As vrea sa dispar dar trebuie sa traiesc pt copil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by andutzy

Claucia, dimpotriva, zice ca s-a saturat de prezenta mea, ca il sufoc si ca nu mai are loc in viata lui de mine. Ca vrea sa stea mai mult la serviciu sa nu ma mai vada atat...
Ma deranjeaza ce nu tine de mine si de copil in viata lui e tabu, el tine sa aiba libertatea lui, sa nu "imi dea mie raportul si sa nu-i fac program". Nu am ce cauta sa ma uit i telefonul lui, adresa de messenger e tinuta sub stricta parola. Cand eram in luna a 9-a a venit acasa si mi-a zis ca si-a dat intalnire cu o tipa de pe chat, ca vroia sa o cunoasca, dar au stat numai la o cafea...zice el. A fost suparat -tot el!!!! - pe mine ca am plans 2 zile si 2 nopti din asta si mi-a promis ca nu va mai fi sincer cu mine.
Parintii mei nu deranjeaza, casa e imensa si ei sunt f discreti, de cand sunt ei ni s-a usurat mult viata, dar el nu stie sa aprecieze o familie calda si unita, tot timpul are impresia ca noi uneltim impotriva lui...
Nu stiu daca am fost concreta, dar va multumesc oricum mult pt sfaturi....

Andutzy si Dragoselu
poze cu familia noastra:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_teodoru/my_photos



eu zic sa-i urmezi sfatul si intr-adevar sa-ti vezi de viata ta. ignora-l , prefa-te ca [persoana lui nu inseamna nimic pentru tine. Fii tot timpul aranjata. iesi in oras fara copil machiata si parfumata chiar si daca mergi numai dupa paine. Fa-ti prietene, iesi cu ele la cafea si discuta orice altceva numai despre casnicie nu.Fericirea unei femei nu e conditionata de sot decat daca ea accepta asta. Viata e mai mult de atat. comporta-te ca o femeie divortata iar daca la un moment dat vei realiza ca nu e chiar asa rau singura si ca atitudinea lui e tot distanta atunci chiar ca nu merita efortul. Si in nici un caz nu-i mai arata ca esti geloasa pt ca ai observat ca nu-ti foloste la nimic, invers s-ar putea sa obtii mai multe rezultate.

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Va multumesc tuturor mult de tot pentru sfaturi!
Le-am citit pe toate si de la fiecare voi invata cate ceva.
Promit sa va tin la curent cu ce se mai intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daly_blue spune:


Nu stiu daca te incalzeste cu ceva, dar si eu trec printr-o perioada foarte grea.Si eu ma gandesc la repercursiunile pe care le-as putea avea in urma divortului:eu voi avea un nume, iar fetita mea altul.Cand va creste poate ma intreaba...in rest as prefera sa-mi refac viata, decat cu el mai bine singura cu copilui si la fel ca si in situatia ta cu parintii mei care ma ajuta foarte mult.Eu traiesc asa de 2 ani (cosmar)
.Am momente in care i-as da cu ceva in cap, nu-l mai suport.trebuie sa-i dau raportul la tot ce fac.Mia- accesat casuta de e-mail, mi-a citit toate mail-urile, mi-a contolat telefonul mobil....cand ma suna prima intrebare este Ce faci?Unde esti?Nu conteaza ca am un meeting, trebuie sa raspund la telefon si multe, multe alte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

andutzy, cumva sotul tau este singur la parinti? mi se pare extrem de cunoscut comportamentul sau...

sunt total de acord cu loreen cand spune ca cea mai puternica arma e indiferenta... situatia ta se aseamana in mare parte cu a mea...

am sperat ca venirea pe lume a lui alex o sa dea vietii noastre de familie o noua dimensiune... l-am asteptat 10 ani! Nu e deloc asa, exact cum spun fetele, sotul meu a fost invatat dintotdeauna sa fie in centrul atentiei, iar acum ca nu mai este pe primul loc pe lista prioritatilor a inceput sa-si manifeste frustrarea in toate modurile... pot spune ca am trait un cosmar aproape continuu de cand s-a nascut alex...

au fost multe probleme si inainte insa cum, necum, le-am depasit, insa parca nu mai pot sa fiu mereu eu cea blanda, care trece peste jigniri si peste nenumaratele reprosuri cu zambetul pe buze...acum am apelat la ultima tentativa de salvare a casniciei: am inceput serviciul, l-am trimis pe alex la mama si, dupa 10 ani de casnicie, in care m-am dedicat cu totul lui, am reinceput sa-mi cladesc propriul univers... am inceput sa ies cu colegele la o cafea, o sa plec pt o zi la munte cu fratele meu (sotul meu pleaca de 3 ori pe an cu serviciul asa ca nu mai are chef sa ma scoata si pe mine)... anul asta voi termina si scoala cu ajutorul lui D-zeu si sunt sigura ca, in orice conditii o sa ma descurc! sunt multe de spus... oricum a inceput sa inteleaga ca nu sunt total dependenta de el asa cum a incercat in toti acesti ani sa ma faca sa cred... si reactioneaza in diferite moduri: uneori e tandru si incearca sa mai indulceasca atmosfera, alteori "musca" si da ce-i mai rau in el...
Si cum spuneau fetele: suntem mame, suntem puternice, avem cea mai puternica motivatie pt a trai si a demonstra ca avem valoare! Nu ma intereseaza gura lumii, stiu ca sunt un om valoros si ca D-zeu are cu totul alte planuri pt mine decat sa stau, umila la picioarele sotului si sa-l slujesc...

Ma rog ca D-zeu sa-ti dea intelepciune sa iei hotararea cea mai buna pt. copilul tau si pt. tine!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

quote:
Originally posted by daly_blue


Nu stiu daca te incalzeste cu ceva, dar si eu trec printr-o perioada foarte grea.Si eu ma gandesc la repercursiunile pe care le-as putea avea in urma divortului:eu voi avea un nume, iar fetita mea altul.Cand va creste poate ma intreaba...in rest as prefera sa-mi refac viata, decat cu el mai bine singura cu copilui si la fel ca si in situatia ta cu parintii mei care ma ajuta foarte mult.Eu traiesc asa de 2 ani (cosmar)
.Am momente in care i-as da cu ceva in cap, nu-l mai suport.trebuie sa-i dau raportul la tot ce fac.Mia- accesat casuta de e-mail, mi-a citit toate mail-urile, mi-a contolat telefonul mobil....cand ma suna prima intrebare este Ce faci?Unde esti?Nu conteaza ca am un meeting, trebuie sa raspund la telefon si multe, multe alte...

Karina




-ANdutzy si celelante mamici chiar ma trece fiori cand aud asemenea lucuri insa sunteti niste mamici (soti)(femei) puternice
eu una nu asi pute suporta sa triesc asa va doresc mult succes si sa dea domnul sa vina soarele si pe straduta voastra
va pup


poze emily printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Andutzy,

...nu mi-a placut treaba cu tipa invitata la cafea si mai als cu amenintarea ca iti poate lua copilul, e josnic...parerea mea e sa incepi sa-ti iei masuri...consulta un avocat...pentru orice eventualitate...si pentru linistea ta...Nu stii niciodata unde se poate ajunge...Trebuie sa fii pregatita in caz ca lucrurile nu se indreapta...Si un medic, sa-ti recomande ceva pentru liniste,ca in ritmul asta te distrugi...Astfel vei vedea lucrurile mult mai limpede...

Multa putere si curaj !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Draga mea Andutzy

"Cheia" este INDEPENDENTA.
Financiara, psihica, fizica etc.

Nu uita - barbatiii sunt atrasi de femeile independente si de schimbare.

Adica, trebuie sa te intorci la serviciu, alege un post bine platit, asta ca sa-ti poti permite sa platesti bona (vezi ca si statul da 3 mil. lei), si as strangi ceva banutzi.

In al 2-lea rand, eu nu sunt avocat dar mai cunosc cate ceva, daca ne dai mai multe detalii poate te putem ajuta cu ceva sfaturi financiare / avocatesti. De ex. casa este luata cu Credit sau nu si cand (inainte de casatorie sau nu), firma (magazinul) va are actionari pe amandoi? etc. Da-ne mai multe detalii.

In al 3-lea rand, cand incepi sa ai banutzi, mergi la sala, la coafor, la cosmetica, ai grija de tine, ia-ti ceva haine noi!

Asta nu numai ca-ti ridica stima de sine si moralul dar iti va da curaj pentru oricare ar fi decizia ta.

Adica, indiferent daca decizi sa ramai in aceasta casatorie sau nu sa poti fi pregatita intotdeauna sa fii pe picioarele tale. Si sa fii cu un pas inaintea lui.

Sper ca nu am debitat aiureli.

Te pup tare de tot si mai scrie-ne: face bine.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2000 spune:

Foarte adevarat ce a scris Anca ( aventura).
Traim timpuri in care independenta este vitala pentru o femeie...ne ajuta sa ne traim viata asa cum ne dorim , sa fim respectate pentru ceea ce suntem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Draga mea, taxeaza-i nesimtirea: 1mil fiecare "partida" buna doar pentru el, 0,5 ceva satisfacator si gratis daca e beton si pentru tine; menajul costa 5 milioane (doar esti interna si spune-i ca il scutesti sa-ti faca carte de munca) iar faptul ca in afara celor 8 ore cu bebele care-s gratuite (ti le plateste statul), ce faci in contul lui se plateste la 50000 lei ora (si la un neglije total ies cam 4 ore/zi deci cam 6 milioane lunar) . Pentru a-si asigura spatele de om la casa lui este dator sa va tina pe casa+masa. Si ca sa priveasca si partea buna accepta sa fi taxata cu 500000lei la fiecare pisalogeala. Daca te detasezi ajungi la un venit bunisor si nu iesi in pierdere nici daca te "omeneste" mai des cu partide dese si bune. Pupici si fii optimista! Si inca un lucru: nu-ti mai amara bunicii si lasa-i la casa lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Andutzy care mai e viata ta?

evi si eric

Mergi la inceput