Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Va spun in 2 vorbe si experienta mea: prima sarcina, renuntat la 5 saptamani total la fumat, bb Matei 3.300 kg, sanatos, frumos si destept. A doua sarcina: am mai fumat din cand in cand 1-5 tigari pe saptamana, la o cafea... bb Mara 4.300 kg, sanatoasa, frumoasa si desteapata si ea.

La mine cel putin nu s-a verificat ce se spune despre greutatea bebelusior fumatoarelor.

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Si noi ne-am dorit copilul mai mult decat orice pe lume! Vreau sa va spun ca in afara de fumat, am renuntat la tot ce-i putea face rau, n-am mai mancat ton, n-am mai facut baie fierbinte (doar dusuri), n-am baut strop de alcool, am facut zeci de analize...intr-un fel cred ca ma simteam vinovata cu tigarile si exageram cu restul ca sa compensez.
Am revenit cu un raspuns pentru ca cristina1974 scria:"Insa ma rog din tot sufletul sa am puterea de a arunca toate tigarile si scrumierele din casa in momentul in carwe doctorul mi-ar semnala ceva in neregula in legatura cu placenta.. Vreau sa-ti spun ca daca as fi renuntat la tigari atunci, in saptamana 32 (parca) era oricum prea tarziu. O placenta imbatranita, nu mai intinereste, si exista riscul ca ea sa cedeze, chiar daca tu te lasi atunci.

Asiza, ii multumesc lui Dumnezeu ca are grija de Ianca, incet, incet o sa fie tot mai bine. Acum nu mai are deficit de greutate(ea a avut pana la un an si trei luni 1.5 kg deficit), facem si schema cu Ribomunyl pentru sistemul imunitar, cu burtica am cam rezolvat-o(a avut infectie cu Klebsiella la trei luni, luata de la dispensar si de-atunci a inceput nebunia) in sensul ca i-am refacut flora intestinala, dupa aproape un an de chin.
Cand eram gravida nu vroiam sa accept ideile pe care eu acum le promovez. Ma enervau toti cei care ma aratau cu degetul si ma judecau. Doar cand ai copilul in brate realizezi ce ar insemna viata fara el. Uite, acum putem, de dragul ei, sa nu mai fumam in casa. oare cum am reusit?
Va pup cu drag pe toate si va rog, aveti grija de burtici ca de niste baloane de sapun. Sunt minunate, dar si foarte vulnerabile!

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Diana, sa-ti dea dzeu sanatate si tie , si fetitei tale. Si iti promit ca ma voi gandi serios la ce ai spus tu.
Pupici

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Cristina, si noi te pupam! Si pe strumful din burtica!

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

ma bucur ca se scrie din nou pe acest forum uitat in ultima perioada...si eu, din pacate, sunt in continuare fumatoare si nu-mi aprind nicioadata o tigara fara sa ma gandesc la bebe...PACATUL MEU CAPITAL!!!of of. Sunt insarcinata in sapt 33 si pana acum, multumesc lui Dumnezeu, ma simt bine si bebe la fel!!!va pup pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arsenie spune:

si eu ma numar printre cele care fumeaza am 31sapt dar am facut toate analizele care exista si suntem amandoua ok si ii multumesc lui dumnezeu ca ne ajuta incontinuare sunt constienta ca se putea sa nu fie asa dar asta este ...urmeaza sa facem eco de 34 sapt pe 25 iunie sper sa fie bine si atunci va pup si mult curaj la nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Sanatate multa, Alina, si tie si bebelushului! Si eu inca pacatuiesc,insa o fac pentru ca simt nevoia,iar deocamdata nu am primit nici un semnal negativ de la organism cum ca nu ar mai incapea tigara. Sper sa fie bine pana la sfarsit, cu toate ca imi pare rau ca fac asta si imi fac mea culpa.
Pupici


16 saptamani fix,azi

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Buna sa va fie inima fete fumatoare si nefumatoare!!!
Cristina 1974 si Desiree( cred) noi suntem tovarase de forum la mamici de nov-dec.Cristina esti meseriasa cu fumatul. Si eu sunt exact in situatia ta.Stiu ca nu e bine dar nu ot renunta la vreo 5 din acelea super slims si ultra lights :) Si trei medici m-au linistit ca pana-n cinci merge: gine, stoma si de familie.
Asta e...ne vedem la noi in gasca:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Asa e Mioara, daca fumam asa putin, nu are efect prea mare. Cu IAsmina am fumat mult,foarte mult, si totusi nu s-a intamplat nimic. Acu', incerc sa le reduc si eu cat pot,ma tin ocupata, insa stresul pe care il provocam prin faptul ca nu fumam,este mai mare,mult mai aiurea.
Sa dea dzeu sa fie totul bine,pana la urma. Rusinica sa-mi fie,personal, ca nu am reusit sa le las inainte,insa asta este.
Va pup

16 saptamani fix, azi

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

si eu am fumat pana am aflat ca sunt insarcinata.

din cauza greturilor, nu am mai putut fuma. mi-am donat si tigarile.
acum nici nu simt nevoia de a fuma, dar nu ma deranjeaza fumul de tigara.

12+

Nunta noastra

Mergi la inceput