Ilie (9 ani) si Maria(3 ani jumate). Imi amintesc chiar ca la Maria deja se trecuse pe vigantol, da eu, stiind ca sunt uituca, i-am zis doctoritei ca prefer sa o intep o data la doua luni, decat sa stau vesnic stresata de picatura... Si copiii mei au niste oase si o dantura de invidiat. Fi-miu e un cocotat, toata ziua sare garduri, escaladeaza acoperisuri( !nu glumesc) si copaci , schiaza, de multe ori cade ca un bolovan ce e, si n-a avut niciodata nici cea mai mica fractura

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: carmen_ardelean

Mai, si andrei e extrem de echilibrat fizic, are dantura superba( avem deja 1 an si 8 luni) si nici cel mai mic semn de rahitism....nu stiu daca la varsta asta ne mai fac injectabil..

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Bimilit

ELEAN75-fontanela se inchide la 18 luni, asa ca nu-ti face probleme.
Carmen da de ce te tot stresezi cu vigantolu?Daca i-ai dat pana la un an e ok, acum ii dai doar in lunile cu rrrrrrrrr, iar daca uiti 2-3 zile pe luna nu-i nimic.Poti sa-i faci injectabil vitamina D, dar nu cred ca merita.Pune-ti flaconul de vigantol langa patutul bbicului si asa poate nu mai uiti.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: fdoina

Carmen, iarta-ma, nu retinusem ca Andrei a trecut de un an
Pai atunci...ati scapat de "profilaxie" ...Eu nu le-am mai dat deloc...cum remarca cineva, pericolul mare e cand e iarna si sugarul e alimentat exclusiv la san, ca laptele de mami nu are D...Da voi sunteti baieti mari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:


Se mai da vara vigantol?


Autor: MamideIngeras
Subiect: Se mai da vara vigantol?

Voua ce v-a spus medicul.Se intrerupe administrarea vigantolului pe perioada de vara?
Eu nu am fost inca dar asa am auzit ca le-ar fi spus medicul unor mamici de pitici.

Raspunsuri:

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Monica-Elena

CALCIU NU SE DA IN LUNILE DE VARA, DAR VIGANMTOLUL ESTE VITAMINA D3 SI SE DA. EU UNA NU AM AUZIT DE O ASEMENEA RECOMANDARE.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: merry_p_s

Si eu tot asa stiu:ori ca e vigantol ori injectabil pt.vitamina D nu conteaza anotimpul.Nu e bine sa uiti nici dupa o zi pe alta vigantolul cu atat mai mult nu trebuie intrerupt cateva luni.Noua la vremea respectiva ne-a intrerupt vigantolul si ne-a bagat pe injectabil din cauza fontanelei.Pupici

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: aissa

Ba mie mi l-a intrerupt doctorul pana in luna septembrie si nu sunt singura. Poate depinde si de varsta copilului?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: laura72

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: alina morostes

Noi pana la 2 ani nu l-am intrerupt, apoi l-am intrerupt in lunile de vara, i-am dat doar in lunile cu "R", asa ne-a recomandat pediatrul.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: miria_cristina

Dupa 1 an, al copilului, Vigantolul se da numai in lunile cu "r", adica cele reci, dar la recomandarea dr.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie

Eu ii dau, desi are mai mult de 1 an.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: pd

Cristina mea implineste 2 ani peste o saptamana si ne-a intrerupt pediatrul Vigantolul din luna mai. O sa incepem sa mai luam din septembrie sau octombrie.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: adrianafedorca

noi am facut 1 an in aprilie si mi-a zis sa-i dau pana la 1 iunie , si sa reiau in septembrie, maine vine dr sa ne vada asa ca o intreb din nou...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: LUIZAM

Noua ne-a zis ca pana la 1 an juma' sa nu intrerupem nici macar o zi.
Putin off topic: la ce perioada se inlocuieste flaconul de Vigantol? O luna, doua sau cand se termina?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: diana21

La fel stim si noi. Dupa doi ani se da Vigantol doar in luni cu "r". Dupa trei luni schimbam sticluta. Si se pastreaza la intuneric, adica in cutia de carton inchisa(chestie pe care am aflat-o de cateva luni de la o farmacista). Iar calciul, depinde de copil, de analize si de doctorul care il vede pe cel mic. Noi nu mai luam nici calciu de cateva luni. Fetita mea are un an si zece luni.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: adinutza78

eu dau copilului in loc de Vigantol, ulei de peste ,care este natural si mult mai sanatos.asa mi-a recomandat pediatra

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: amarantina

Eu stiu ca pana la 2 ani se da fara intrerupere. Dupa varsta de 2 ani se da numai intre lunile septembrie-aprilie inclusiv, numai 10 zile pe luna, impreuna cu 5ml calciu.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: adinell

Noua ne-a zis sa ii dam si vigantol si calciu la Andrei in continuare... cum dadeam.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Monica-Elena

Eu stiu ca sticluta de vigantol se schimba la doua luni. Si pana la 2 ani se da zilnic iar dupa 2 ani pana la 7 ani doar in lunile cu R.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Tia

ideea vine de la faptul ca vara copilul sta mai mult timp in soare si in felul acesta calciul se fixeaza mai usor fara sa fie nevoie de supliment de vit. D, adica de vigantol

noi am redus de la 2 picaturi la una pe durata verii..

s-ar putea ca recomandarea sa fi venit din cauza unei fontanele mai mici decat ar trebui pentru varsta actuala a copilului

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Cerasela67

Vitamina D se activeaza in sezonul clad (lunile care nu contin litera R in denumire)si de aceea NU se da vigantol vara. Exista cazuri speciale, adica copiii cu lipsa de calciu sau FONTANELELE DESCHISE prea tare pt. o anumita varsta si atunci de recomanda D3 injectabil si suplimente de Ca.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: MamideIngeras

Va multumesc fetelor.
Baietelul meu la 11 luni are fontanela inchisa. Sper sa nu fie probleme.
Am fost cam stresata, dar asta e! Nu am vazut oameni cu capul mic.Deci pana la urma mai creste si din oasele craniulul nu numai fin fontanela. Probabil am sa continui sa ii dau. oricum ii dau doar 2 pic/zi.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: anacezara

Si noua ne-a spus ca se administreaza doar in lunile cu R , adica ianuarie,februarie,martie,aprilie,septembrie,octombrie,noiembrie,decembrie . Dar am citit in mai multe locuri ca nu se intrerupe administrarea pana la 2 ani trebuie dat zilnic vigantolul !!!
Sunt interesata si eu de parerile voastre !!!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: nicol_nicol

Noua ne-a zis pediatra sa-i dam vigantol zilnic pana la varsta de 2ani sau chiar pana la 2.5ani (sa vada cum evolueaza bebita pana atunci).
Dupa aceasta varsta sa i se administreze numai in lunile cu "R" (din septembrie pana in aprilie).
Parerile sunt asa de impartite, incat nu stii ce sa mai crezi, dar criteriul cel mai important ramane tot bebelusul si modul lui de dezvoltare.

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: adrianafedorca

am revenit cum am promis ieri, dupa ce l-a examinat pe cezarica a zs sa-i dau in continuare 1 picatura si pe perioada verii...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mira_m

Si eu i l-am intrrupt din mai, dar ce ne facem ca vara asta nu-i prea insorita??? Mai mult ploaie decat soare!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: cristina_smn

Dupa ce a implinit 2 ani i-am intrerupt si o sa incep din nou din septembrie, pe perioada lunilor cu R.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: NinaB

pediatrul stabileste in functie de stadiul de dezvoltare al copilului doza si perioada exacta de administrare.
se poate intrerupe..se poate renunta...se poate merge continuu, in functie de evolutia copilului!
orice interventie materna, facuta din exces de zel, poate dauna!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Darry

In primul an de viata al lui david medicul ne-a spus sa-i dam zilnic indeferent de anotimp, pentru ca fixeaza calciul in oase, iar dupa un an ne-a dat Vigantoletten(pastile) care mai contine si alte vitamine necesare dezvoltarii si dentitiei. Ii mai dau si acum la 1 an si 11 luni. David si Darry

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: danamiha

baietelul meu are 5 ani, iar pediatra mi-a spus sa ii dau doar in lunile cu "r" doua picaturi zilnic

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Tino

noua ni s-a spus sa ii dam pana la 1 an si jum. fara intrerupere. asa o sa si facem pt. ca nu are ce sa ii faca rau copilului.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mariussimiuc

Vitamina D se sintetizeaza sub actiunea razelor ultraviolete.Degeaba e cald afara daca nu este expus copilul la soare.
Si nu numai fontanela poate fi problema in caz de carenta de vitamina D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Deci baietelul meu are acum 2,4 luni .Vigantolul i-am intrerupt din Luna Mai si o sa-l reancep in Septembrie .Stiu ca pana pe la 4 sau 5 ani se da Vigantol cu intrerupere pe timp de vara de la 2 ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de florentza

Eu dadeam din Vigantol copilului pana il terminam...(cat ma tinea flaconul ,2-3 luni).O doctorita mi-a recomandat sa nu-i dau mai mult de o luna dintr-un flacon,sa-l inoiesc lunar.In prospect scrie ca e stabil 6 luni....voi cum procedati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Originally posted by acina

De curand am aflat si eu ca e mai bine sa schimb flaconul cam la 3 saptamani .Habar nu aveam ca isi pierde din calitati .Eram f pasnica i-am dat doar 3 sticlute de vigantol pana acum copilului 9desigur pana ce s-a terminat continutul).


Anca si Andrei(13.02.2006)

Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

si mie mi-a spus pediatra de la spital,cand am fost cu fetita ,ca are lipsa de calciu,si mi-a zis ca nu trebuie sa ii dau mai mult de 2 picaturi,ca pot sa ii dau si 10 ca daca nu il schimb dupa 3 saptamani,o luna,nu mai are efect si d-aia fetita are lipsa de calciu,ca nu are ce sa il fixeze.si zicea ca medicul fetei trebuia sa sublinieze asta,dar mie nu mi-a zis nimic.

cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.ioana spune:

Buna fetelor, traim in Spania, aici nu au probleme cu lipsa de calciu probabil ca din cauza climei,asa ca in afara de un complex vitaminic pe care i l-am dat fetitei pana la 1 an nu mi s-a recomandat nimic. Am fost cu fata in tara cand a implinit 3 ani si a vazut-o un pediatru acolo. Mi-a recomandatat Vigantolul pentru ca mi.a spus ca este ¨"putin rahitica".I-am facut sianalize, acolo nu s-a vazut nimic si la nici una din reviziile facute (1,2,3,6,12,18,24 luni)pediatru de aici nu mi.a spus ca fetita ar fi rahitica. Nu stiu ce sa cred. Uneori ma intreb daca nu cumva este o moda intre medici sa dea vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

V-am citit mesajele.Ah...ce pornita sunt pe doctorita acum...Mie imi dadea flaconul fara sa-mi spuna nimic ,daca il ceream bine ,daca nu NU (nu mi-a zis niciodata cat timp sa dau dintr-un flacon .Am aflat cand am fost internata cu el pt. o enterocolita...de la medicul care il trata.

Mergi la inceput