Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Mie una faptul ca fumati in cunostinta de cauza, desi cunoasteti riscurile si raul pe care-l faceti copilului vostru inca nenascut mi se pare, sincer, mai rau decat daca ati face-o in necunostinta. E una sa-ti asumi riscuri pt. propria persoana adulta, majora, etc. si alta sa o faci pe pielea unui suflet nevinovat care nici nu s-a nascut si nu se poate apara.
Iar daca o prietena are un copil sanatos desi a fumat, chiar mai sanatos ca o nefumatoare asta nu inseamna nimic, statistica nu functioneaza asa, e pur si simplu un caz fericit, nu o regula pe care sa o aplici tuturor. Poate ea a avut pur si simplu noroc, un noroc pe care tu nu-l vei avea si atunci ce te faci? Sau faptul ca ai un copil sanatos nu-ti garanteaza ca si urmatorul va fi la fel, sau ca la maturitate nu vor avea mari probleme de sanatate.
Daca nici pt. copilul tau nu faci asta, un lucru asa de mic pe langa altele pe care vei fi nevoita sa le faci si mai ales un lucru cu dublu beneficiu. De altfel e cel mai mic dintre sacrificiile care te asteapta.
Nici macar nu e un sacrificiu lasatul de fumat, eu nu-l vad deloc asa, e un bine pe care ti-l faci tie in primul rand, iar copilul din burta e cea mai buna motivatie ca sa o faci. Si zic asta cu gandul la miile de femei care nu pot face copii desi si i-ar dori si care nici nu ar concepe sa fumeze daca l-ar avea.
Si pana la urma ce faci cu vitata ta te priveste direct si personal, dar cand e vorba de viata altuia nu mi se mai pare la fel de normal. E clar ca bine nu are cum sa-i faca si totusi se fumeaza, eu nu pot intelege asa ceva cand e vorba de copilul tau. Mai ales ca te poti foarte bine reapuca daca iti place asa de mult dupa ce termini cu sarcina sau alaptatul si ai o viata intreaga inainte in care sa tot fumezi, 9 luni de abstinenta nu sunt chiar un capat de tara cand miza e atat de mare, o viata de om. Puteti sa o luati chiar ca pe o proba de vointa.
Eu nu inteleg cum vine asta, va asumati oare si riscul mortii subite a sugarului? Care se stie clar ca survine in procent mult mai mare la mamele fumatoare. Sau imbatranirea placentei, riscul de avort si nastere prematura? Va asumati riscul de a avea un copil cu astm? Unul subponderal si carentat? Si cate or mai fi riscurile care inca nu s-au descoperit! Daca raspunsul e "da", atunci mi se pare trist, tare trist!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Draga Vioviju

ma adresez in mod special tie si celor care gandesc ca si mine:
fetele care ne contreaza ba ca suntem ignorante si nu dam linkuri ba ca am inventat roata nu fac decat sa isi provoace scuze personale....e modul lor de aparare
eu am vazut ca dintre cei fumatori care au postat putini au dat dovada ( de cand s-a iscat aceasta controversa) de maturitate in adevaratul sens al cuvantului, doar cei care sunt cu adevarat constienti de aceste riscuri si nu si le asuma de dragul bebeului. In schimb, ceilalti au replicat dur, au ironizat, au alungat dar nu stiu ca de fapt se mint pe ei si nu vor sa auda si altceva decat; fumez dar copilul meu e sanatos! pentru a-si distruge argumentele contra! de multe ori o suferinta nu este vizibila imediat si cu ochiul liber! sa dea Dumnezeu sa fie toti sanatosi si voiosi!
de fapt ce voiam sa spun: eu incerc de 2 ani sa raman insarcinata, fumam pe rupte de 11 ani pana in noiembrie anul trecut cand am lasat tigarile 2 luni de zile si am inceput sa mananc foarte sanatos; am mai tras dupa astea 2 luni cam cate 3-4 pe zi, pentru ca si anturajul unde lucrez e de asa natura si mi-a fost greu sa nu mai pun tigara in gura
asa cum am spus la acest topic, din momentul in care am aflat ca sunt gravida am stiut ca o buna explicatie a fenomenului este reducerea tigarilor si am decis in consecinta ca le voi lasa pe perioada sarcinii ceea ce am si facut pana in ziua de azi ( 30 de zile fara nicio tigara). A fost o decizie usor de luat, iubesc mai mult viata copilului meu decat fumul de tigara! Cu siguranta ma voi reapuca candva ( sau poate nu), dar cand nu va afecta copilul pentru ca eu stiu cum e sa cresti in nori de fum.
cred ca fetele se vor supara pe mine iarasi ca m-am bagat iar in seama dar atunci cand vad alte fete care gandesc ca mine, nu pot sa nu le admir si sa le felicit!TOT RESPECTUL PENTRU VOI, FETELOR!
sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

pupici pt voi amandoua de la o fumatoare! nu de alta dar tocmai vin de la control si bebelina mea e superrrrrrrrrrrrrr bine sanatoasa!

RAALUCUTZA36+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunt_mamica spune:

e usor sa arunci cu pietre..
desi sunt fumatoare mereu le conamnam pe mamicile gravide ca fumeaza si le consideram iresponsabile.eram sigura ca atunci 'cand voi fi insarcinata voi renunta la tigari...si a enit si acel moment ,dar nu a fost asa usor ...eram casi drogatii si am intrat in sevraj.drept urmare dr mi-au recomndat sa fumez in contunuare,dar sa reduc nr tigarilor.
nu incurajez fumatul pe perioada sarcinii ,dar exista cazuri cand nu se poate...marele dezavantaj e faptul ca nu mai puteti alapta ,pt ca laptele va fi plin de nicotina
aaa..iar bb al meu a fost si este sanatoasa si a cantarit 3.3ookg
cele care fumati 2-3 tigari pe zi sau suntetu nefumatoare nu mai zigniti cu astfel de epitete..pt ca nu asa usor cum pare din exterior!

ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Raalucutza, felicitari pentru bebelina grasutza! Eram sigura ca totul va fi in regula!

Sunt_mamica, oamenii cu idei putine si fixe sunt agresivi si intoleranti. Asta e de cand lumea! Evident ca e mult mai usor sa dai
cu pietre decat sa ajuti pe cineva in vreun fel...
Felicitari si tie pentru bebelina dulcica si multa sanatate in continuare!

Despre alaptat si fumat :
Dr. Jack Newman states "The risks of not breastfeeding are greater to the baby than the risks of breastfeeding and smoking. The decision is up to the mother and I would encourage her to breastfeed."
Smoking whilst breastfeeding is not advised. However the benefits of breastfeeding and smoking are still greater than formula feeding.Smoking only after feeding and away from the baby is recommended tolimit the baby’s exposure

Si uite aici un articol despre asta de la "La leche ligue" , o autoritate internationala in domeniu.

http://www.lalecheleague.org/FAQ/smoking.html

Va recomand site-ul pentru orice fel de problema cu alaptatul oricum!

Si un alt articol despre asta: http://www.medela.com/NEWFILES/faq/smoking_bfdg.html

care contine si urmatoarele doua idei bune de stiut:


Some vegetables contain nicotine. Consider limiting your intake of eggplant, green and pureed tomatoes, and cauliflower if you smoke.

Your baby’s urine may have levels of cotinine (a product of nicotine) that are several times higher than the levels in formula-fed babies of mothers who smoke. How can milk like that be better for your baby than formula? Your milk still contains living cells and other germ-killing substances that help protect your baby from disease, nutrients that are known to promote brain development and hormones that help your baby’s digestive and immune systems develop normally. Formula has none of these.



Mult succes!

Ioana 38 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

inaioana si sunt_mamica, daca nu va suparati cand vreti sa "atingeti" pe cineva va rog nominalizati persoana la care va referiti, unii s-ar putea simti lezati inutil! asta apropo de respectul cuvenit celor care fac parte din forum ca tot mi se dadeau deunazi citate din regulament...
eu nu faceam decat sa vorbesc despre experienta mea, vorbeam doar cu fetele care imi impartasesc opinia si nu am jignit pe nimeni dar daca vreti sa ne improscam cu noroi, asta e cel mai usor de facut!
dar probabil hormonii va joaca feste, si in combinatie cu nicotina...va inteleg perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

raalucutza, pupici si pentru tine
ma bucur sincer ca e bine bebelina ta, noi abia avem 5 cm si ii facem lui mami o gramada de mormoloci prin burta si dureri de cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

SI apropo de citate..
dati citate pentru ce?..ca sa va gasiti in continuare argumente ca nu e chiar atat de negru dracul? ca sa va alimenteze dorinta egoista de a continua un viciu? ca sa va convingeti ca nu se moare din asta si ca nu aveti cum sa va expuneti la riscuri majore?
nu mai bine lasati de tot tigarile si nu mai avem nevoie de studii si rezultate ale cercetarilor in domeniu care poat fi infirmate la un moment dat in viitor?
cum ar putea ajuta aceste cercetari? ajutorul este in noi insine, nimeni nu ne poate ajuta decat noi insine! m-am ingrozit ce scrie acolo despre laptele matern plin de nicotina si riscul disparitiei lui daca fumam ca disperatele!
doamne fereste de asa ceva! ma felicit ca am o minte deloc incuiata si puternica, capabila sa reziste acestor factori teratogeni ucigasi de dragul unui omulet



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

quote:
Originally posted by sunt_mamica

e usor sa arunci cu pietre..
desi sunt fumatoare mereu le conamnam pe mamicile gravide ca fumeaza si le consideram iresponsabile.eram sigura ca atunci 'cand voi fi insarcinata voi renunta la tigari...si a enit si acel moment ,dar nu a fost asa usor ...eram casi drogatii si am intrat in sevraj.drept urmare dr mi-au recomndat sa fumez in contunuare,dar sa reduc nr tigarilor.
nu incurajez fumatul pe perioada sarcinii ,dar exista cazuri cand nu se poate...marele dezavantaj e faptul ca nu mai puteti alapta ,pt ca laptele va fi plin de nicotina
aaa..iar bb al meu a fost si este sanatoasa si a cantarit 3.3ookg
cele care fumati 2-3 tigari pe zi sau suntetu nefumatoare nu mai zigniti cu astfel de epitete..pt ca nu asa usor cum pare din exterior!

ilinca



dar de ce nu te gandesti ca nu se mai gasesc tigari? asa pur si simplu au disparut. ce ai face daca s-ar intampla asa? ai muri? nu cred. ai trai foarte bine, ba chair mai bine si fara ele.
sau incearca sa-ti vizualizezi copilul, sa-l vezi dragut si rozului si cald si moale si sa-ti imaginezi un nor negru de fum de tigara langa el.
asta apropo de faptul ca nu ajut pe nimeni. eu spun niste lucruri care ar putea ajuta pe cineva sa se lase, ar putea trezi la realitate pe cineva.
dar voi astea care va autoincurajati in raul care inseamna tigara faceti vreun bine cuiva? ajutati pe cineva?
eu zic ca mult mai mult ajuta niste mesaje cu picioarele pe pamant si realiste, poate s-o trezi vreuna din voi astea super-informate dar din pacate atat de lipsite de vointa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Desiree, suntem pe aceeasi lungime de unda.
Inaioana, ti-am vazut pozele, esti o tipa super frumoasa, mult peste medie ca fizic, macar pt. asta poate te motivezi sa te lasi. E atat de pacat de tenul tau, de dinti, etc., mai ales cand arati asa. Si crede-ma nu sunt genul care face complimente aiurea.
Si eu am fumat chiar mult la viata mea dar o data cu sarcina m-am trezit, intai pt. copil iar acum o fac pt. mine ca nici sanatatea mea sau felul in care arat nu-s de colo.
Ralucutza, daca o ecografie ar garanta sanatea cuiva, mare descoperire ar fi asta! In orice caz nu am apreciat misto-ul, eu am vorbit serios, fara ironii. Bine ar fi sa n-ai motive sa renunti la acest tonus atat de optimist si sa te apuce vreodata remuscarile.
Eu una as fi ceva mai circumspecta cu tigara in mana si burta la gura. Mai ales ca pana una alta n-ai nascut inca.

Mergi la inceput