Frica

Frica | Autor: peanut

Link direct la acest mesaj

Cu cat mi se apropie termenul cu atat mi se face mai frica. Ma documentez ca sa stiu si eu la ce sa ma astept, dar parca tot nu gasesc raspunsurile pe cale le vreau eu. Stiu ca este diferit de la nastere la nastere, dar oare cat de tare doare?Ca mie de durere imi e frica.Ce doare mai tara:contractiile sau nasterea? Cum se trece peste frica asta? Va rog cele care ati mai nascut sa ne ziceti si noua la ce sa ne asteptam. Singurul lucru care imi mai alunga din teama e ca daca mie imi e frica atunci ce sa mai zic de saracul bebe si cu gandul la el parca mai prind puteri si ii spun ca pentru el o sa fiu tare. Cate nu facem noi pentru mititeii nostri! Eu de sarbatori nu am mancat nici un pic de dulce ca imi gasisera zahar in urina si trebuiau refacute analizele. Au iesit bine dar au ramas vreo cateva torturi si multe altele negustate de mine. Se uita lumea la mine precis zicandu-si: uite si la asta gravida si nu maninca nimica. Nastere usoara.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Si mie mi-e frica si ma gandesc cum va fi, cat de tare va durea, cum voi naste, cum va fi momentul intalnirii cu papusa mea?
Cred ca nu exista graviduta careia sa nu ii fie frica.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Si mie mi-a fost frica de nastere. Si cu atat mai mult ca auzeam fel de fel de povestioare. Asa ca am decis sa nasc prin cezariana, la cerere, la 38 de saptamani. Nici n-am asteptat sa mi se rupa apa, deoarece eram singura. Sotul era mereu in delegatii...asa ca m-am programat pt cezariana si totul a fost OK.
M-am gandit ca taietura e si la o nastere normala si la cezariana. Dar mai auzisem ca la nastere normala, daca nu iese BB cum trebuie il mai ajuta cu un forceps ...si atunci am zis ca de ce sa il chinuie pe BB, mai bine ma chinuie pe mine. Si decizia de a naste prin cezariana a fost foarte buna, deoarece s-a constatat ca aveam placenta praevia care nu se vazuse la echograf. Am nascut o fetita perfect sanatoaasa care a avut 3kg si 50 cm.
Acum sunt tare mandra de ea.
Deci, capul sus, ca nu e dracu chiar atat de negru.
Sa aveti o nastere usoara si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

va inteleg frica pe deplin. eu sunt gravida de-abia in 16 sapt. dar am inceput sa-mi pun problema nasterii. cred ca si eu voi opta pt cezariana. prea multe povesti horor am auzit la nasterea normala incat sa ma incumet la asa ceva. mai ales ca eu tremur si cand fac o injectie. pentru mine e un chin de fiecare data cand fac analize...si se fac destule pe perioada sarcinii.
sper sa fie o decizie buna...si sa nu regret niciodata...
ma gandesc ca daca te chinui si la cezariana si la normala...mai bine sa ma chinui doar dupa...nu si inainte cum e la normala. mai ales ca sunt persoane care s-au refacut si dupa cateva luni de la epiziotomie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Fetelor, nu faceti prostia sa cereti vi se faca cezariana! Eu am fost operata la chist intre doua nasteri, la a doua sarcina dr. mi-a recomandat cezariana si am refuzat! Trezirea dupa operatie a fost cel mai traumatizant eveniment din viata mea. Durerea ce am simtit atunci+refacerea sunt mult mai grele decat o nastere simpla naturala. (am nascut de 2 ori doar cu anestezie locala, deci stiu despre ce vorbesc) Si nu uitati un lucru: in timp ce sunteti proaspat operate, trebuie sa ingrijiti si un nou nascut!
Nasterea in sine e dureroasa pana nu-l vezi pe bebe, dar dupa aceea iti revii foarte repede, si uiti toata durerea. Daca nu ar fi asa, cine ar mai face al doilea copil?
Cat despre dureri: In general incepi cu dureri mici, mai degraba crampe ca la ciclu, care devin din ce in ce mai intense. Sunt dureri periodice, deci nu doare tot timpul.
Nu va fie frica de nastere, e un lucru absolut natural, doar ca este necunoscut pt cele care isi asteapta primul bb. Pupici si sarcina usoara!

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna, fetili!
Io va inteleg frica, desi mie nu mi-a fost nici un moment. Doare? Da, doare. Daca vreuna din voi experimenteaza dureri menstruale, dublati-le sau triplati-le ca intensitate. Asa a fost travaliul meu. Primul, ca la al doilea aveam lucruri mai importante de facut decat sa il monitorizez...) Am incercat si olecutza de Lamazze (si ce daca...) si kestii de distragere a atentiei, dar nu functioneaza. Cel putin la mine. Si, da, iti vine sa ii iei la bataie pe toti din jurul tau.
Daaaar... cand simti copilul iesind si cand il vezi pentru prima oara, uiti instinctiv totul. Si te inunda un val de fericire, ceva de speriat.
A doua oara a fost cezariana (motive medicale, prezentatie pelviana) si n-am simtit nik la nastere, dar am simtit din plin dupa. Dar am trecut, la fel, pentru botul ala mic si urlator.
Cum e mai bine? Eu as alege naturalul, ca simti nasterea. dar eu suport durerea destul de bine.

Nastere usoara, in 5 minute si cupii sanatosi!

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi
altele, daca nu v-ati saturat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Eu pana acuma nu am avut parte nici de crampe la ciclu,dar am auzit si eu femeile povestind cand eram in sala de asteptare la ginecolog. Si cu cat lux de amanunte mai povesteau! Eu care in viata mea nu am fost nici macar la spital. S-ar putea ca trebuie sa nasc cu cezariana inainte de termen din cauza RH-ului, daca vreau sa mai am un copil in viitor. Daca nu e nevoie atunci prefer pe cale naturala ca oricum nasti durere tot e.Oare le mostenim pe mamele noastre cu ceva in privinta nasterii? Ca altfel am avut o sarcina asemanatoare cu a mamei mele.
Dupa ce nastem si noi sa le incurajam pe viitoarele mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

fetele eu nu am facut cezariana si nici nu as face pt ca nu este indicata decit in caz de forta majora eu am nascut normal pot sa spun ca eram la fel de speriata ca si voi mai ales si atunci cind ajungi in spital si mai auzi pe cite una care tipa de mama focului te apuca groaza in schimb eu am nascut foarte usor pot spune chiar ca m-a durut mai mult cind m-au cusut decit cind am nascut nu exagerez la ora 13 m-am internat si tineti cont nu am asteptat sa vina salvarea sa ma ia m-am dus cu metroul cu mama dupa mine ma durea mijlocul atita tot m-am internat iar la ora 19 eram nascuta asa ca depinde de fiecare organism in parte numai pt asta si as mai fi nascut odata dar ginditi-va ca stiti pt ce va chinuiti veti avea un bb de toata frumusetea eu ma uit la fetita mea si nu imi vine sa cred are deja 11 ani nici nu imi dau seama cind au trecut
asa ca mamicilor curaj nu este chiar asa de rau

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

peanut, ce legatura are RH-ul cu cezariana???
Daca ai RH negativ trebuie sa ti se faca o injectie in maximum 72 de ore de la nastere, in caz ca BB are Rh-ul pozitiv. Asta ca sa nu te sensitivizezi si organismul sa respinga al doilea bb, in caz ca si al doilea tot pozitiv e. N-are nici o legatura cu modul in care nasti.

Cit despre nastere, nu stiu in ce saptamina esti, presupun ca la inceput. Atunci iti este mai frica. O sa vezi ca cu cit inainteaza sarcina si bebelusul din burta se misca din ce in ce mai des si devine din ce in ce mai mult o realitate, nu o sa-ti mai fie frica.
Eu nu am nascut natural, ci vaginal cu epiduralul pe care l-am luat dupa 9 ore de travaliu. Din experienta mea limitata si din ce spun alii, pot sa-ti spun ca nu exista durere pe care sa nu o poti duce. Daca nu suporti, vezi daca poti sa iei epiduralul.
Ah, si invata sa respiri! Ajuta fff mult ca sa poti face fata durerilor.
E posibil sa o mostenesti pe mama ta, dar e posibil sa nu. Eu am avut o sarcina foarte usoara, la fel ca si mama, dar travaliul a fost mai lung decit al ei.
Bafta!

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

In legatura cu RH-ul: mi-a zis doctorul ca daca apar anticorpi la nastere nu mai pot sa am inca un copil in viitor. Pana acuma nu sunt anticorpi dar daca cumva copilul are RH-ul pozitiv sunt mari sanse ca la nastere sa apara anticorpi.Si eu cum am pierdut o sarcina si nu am primit injectia cam sunt sanse sa apara. Inca nu am vorbit cu doctorul despre varianta cezarianei ,dar intrebasem eu alti doctori pe internet si mi-au zis despre varianta aceasta.
Urmeaza sa nasc peste 2 luni si cam acum o luna mi-a fost frica mai tare, dar acum parca incepe sa se diminueze. Mie imi era frica mai mult de nastere, dar mama mi-a zis ca contractiile dor mult mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

peanut, si eu am pierdut prima sarcina, am nascut doi copii si am rh-ul negativ. Mi s-a spus sa merg lunar la analize, ultimele 2 luni bilunar. Trebuia sa am injectia pregatita, i-au facut analize la copii si nu trebuia sa fac injectia ca sunt amandoi tot cu rh neg.
Nu-ti fie frica, nu nasterea in sine e grea. Nasterea e doar inceputul

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput