Frica

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Chiara,
ti-am trimis e-mail la adresa sugerata de tine aici, dar mi-a sosit inapoi. Cred ca ai scris-o gresit.
Daca mai vrei poze, trimite-mi tu un e-mail la adresa mea de e-mail listata aici.

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Hai ma fetelor,chiar asa?Nu va mai luati dupa ce spune vecina sau matusa....
Nu e un capat de tara sa nasti...eu pot sa zic ca am indurat mai mult,e o poveste lunga dar cu final fericit....baietelul meu a fost incapatanat inca din burtica si nu vroia sa iasa,asa ca a trebuit sa mi se induca nasterea,aveam placenta praevia si peste toate capsorul sa blocat in col.Toate durerile la mine au durat o ora....si astea exact asa cum ziceau aici fetele,nu continuu dar tot mai intense.
Odata ce ajungeti la dilatatia maxima si se pregateste nasterea propriuzisa trebuie doar sa colaborati cu medicul.Eu din acel moment nu am mai simtit nimik si am nascut fara anestezie un baietel minunat de 3.800 kg.Intradevar o nastere difera de alta dar nu mai suntem in evul mediu ca o mama sa fie lasata sa nasca de capul ei.
Uite tocmai de aceea am curajul sa mai optez si a doua oara tot pt nastere naturala....sa vedem ce o fii.
Nu stiu sa tin prelegeri cu argumente pro si contra,fiecare face ce-i dicteaza inima.
Eu una am ales nasterea naturala si nu-mi pare deloc rau.Nici nu mai simt absolut nimik,cusatura sa refacut frumos si repede.dar la o cezariana se reface mult mai greu.

Nu va mai fie teama.....e cea mai frumoasa intalnire din viata noastra de mamici...intalnirea cu copilasul pe carte l-am protejat si hranit 9 luni.
uite cate un pupic sa treaca frica!!!

Roxi 3+ si Rares 9. april.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Si pe mine m-a apucat o frica cu doua luni inainte de nastere. Ma gandeam cu groaza cum o sa fie la mine. Cred ca nu exista gravida caruia sa nu-i fie frica putin sau mai mult de nastere.
La inceputul sarcinii am vrut sa nasc cu cezariana dar pe masura ce treacea timpul m-am hotarat ca e mai bine natural chiar daca pare "barbar" cum zicea o vecina.
La urma urmei, cezariana este o operatie. Am avut in salon o mamica cu cezariana care de-abia se misca. Si ai nevoie sa te poti misca ca te solicita bebe daca il ai cu tine in camera. Acum, nu toate femeile se comporta la fel dupa cezariana.
Sa revin la tema fricii. Cu cat se marea burta si se apropia termenul nu ma mai gandeam la frica. Vroiam doar sa-l scot din burtica ca de-abia ma puteam misca in pat. Pe strada mergeam ca rata, oboseam.
Dureri are toata lumea. Poti sa treci peste ele mai usor sau mai greu. Depinde de fiecare persoana. Eu am vrut epidurala dar n-a fost sa fie.
Dr. mea intrase in concediu si plecase din tara si cand am cerut epidurala anestezista n-a vrut sa mi-l faca pentru ca n-aveam coagulograma (parca asta era analiza.)
Cert e ca m-am dilatat repede poate si din cauza perfuziei cu oxytocin. Am avut noroc si cu sotul care a stat cu mine in sala de travaliu in ultimele 2 ore.
M-a ajutat si asistenta care mi-a pus perfuzia ca mi-a spus cum sa respir. Trebuia sa respir incet si adanc. Si cine respira cu mine la fiecare contractie? Sotul. Pe la 21.50 m-au dus in sala de nasteri si la 22.05 am nascut.
Daca iti asculti doctorul totul se termina repede. A fost putin mai dificil cand m-a pus prima oara sa imping pentru ca ma concentram pe contractie, ma durea. Dupa ce mi-am luat gandul de la durere a fost foarte usor. Am cerut epidurala pentru ca simteam ca ma doare cand impingeam.
Nici nu mai stiu daca mi-a facut vreun anestezic cand m-a taiat. Cine mai stie? Dupa, cand m-a cusut n-am simtit nimic.
Acum, la aproape 5 luni de la nastere, ma apuca nostalgia de cate ori trec pe langa Municipal si as mai naste si a doua oara la fel. Nici n-as mai face epidurala. Poate doar perfuzia cu oxytocin .

Pana la urma, cu frica sau fara, tot trebuie sa nasteti, nu?

Pupici
Andreea si bebe Teo (26.08.2005)
Poze
Cat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Acusor mare dreptate ai !!!! Cu frica sau fara nu mai avem ce sa facem, trebuie sa nastem....
Eu trebuie sa nasc pe la sfirsitul lui aprilie si sunt ingrozita de frica, ma sucesc in fiecare saptamina , ba ca nasc normal ba prin cezariana, nu mai stiu de capul meu... medici ce sa mai zic am schimbat vreo 3 pina acum pt ca nu am incredere in nimeni si asta tot din cauza fricii. Am gasit acum o doctora care ma multumeste Mihalache Florina la CFR 2 si peste o saptamina merg la control si trebuie sa o conving sa imi faca cezariana ( am 34 de ani )pentru ca acum cred ca asta mi se potriveste, sincer nu sunt in stare de o nastere normala...Vai steaua mea !!!!
POate se inventeaza teleportarea pina peste 3 luni, cine stie ???


dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Cred ca si frica se atenueaza pe masura ce se apropie termenul. Mie mi-a mai trecut. Nu de tot, dar acum parca ma gandesc la altele. Nu am inca sentimentul de a se termina odata ,fiindca vreau sa stea cat de mult in burtica si sa creasca.Acum imi doresc doar ca totul sa mearga bine si sa stiu ce sa fac. Inapoi nu mai pot da si chiar daca as putea nu as face-o.Si dupa cum mi-a zis sotul nu sunt nici prima nici ultima femeie care naste!Teama nu imi e de durere ca doar e numai o zi si trece, ci de necunoscut,fiind la prima nastere. Am un doctor bun in care am incredere si asta cred ca ajuta foarte mult.Si eu imi imaginez cum o sa fie ca de obicei si asta ajuta. Nastere usoara!

Mergi la inceput