Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Fetelor,am scris ditamai mesajul si se sterse,la dracu'!
Bine ne-am regasit aici la club!!!
Lordra,tu ai intrebat de ceva ptr.tendinite:sunt o gramada,dar nu ai voie decat la ceva local:Ung,geluri,cum ai zis,apoi mai sunt plasturi locali cu mentol,eucaliptol,vezi sa nu iei dintr-alea cu ardei iute,te uiti la ce contine!
Ia incearca ketonal gel,am auzit de la pacienti ca ar fi bunicel.
Gandacel,de mult vroiam sa-ti spun o vorba,doua:te admir f mult pt.ceea ce faci,enorm!
Cum te descurci tu cu toate,si cu mama si cu soacra,apoi cu bebe.
Pai,fetelor,eu azi am stat cu mama,si la un moment dat eram si ne-mancata,nici la toaleta nu ma dusesem de 3 ore.Si totusi eram 2 femei in casa!!
bebe e cam mitzait,i-am dat si supliment si cred ca pana se-nvata stomacelul lui cu prostiile de lapte praf...FETELE,CARE DATI FORMULA CA SUPLIMENT,asha s-a comportat si la voi??Adica,mitzait asha vreo 2-3 zile??Nu stiu ce sa-i mai fac...kiar nu stiu,ii dau si tzitzi si supliment apoi,si tot isi suge degetl intr-o disperare!!!
Ce sa fac??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Lavi02,clorpromazina este Clordelazinul,un anti-depresiv,de fapt,mai mult un neuroleptic,era de Sicomed,nu se mai fabrica;se mai dadea la copiii mici care faceau in pat pipik;el are ca efect secundar probabil si stimularea lobului anterior al hipofizei-adica acolo unde se produce prolactina-hormon care produce declansarea secretiei de lapte si care mentine producerea laptelui.
De-aia la multe anti-depresive,si neuroleptice apare ca ef.advers la barbati:ginecomastia,umflarea sanilor la barbati-asha se zice si la ei,sani,tzatze??:o)))))))))))
La metoclopramid la fel:tot asha,act.pe partea asta a hipofizei,sau pe mecanismul declansarii elaiberarii prolactinei din hipofiza.

Pe prospectul de la Nutrinatal:contine laptisor de matca,marar,chimen sau anason,si cica si astea ar actiona pe hipofiza,ceea ce ma cam face sa rad...da'n fine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Fetelor,care ma-ntrebarati:iau galactogil,ceaiuri,si nutrinatal,etc...suge saracu',suge,si tot ii e foame,il iau niste nervi dupa tzitzi,trage de ea,o face ciorapel,etc...si nimik,numai ca
totusi ia el ceva,doar sunt sanii mai moi ca-nainte de supt...
eu scriu acum mai multe mesaje la rand,ca mi-e frica sa nu dea eroare,si sa raman iarasi cu buza umflata!

Mai,mai Anda,cu Desitinul asta,ia uite ce minune,si repet,are ca pp.activ numai lanolina si oxid de zinc,subst care sunt in abolut TOATE CR.DE ERITEM FESIER!!

Aoleu,NOKI,ce ma speriai cu vaccinarile astea,la mine-o sa vina acasa pediatra la 2 luni.

Cam atat...nu stiu cand o sa mai intru,va pupicesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Bun gasit in "casa" noua!

Si eu am nostalgii si emotii dupa odisee, a fost frumos si eu cel putin nu stiu dc eram asa relaxata si fireasca in timpul sarcinii fara voi. Asa impreuna cu sfaturi, pareri si trecut prin chestii similare am gasit/primit intotdeauna o solutie la ceva ce ne speria sau stresa. In plus, cred ca ne-am scutit medicii de o gramada de telefoane

Scriu acum cu fata in scoica langa mine, se joaca cu jucariile atarnate si gangureste, si nu-mi vine sa cred ca a trecut aproape un an de cand am conceput-o (habar n-am cand s-a petrecut, recunosc . Si sincer, de-abia astept dc totul e la fel de bine ca si pana acum sa mai cresc o burtica anul viitor. A fost greu cu mutat, renovat, birou program normal si continuare acasa, din mai pana in octombrie numai noi stim cum am dormit si cat am muncit si ne-am stresat, dar uite ca acum suntem bine si fericiti, si continuam cu munca ca deh... credite avem si noi de peste 15 mil/luna, plus casa mare, firma etc. Sanatosi sa fim.

Ma tot intrerup din scris ca Ana povesteste si rade non-stop langa mine si trebuie sa-i raspund, mi se umple inima cand o vad si aud.

La mine va fi asa: mama va sta cu Ana pana cand face 1 an, de cand voi merge eu 8-9 ore la birou, adica de prin februarie, pana atunci o scald acasa, dar nu prea merge pt ca trebuie sa fiu la birou sa pot alege actele, sa mai refuz, aburesc, organizez. Colegele sunt super si ma ajuta enorm acum, insa nu stau eu chiar linistita acasa cand sunt atat de multe de facut acolo. Aici - si vezi Lavi ca nu-s asa capoasa intotdeauna - sunt printre cele norocoase cu sprijin mult de la familie, si pot sa continui linistita sa lucrez ca fata e pe maini bune.
Acuma un alt noroc, nu am program fix, mergem la birou aproape zilnic toate 3, sua cate 2 insa dc nu am acte pe dimineata stau eu acasa si merge colega, sau mergem ambele dc stiu ca vine vreun client, sau nu merg deloc daca nu am urgente pt ziua respectiva si lucrez acasa chestiile mari si grele care oricum cu du-te vino de la birou nu le pot bramburi.

Deja incep sa caut o bona, poate dc gasesc una ok - si eu zic ca recomandarile altor parinti sunt esentiale - o las pe mama mai devreme sa-si vada de viata ei si sa vina doar sa mai supravegheze ce-i pe sus la noi. Asta oricum dupa 9 luni. Am in vedere pe cineva, insa acum e plecata in spania si are grija de 4 copii, si are 60 de ani - poate e putin cam in varsta pt noi, ca nu e usor cu un copil mic sa-l tot ridici si sa te apleci dupa el, in plus vreau sa stea mai multi ani dc suntem toti multumiti, nu 1-2 ani si apoi sa caut alta. Si mie mi-e groaza de pierdut intimitate, mai ales diminetile cand esti buiac si umbli gol prin casa si baie in graba sa ajungi la birou, dar asta e, si cu.... si cu sufletu'n rai nu se poate. As prefera o femeie proaspat pensionata, care pe langa grija fata de copil sa mai spele un vas, sa-i faca o supica, sa mai faca una-alta, nu menaj insa nu chiar doar stat cu bebe. Sper sa gasesc, mai ales ca suntem dispusi sa platim binisor ca sa fie totul bine. Voi cam cat stiti ca se plateste o bona cu program gen 8.30 - 16.30? Eu ma gandeam la un 5 mil, pt ca nu-i cer prea mult in afara de copil, asa cum spuneam. Vara-mea are o tanti super, sta cu ambii copii, mai le si gateste, spala vasele, face ordine si ii dau 4 mil doar de anul asta, pana acum 3,5 mil. Nu am pretentii sa fie intelectuala, ma intereseaza in primul rand sa fie OM, sa fie cumsecade si sa iubeasca copii, iar pe Ana s-o vad ca se ataseaza de ea. Tare groaza imi este!

Sper sa reusesc sa raspund si fiecareia care a scris de ieri mai tarziu, acum merg sa gatesc ceva, apoi vine baita si am si de lucru muuult si greu.

Pana nu uit, cu lapticu' stau parca mai bine, da' tot primeste completare seara dupa ce-mi goleste ambii sani, pt ca mai cere. Beau un ceai no name de la plafar si ma mai trezesc si peste zi ca-n vremurile bune cu sanii umflati si bluza uda. Sper sa fie tot asa macar pana merg la birou.... Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Fetelor hai ca apuc in sfarsit sa scriu si eu doua vorbe!
Am avut o zi naspa cum de mult nu am mai avut, azi dimineata a murit bunicul din partea mamei, plansete si bocete si bagaje facute la repezeala ca nici nu imi vine sa cred ca mama e deja in Ro. Asa ca iacata-ma singurica cu bebitza, deci practic de azi nu mai am nici un ajutor! In fine, asta e, sunt trista si ca atare azi toata ziua am stat doar cu Amalia in brate...care a fost o dulce si de dimineata a stat asa de cuminte si ne privea cu niste ochi mari in timp ce impachetam de parca a inteles saracuta ce se intampla!

Si m-am mai emotionat si cand am vazut ca am pus punct odiseei noastre si ne-am mutat la scutece! Of ce repede trece timpul!

Revin ma duc sa vad ce ati mai scris!

Alina si Amalia 17.11.2005


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ma fetele, daca stiam ca dati apa la soricei dupa ce cititi mesajele nu le mai scriam... da' na, m-a apucat si pe mine sentimentalismul cand tot buchiseam la subiectul nou...
am zis ca nu-i frumos asa, doar cu un link... sa schimbam domiciliul..

acum sa vad daca-mi amintesc ce e de raspuns

din ce stiu de la andrei, inainte s dupa vaccin puneam preventiv supozitor. si compresa cu apa rece pe piciorus (asta puneam imediat...). apoi, febra se considera 38.2, dupa care iar supozitor, si la intervale de cel putin 4 ore, pana scade. cu mancatul aveam la fel indicatie, sa-l duc mancat si 2 ore dupa polio-oral sa nu inghita NIMIC, nici ceai, nici lapte. nimic de lapte praf sau lapte de mama...
mai am si eu o intrebare... cum doamne iti dai seama ca un vaccin doare mai mult sau mai putin?! ca doar copiii urla la fel, si sa fim seriosi, nu-s in stare sa vorbeasca. si nici nu cred ca le-a facut un adult pe toate ca sa le compare... aaa, de acord, o intepatura doare mai putin decat doua... dar in rest?
trebuie sa fac si eu programarea... se apropie repejor 17...

aaa, si uitam... facem si noi botezul, pe 25 martie. speram sa fie cald, si sa imbracam fata in rochita.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

bun gasit la cap. bebelusi!!!!!!!!!
Semnez si eu condica aici, la bebelusi!!!

Voi spalati bebeii in fiecare seara, ca am fost sfatuita de mamici de copii mai mari sa o fac la 2 zile. Nu stiu, eu ma obisnuisem sa o fac zilnic. Voi cum procedati? A, si cu hainutele , voi inca le calcati?

O seara placuta si nopti cu bb linistiti!!! A mea inca se trezeste la 2-3 ore pe noapte sa-i dau papa. Cand am vazut azi-noapte ca am prins 4 ore de somn........iu-hu. Dar regula e la 2-3 ore.

Pupicei!!!

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Bine v-am gasit in straie noi!!!
Recunosc ca m-am emotionat citind mesajele de final ale Odiseei.Dar un sfarsit inseamna un nou inceput! Asa ca, sa continuam...

Dordia, din cate stiu, serul fiziologic nu da dependenta, pentru ca ar avea componentza lacrimei.Mi s-a spus ca pot sa-l folosesc in orice cantitate si oricand. Eu pentru scos din nas folosesc pansamente sterile roluite(de fapt e o metoda vazuta la o asistenta in maternitate), fiinca stiu ca nu am voie sa introduc nici un fel de betisor in nas.
Inca mai iau Materna, dar sporadic.Nu am avut nici o problema de la ea, nici in sarcina si nici acum.

Gandacel, in legatura cu temperatura lui bb, doctorita mea a zis ca, pentru cea rectala se considera ca avand temperatura de la 38 grade in sus.Am citit , totusi, ca temperatura se urmareste daca depaseste 37,5. Iar in caz de temperatura, se administreaza supozitoare cu paracetamol pentru copii.

In legatura cu laptele: Eu am nascut prin cezariana seara, iar a doua zi dimineata am alaptat.De atuni am avut in permanenta lapte.Dupa 3 zile mi se uimflasera sanii si ma dureau.Cand o asistenta mi-a spus ca daca fac febra de la sani , nu pot pleca acasa, si ca trebuie sa ma mulg, m-am pus pe treba.Adica m-am muls manual, dar nimeni nu mi-a zis cum trebiue facut, asa ca m-am trezit cu o frumusete de "julitura" pe san, de se speriau si asistentele si medicii de ea.Dar a trecut. In prezent , nu iau nimic pentru umplerea sanilor, sunt moi cand bb termina de mancat si putin mai tari cand se incarca.La fel se intampla si noaptea. Bb -ul meu manaca cam la 3 ore cand doarme si la doua cand e treaz.De fapt, el ar manca mai des cand e trez, dar ii dau ceai baby drink pana se face ora de alaptare.Incerc sa evit coliceii.Cam atat.

Spuneti-mi , va rog, dac va confruntati cumva cu dureri de genunchi?
La mine au inceput din sarcina si am crezut ca e din cauza greutatii, dar acum se accentueaza.Ma dor doar cand ii flexez, nu si cand merg.

va pupamFlavi si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Uite ca am ajuns si la "clubul scutecelor"!
Ce repede trece vremea!
Eu am probleme cu laptele dupa-amiaza, o pun la san si trage..., cand zic si eu ca s-a saturat si o pun in patut, incepe concertul. Si ne lungim la masa...De 2 zile am incercat sa-i dau supliment Nan HA si Humana HA. La Nan a mai inghitit de mila, de sila 15 ml azi , dar la Humana a facut urat de tot. Mi-au zis alte prietene ca bebeii lor au acceptat din prima si fara nazuri suplimentul. O sa mai incerc sa-i mai basculez cu lingurita, poate-l accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley-sor, stii ce? noi astea care pana una alta mai stam cu bebe, sa nu vorbim inca de bone si de cum tre' sa se ataseze puiul nostru drag abia nascut de ele! Bineeee??? Eu prefer sa nu ma gandesc la treaba asta pana in luna AUGUST cand va trebui sa organizez toata tarasenia.

Silvia brrr!!! cu medicamentele alea! No way asa ceva, mai bine ii dau lapte praf decat sa ma sedez cu buna stiinta. Si in carte zice ca medicamentul ala linisteste si mama si ii da si lapte.. pt alea prea stresate. Nici chiar asa!
Pai plantele medicinale de-aia se cheama medicinale! Numai ca nu stiu cum se face ca n-au asa efecte adverse ca medicamentele! Eu sunt totusi o idee mai calma sa iau plante decat medicamente.

Uite, citisem eu mai de mult pe forum de retete pe baza de tinctura de marar si lemn duce pt femeile dupa menopauza ca sa nu aiba pilozitate excesiva, uscaciune vaginala, etc, toate pacatele menopauzei. Pt ca de fapt sunt estrogeni vegetali. Si cum tocmai intamplarea facea sa ma intalnesc atunci cu prietena mea rezid de gineco am intrebat-o de astea, ca totusi estrogenii luati dupa menopauza au si risc de cancer. Mie mi se pareau rscante, Ea mi-a zis ca e o chestie f interesanta cu fito-estrogenii astia, si inca nu lamurita stiintific, ca au efect estrogenic dar nu dau cancer!

Dordia Nutrinatal contine anason, marar si laptisor de matca. Eu m-am apucat sa iau de aseara, asa ca nu stiu ce sa zic. Felicia zice ca n-au cine stie ce efect.

Acum mi-a adus sotul Galactogil. Asta contine extract de Galega officinalis (tot o planta), malt si fosfat de calciu. Plus ulei esential de fenicul si cumin. Dar inca nu sunt hotarata sa-l incep.
--------
Acuma sa va zic care-i situatia la mine, sa va dati si voi cu parerea ce sa fac. Ca eu nu stiu. Efectiv nu stiu ce-i cel mai bine sa fac. Poate voi, ca vedeti din exetrior treaba, judecati mai bine.

Scopul principal = sa continui alaptarea la san cat mai mult timp. Iar fata sa ia cel putin 180g/sapt, mai mult de atata nu pretind. 200 ar fi excelent.

Problema e ca toate masuratorile pot fi afectate de burtica mai plina sau mai goala, pisu facut sau nu, etc.

Inca o chestie: lapte praf nu vreau sa-i dau decat in ultima instanta, in care nu functioneaza Galactogilul.

In saptamana care s-a terminat pe 23 a luat 150g, pe 23 avea 4980.
Apoi a venit mastita, pe 26, tratamente, antiinflamator luat supozitor, etc.
Pe 30 (vineri) avea 5160, deci luat 180.
Luni (pe 2) am cantarit-o si stupoare - 5200. 40 g in 3 zile? E adevarat 3 zile continand revelionul munca prin bucatarie, dormit prost, etc. In noaptea de 31, si parca si in cea de pe 30, Nati s-a culcat pe la 2-3 dimineata, tot alaptata din ora in ora si tot flamanda. Panica. Am zis ca ceva nuii in regula. M-am apucat de bere si de ceai.
Ieri (miercuri, 4) am cantarit-o iar si avea cam 5260. 60g in 2 zile?
Noaptile de 1 si 2 s-a culcat devreme si s-a trezit doar pt papa, dar marti iar nu se satura si a adormit cu chiu cu vai pe la 2.
Aseara am inceput sa iau Nutrinatal. Fata s-a culcat devreme, s-a trezit doar pt papa.
Azi iar am cantarit-o (joi, 5) si avea 5300. 40g in o zi suna mult, o fi fost azi cu burta mai plina.

Am s-o cantaresc si maine. Daca sporul fata de azi e de vreo 30 g inseamna ca cantarirea de azi a fost OK si n-as incepe Galactogilul, nu?

Sanii nu-i mai simt asa tari, fata suge din ei, dar ii termina.

Stiu ca tu, Ripley ai fi bagat de mult laptele praf dar eu deocamdata ma incapatanez sa nu. Mai sper.

Ideea e ca tendinta ar fi buna dar nu stiu daca e adevarata. De acum o s-ao cantaresc mai des ca sa vad cum sta treaba. Sa fiu eu linistita (sau nu!) vorba Dordiei.

Azi fata s-a comportat OK, cu exceptia faptului ca a supt la 12.30, apoi la 15.30, apoi a marait pe la 17.30 si i-am dat iar, apoi pe la 19 i-am facut baita, a supt un pic si a adormit si s-a trezit acum cand iar ii dau.

Sa vedeeeeeem. Cred ca asta-i tot ce pot sa zic.

Voi ce ziceti (in caz ca ati avut rabdarea sa cititi)?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput