Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Eu de Dr. Spock nu auzisem inainte sa-mi traga cineva la xerox cartea. Si cum mai am doar una, care nu mi se pare pre detaliata/utile, le citesc pe amandoua. De la inceput la... pana unde ma intereseaza, ca deocamdata n-am treaba cu copiii maricei. Citesc ca sa prind o logica a cresterii copilului si sa-mi completez cunostintele cu ce chiar n-aveam idee. Just in case I need it... Pana una-alta, m-am bucurat sa citesc ca este in favoarea mancatului de fructe, legume, ceapa, usturoi, varza... si in principiu, chiar orice, pe timpul alaptarii. Nu ca m-ar fi mustrat pe mine constiinta, dar cand vezi alb pe negru... parca te simti impacata! Baietelul meu n-a avut colici pana acum. Plange el ca-i rasfatat, dar cum il iau in brate, se potoleste! Asa ca nu cred ca sunt colici, ci doar crize de personalitate sau nevoie de iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dupa un mesaj mai furtunos, cum imi sta mie bine,.... sa vin si cu unul mai pasnic.

Anda si Gandacel si eu am nush' ce ma-sa la sani. Am si caz de cancer de san in familie si un nodul care creste si se intareste si doare inainte de ciclu si tot felul de formatiuni prin ei, fiecare dr a venit cu teoria lui. Mi-am facut mamografie, ecografie si concluzia a fost ca nu-i nimic periculos dar merita controlati din 6 in 6 luni, mai ales pt cazul de cancer in familie. Mai precis cica ar fi mastoza fibrochistica, ceea ce nu-i nici o sperietura. Eu cred ca alaptarea poate face numai bine, ca-i pune la treaba.

Daca cumva avem careva cancer, Doamne fereste!, SARCINA e cea periculoasa pt ca in timpul sarcinii toate celulele noi tind sa creasca si mai mult, deci orice tumoare ai avea, se dezvolta f mult. De-asta la femeile cu cancere sarcina e cam interzisa, sau mai bine zis f riscanta. Tinand cont ca noi parem bine-mersi eu zic ca nu-i problema! Eu dupa ce termin cu alaptatul o sa-mi reiau controalele din 6 in 6 luni la sani + eco mamara din cand in cand, asa pt linistea mea. Mamografie nu mai e cazul deocamdata sa fac.

Voi n-ati discutat cu medicii vostri care va urmaresc in problema sanilor despre alaptat?
---------------------------
Eu nu stiu ce sa fac, daca sa ma apuc de Galactogil sau sa astept cantarul de maine. Problema e ca nu mi se mai umplu sanii ca inainte, ca suge din ambii pana ii epuizeaza.. uneori se nemultumeste seara, dar aseara s-a culcat fara comentarii... nu stiu. Frica mi-e ca daca incep Galactogil-ul, alta "arma" nu mai am. Mare sarbatoare acuma ca in timp ce va scriam voua si alaptam cu sanul stang, curgea din dreptul.

Acuma "tratanmenutul" e asa: o bere fara alcool pe zi, 3 cesti ce ceai anason+chimen si de aseara am inceput si Nutrinatalul.

Dar uite, sanul drept a curs la alaptat dar tot nu-i tare. (plin). La voi, cele care nu va plangeti de lapte, cum e?

Anda multumesc! Dar tie posibil ca oricum ti-ar fi vebit laptele, chiar si fara galactogil, ca doar erai in primele zile, alea cand se asteapta venirea brusca a laptelui. Of! Of! Ce de probleme ca nu mai stii ce tactica sa adopti ca sa pastrezi lapticul.

Silvia despre Metoclopramid eu n-am o parere prea buna pt car are o serie de efecte adverse. Dar in manualul de pediatrie am vazut ca mai apare un medicament pt stimularea laptelui, si anume: Clorpromazina (cica administrat pt cateva zile). Si inca unul: Tiroton. Ce-i cu astea, stii?

Eu vaccinul anti hemophilus influentae B am sa i-l fac dupa 1 an, cand trebuie o singura doza, si asa pana atunci nu o duc in colectivitate.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gandacel, e f bine ca o ai si o citesti, numai ca trebuie sa fii in garda ca UNELE lucruri din ea sunt demodate.

Si cand zicrai ca trebuie sa te intorci la servici? Bineinteles, faptul ca lasam pe mana altcuia un bb mititel e CEL mai nasol.. De-asta ideal e ca macar primele 6 luni sa stam cu ei. De fapt fiecare cum simte si in fct de situate. Nu?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Lavi, eu pot spune ca n-am probleme cu laptele... noaptea!
In timpul zilei nu sunt chiar beton, dar suge bine de tot din ei. Noaptea in schimb (cred ca am mai spus) se umfla rau, am ca niste pungi cu gheata sau silicon (cred ) pana sub brat, pana in decolteu...etc. Intelegi tabloul! Si mi se inroseste pielea, simt intepaturi dureroase pe canale. Si mai nasol este ca am facut si un ganglion (daca se mai poate numi asa) cat un ou de gaina, tare de tot, care ocupa un spatiu considerabil la subratul drept. Uneori, se micsoreaza pana ajunge cat un ou de prepelita!
In locul tau, n-as face mare lucru in privinta laptelui, daca copilul e multumit. Daca incepe sa arate ca ii e foame dupa ce suge, m-as gandi la vreo alternativa. Si as avea-o la indemana!
Mi se pare mie, sau ne ingrijoram si daca avem prea mult lapte, si daca avem prea putin?
Imi spune si mie cineva daca sa ma ingrijorez de febra de aseara a lui bebe? Pare ca frige si acum, dupa ora 4... O sa-i iau iar temperatura cand ii fac baita, ca sa nu-l chinui acum. De la ce ar putea fi? Sper ca nu i-am facut rau cu decalotarea asta fortata, cu care nu am fost de acord, dar mi-a facut-o doctora pe nepusa-masa, fara sa mai am timp sa spun "mrr"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Banii se termina la 1 februarie. De intors la serviciu... nu TREBUIE, cat voi fi nevoita, ca am rata la casa de 10 mil... M-as mira sa ma intorc totusi prea repede. E primul copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gandacel, e o stare subfebrila. Tot ce pot sa-ti zic e ca cel mai bine e sa suni doctorita. Si sa-i precizezi ca e vorba de temperatura in fundulet si ca atat arata termometrul , n-ai scazut nimic. (de regula se scade un 0.3-0.5 din temp mas in fundic, dar las-o pe ea sa scada)

Umflatura aia nu e canal infundat, cum am avut si noi?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Bine v-am regasit fetelor la o noua etapa din viata noastra! Sa fie intr-un ceas bun!!!!

MJa chinui de 3 ore sa citesc capitolul trecut dar e taaaare stufos si io citesc temeinic, asa ca dureaza...

Lavi02- iti raspund tie prima - sa stii ca nici sinii mei nu se mai intaresc ziua. Totui, daca sting, tisneste laptele, micuta papa bine, doarme la fel, crestem ca elefantu', deci am dedus ca e ok. Noaptea, intradevar, se fac "Pamela Anderson", dar in timpul zilei niciodata plini-ochi, asa, un fel de moale-bleg mai tare.
Deci nu trebuie sa ne panicam!

Tania- la noi functioneaza treaba cu Sabul. Asa-i dau si eu - 10 pic de 3 ori pe zi!

Irinuca- nici nu ma gindesc sa ma intorc la serviciu! Nu inainte de un an! Cel putin!

Silvia - cu ajutorul, la noi e aa- sunt doar eu si seara la baita si uneori dimintile si Adila. Mama e in Buc, ne ajuta cu spalatul - duc hainele la ea, le spala, le usuca si le aduc acasa! Mincare, curatenie, de toate in rest, singurica acasa!
Consecinta trista a faptului ca le-am facut singura pe toate de la inceput: DURERILE DE SPATE!!!Sunt cumplite. Desi ma dau cu Mobilat nu trec. Ma doare mai ales cind stau intinsa!!!- culmea- si mai ales pe buta, caree pozitia mea clasica de nani, deci naspa rau!!!

Mai raspund, dar trebuie da plasez plodu din brate in ceva - scoica, canapea, ceva, sa ma hotarasc....


Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

UN AN NOU FERICIT SI PLIN DE REALIZARI SI BUCURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Lavi02 aceeasi problema o am si eu cu laptele dar vad ca deocamdata bb nu a protestat de foame! noaptea doarme o data 7 ore o data 5 depinde.Azi fac proba suptului ca am niste sani flescaiti rau de tot si pana acum a papat 3 mese 180,120,140 si sper sa o tina tot asa si la celelalte doua! Si eu am galactogil in casa si Milumil pentru orice eventualitate. Eu ceai de chimen+anason beau 2 litrii pe zi si 2 cutii de bere , deci tu daca maresti doza poate ai rezultate fara sa apelevi la galactogil. Ce e Nutrinatal-ul? Vitamine cumva?

Mai e cineva care ia MAterna ca eu iau si ma constipa un pic si nu stiu daca sa-l opresc sau nu!


Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Dordia- eu nu iau Materna.

Am uitat sa mentionez in mesajul precedent ca in ultima perioada nu am luat nimik pentru laptic. Nici ceaiuri de chimen si anason, bere nu am mai baut de nu mai stiu cind, iar Galactogil, nici pomeneala. Totusi, cred ca o sa reincep catinel cu niste ceai ca ala imi si place tare mult la gust!

Joy - am citit in urma cau modelatul capului. Io nu am facut asa ceva, desi caputul lui Sarah are niste denivelari in partea de spate. Ca si cum s-ar fi sapat un sant si pamintul este pe margine...nu stiu daca ati priceput...ca un mic dimb care tine dintr-o parte in cealalta a caputului. Doctorita mi-a zis ca trece de la sine, cu timpul.

Gandacel- ce super ca ride Bogdanel asa de des. A mea inca u a ris - zimbeste din coltul gurii, citeodata mai larg, dar de ris, niciodata. De fapt, ea este foarte serioasa de felul ei. Asta spre mare deosebire de mami al ei care ridea de la o luna jumate in hohote. Imi pare rau ca nu seamana cu mine, e clar ca a luat felul de a fi de la Adila. Dar asta sa fie cea mai mare problema...

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

UN AN NOU FERICIT SI PLIN DE REALIZARI SI BUCURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Camelia- Cu intirziere...SA-TI TRAIASCA PRINTESA SANATOASA SI VOIOASA, IAR TIE REFACERE USOARA DE TOT!

Alina- tu cum de faci botezul asa de tirziu? Ce religie o botezi pe micuta?

Silvia- multumim pentru metoda anti-sughit! La noi apare dupa ce regurcitam. Dar mai nou nu ma mai stresez asa de rau, ca vorba ia, e normal. De cele mai multe ori aplic metoda cu plinsul. Trece garantat!

Dordia - si io puneam la fiecare supt ser in nasuc, dar mi s-a facut frica sa nu creeze dependenta...oare e posibil???? Avcuma pun la nevoie, mai ales dimineata!

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput