Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Eloise, felicitari pt bebelus, pt renuntarea la fumat si pt intelepciunea de care dai dovada. Ma bucur ca ai inteles exact ceea ce trebuie din mesajul meu. Si e am prietene care fumeaza sau nu, fiecare face ce doreste cu sanatatea personala, insa ceea ce eu am vazut aici este o mare "SCUZA" scrisa pe vreo 6 pagini. ba ca au fostsarbatorile, ba cafelele, haideti sa fim sincere si sa admitem ca dam dovada de slabiciune, nu e o rusine, ba chiar e dovada de intelepciune si maturitate. si eu suntslaba, duap 2 ani de pauza am reluat fumatul, nu mai fumez atat de mult ca iainte, insa vreo 15 tot trag! si recunosc: imi place! m-au blamat toti ca am facut acest gest dupa o perioada mare de abstinenta insa le-am replicat, ca imi place si ca nu pot rezista. imi ploua in gura cand ma gandesc la cafea si la tigara, hai sa dam dovada de curaj si sa admitem toate asta!
si inca un lucru vreau sa va mai zic: nu este nimik mai frumos pe lume decat sa-ti alaptezi copilul!!! daca vi se pare mai frumos sa il cresteti cu lapte praf sau sa va rugati sa nu aveti lapte, inseamnma ca trebuia sa fiti mai mature inainte de a aduce o viata pe pamant, scuze, asta e parerea mea si puteti sa ma ca tot nu mi-o schimb!

Anka T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Artemis iti dau si eu dreptate. Eu de cand m-am hotarat sa am bebe am cam lasat-o moale cu tigarile, asta nu inseamna ca nu mai fumam. Dar cand am vazut pe test 2 liniute nu am mai fumat si asta pentru ca imi doream f mult un bebe sanatos. Stiu mame care au fumat in timpul sarcinii si au bebei cu probleme care s-au nascut slabi rau. nu o zic cu rautate. oricum fetele care sunt cu sarcina avansata nu prea mai au ce sa faca, bine ar fi sa se lase acum. Consider ca ce a scris Artemis e adevarat si foarte educativ. Trebuie inteles cat rau potio face copilului. Si eu cateodata tanjesc dupa o tigara dar cand vad burta si puiul imi trece. Sper ca nu voi mai fuma si dupa ce termin de alaptat decat ocazional. Nu ar mai avea rost sa ma reapuc. Mi-am dat seama ca pot sta si fara tigari.

Ioana 24+ si

Nunta: http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Eu si burtik: http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=548837585&security=BdpmCE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Ioana, "ocazional" ma gandeam si eu ca voi fuma. ziceam eu ca dupa 2 ani fara tigari nu pot sa mai fumez mult. vai ce m-am inselat! acum fumez "ocazional" dupa, dupa , dupa, cu , la etc.. asa ca bravo sa te-ai lasat si multa putere sa nu te mai apuci. ideea e ca din toata chesita asta am invatat un lucru. nu se poate fuma putin, se poate fuma sau NU se poate fuma. Nastere usoara si bebe sanatos

Anka T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Eu m-am lasat de fumat numai de 5 zile, acuma am 13 saptamana, si sper sa n-o fi facut prea tarziu. Sincer le inteleg foarte bine pe fetele care fumeaza, fiind insarcinate, ca si eu pana nu demult am fumat. E drept ca de cand am aflat ca-s insarcinata am redus de la 1 pachet la 5 tigari pe zi, si ma chinuiam tare mult in pauzele intre tigari. Dar nu am crezut niciodata ca voi putea sa ma las de fumat, desi ma invinuiam cu fiecare tigara fumata. Intr-o buna zi am gasit o recomandare pe forum la o carte - "Un mod usor de a te lasa de fumat", scrisa de Allen Car (nu sunt sigura de spelling-ul numelui). As posta cu mare drag link-ul pentru carte, dar ce am gasit eu era in rusa, asa ca putine din voi cred ca cunosc limba. Insa daca vreti sa va lasati de fumat, si pana acum nu v-a ajutat nimic, eu zic sa incercati sa gasiti si sa cititi cartea, poate va ajuta, ca pe mine m-a ajutat. Sincer nu mai vreau sa fumez, si nici nu mi-i greu. Nu e vorba de minune, dar unele din noi au nevoie pentru a ne lasa de fumat de ajutor mai specializat.
Succes, pentru ca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Susa spune:

Buna Fetele,
Voiam sa va spun ca si eu am reusit sa ma las de fumat dupa ce am vazut rezultatul testului positiv. Am mai fumat poate trei zile cate 2 tigari dupa care gata. Acum sunt in saptamana 17 si mi-e foarte bine, doar sotul ma mai enerveaza cand vine mirosind tot a tigara si-l bag direct in baie. Acum realizez cand de rau miroase tigara pe tine ca persoana. Oricum consecinta a fost ca am pus 6 kg pe mine de atunci( combinatia de pofta de mancare si nevoia de a avea in gura ceva mai tot timpul)Si eu am fumat aproape 15 ani si eram la un pachet pe zi(ultra light) dar asta nu conteaza prea mult, gudronul am inteles ca e mai rau la tigarile tratate chimic, adica mai slabe sau mentolate si ma gandeam ca va fi tare greu sa ma las de ele. Mi-a placut si mie sa fumez dar de cand ma gandeam ca o sa facem BB tot aveam tendinta sa ma las. Sper sa nu mai apuc nici o data si sa fim toate sanatoase cu BB-ei santosi si frumosi chiar daca mai trageti cate o tigara...Va pup Silvia

Silvia
http://photos.yahoo.com/silviabilcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole25 spune:

buna fetelor
sunt si eu o viitoare mamica si inainte sa raman insarcinata fumam un pachet de tigari pe zi si poate si mai mult cand ieseam in oras cu prietenii.De cand am vazut 2 liniute pe testul de sarcina am mai fumat 2 zile dupa care am spus stop.Bebelusul meu e mai important decat un viciu.Si asa a fost.De atunci nu am mai pus tigara in gura.E drept ca la inceput as mai fi fumat dar acum nici nu mai vreau sa aud de tigara.Asa cum spunea cineva inainte(scuze dar sunt cam uituca)cand vad cat de tare miros a fum hainele sotului meu ma gandesc ca asa erau si ale mele dupa o zi de stat in fum.
Acum incerc pe cat posibil sa nu ma mai apuc nici dupa ce voi naste,Acum am o motivatie foarte puternica sanatatea bebelusului meu .Poate dupa ce nu voi mai alapta(daca voi avea lapte)voi incepe din nou dar macar stiu ca atunci nu ii voi mai FACE RAU INGERASULUI MEU.
sper ca nu s-au suparat fetele care inca fumeaza dar asta este parerea mea si doar a mea.

nicole25 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

fetele care fumeaza nu au de ce sa se supere
iata povestea mea; fumez de 11 ani cam un pachet pe zi
in noimebrie am incercat sa ma las, m-a tinut doar 2 luni,a cum fumez cam 6 tigari pe zi
de doua zile ( mai precis de pe 11 aprilie) am vazut 2 liniute pe test, am dorit copilul asta si l-am asteptat...cert e ca de la acele liniute nu am mai pus tigara in gura si nici nu am de gand sa o fac
in 2 zile am aflat destule despre agentii teratogeni si cat de imporstante sunt primele saptamani ale formarii organelor vitale ale viitorului nostru copil
sigur, fiecare gravidutza decide ce crede ca nu poate sau poate sa faca(cu toate ca nu prea are dreptul sa decida asupra factorilor la care il expune pe copilash, el e mic nu poate sa-si exprime durerea si privarea de oxigen). Cert e ca SE POATE !!!Mor dupa o tigara dar cand ma gandesc la un dolofanel roz si jucaush prin burtica mea, alung pofta, beau o cana mare de apa si gata.
fetelor fumaretze, va rog sa nu va suparati nici pe mine si nici pe Artemis care a fost mai dura.
trebuie sa scrieti in continuare, nu sa va inchideti in voi si sa fumati ca turcoaicele..
va pup si sa aveti sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

desiree, ma bucur ca ai luat hotararea asta, te felicit din tot sufletul, fiecare copil sanatos insamna o viatam ia frumoasa si mai implinita.
astazi mi-a trecut prin mana revita "Ce se intampla doctore", cred ca era ultimul sau penultimul numar, este acolo un articol despre fumat si sarcina. si daca noi nu avem taria sa citim tratate medicale sau alte chestii la care nu vrem sa ajungem sau la care nu avem acces, cred ca o asemenea revista este rasfoita in mod frecvent de toate. eu iar am citit si iar m-am cutremurat.
vad ca mai toate fetele au oprit postarile la acest subiect, de ce oare?
oricum, ma repet: fiecare e liber sa faca ce vrea cu trupul sau, insa asa cum si desiree a zis, copilul nostru nu se poate apara nici protesta.
se pare ca trebuie as interpretez " tacerea" de la acest subiect in singurul mod in care pot. si cum eu stiu ca ripostez cand sunt acuzata pe nedrept ..........
va urez cat mai multe succese si bebici dulci si rozalii!

btw: am citit ca nicotina nu dispare din organism vreo 10 ani....nu stiu cat de adevarat sau fals e..................

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

fetele noastre nu mai posteaza pentru ca de ceva vreme acest poll a devenit al nefumatoarelor mai degraba decat al fumatoarelor
fetele aveau nevoie de acest subiect pentru a-si gasi scuze una alteia pentru ceea ce fac si noi le-am oprit...nu stiu daca e bine sau rau, ma gandesc ca ele in continuare isi fac rau si faptul ca nu mai posteaza poate fi un semn bun ( au procese de constiinta) sau rau ( isi vad mai departe de fumat)
nu trebuie sa o luati in rau fetelor..vorbiti cu noi...
sunt in a 4-a zi fara fumat si ma simt excelent, dorm ca o purcica, respir AER in sfarsit si daca eu ma simt asa sper ca si mormolocul meu se simte la fel si asta imi umple sufletul de fericire
Artemis, nu cred ca nicotina ramane atata timp altfel nu am simti nevoia sa fumam dupa ce nu am mai fumat o perioada..dar organismul ne cere deci sincer nu cred..ceea ce am auzit eu cu certitudine de la un cadru medical este ca plamanii se curata complet abia dupa 8 ani de abstinenta...nu stiu daca o sa stau atat, dar deocamdata am o placenta de intretinut
va pup si sa fiti vesele !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Am senzatia ca am mai scris o data aici dar trebuie sa ma laud si eu ca inainte sa fac testul de sarcina mi-am apris o tigare linistita si am zis e ultima tigare pe care o fumez in necunostinta de cauza daca testul iese pozitiv fumez cu constiinta incarcata! Testul a iesit pozitiv, si cum imi doream foarte mult bebelul si mai ales ca sunt si prapastioasa de felul meu m-am lasat de fumat ! Multi au vazut lasatul asta de fumat ca pe un moft al meuin loc sa ma incurajeze se uitau la mine ca la mimoza senzitiva...dar nu-mi pasa!
Ba chiar am auzit varianta ca nu e bine sa te lasi brusc de fumat ... adica ma invitau practic la o tigare sa nu intru Doamne fereste in sevraj ! In fine probabil daca as fi simtit nevoia si as fi avut pofta as fi fumat o tigare....dar imi e indiferent nici nu ma deranjeaza fumul de tigare nici nu ii simt lipsa!

Mergi la inceput