Reteta excelenta si rapida - Prajitura cu branza

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Balbina, sar'mana pt retete! De-abia astept sa le incerc
Adi edi, pai tocmai asta e smecheria la prajitura cu branza, ca nu trebuie sa mai bati albusurile spuma.

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by bubu05

Ce este quark-ul? Sorry...just curious!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz



Quark-ul este branza de vaci.E ceva mai fina decat branza de vaci care se gaseste in Ro la pachetele,dar gustul e la fel.

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Foarte buna prajiturica, am facut aseara, iar azi nu mai e nici o bucatie.Chiar am sa mai fac diseara.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maysa spune:

Incercat! Subscriu si eu: excelente si rapida atit la facut cit si la...mincat. Multumim!

Poze Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Numai cand vad titlul subiectului imi ploua in gura

Ieri seara am facut pizza, dar azi cred ca imi mai incerc norocul cu prajitura asta delicioasa!

SevdiklErim arasiNda en Sevdigim kim bilIyor musuN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina_Anca spune:

Foarte buna si super rapida mai ales la mincat
Am facut-o cu brinza de vaci la pachet si i-am pus si putin lapte - mi s-a parut bine sa fie mai moale crema de brinza.
Multumim.
Catalina&Luca&Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Eu tocmai am bagat-o la cuptor...miroase bine, dar cred ca va fi un esec total.Blatul mi-a iesit mai subtire decat amestecul de branza si m-am chinuit putin pana am reusit sa o intind.Dar va spun peste 25 min. cum a iesit.
Totusi blatul cum trebuie sa fie? Mai consistent decat amestecul 2 sau mai subtire, asa cum mi-a iesit mie?

mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Ei ca sa vezi.....fetelor a crescut, nu s-a lasat branza la fund a ramas deasupra...in concluzie chiar mi-a iesit placinta.Si mai este si buna pe deasupra.
Multam' frumos de reteta.

mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Am facut iarasi prajiturica, acum e fierbinte si nu opot manca,dar din cate imi dau seama a fost mai buna aia de aseara.Adevarul e ca aseara am folosit jum din cantitatea de branza,acum a iesit mai moale.Oricum e comestibila.Astepta comentariile membrilor din familie

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

dragelor, am incercat si eu prajiturica, dar desi a iesit oarecum buna, din cauza branzei, nu am fost incantata de aluat, de cum a crescut, in plus se simtea si gustul de ulei un pic.

in consecinta va descriu ce am facut, ca sa ma corectati voi, va rog sa ma sfatuiti ce sa retusez ca sa-mi iasa pufoasa si crescuta

1. ce consistenta trebuie sa aiba aluatul acela?
eu am respectat cantitatile date in reteta initiala, deci 8 linguri de faina, 8 de lapte, 6 de ulei, un ou (intreg, cu albus adica, DA?), praf de copt stins cu lamaie, juma de plic - parca asa era nu? deci toate amestecate, mi-a iesit un aluat fin; (doar zaharul l-am redus la 2 inguri), si mi-a iesit un aluat oarecum moale, cam ca ala de chec. L-am intins usor intr-o tava rotunda de teflon, de marime medie, cred ca de 27 cm diametru.

2. branza am folosit de la pachetele, 2 pachete milli, am amestecat cu un ou nu cu doua, si cu 3 pliculete de zahar vanilat. a iesit cremoasa , buna deci. Insa greu de intins, se afunda in aluatul acela daca dadeam u lingura s-o nivelez pe suprafata aluatului. Puneam cu lingura din loc in loc gramajoare ca sa le intind si iasa uniforma umplutura insa se afunda in materialul de dedesubt.

In cele din urma asa cum am putut am intins branza si am bagat tava la cuptor.

Dupa vreo 30 de min, se rumenise bine pe fund, nu s-a lipit deloc, si chiar branza de deasupra capatase o nuanta aurie, asa ca am scos-o. Am scos-o usor din tava cu o paleta, nu ajunsese branza pana jos, insa in grosime nu avea mai mult de un deget mare, deci deloc pufoasa. practic semana cu o tarta cu branza (daca exista asa ceva, dar ganditi-va la o tarta cu fructe), adica aluat putin, nici tare nici uscat, ok la gust, in care se afunda din plin ditamai stratul de branza.

heeeelp!!!

Mergi la inceput