Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_du spune:

buna,

pot sa spun ca si eu sunt o mamica fumatoare.....de cand am aflat incerc sa ma las de fumat ( 18+ )...in primele trei luni am fumat cam cate 10 tigari pe zi...acum o singura tigara pe zi...dar nu intotdeauna...sunt zile cand nu fumez deloc.....toata lumea sta pe capul meu sa nu mai fumez....la birou nu pot ca sunt colegele langa mine...acasa sotul nu ma lasa, face urat daca cer tigara...asa ca nu stiu ce sa fac ca s ma las de tot sa renunt si la acea tigara pe zi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bacitza spune:

Dragi

si eu sunt o fumatoare si sunt in aproape 39 sapt. Nu am reusit sa le las nici macar o singura zi in toata sarcina... se pare ca nu am vointa de loc!
Adevarul este ca nu mi-a fost rau, poate asa as fi reusit. In pofida faptului ca am fumat si am baut si cafeaua de dimineata, totusi puiutul a crescut destul de bine. Pe 3 iulie ma voi duce la dr. sa vada in ce stadiu suntem... Cel mai mult ma apasa acum faptul ca am o miopie forte (din nastere) la ochiul stang - minus 6 in nov.2003, iar de curand am descoperit cu stupoare ca am minus 5,25 - minus 5,50 si d-ra oftalmolog mi-a recomandat clar cezariana. Eu inca sunt nehotarata cum voi naste, astept sa aud si versiunea dr. meu. Va rog, as vrea o parere de-a voastra...
Pana atunci, va si va urez nasteri usoare celor care nu ati ajuns inca la marele termen, iar celor care deja ati nascut sa va bucurati de bebeii vostri si sa fiti sanatosi cu totii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

quote:
Originally posted by bacitza
Cel mai mult ma apasa acum faptul ca am o miopie forte (din nastere) la ochiul stang - minus 6 in nov.2003, iar de curand am descoperit cu stupoare ca am minus 5,25 - minus 5,50 si d-ra oftalmolog mi-a recomandat clar cezariana. Eu inca sunt nehotarata cum voi naste, astept sa aud si versiunea dr. meu. Va rog, as vrea o parere de-a voastra...
Pana atunci, va si va urez nasteri usoare celor care nu ati ajuns inca la marele termen, iar celor care deja ati nascut sa va bucurati de bebeii vostri si sa fiti sanatosi cu totii !



Ai indicatie clara de cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

neata fetelor!

eu sunt graviduta in 13 saptamani si de la sfarsitul lui aprilie nu am mai pus tigara in gura si nici nu am de gand sa o mai fac vreodata.nu doar ca am renuntat la nenorocitele de tigari,dar nici macar nu mai suport fumul de tigara de cand sunt cu bb in burtica.noi ne simtim foarte bine asa,plus ca sunt scutita de griji sau remuscari ca ar putea pati ceva bb din cauza asta.cu cafeaua de dimineata a fost mai greu,dar am renuntat usor usor si la pacostea asta.
pentru cele care nu gasesc vointa suficienta:ganditi-va la ce probleme de sanatate ar putea avea copilul vostru din cauza tigarilor,ganditi-va cate nopti nedormite sau pierdute chiar prin spitale v-ar costa asta,e poate o suferinta si un efort mai mare decat a renunta la niste tigari. stiu cazul unui copil cu astm,si e un mare chin pt parinti sa il vada cum in loc sa se bucure de o copilarie normala,se sufoca imediat ce alearga un pic mai mult samd.
sarcini usoare si bebei sanatosi!!!
va pup!!!

"faptul ca ai un pian nu te face pianist,dar nasterea unui copil sigur te va face parinte" M.Levine


degetel
pozute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Bravo Gabriela_S, te felicit!!

Eu sunt o proaspata, care s-a lasat de fumat cu 2 ani inainte de a face BB!!

Consider - opinia mea doar - ca e una sa te joci cu sanatatea ta si alta sa te joci cu sanatatea unui puiutz mic nevinovat si mai ales a puiutzului tau iubit..El trebuie sa creasca intr-un mediu optim fara droguri si tutun, mai ales ca s-a descoperit deja ca nicotina care circula in sange circula si in arterele catre micutz si ca la un moment dat ajunge si la creierasul micutzului..

Asa ca, va vorbesc in calitate de fosta fumatoare de 10 ani un pachet si jumatate pe zi, merita riscul?

Nu am putut sa stau nepasatoare sa nu va scriu...
Rog iertare daca am suparat pe cineva!

Aventura 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

aventura felicitari ca ai reusit sa te lasi de tigari, dar esti draguta sa ne explici si noua ce legatura are nicotina cu "creierul micutzului"? CA eu nu prea o vad...Stiu ca nicotina creeaza dependenta, doar atat, ceea ce este daunator este gudronul optinut prin procesul de ardere, si asta intr-adevar este daunator sanatatii. Multumesc anticipat!!!!

Eu am nascut acum o luna si jumatate un copil perfect normal, sa-mi traiasca ! Am fumat in timpul sarcinii, este adevarat nu fara grijile de rigoare, dar nu am putut sa ma las. Poate suna atat de simplu "nu am putut", dar am si incercat sa ma las, am reusit 4 zile dupa care am crezut ca fac o mare criza de nervi...Nu mi-a fost rau nici macar o secunda, recunosc ca asta ajuta multe fumatoare sa se lase, si poate ca din acesta cauza (ca nu am avut gretzuri) nu am reusit sa ma las. Eu zic ca astea care nu mai fumati sa nu mai cobiti atat pe seama bebelusilor nostri. Poate voi nu va dati seama, dar "sfaturile" voastre suna ca niste amenintari, ca si cum ati dori sa se intample ceva cu cele care fumeaza, doar asa ca sa nu fi fost in van sacrificiul vostru de a va lasa de fumat. Eu personal nu cunosc nici o mamica fumatoare care sa fi avut probleme cu bebelushul ei din cauza asta, si cunosc multe. Insa, din pacate cunosc mamici care nu au fumat si bebele s-a nascut cu probleme. Sigur, asta nu face regula, nici nu este un indemn la fumat, dar aveti grija cand mai sunteti asa sfatoase, cum o faceti. Nu-i frumos...
...Si ce ma irita cel mai mult, dar incredibil de mult, este faptul ca tocmai fostele fumatoare se trezesc a fi cele mai nemaipomenite mame, care uite ce sacrificiu au reusit ele sa faca pt. copiii lor, iar nefumatoarele stau in banca lor si nu se baga.
Sarcina usoare in continuare si fumatoarelor si nefumatoarelor.

[poze carmina
intalnire burtici

Varsta lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Sunt o gravidutza fericita, am fumat peste 15 ani si nu m-am putut lasa pana acum mai mult de o luna, dupa care ma reapucam. Cand am aflat ca sunt insarcinata, am hotarat sa ma las, indiferent cat de greu imi va fi. Si acum mai simt nevoia sa fumez, dar ma abtin si ma bucur ca pot.
Nu condamn pe nimeni si ma bucur pentru cele care au dus sarcina la termen si au copii sanatosi. Pe de alta parte, exista si riscuri (pericol de avort) si eu nu mi-l pot asuma, mi-am dorit prea mult sa am acest bb.
Am o vecina in bloc, tanara, care are o fetita de 4 anisori. Toata sarcina a fumat. Fetita este bine dezvoltata, dar are plamanii foarte sensibili si raceste usor. Poate fi sau nu o coincidenta, eu nu stiu.
Tuturor gravidutzelor sarcina usoara si mamicilor copilasi sanatosi!

Bubulina 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Gabriela, Aventura si Bubulina, va felicit din suflet ca ati reusit...asta inseamna voina, caracter puternic si responsabilitate.... Pupici muuuuulti...

Oana 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Draga CarminaBubulina, iti doresc multa sanatate tie si puiutzului tau. Imi pare rau daca te-am suparat, dar am scris f. clar ca este doar parerea mea.

Poti sa citesti o groaza de studii pe net, iata cate ceva:

" Many epidemiological studies support a relationship between maternal smoking during pregnancy and adverse neurobehavioral effects later in life. Prenatal exposure to tobacco seems to increase the risks for cognitive deficits, attention deficit/hyperactivity disorder, conduct disorder, criminality in adulthood and a predisposition in the offspring to start smoking and alcohol abuse. Nicotine readily crosses the placenta and the fetuses of mothers who smoke are exposed to relatively higher nicotine concentrations than their mothers. In the fetal brain nicotine can activate nicotinic receptors which play an important role during development of the brain. A direct specific action on the developing human brain is plausible during the major part of the prenatal life, since the nicotinic receptors are already present in the brain during the first trimester."

Din pacate, gudronul este cel care face rau doar mamei ajungand in plamani, dar studii recente arata ca nicotina ajunge la micutz..

Inca o data, nu am scris aici ca sa dau sfaturi, inteleg de asemenea, pentru ca m-am luptat si eu cu mine timp de 10 ani, inteleg foarte bine atitudinea de negare si de acuzare a celor care iti spun ca nu e bine sa fumezi...

Repet, nu vreau sa supar pe nimeni! Oricum e ultimul mesaj pe care il postez aici, caci nu vreau sa intru in conflict cu nimeni. Am vrut doar sa ajut cu experienta mea pe cele care s-ar lasa de fumat dar inca ezita sa ia aceasta decizie.

Se poate fetelor, este 99% psihologic. Pentru saptamana cea mai dificila recomad plasturii cu nicotina. Mie mi-au "luat cu mana" orice stres din acea saptamana.

Aventura 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Carminabulina,subscriu la ce ai scris tu. Si fetita mea, de aproape 4 ani ,este foarte sanatoasa, nu am avut nici un fel de probleme cu ea. Arata bine, plamanii sunt ok, nici macar rosu in gat,banal de altfel, nu prea face,decat atunci cand la gradinita vine vreun copilas cu viroza.
Si acum sunt insarcinata in saptamana 20,fumez inca, ce-i drept nu prea mult, imi fac griji mereu si mustrari de constiinta, dar asta e. Eu consider ca e destul faptul ca ma cert in gandul meu singura,si nu mai este necesar sa fim puse la zid, cele care inca fumam.
Nu vreau sa ma intind prea mult,ca as supara poate multa lume, ceea ce nu dorec.
Va urez sarcini usoare la toate,nasteri cat mai usoare,copii frumosi si sanatosi, si va dau la toate , fumatoare sau nefumatoare, cate un pupic, asa ,sa nu mai fiti suparate, in cazul in care eu v-am deranjat cu ceva.

19+

cristina

Mergi la inceput