Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

am uitat sa adaug: sp.cf2, dr. nayel, natural fara epidurala, ora 8:00. thanks!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:



Bine ati venit la scutece mamici si bebici!!!!!!!! Sa cresteti mari, sanatosi , frumosi si destepti, sa va bucurati mamicile !!!

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Bine ne-am regasit la un nou capitol din viata noastra!!!

La multi ani Siminaf si Doina, sa va traiasca pruncii si sa va bucurati de ei!!!

Noki ma bucur ca a trecut criza cu vaccinul si ma imbarbatez ca peste o sapt-doua voi trece si eu pe acolo si...ma ingrozesc sa stiu ca bb va suferi!!!

Fetelor in legatura cu laptele eu am o problema de vreo 3 zile: am lapte dimineata si la urmatoarea masa iar apoi mi se flescaiesc sanii rau dar vad ca bb trage si doarme apoi deci, presupun ca se satura. Aseara dupa 100 gr de supt a dormit de la 1.30 la 8.15 deci...i-a ajuns. Azi fac proba pe zi sa vad cat iese!!! Eu sper sa nu scada lactatia ca ma oftic rau!!! bine ca am lapte praf in casa, in caz de foamete o a introducem o completare, iar eu voi lua si galactogil ca e ultimul stimulent pe care nu il iau. Eu sper sa nu fie nevoie!!!

In legatura cu nasul infundat la noi e ok, adica pun ser fiz. inainte de fiecare supt, verificam narile si curatam daca e cazul cu betisoare de urechi si apoi avem o respiratie finaaaa. Dar fornaim cand stam cu ochii pe pereti dar cand dormim sau sugem nici vorba de fornait!!!

Slava domnului alte probleme nu mai avem, deci ne declaram multumiti!!! Adica ar mai fi o problema...Mamicile de baietei cum stati cu decalotarea? La mine se vede putin dar nu iese de tot si imi e mila sa il ranesc! Cred ca vom ajunge la fimoza daca nu reusesc sa il rezolv eu!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Hai bine ne-am gasit pe un nou topic . Ce fel s-a facut predarea stafetei: parca ma si vad in cls. XII, cand predam stafeta la serbarea de sfarsit de an. Marfa!

Am scapat de vizita pediatriala. Vazut fata, laudat ca ie grasa si frumoasa (a luat Dara-mi 1 kil si ceva), consultat si constatat ca ie sanatoasa tun. Mama māndra de odrasla-i.
Discutat de vaccin: mi-a recomandat Infarix Hexa (exact ceea ce-mi doream si eu). Mi-a spus ca ea merge pe linia asta de cand a patit-o cu un copilash care a facut poliomelita in urma vaccinului. Ce-i drept, pruncul era alaptat artificial, deci canci anticorpi din laptele matern, insa io prefer sa nu ma risc. Mai mult, daca tot imi cumpar vaccinul din farmacie, o sa vina acasa sa il faca. Super femeie! Macar simt si eu ca face banii pe care-i dau.
Saptamana viitoare ma duc sa-i repet coprocultura si urocultura sa vedem dac-a fugit Klebsiella aia. Daca si astea ies bine, io ma declar multumita.

Simina, multam mult pt. sfaturile legate de māna . Am intrebat pediatra si mi-a zis ca pot sa-mi dau cu unguent, ca nu afecteaza alaptarea si nici pe Dara. Am un Ben-Gay prin frigider asha ca ma gandesc sa-l incerc. Daca stii tu vreo contraindicatie a acestuia, please, anunta-ma.

Noki, sanatate multa celei mici. Sper sa-i fi trecut raul, micutza de ea. Mi se rupe inima cand ii vad p-astia micii chinuindu-se. Cre'c-o sa ma apuc e plansul cand o sa planga Dara-mi la vaccin. Si io nu-s in genere asha sensibiloasa insa, cand vine vorba de fii-mea, ma moi toata brusc. Nashpa!

In privintza tzinutului in bratze, io ma declar fan alintat copilul. Prefer inca sa stau la dispozitia ei, ca ie mica si neajutorata. N-o las sa planga decat daca am mainile ocupate cu ceva (vase etc) si nu ma pot duce imediat la ea. Niciodata insa n-am lasat-o sa planga mai mult de 10 min. Mor de placere cand o iau in bratze si tace brusc lipindu-se toata de mine. E si ea fericita ca a venit mamica s-o salveze. Ce e rau in asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ete-ne si la mamici cu bebici...

plagile sangerande de la fundul lui nichita s-au rezolvat in 2 zile (mai are doar putin) cu DESITIN!!! acum ma dau peste cap si eu si taica-sau sa facem rost de mai multe tuburi din state...

mama di tutti, pe cutia galactogil scrie asa: 6 linguri (de supa) pe zi, cate 2 de 3 ori pe zi. asta echivaleaza la mine cu doza de soc. eu am luat 6 pe zi (le varfuiam) si-n o zi jumatate mi-a venit lapticul garla in spital. acum, cand simt sanii mai "golasi", mai iau cate o lingura (nu in fiecare zi) si pana seara se face stocul bun:)) o prietena de-a mea a luat de pe la 6 luni (atat avea bebe) pana la un an cam una-doua linguri pe zi sa nu piarda laptele pentru ca era iminenta treaba...ea zice ca fara galactogil sigur s-ar fi terminat lapticul...

AM UN SAN BOLNAV! nu e asa simplu ca la voi, cele care ati fost amenintate de mastita, daca se poate numi "simplu" si la voi, deoarece nu sunt galme de infundare a canalului, e altceva...
eu am avut in sanul drept noduli de la 16 ani: dezechilibru hormonal. de 12 ani, fac tratament doar cand se agraveaza treaba (de 3 ori in 12 ani). nu l-am taiat ca nu are rost, din cauza dezechilibrului hormonal se refac nodulii. cat am fost insarcinata, nici nu i-am mai simtit, nu ca nu erau durerosi, dar chiar se retrasesera de tot (varsa nichita in corpul meu progesteron, eu avand prea mult estrogen). Acum au explodat! plang de durere cand suge bebe, si sfarcul ma doare! celalalt e ok, nu are noduli, nu doare sfarcul! cel putin dimineata, cand e plin, ma doare si fara sa-l atinga bebe... mai stau, nu ma duc la dr. inca pt ca sper ca e explozia de hormoni dupa nastere si se mai retrag putin nodulii in timp... oare faptul ca suge bebe face bine sau rau la noduli?

puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Salut! Salut! Sa fie intr-un ceas bun!
Pana sa citesc eu tot ce s-a mai scris in Odisee si sa raspund, v-ati grabit sa va mutati!
Nu mai stiu exact cui raspund si in ce ordine, ca daca stau sa ma uit acum, iar nu mai am timp de raspuns!
Eu as avea de gand sa ma intorc cat mai repede la serviciu, doar din motivul banilor (lipsa!). La inceputul lui februarie, pe 2 adica, termin cu concediul de maternitate si intru pe cele 8 milioane. Apropos, nu am depus inca dosar si nu prea stiu excact ce si cum, dar ma voi lamuri joia viitoare, cand dau o fuga la serviciu, ca am nevoie de o adeverinta de acolo. Insa cea mai mare problema mi se pare nu neaparat ca o femei (cvasi)straina ar intra in casa mea, cat ca mi se rupe sufletul sa las un bebe atat de mic fara mine! El saracutul nu stie altceva decat dragostea mea, nu mai zic de papica numai de la tzatzica! Va trebui insa, mai devreme sau mai tarziu ca nu voi face fata cu banii deloc! Plus ca nu imi vine sa risc sa pierd un serviciu atat de bun...
Ma inscriu printre cele care dau papica numai de la san, inca. Am lapte suficient. Bogdanel a luat in greutate in prima luna 1,4 kg, in urmatoarele doua saptamani inca 900 gr., la o luna jumate avea 5,370 kg. La botez (pe 15 ianuarie) estimez in jur de 6,5 kg!!! Dar din cate citesc eu in super-cartea dr. Spock, ar cam trebui sa introduc treptat biberoane si alte cele (ma refer la supici, piureuri si mancare solida), ca sa vad cand le va accepta. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Vom vedea cand va fi momentul potrivit. Copilul stie cel mai bine.
La vaccinuri vom merge joia viitoare, le facem pe cele gratuite pana la urma. Sper sa nu ne captusim cu vreo complicatie, ca de data asta noi am fi cei responsabili, ca noi am ales asa!
Am vazut ca discutati despre febra. Aseara mi s-a parut cam fierbinte copilul si i-am luat temperatura, mai ales ca era cam agitat. Termometrul digital bagat in fundulet a aratat o data 37,8, o data 37,5. Nu am luat nici o masura. I-am dat sa pape si l-am culcat. A adormit pe la 22:30 si l-am sculat noi la 6:15, ca imi explodau mie sanii si facusem lac tot asternutul! Am afcut rau? Cand se considera ca bebe are temperatura? Ce ar fi trebuit sa fac? Eu am asteptat sa vad daca da si alte semne de boala inainte sa ma panichez...
Anda, si eu am problema pe care o ai tu, cu nodulii, iar acum ma deranjeaza tare rau. Tot la un san e mai grav. Singura solutie care mi-a trecut prin cap a fost sa incep sa-l intarc pe bebe, dar asta ar fi spre binele meu si numai al meu. Imi e teama de vreun cancer, ceva, mai ales ca am antecedente in familie (nu de san, dar tot cancer se cheama...). Durerea in sfarc vine si pleaca, de cateva zile s-a atenuat considerabil fata de prima luna si mai bine, cand imi venea sa tip de durere. Insa durerea de san e persisteneta. E ca o arsura puternica, ca niste lame care ma taie... Voi intreba pediatra la urmatoarea vizita, daca va sti sa ma ajute... Pana atunci, continui sa alaptez ca si pana acum. Fiecare zi in plus e un castig pentru bebe, daca va fi nevoie sa renunt la alaptare, macar am facut-o cat am putut de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Bine v-am regasit la un nou topic!

Anda ma bucur ca au trecut bubitele baietelului tau,eu ti-am scris ca si fetita mea a avut probleme si tot cu DESITN au trecut,mie mi-a dat o prietena dintr-un spital de copii,asa ca...poate te lipesti de cineva ca ele primesc...

Cristina i-mi modifici si mei ceva la date ca eu nu stiu :eu am 26 de ani,am nascut la ora 09,55 , scor apgar 9, greutate 3,220kg, 49cm, multumesc

Despre vaccin ,(eu ii dau la fata lapte praf), dupa vaccin am intrebat-o pe doctorita cand ii pot da sa manance-stiam ca 2 ore nu trebuie sa manance- iar ea mi-a zis ca pot sa-i dau ?!? Cum asa? Oare pot pentru ca ii dau lapte praf sau ...nu e doctorita asa priceputa? De suzeta nu am stiut ca nu am voie sa-i dau si i-am dat... ,dar nu a tras prea mult din ea ca a adormit dupa cat plansese saracuta de ea, oare am facut ceva rau??

Catutza si Bianca-Maria


Bianca-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Multumesc pentru modificare

Am uiatat sa va spun...Biencuta mea are acum 5,600kg si 59cm de la 3,220kg si 49cm la nastere,noi zicem ca a luat bine.

Siminaf si Doinna sa va traiasca fetitele,sa va bucurati de ele!

Catutza si Bianca-Maria


Bianca-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Bine v-am regasit!
Cristina, mi-au dat lacrimile cind am citit cuvintele scrise la mamici! Si acum imi dau lacrimile de fericire ca nu speram eu nici in visele cele mai frumoase sa ajung vreodata la bebelusi!

Asta-noapte Rachelina mea iar a plins dupa ce am pus-o in patutz ( dupa alaptare) si nu am mai rezistat, am luat-o in brate si am culcat-o cu mine. A adormit fata fericita! Eh, ce sa fac, daca asa va trebui sa fie,asa o sa fie.
Prietenii ma cam iau peste picior ( "hai , mai, stim ca o iubesti, dar nici la culcare nu o lasi fara tine?") ca nu reusesc sa o fac sa doarma in patutzul ei, dar luam reprosurile si mistourile cu stoicism.
Revin mai pe seara.

Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mai fetelor si Gandacel in special:
Precum Newton a fost un mare fizician dar fizica nu s-a terminat la Newton, precum Platon a fost un mare filosof dar filosofia nu s-a oprit la Platon, asa si dr Benjamin Spock a fost un mare pediatru, dar pediatria nu s-a oprit la dr Spock. A trait intre anii 1903 si 1998, iar cartea lui principala de crestere a copiilor a aparut in 1946. Cu reeditarile de rigoare.

So, in privinta diversificarii, in ziua de azi pediatrii, OMS, cartile mai noi, etc, sunt de parere ca diversificarea trebuie inceputa intre 4 si 6 luni pentru ca atunci aparatul digestiv cat mai ales rinichii copilului sunt suficient de maturi sa digere respectiv filtreze substantele din mancarea duferita de lapte. La bebelusii care mananca lapte praf se mai accepta inceperea sucului de frucxte depe la 2 luni, pt aportul de vitamine, dar cam atat.

In privinta obisnuirii cu biberon, lingurita, pahar, etc, sa nu ne panicam: ati vazut om matur sa suga de la ma-sa? Nu! Deci toti invata pana la urma!

Iar in ceea ce-l priveste pe dr Spock, de acord, merita citit, are in multe privinte dreptate, are multe idei bune, dar in unele s-au mai schimbat lucrurile de la el incoace.

Si asta e valabil despre orice carte, toate trebuie citite cu un ochi critic.

La fel si Mama si copchilu' by Capraru ed veche, are f multe chestii utile dar si unele demodate, cum ar fi din nou aceasta diversificare precoce.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput