Diabet zaharat la copii! (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Nina, ce mai face Cristinuca? merge la gradi? cum va mai descurcati?


Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi prietene !
Multumesc, Janin, pt. ajutorul oferit ! Esti o scumpa !
Ana, eu i-am scris d-lui. profesor Morar chiar vineri, prezentandu-i-o pe Cristina, dar n-am primit nici un raspuns, inca.
Doctorita de diabet a Cristinei chiar ne-a recomandat ceaiul de afine, asadar nu cred ca ar avea ceva impotriva Diavit-ului.
Noi am fost cu Cristina la control, luni. Si pt. ca avea glucoza in urina si o glicemie aproape de 300mg/dl(desi la trezire a avut-o 65 mg/dl), doctorita i-a marit cu 1u insulina intermediara de seara si ne-a chemat din nou cu urina la control in weekend, cand este de serviciu la spital. Atat de multa grija am ce mananaca si cat mananca Cristina si totusi doctorita m-a intrebat daca respect regimul alimentar al Cristinei sau daca nu cumva bunica ii da mai mult, ca apoi sa spuna ca i se para cam slabita Cristina. Desi, nu a slabit, are tot 14 kg, chiar daca mie mi se pare mai grea cand o ridic.
Acum, sa vedem cum ne vom prezenta in weekend cu glicemiile si urina !
La gradi merge cu placere, acum, chiar se intampla ca pleaca ultima de acolo. Este responsabila cu sapunul, la spalatul mainilor, Cristina.
Acasa se joaca mai nou cu darurile primite de ziua ei, "Primul meu laptop", o casuta cu mobilier si o fam. din 3 membrii + un caine, la care mai adauga o alta casuta si poneii primiti de la , plus papusa bb cu suzeta si biberon de lapte.
Iar afara se bucura de zapada si ghetus, chiar daca a fost mai geros in ultimele zile.
Acum, ninge, ninge...vom iesi cu saniuta !
Pe curand !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66393" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

Salutari si distractie placuta la derdelus! Noi nu avem voie sa iesim afara, nici cu copiii nu ne jucam. Sania, joaca in zapada - sunt doar vise pentru alti ani, cindva dupa operatie. Distrati-va si pentru noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Ali, imi pare tare rau sa aflu ca mititica ta nu se poate bucura de ninsoare, de zapada, de sanie... Este atat de nedrept ! Nu pot sa inteleg de ce trebuie sa sufere niste suflete de copilasi, care nu au gresit cu nimic !
Sanatate si putere scumpei tale si tie, sa treceti cu bine peste toate ! Eu va sunt alaturi, asa cum pot !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66393" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, tuturor !
Cristina este bine, mai mergem la control doar in aprilie.
Speram sa-i mentinem bune glicemiile, sa nu avem complicatii.
Am gasit crema de ciocolata ce o cautam, de acum se va gasi si la noi in oras.
Ana, voi ce faceti, cum mai sunteti ?
O saptamana usoara si frumoasa, tuturor !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66393" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

nina, ana, la puiuti.
sa dea Dumnezeu sa se intimple o minune!
nu uitati, fiti tari! in fiecare zi ne gindim la voi.

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anina,
ti-am dat mesaj privat, l-ai primit ??? Nu ai scos pozicile Cristinei ???

Ana, ce mai faceti, cum sunteti, ce face Alex ? Ce a zis doctora de oscilatiile de p[este noapte ???

pentru voi !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Dragele mele pritene,
Nu am mai scris pe forum, deoarece calculatorul meu a fost virusat ....
Noroc ca i-a gasit tati leacul...altfel as fi innebunit fara DC!
Alex este bine, am marit dozerle de insulina putin si glicemiile de peste noapte au mai scazut.....nu foarte tare, dar oricum, numai face 400-500.
Noi avem mari probleme cu mancarea. Nu vrea sa manace nimic. Anina, tu stii ce mananca alex la masa de parnz, de exemplu?
Sticks-uri inmuiate in apa(in loc de paine cu mancare, ciorba, legume, piureuri). REFUZA categoric orice mancare. Poate ma ajuti tu cu ceva retete, eventual transformarile la gramaj in hidrati. Numai stiu nici eu ce sa fac si cum sa il determin sa manance.
Prostioare face cat curpinde, doarme doar o data pe zi, dupa masa si injectia de parnz. La injectarea insulinei, sa mai domolit...plange , dar mai rar. LA glicemie, in schimb, cand simte ca este mica sau foarte mare, ma trage de mana....imi arata degetelul si face: "mama...tzac".
Am vorbit cu dr. noastra si a zis ca pot sa iau Diavit sa ii dau...nu are ce sa ii faca rau....asa ca sigur am sa iau cand se va gasi pe piata.
Cam astea sunt noutatile.....
Sanatate multa, pupici cat cuprinde si o imbratisare calda de la noi pentru voi!!!!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Deoarece am intrat destul de putin in ultima vreape pe DC, m-am uitat acum special sa vad ce mai fac Cristina is Alex. Ma bucur mult sa citesc ca amindoi sunt bine si sper sa fie asa si in continuare. Multa sanatate si.......asteptam poze de la ziua Cristinei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, fetelor !
Nu am reusit sa developez filmele, inca ! Cred ca va mai dura ceva timp....
Ana, cu mancarea este dificil si din cauza varstei lui Alex. Cristinei nu-i plac ciorbele, in schimb iubeste supele de pui cu galuste de gris sau taitei, paste fainoase mici si tot mai sunt zile in care refuza supa.
Altfel, traiasca pastele cu branza Almette, cartofii natur, piureul de cartofi si orezul(mai rarut) pt. felul 2. Iar ca desert, mandarina, portocala sau mar, in fiecare zi.
Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva, daca vrei si gramajul, da-mi de stire !
Sanatate si aveti grija de voi, va pup !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66393" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput