Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

hello fumatoarelor, fostelor fumatoare si nefumatoarelor...
am o nelamurire: de ce nu mai scrie nimeni aici? pupici la toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

S-o fi lasat toata lumea de fumat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Oare? Cred ca le e teama sa mai scrie de scandalurile care au fost pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

hop si eu cu marturisirea pacatului kapital:P...am fumat in timpul sarcinii.Sarcina a fost neprogramata,deci varianta lasatului de fumat inainte de sarcina n-a existat,am incercat sa ma las de fumat la inceputul sarcinii si n-am reusit decat sa le reduc bine...(am fumat si tigari fara nicotina-niste mizerii,ma indispune amintirea lor si n-am izbandit) si am sfarsit prin a fuma zilnic cateva tigari cu 1mg tar si 0.1 mg nicotina...cei doi medici care au supravegheat sarcina mi-au spus ca stressul e dusman mai mare decat nicotina,ca permeabilitatea placentei la nicotina variaza si ca pot fuma linistita 3-4 tigari/zi.Nu va ganditi ca povestesc cu satisfactie si mandrie,eu atat am putut face in situatia data.Andy s-a nascut la 41 de saptamani(nastere provocata pentru ca n-am avut deloc contractii),a avut 3218g la nastere,scor Apgar 10...l-am alaptat natural pana la 2 ani si 7 luni-in ultimele luni devenise un hobby:))),n-a protestat cand am spus halt.
Andy are 5 ani si jumatate,toate au fost si sunt OK cu el,Slava Domnului!
Sarcina usoara si bebelusi sanatosi va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Subscriu la ce a zis Lia. Si eu ,cand am fost insarcinata cu fetita, am fumat, si inca destul de mult. Rezultatul: fetita de 3.600kg, nascuta la 39s+4,Apgar 9. Acum are 3 ani si 7 luni,si nu a fost bolnava niciodata, decat a avut o otita medie,nici aia grava,dar,sa fim seriosi,ca aia nu e de la tigarile mele.Acum sunt iar insarcinata in 16 saptamani, am incercat sa ma las de fumat cu tot felul de gumite de mestecat cu nicotina,bla,bla,bla......care nu mi-au provocat decat groaznice arsuri la stomac.
Si uite asa,m-am dus frumusel la doctor si i-am spus ca eu fumez,si cu asta basta. A zis si el ca stresul e mult mai grav decat 3 sau 4 tigari, cat fumez eu pe zi. mai mult, mananc fructe si legume de-mi sar capacele, asa ca eu stau linistita. Si va mai zic ceva:am vazut cu ochii mei copii din mame nefumatoare,de care iti era mai mare mila,ca infundau spitalele la greu.
Si eu vreau sa mai spun ceva, fara nici cea mai mica intentie de a starni iar spiritele pe aici. Fiecare e liber sa-si spuna parerea.....corect....insa atitudinile astea extrem de agresive nu mai suna a parere numai. Ca, vorba aia,daca am chef sa ma cert pe tema asta, ma duc la oricare din familia mea, ..la mama,de ex., si am asigurat scandalul pe tava.
Eu cred ca toate suntem constiente de ce facem, suntem majore, si nu avem nevoie de nimeni care sa fie atat de dur,mai ales pe topicul asta.
Daca am suparat pe cineva, imi cer scuze,insa asta e ceea ce cred eu si-mi place sa-mi asum responsabilitatea a ceea ce spun sau fac.
Va pup pe toate, de fumati sau nu




15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Am citit cu mare interes aproape tot ce s-a scris aici. Vreau sa va povestesc ceva, nu vreau sa dau nici un sfat. Am fumat toata sarcina pentru ca nu am avut puterea sa ma las. M-am amagit ziilnic cu tot felul de povesti, cautam cu disperare mamici care fumasera in sarcina sa ma conving ca totul e ok. Doctorii iti spun ca e mai rau sa te stresezi decat sa fumezi. Dar responsabilitatea lor se opreste odata ce-ai nascut, de-acolo e treaba ta. Interesul lor e sa decurga bine sarcina, ei nu-ti spun ce poate pati copilul pe termen lung.
Am avut o placent gr. IV/V de imbatranire la 32 de spatamani. Dr. mi-a spus ce imbatranirea prematura a placentei are sigur legatura cu fumatul. Si tot nu m-am putut lasa. Fumam cam 5, 6 tigari pe zi, stiam ca e rau si tot n-am putut renunta in nemernicia mea.
Vreau sa va spun ca imbatranirea prematura a placentei este un lucru grav, ea poate ceda in orice clipa si atunci bebe moare in burtica. Eu am fost in situatia asta, placenta varza la 35 de saptamani, dr. zicea ca imi face cezariana dar ca orice zi in plus in burtica este extrem de importanta, drept urmare mergeam din doua in doua zile la monitorizari sa vedem daca bebe mai traieste. Suna ingrozitor, nu? A fost un cosmar, nu mai putea dormi noaptea de frica sa nu moara bebe, il impingeam in burtica cand nu-l simteam cateva ore, alergam ca turbata la eco...Asta a durat trei saptamani. La 37 de sapt, un bebe de 2.600 (apropo, nu mai luase in greutate de doua saptamani deloc). Pot sa spun ca Dumnezeu a avut grija de fetita mea si-i multumesc in fiecare secunda pentru ca puteam s-o pierd din cauza egoismului meu. Acum e bine, a recuperat defictul de greutate, are un an si zece luni, dar inca regret in fiecare secunda ca am fumat pentru ca ea e foarte sensibila, raceste des, face bronsite, are probleme cu stomacelul de pe la trei luni...concluzia e ca are sistemul imunitar cam slabut si se prind toate de ea ca de magnet...
Nicotina si toate substantele toxice (se pare ca nu nicotina e cea mai periculoasa), trec in sangele mamei si implicit, prin placenta, la copil.
Au dreptate fetele care au spus mai sus ca tine de noroc. dar e un fel de ruleta ruseasca si nici o mama nu merita sa planga ca si-a pierdut copilul, si nici un bebe nu merita sa fie ucis in burtica. Acum gadesc altfel, as prefera sa ma urc pe pereti dupa o tigara, decat sa-mi vad fetita bolnava. Inca fumez, dar stiu sigur ca nu o voi mai afce la sarcina urmatoare. Va doresc multa, multa sanatate!

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Diana, ce ai patit tu a fost groaznic,banuiesc ca ai trecut prin clipe de cosmar. sa stii ca am remuscari cand duc tigara la gura,si incerc sa ma tin cat mai ocupata, ca sa fumez cat mai putin. Ce sa mai zic,asta e chestiune de noroc,ruleta ruseasca, cum i-ai zis tu,insa asta e partea neagra a povestii. Pe mine m-a ferit Dzeu,ce sa zic ? Insa ma rog din tot sufletul sa am puterea de a arunca toate tigarile si scrumierele din casa in momentul in carwe doctorul mi-ar semnala ceva in neregula in legatura cu placenta. Nu mi-as ierta-o niciodata sa stiu ca puiul meu sufera din cauza tabieturilor mele nesanatoase.


15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Diana21, emotionanta povestea.
Eu am fost prima care a postat aici IMPOTRIVA FUMATULUI in timpul sarcinii. Poate ca daca as fi fumat Matei ar fi fost la fel de sanatos! Dar pot fi sigura de acest lucru? Stim noi oare cat sufera bebelusul in burtica? Din pacate e nevoie de un soc puternic pt a ne da seama de gravitatea actiunilor noastre. De aceea va spun ca se poate. Mi-am muscat buzele, am salivat, am plans, am visat multe pachete de tigari, insa copilul meu a fost mai important!
Acum fumez. Dar macar 18 luni (sarcina plus aplaptat) am fost destul de puternica de a-l feri de viciile mele.

Anka si Ubitu (26.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Bravo, Artemis, si tie si altora ca tine, care au avut puterea asta. Sper sa gasesc si eu destula vointa sa renunt.....ca pana acum,nu am dat dovada de asa ceva. E chestie de noroc, pana la urma, insa nu stii cum te loveste, si dupa aia iti plangi in pumni toata viata.Of,of,of.........



15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Fetelor, se face iata o luna si jumatate de cand am renuntat brusc la tigari...cateodata imi mai este pofta, mai visez noaptea din cand in cand ca-mi aprind cate o tigara, insa asta e tot....in timpul zilei uit deja de tigari si ma simt foarte bine...Nu mai tusesc, hainele si pielea nu-mi mai miros a fum de tigara...Ce sa va zic...daca ati vrea cu adevarat sa va lasati, sunt convinsa ca ati putea...soacra mea s-a lasat si ea deodata cu mine dupa 35 de ani de fumat....deci se poate!
Eu ma rog la D-zeu doar sa ma ajute sa nu mai aprind nici o tigara si dupa ce voi termina de alaptat!
Diana ce sa-ti spun...sa-ti ajute D-zeu sa ai o fetita sanatoasa...Chiar daca cazuri ca si ale tale sunt, se pare, relativ rare, sunt motivul pentru care eu m-am lasat de fumat in sarcina. Ne-am dorit asa de mult copilasul asta si am incercat asa multi ani sa-l avem, incat nu as risca ABSOLUT nimic! Ai grija de tine si de printesa!

Oana 11+

Mergi la inceput