Frica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxycod spune:

Pisi_ella,

Felicitari!!!Cred ca esti cea mai fericita si curajoasa mamica!Am citit povestea lui Matei, m-ai impresionat pana la lacrimi!

Roxy,
31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Roxy...toate suntem fericite...si toate suntem curajoase!! Mai ai putintica rabdare si vei intelege ce vreau sa zic!

quote:
Originally posted by roxycod

Pisi_ella,

Felicitari!!!Cred ca esti cea mai fericita si curajoasa mamica!Am citit povestea lui Matei, m-ai impresionat pana la lacrimi!

Roxy,
31




_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Ciuf draga, fiindca tot ai nascut cu epidurala te-as ruga tare mult sa ne dai mai multe detalii, cum se monteaza, daca te-a durut, cum ai reusit sa stai nemiscata (auzisem de la alte fete ca au trebui tinute din cauza contractiilor neputand sta nemiscate), cate doze ti s-au dat, ce dureri ai simtit, ai reusit sa participi si sa ajuti la nastere? Citisem ca de foarte multe ori din cauza epiduralei,neputand ajuta la nastere, neputand sa impingi copilul trebuie scos cu forcepsul sau cu vacuum.....Iti multumesc. O alta graviduta speriata de nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Ca bine zici Chiara, si eu sunt curioasa, daca ne ajuta Ciuf cu raspunsurile astea...Ciuf iubita, am tabarat pe tine acum, na!

Cristina 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Cristina_Ioana,
nu stiu cum e in Romania, ca presupun ca esti mult la dispozitia si cheful anestezistului, dar aici iti face epiduralul cind il ceri tu, daca nu esti hotarita de la inceput sau daca nu e prea tirziu. Banuiala mea este ca nu=l poti face mai devreme de dilatatie 4 pentru ca nu te admite in spital mai devreme. In Romania, insa, am inteles ca te primeste si in travaliu incipient.
Pe de alta parte, mai tirziu de 8 nu ti se mai face pentru ca e prea tirziu si nu-si mai face efectul la timp.

Pe de alta parte, si cu ocazia asta, ca si cu altele vreau sa corectez o eroare care vad ca se face on mod excesiv aici pe forum. Nasterea cu epidural nu este nastere naturala. Nastere naturala inseamna ca nu folosesti anestezic si nici un alt fel de adjuvant.

Chiara si Cristina, tocmai eram pe cale sa-mi postez si eu povestea nasterii, in care am scris citeva detalii legate de momentul epidural, dar scriu si aici cite ceva.

Anestezicul se monteaza in coloana printr-un cateter, adica un ac care sta ascuns acolo intr-un patratel de plastic atasat de spate, din care iese un matz subtire atasat de punga cu anestezic. In mod absolut uimitor, reusesti sa stai cit de cit nemiscata intre doua contractii, astfel incit sa aiba timp anestezistul sa-ti infiga acul. Pe mine nu m-a durut. Oricum la ce dureri de contractii aveam, nici nu mai conta inca o intepatura. Si in general mie nu mi-e deloc frica de injectii. Mie mi l-a facut in pozitie sezut si cu spatele incovoiat. Am vazut, insa, in casete video demonstrative ca multe paciente sint rugate sa stea intinse pe-o parte. Cred ca depinde de anestezist.
La mine efectul si l-a facut cam in 15-20 de minute. Nu am mai simtit absolut nimic dupa aceea, dar pentru ca am avut un dozator din greseala am dat prea mult si nu-mi mai simteam deloc piciorul drept la un moment dat, ceea ce m-a cam panicat.
Din pacate, epiduralul mi-a stopat de tot travaliul, asa ca au trebuit sa-mi puna si oxitocina.
La faza de impingere am fost cuminte si n-am mai umblat la anestetic, astfel incit simteam contractia ca pe o crampa stomacala si impingeam pe ea, ca e mai eficient. Stiu si eu ca exista cazuri in care copilul trebuie scos cu vacuumul. Cred ca rezultatul depinde foarte mult de medic, dar si de fiecare organism si bebelus in parte. Uite ca Ciuf a avut nevoie de vacuum... Poate va spune ea de ce.
Pe mine una m-a ajutat personalul medical. Mi-au spus cum sa imping si la un moment dat asistenta imi tinea ea fundul impins spre fata, ca eu timpita nu pricepeam ce trebuie sa fac. Dupa ce am inteles, am mai impins de citeva ori si am nascut. Cred ca in total am impins vreo 50 de min.
Ma indoiesc ca in Romania e cineva asa de cooperant, asa ca eu zic sa te uiti pe niste web site-uri ca sa inveti cum sa impingi. Ideea e sa nu impingi din cap sau din stomac, ci din pelvis si fund. Dar cred ca felul in care impingi e conditionat si de pozitia copilului. Si fiind anesteziata trebuie sa inveti acest proces care, la o nastere naturala, vine in mod automat.

Bafta mare! Cu epidurala nu e greu deloc!

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ma scuzati fetelor. Am revazut pozele de la nastere si am descris gresit mai devreme. Se pare ca acul nu ramine acolo si nu e vorba de nici o cutiuta de plastic, cum credeam eu. Matzul ala de plastic este infipt in colana si fixat apoi cu un leocuplast mare patrat transparent. Banuiesc totusi ca in Romania procedura e un pic diferita.
Daca nu va e frica de ace si vreti poze cu montarea epiduraeli, scrieti-mi un mesaj privat.

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Bic draga, nu pot spune ca nu mi-e frica de ace, din contra sunt atat de fricoasa incat in momentul in care mi se introduce acul in vene, imi fuge sangele din ea...stiu ca sunt o caraghioasa dar asa e. Insa mai frica imi e de necunoscut si de a alege modalitatea de a naste in necunostinta de cauza, de aceea incerc sa ma informez si sa aflu si din experienta altora. Asa ca te-as ruga sa imi trimiti acele poze daca poti si iti multumesc si pentru raspunsul postat. Nu prea stiu cum functioneaza acest forum daca se pot pune pe aici pozele sau nu, in orice caz iti trimit adresa mea de e-mail chiara.2005@yahoo.com. Multumesc.

am incercat sa iti trimit mesajul de mai sus pe privat dar sistemul imi spune ca nu accepti mesaje private.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Dragele sa nu va fie frica,asta e sfatul pe care il dadeam si inainte de a naste si pe care il dau si acum.Nu e floare la ureche dar trece.Mie inainte de a fi imi era frica pana la limita groazei de nastere,de aceea am si amanat atat de mult momentul conceperii bb.Dar de cand am ramas si mai ales de cand a inceput scumpa sa miste si sa traga giumbushlucurile nu imi mai pasa decat de ea.Nu ma interesa ca o sa ma doara,nu imi mai era frica,mie auzi.Mi-a dat o putere extraordinara.Nu mi-a mai fost nici o clipa frica.Cand am simtit prima contractie,durere crunta,m-am dus fericita la sotul meu cu un zambet tamp pe fata de a inteles ca vine minunea noastra.
Nu m-am gandit o clipa sa aleg sa nasc altfel decat normal.Si nici peridurala nu am vrut.Si nici nu vreau nici la urmatorul.Pt un bb drag pot sa indur orice
As mai face si acum alti bb fara nici o frica si chiar daca am nascut nesperat de usor nu e regula ca la urmatorul bb va fi la fel de usor chiar daca se zice ca in general e mai usor decat la primul.Sunt cazuri in care bb e mai mare si chiar daca e nr 2 sau 3 e normal ca va fi mai greu la impins.
Si voua o sa va dea bb aceasi forta,nu vreau sa va mint doare dar trece si nu va va veni sa credeti ca voi ati fost in stare sa aduceti botzul ala drag de viata pe lume.
Nastere usoara tuturor si sanatosi!


Uite atat suntem de mari


de fetita cu fundita

Iaca poze POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

si mie mi-a fost , nu frica, groaza de nastere, dar a trecut nesperat de usor, eu zic asa pentru ca ma asteptam sa fie mult mai rau din ce auzisem si citisem. am nascut natural fara epidurala, fara alte "ajutoare" si va doresc si voua sa nasteti macar la fel de usor ca mine :la 8.20 m-am internat :control, clisma, plimbat pe scari, cred ca la 9 eram in sala de travaliu, la 9.30 pe masa de nasteri si la 9.50 deja nascusem. durere? da e dureros dar nu chiar asa cum ma asteptam. am tipat? normal, da cred ca mai mult de alintata ce sunt decat de durere insuportabila .... e durere dar trece asa de repede.
Nastere usoara!!!!

Alina si bb Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Pe mine m-au apucat contractiile dureroase direct,nu am avut altele pana atunci.La aproape 4 dim prima contractie si la aproape 6 dim chemam ambulanta.Am ajuns la 06.15dim la spital si dupa un control pt ca aveam dilataie maxima-10cm m-au dus tot cu targa baietii de la ambulanta direct la sala de nastere.Iar Oana s-a nascut la 06.30 dimineataGrabita foc
Daca va intereseaza detalii cititi Povestea minunii.

Uite atat suntem de mari


de fetita cu fundita

Iaca poze POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput