Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

buna alinuca
se spune ca vitamina C curata plamanii sau regenereaza placenta...
nu stiu sa iti spun daca e un mit sau nu, cert e ca face bine dar sa nu exagerezi..cel mai bine ar fi sa il intrebi si pe doctor care ar fi doza maxima de vit C pe care ai putea sa o iei
e bine ca le-ai redus, e o realizare si asta..
ne simtim bine amandoi, dormim mult si mancam bine...
sarcina usoara si bebe sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Cred ca e cazul sa stabilim cateva chestiuni.
sa fiu bine inteleasa: nu ma intereseaza nimeni si nimik in afara copilului meu, nu port pika nimenui, fiecare face ce vrea si nu judec pe nimeni in mod deosebit! eu judec atitudinea!
si imi cer si eu scuze ca nu am aprofundat postarile, insa eu am vazut tot felul de scuze voalate.
nu cred ca poate cineva sa considere o jignire ca eu considr fumatul in timpukl sarcinii o dovada de egoism si o mare inconstienta, e parerea mea si asa cum altii au pareri diferite va rog sa acceptati si asta! nu am de ce sa va scriu ca va pup si va imbratisez pt ca eu nu am venit aici sa imi fac prietene sau sa va lingusesc, am venit sa imi zic opinia, asta de fapt e ideea nu? aaaaaaa, da, am felicitat vreo 2-3 persoane ca au reusit sa se lase defumat pt ca asa am considerat ca e normal,din punctul meu de vedere au facut un lucru f bun si merita sa fie felicitate.
ba mai mult, daca cititi atent postarile mele, veti vedea ca am recunoscut ca fumez, ca m-am reapukat de fumat dupa 2 ani de pauza si nu cred ca am facut un lucru bun! insa macar sunt linistita ca nu ii trece bbului nimik nociv prin placenta.
ideea era sa ne adunam aci sa aflam cum putem sa facem bine copiilor nostri. nu sa ne certam , nu sa ne jignim, nu sa ne dam ignore. insa fiecare are modul ljui de exprimare, iar daca eu sunt mai dura sa nu credeti ca sunt asa doar cu voi, asta sunt eu in general, spun clar si raspicat de gandesc. iar daca v-ati simtit atinse de ce am scris imi pare tare rau, inseamana ca am trecut de granita necunoscutului si voi ati luat-o ca pe un afront personal pt ca stiti ca sunteti vinovate, dar asta nu e probblema mea, nu va fac eu lectii de viata si nici nu am de gand sa va impun reguli cum sa va cresteti copiii.
insa toti, absolut toti copiii nostri merita o viata mai buna. de ce sa nu le-o oferim?

eu va doresc multa multa sanatate si noroc. si nastere usoara!


Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by alina2006

buna tuturor! ma bucur din suflet ca am intrat pe acest forum...de multa vreme ma roade constiinta de a fi insarcinata si de a fuma...sunt in saptamana 25 si fumez aproximativ 7-8 tigari pe zi , in conditiile in care inainte fumam cam un pachet...poate sa-mi spuna cineva ce e cu vitamina c si care e legatura cu fumatul? voi cum va mai simtiti?
va pup pe toate!!!



Vitamina C ajuta la buna vascularizare in general si a placentei in sarcina. Marele risc al fumatului in sarcina (si singurul recunoscut stiitific) este tocmai asta: placenta munceste din greu ca sa opreasca toate substantele nocive din fumul de tigara (nicotina, etc) sa nu ajunga la bebelus. Ea reuseste sa le opreasca dar pentru asta se "sacrifica".Acest fapt o poate face sa imbatraneasca mai repede, sa ajunga mai matura decat sarcina si sa nu mai hraneasca cum trebuie bebelusul catre sfarsit. nu este obligatoriu dar se poate intampla. Gandeste-te ca placenta este un organ extrem de complex si ca si alte organe din corpul nostru este "programata" pentru o anumita durata de viata. Spre exemplu plamanii sunt programati sa ne tina sa zicem 100 de ani iar placenta 40-42 de saptamani. Este important daca fumezi (si nu numai, dar mai ales DACA) sa iti verifici des placenta si IR-urile catre sfarsitul sarcinii pentru a vedea in ce stare sunt.
Mie mi-a recomandat doctorul vitamina C efervescenta (Upsavit iau eu) 500 mg pe zi adica o jumatate de pastila. Cea efervescenta se asimileaza cel mai usor. Nu iti face griji in privinta supradozarii pentru ca ce e in plus se elimina. Ea ajuta oricum la sustinerea sistemului imunitar , de fapt toti fumatorii ar trebui sa ia, dar mai ales in sarcina e cu atat mai importanta.
Iti doresc cat mai putine tigari, poate reusesti sa le scazi macar la 5 pe zi. Multa sanatate, sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 36 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

desiree, Artemis ce-ar fi sa va pastrati pareile numai pentru voi sau sa va duceti fetelor in alta parte unde sunteti intelese ca la subiectul asta nu prea mai aveti lok, va unflati prea tare in pene ca le stiti voi pe toate... asa ca "drum bun"

Dolce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

subscriu cu placere dolcebaby
dar o sa raspund intotdeauna cu o vorba buna celor care au nevoie de incurajari, chiar daca trebuie sa o fac aici..

mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

quote:
Originally posted by dolcebaby

desiree, Artemis ce-ar fi sa va pastrati pareile numai pentru voi sau sa va duceti fetelor in alta parte unde sunteti intelese ca la subiectul asta nu prea mai aveti lok, va unflati prea tare in pene ca le stiti voi pe toate... asa ca "drum bun"

Dolce



pai e bine de stiut ca forumul este doar pt oameni cu aceleasi pareri. ceea ce eu nu vad ca e cazul cu voi.
si mi se dovedeste inca o dataca ceea ce eu o numesc atitudine impotriva unei actiuni voi o luati ca afront personal! si nu vad cine a afrimat ca le stie pe toate, mi s-a reprosat ca nu vin cu linkuri citate sau alte chestii, nu, eu vin cu o parere , cu o experienta personala( sunt deja mama) pe care v-am impartasit-o si speram ca nu sunteti atat de refractare.
si draga mea, nu esti tu in masura sa imi spui mie unde sa postez sau nu. eu aici imi spun parerea si atat, tu vad ca ai chefde cearta si te simti intepata , nu e cazul, ti-m zis ca nu imi pasa ce faceti, eu sunt doar antifumat in timpul sarcinii si alaptarii, atat! tot respectul pt cele care sunt informate si stiu perfect cum imbatraneste placenta si ce se poate intampla si iau vitamine pt a elimina riscurile, macar ele stiu ce fac si recunosc. cinste lor!
mai lasati aruncatul cu noroi, oameni suntem! e normal sa nu fim toti la fel! dar putem invata unul de la altul, nu de-asta ne pierdem vremea pe forum? sau mai sunt si alte motive necunoscute mie inca

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Draga Artemis,

tot respectul pentru calmul de care dai dovada, cam asta am vrut sa transmit si eu mai devreme prin mesajul meu
nu ma consider trecuta de pericol, caci sunt intr-a 5-a zi de nefumat, ma simt excelent si asa sper sa ma tina Dumnezeu
totusi as vrea sa te intreb: care e diferenta intre o persoana ignoranta si una care stie ce face daca ambele fac acelasi lucru? sunt de admirat intr-adevar informatiile pe care le au si cred ca am multe de invatat de la ele, dar...pana la urma, oricat as incerca, nu pot sa aprob ideea de a o face in continuare, chiar daca esti constient de riscuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Desiree,
Abia 5 zile de cand nu mai fumezi!!!. Oho, pai sa te vad peste o luna daca mai ai acelasi tonus....
Oricum, eu as vrea sa-ti dau un sfat. Sa nu mai spui in viata ta unui fumator...." ca trebuie sa se lase de fumat" indiferent pentru ce cauza, ca s-ar putea sa-ti pierzi toti prietnii. Si eu sunt insarcinaa acum...dar prietenii mei sunt bine primiti la o tigara la mine acasa, n-as putea sa le interzic, pentru simplu fapt " ca vai draga, eu nu suport", ba mai mult sa le dau eu sfaturi. Cei mai mari dusmani ai mei, sunt cei care mi-au interzis sa fumez, cand m-au invitat la o cafea.
Stai linistita, ca fiecare isi cunoaste riscurile. Pe acest forum avem toate peste 18 ani, si stim exact ce e bine pentru noi.
Dar acest topic este unul al fumoatoarelor si nicidecum al nefumatoarelor. Daca citesti de la inceput, se poate observa usor acest lucru.
Iti urez sarcina usoara si ai grija de bb al tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

multumesc mult pt sfaturi, chiar nu stiam despre treaba cu vitamina c si cat este ea de importanta!inaioana, eu sunt in sapt 25, nu e cam tarziu daca incep de acum? multumesc si lui desiree!!
as avea o rugaminte la voi toate fetelor, hai sa lasam in urma certurile si toate lucrurile " rele ", hai sa incercam sa fim prietene toate, indiferent de ce parere are fiecare...dupa cate imi dau seama aici toata lumea are dreptul la o opinie si nu vad suparare intr-o opinie, in fine asta e doar parerea mea...
cum va simtiti? inaioana mai ai putin pana nasti, nu? cum o sa nasti si unde? cate tigari fumati, fetelor? eu azi, pana la ora 17.25 am fumat 5, o fi bine, o fi rau? va pup pe toate,
alinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

O singura remarca, virgi..eu sunt fumatoare
si nu interzic nimanui nimic, nici musafirilor mei
acest topic poate fi al fumatoarelor cat si al nefumatoarelor pe perioada sarcinii, care au nevoie de suport moral
desi pana acum, acesta este singurul topic in care nu am primit altceva decat remarci usturatoare si IGNORE...

c'est la vie

Mergi la inceput