Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Eu te-am inteles perfect, dar mai ales ca esti fumatoare, stim cu totii ca este un subiect asa de delicat. Eu, cand aud vreo campanie antifumat la tv, prefer sa schimb postul, sincer imi face rau..si nu suport sa-i ascult. si nu-ti mai spun ca in momentul ala..cineva din familie ( mama ) cand ne inatlnim, nu uita sa-mi zica..uite ,,vezi...ce-o sa patesti".
ei, am fumat 10 ani, si abia astept sa fumez iarasi...este una din pasiunile mele,,la care nu voi renunta asa usor.
Tu nu mai fi suparata...esti inca la inceputul perioadei de sarcina, pastreaza-te pentru mai tarziu, ca vor veni si momente intr-adevar grele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

virgi
Doamne-ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

quote:
Originally posted by desiree

Draga Artemis,

tot respectul pentru calmul de care dai dovada, cam asta am vrut sa transmit si eu mai devreme prin mesajul meu
nu ma consider trecuta de pericol, caci sunt intr-a 5-a zi de nefumat, ma simt excelent si asa sper sa ma tina Dumnezeu
totusi as vrea sa te intreb: care e diferenta intre o persoana ignoranta si una care stie ce face daca ambele fac acelasi lucru? sunt de admirat intr-adevar informatiile pe care le au si cred ca am multe de invatat de la ele, dar...pana la urma, oricat as incerca, nu pot sa aprob ideea de a o face in continuare, chiar daca esti constient de riscuri...



draga mea, eu vad lucrurile in felul urmator: ignoranta se confunda cu inconstienta sau cateodata si cu mai mult de atat. a sti ce faci si a-ti asuma riscuriel e o dovada de curaj chiar daca nu e tocmai benefic ceea ce faci, insa esti perfect constient. vad aici fete care stiu perfect la ce riscuri se expun,foarte bine informate si respect faptul ca stiu ce fac. nu aprob, dar respect. si este o mare diferenta intre persoanele care fac ceea ce le place si isi asuma si riscurile si consecintele, si persoanele care sunt convinse ca fac bine ceea ce fac si nu dau nimanui sansa sa le zica contrariul!
ca o paranteza, nici eu nu am interzis fumatul musafirilor mei cat am fost gravida, insa i-am rugat sa il reduca in prezenta mea! insa cand s-a nascut Matei am interzis complet fumatul la mine in casa. si stiu ca nici voua nu o sa va plaka sa se duka fumul de tigara la nou-nascut. poate cele care sunt deja mame cu norma intreaga stiu exact cum se manifesta leoaicele care isi apara puii, asa ca eu una am trecut peste bunul simt care itit spune sa permiti musafirilor sa fumeze si i-am trimis pe toti pe holul blocului. si acum se fumeaza doar pe geam la bucatarie! doar cateodata se mai permite fumatul la masa din bucatarie insa cu geamul larg deschis!



Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

WOWWWWWWWWWWWW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu am mai intrat de mult pe aici si acum am cautat subiectul ca sa vad cum mai stati!si ce vad???un schimb de replici fff dure!inaioana lasa-le sa spuna!ca sunt convinsa ca nu o fac cu rautate!ci doar in necunostiinta de cauza!ca si eu am auzit ca mi se naste copilul "vai capul lui" daca fumez....dar stiintific sunt doar cateva urmari ale fumatului in sarcina si noi le stim pe toate....informate fiind....stiu caz in care copil de mama nefumatoare e mult mai bonavicios decat copilul unei mame fumatoare!amandoua mamele fiind prietenele mele!asa ca DOAMNE AJUTA sa avem copii sanatosi toate si sa ne bucuram de ei!

RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Fetelor eu vreau sa va intreb daca voi ati avut aversiune la fumat in timpul sarcinii. Eu am fumat, insa de cand sunt insarcinata am renuntat. L-a scurt timp insa nu am mai suportat fumul de tigara asa ca nu am fost pusa in situatii de criza.
V-as mai ruga sa postati la acest subiect si dupa ce nasteti sa ne spuneti daca ati observat ceva probleme cauzate de fumatul in timpul sarcinii. Ma gandesc insa ca tendinta de vinovatie o sa le opreasca pe unele dintre fete sa mai posteteze aici chiar daca observa ceva probleme. Sper insa ca sa nu fie asa.
Va doresc bebei sanatosi!
Moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Eu la primul bebe Alex-are 4 ani acum, nu am putut sa fumez - s-a nscut cu 2,400 gr la termen (40 de sapt.).E sanatos, frumos si destept...cu kilogramele stam cam prost dar nici nu se omoara cu mancatul. La bebe Giulia (1 luna are acum) am fumat de-am spart...s-a nascut cu 3,400 gr si 54 cm la 38 de sapt. E sanatoasa, cuminte (ca si Alex), mancacioasa. Acum alaptez si tot fumez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

ALMO eu iti promit ca am sa intru sa iti spun mai multe dupa ce voi naste.......momentan bebelina mea e bine grasutza.....iti spun joi si ce grame are-ca merg la control.si voi sfatui pe toata lumea sa renuntze la fumat daca va fii cazul sau sa le reduca in cazul in care totul e bine............si doamne ajuta sa fie bine ca dumnezeu mi martor ca nu fumez fara remuscari!

RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Multumesc Luizax si Ralucuta. Le felicit si pe fetele care mai scriu aici sa incurajeze renutatul la fumat. Fetelor fumatoare stiti ce nasol e cand pe o fata frumoasa apare primul rid mai devreme decat normal, doar datorita fumatului?! Voi sunteti tinere,v-am vazut, sunteti frumoase, dar o sa vina vremea cand o sa va schimbati atitudinea impotriva fumatului chiar daca nu o sa renuntati. Aici in Canada e o campanie agasanta impotriva fumatului. La inceput ma enerva la culme. Consideram ca e discriminare! Singurlul loc in care poti fuma e pe strada si la tine in casa. Iti dai seama sa mergi la cafetarie si sa trebuiasca sa iesi afara sa fumezi si cel mai nasol e iarna canadiana... Pretul la tigari sa nu va povestesc. Cu toate astea nu am reusit sa renunt la fumat dar am redus f mult si acum accept mult mai usor opiniile nefumatorilor. Daca as fi ramas in Ro sigur as fi fumat ca turcii pt ca acolo nu e nimic care sa te impiedice sa renuti, poate doar familia nefumatoare. Va mai spun ceva si cu asta vreau sa inchei ca nu vreau sa schimb topicul acestui subiect. Fiecare om e diferit. Sunt oameni care nu asimileaza asa usor nicotina si ca drept urmare pt acestia nu este asa nociv fumatul. Sunt fumatori care traiesc 90 de ani si mor de batranete. Un alt ex ar fi asimilarea cofeinei, unii beau cafea si dorm altii stau treji toata noapte. Din pacate in cazul cofeinei putem sa ne dam seama cat de bine o asimilam in timp scurt dar in cazul fumatului nu ne dam seama decat atunci cand e prea tarziu.
Deci parerea mea este ca indiferent de opinie fiecare are dreptul sa scrie aici si chiar daca ne e greu sa acceptam, fetele nefumatoare au dreptate.
Va doresc la cat mai putine tigari!
Moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Am vazut ce scandal s-a iscat pe tema asta cu fumatul si nefumatul!
Eu una dupa cum v-am spus m-am lasat de fumat cand am vazut ca sunt insarcinata am o luna de atunci si totul e ok, nu simt nevoia de tigare...de fapt imi e si frica sa fumez ca poate mi se face rau...imi e rau de la orice!
Am o colega de serviciu care fumeaza un paket pe zi, a facut copil la 30 de ani, baiatul ei acum are 18 ani si mie mi se pare perfect sanatos! Depinde acum si de organismul fiecareia! Mai cunosc pe cineva care primele 2 luni a luat sortis ( medicament interzis in sarcina)toata lumea i-a spus sa faca avort in afara de un medic din Bucuresti si copilul e bine merci! Depinde de fiecare!
Eu una dupa ce nasc sunt convinsa ca ma voi apuca de fumat fiindca am un stil de a gandi cam defectuos, tot timpul imi zic ca daca ma loveste vreo boala macar sa stiu ca mi-am facut damblaua asta...fiindca am vazut ca boala da si in fumatori si in nefumatori!
Carla20058+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by almo

Fetelor eu vreau sa va intreb daca voi ati avut aversiune la fumat in timpul sarcinii. Eu am fumat, insa de cand sunt insarcinata am renuntat. L-a scurt timp insa nu am mai suportat fumul de tigara asa ca nu am fost pusa in situatii de criza.
V-as mai ruga sa postati la acest subiect si dupa ce nasteti sa ne spuneti daca ati observat ceva probleme cauzate de fumatul in timpul sarcinii. Ma gandesc insa ca tendinta de vinovatie o sa le opreasca pe unele dintre fete sa mai posteteze aici chiar daca observa ceva probleme. Sper insa ca sa nu fie asa.
Va doresc bebei sanatosi!
Moni




Moni, din nefericire nu am avut nici un fel de aversiune pentr fumat in timpul sarcinilor mele!
esti o norocoasa ca si asta te-a ajutat sa te lasi de fumat si evident meriti felicitarile tuturor ca ai facut-o!
Cat despre problemele copiilor cu mame fumatoare din punct de vedere stiintific sunt speculatii. Am explicat ca placenta este cea afecatata care duce tot greul fumatului si de aici ar putea fi si probleme cu bb, indirect.
Eu iti pot spune ca am o fiica de 2 ani si o luna, absolut sanatoasa, am fumat in timpul sarcinii si am avut probleme usoare cu placenta atunci (usor mai matura decat sarcina) problema care poate fi de la fumat dar nu e obligatoriu. Spun asta pentur ca in aceasta sarcina pe care o voi incheia marti nu am nici o problema cu placenta si am fumat la fel, dar stiu fete care au problema mai mari decat am avut eu la prima sarcina si nu au fumat niciodata. Deci nu e obligatoriu dar, trebuie serios monitorizata problema.
Fiica mea s-a nascut cu 3000grame, la 38 de saptamani si 2 zile.
Are un sistem imunitar excelent si a fost alaptata 18 luni. Eu cred foarte mult ca problemele cu sistemul imunitar , extrem de raspandite la copiii din Romania sunt datorate in ordine: infofolirii exagerate epidemice (dupa mine striga oamenii "de bine" pe strada sa ii pun Katjei caciula pe cap chiar si la 20 de grade...toti copiii pana in 5 ani au caciuli!!!), abandonului prematur al alaptarii (lipsa de informatie, dupa 6 luni toti te sfatuiesc oricum sa renuntzi ca esti jenanta cu atata alaptat, gata iti ajunge, nu mai e bun laptele, etc), abuzului cras de antibiotice (administrate "preventiv" pentru "rosu in gat" spre exemplu), diversificarii premature (de la 6 saptamani uneori, socant) si tot asa.
Repet , nu incurajez fumatul, este un obicei prost, pagubos, felicitari sincere tuturor celor ce reusesc sa il abandoneze total..dar se intampla lucruri mult mai grave pentru sistemul imunitar al copiilor pe care nu le observa nimeni sau se merge pe ideea :ei, fiecare isi creste copilul cum vrea. Si prea usor se da vina pe fumat sau pe factori genetici (ei, mama, asa e el, mai sensibil) cand de fapt modul de a creste copiii este absolut defectuos.


Ioana 38 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput