Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Hai ba lasati-o naiba de treaba cu hormonii, mormolocii, egoismul samd.
Bineintels ca dracu e negru, ca nu e bine, dar viciul e mai puternic.
Din cauza aia de tot chinuie atitia oameni sa se lase de bautura, de droguri, exista centre speciale de dezintoxicare, AA si altele.
Lasati morala, ca toate sintem constiente ca dracu e negru.
Fete destupate la minte sint destule pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu prea reusesc americanii cu toate centrele lor AA si reusim noi acum pe forum cu 2 mesaje mobilizatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

quote:
Originally posted by Georgeasca

Hai ba lasati-o naiba de treaba cu hormonii, mormolocii, egoismul samd.
Bineintels ca dracu e negru, ca nu e bine, dar viciul e mai puternic.
Din cauza aia de tot chinuie atitia oameni sa se lase de bautura, de droguri, exista centre speciale de dezintoxicare, AA si altele.
Lasati morala, ca toate sintem constiente ca dracu e negru.
Fete destupate la minte sint destule pe aici.



Aici mi-ai placut, pari fata dintr-o bucata . Asa este, e greu, dar nu imposibil. Adevarat ca pt. unele mai greu ca pt. altele ca nu suntem toti la fel. Mie imi plac oamenii ca tine care recunosc deschis ca stiu ca face rau si ca isi doresc sa se lase dar nu pot sa o faca si ar avea nevoie de ajutor.
Nu-mi plac insa cei care sustin ca nu face asa de rau, adica nu e asa de negru. Pt. ca este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

vioviju eu fac parte din categoria celor agresive care au indraznit sa scrie si sa arunce cu noroi si sa blameze fumatul in sarcina.
adika ma rog..........asa s-a interpretat.
oricum consider ca interventiile celor ca noi sunt inutile. am vazut ca aici nu e loc de discutii, nu se accepta nimik in afarade parerea personala, asa ca voi continua sa citesc si sa ma minunez. parerea mea este deja cunoscuta, iar eu de cearta nu am chef.
va doresc multa sanatate si bebei grasi!


Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna fetelor....tare multe "sageti" se mai arunca pe aici....
Eu vreau doar sa spun ca am fost o fumatoare inraita, insa in clipa in care am vazut 2 linii pe testul de sarcina...am renuntat imediat. Intotdeauna mi-am spus ca nu voi fuma in sarcina, aceasta fiind cea mai buna si motivanta oportunitate de a renunta la acest viciu!
Si eu ma alatur celor care considera ca faci ce vrei cu viata ta, insa nu te poti juca cu a altuia...mai ales cand e vorba de minunata viata care creste in tine...
Toate cele bune tuturor....va doresc bbei puternici si sanatosi!
6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna, fetelor!
Vai, da ce va mai intepati pe aici!
E bine,nu e bine.......
Normal ca nu e bine, insa daca intri in sevraj si te tampesti de cap, ca nu mai stii ce-i cu tine, e mai bine pt bebe ? nu cred. Asa mi-a spus medicul meu. Fumez de 16 ani, insa nu foarte mult, im medie cam 6-7 tigari pe zi.
Bunnnnnnnnnnn, am ramas insarcinata si am zis: hai sa ma opresc din fumat! si m-am dus si m-am inscris in programe asistate de renuntare la fumat. Mi-au dat aproape 300 de gumite de mestecat impregnate in nicotina, ca cica, nu ar dauna in timpul sarcinii. Si sa va spun ceva: a fost OK vreo saptamana, ca dupa aia aveam arsuri de la ele si ma apucase o stare de nervi de tipam la toata lumea, inclusiv la sot si la cealalta fetita pe care o am .M-am speriat, eram parca alta persoana, asa ca m-am dus iar la doctor si i-am spus asta.E MEDIC si stiti ce mi-a spus? daca simplu, nu mai poti si mori fara tigara, poti sa fumezi, insa numai cand este urgenta. Si, credeti-ma, devine urgenta de maxim 3 ori pe zi, iar acum e mult mai bine.
Mediul in care lucrez eu ( o afacere de familie, destul de extinsa)presupune foarte mult stress. In permanenta sunt intre doua avioane, am bagajul dupa usa tot timpul, asa ca ,din cand in cand, cate o tigara nu cred ca ucide copilul. fetita pe care o am deja a fost tinuta 39 de saptamani in burtica, in acelasi timp, insa atunci fumam mult mai mult. Si, multumesc lui Dzeu, nu s-a imbolnavit decat de 5 ori in toata viata ei, si atunci forme usoare de viroze.
Ce sa va mai zic? Eu sunt convinsa ca , pana la urma, e o chrstiune de noroc. Am vazut copilasi de nefumatoare, bolnavi de ti se rupea inima pentru ei.
Asa ca........asta e.
Sper sa nu va suparati pe mine, mi-am zis si eu parerea.
Va pup

cristina lutac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Buna seara burtici!

Am intrat aici pentru ca si eu am fost fumatoare acum cateva luni, mai exact acum 5 luni. Mi-a fost foarte greu sa ma las de fumat si recunosc ca am avut "noroc" pentru ca imi era foarte rau de la sarcina. Recunosc ca am fumat, ce-i drept maxim 5 tigari/zi, pana in luna a 2-a.
Ceea ce m-a determinat sa renunt a fost faptul ca ma simteam responsabila totusi pentru viata bb-lului si aveam mustrari de constiinta. si eu stiu cazuri de mamici care fumeaza pe rupte, iar bb-i nu au nimic, si stiu si mame care nu au fumat dar bb-i au probleme. nu cred ca exista o regula. sincer, mi-e teama ca dupa nastere sa nu ma apuc din nou. sper sa fiu mai puternica decat tentatia.
asa ca fetelor care fumati nu va pot certa, pentru ca stiu prin ce treceti, dar macar incercati sa o lasati mai moale. e foarte greu la inceput, dar spre final iti dai seama ca merita.

Va pup pe toate fumatoare sau nefumatoare.

Consi si Luca meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

in concluzie, mie din toate postarile mi-a placut Georgeasca cel ma mult, no offence fetelor!!!
pai da, fata, da nici prin cap nu-mi trece sa sper macar ca pot schimba cutumele oamenilor
e vorba de decizie personala si asa cum unii vin aici si spun vai dragele mele cate tigari savurez eu dimineata la cafea si dau fumul in 3 colturi peste burtoi asa vin si eu si spun ca nu sunt de acord cu asa ceva.
dar vorba lui Artemis, nu am chef de cearta....in schimb reactionez cand sunt atacata si stiu ca nu sunt foarte diplomata uneori
felicitari gravidutelor care s-au lasat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Cu numai un clik pe internet dupa subiectul "fumatul in sarcina" ti se deschid sute de documente,mii de articole scrise,cercetari la cele mai prestigioase universitati facute de savanti de renume mondial,toate pe tema riscului fumatului in sarcina-aceeasi concluzie:Copiii nascuti de mame fumatoare sunt adesea nascuti īnainte de termen, au greutate mai mica decāt alti copii si sunt predispusi la boli si deces īn timpul copilariei. Daca esti īnsarcinata renunta la fumat imediat! Cine crede ca unicul risc este imbatranirea placentei ori este ignorant ori rauvoitor si neaga realitatea.





Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand
Osama

Cine da din coate...departe ajunge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:


mda,
iata, de ex

http://www-med.stanford.edu/medicalreview/smrp14-16.pdf

pe scurt infirma cam tot ce s-a zis aici: nicotina TRECE prin placenta, provoaca ( sau poate provoca) malformatii, mutatii in tesutul fatului care ii pot provoca moartea fetala sau daca nu, un cancer in copilarie...vasoconstrictia venelor fatului ce reduce aportul de sange,afectarea functiilor cognitive si intelectuale ale copilului provenit din mama fumatoare..astea nu se vad la eco... etc
as fi dat direct pasajele de acolo dar e pdf si nu poate fi copiat.

un articol cu referinte interesante la sfarsit..E Stanford University.

Ajuta? Sper ca da!

M-as bucura sa vad ca nu mai puneti botul la tot felul de pasaje care va iarta oarecum de viciu
e greu, dar nu imposibil...

7+

Mergi la inceput