Lipsa apetitului la diverse varste

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Pentru pofta de mancare


Rivarutz

Buna fetelor!Fetitza mea are 14 luni,nu este o mancacioasa,dar de vreo saptamana buna nu mananca,sta cu mancarea in gura.........e adevarat,dintisorii ne fac probleme,si am gasit pe net o retetuca pentru pofta de mancare
- 1 lingurita de miere,10-15 picaturi de tinctura de gentiana,si se da cu un sfert de ora inainte de masa
Stie cineva de aceasta reteta,a mai folosit-o careva dintre voi?
Multumesc mult,
Mihaela,mami de River Maria


anda74

Eu iti spun sa ai putina rabdare,ptr ca bebeii au perioade si perioade,mai ales dupa 1 an devin foarte mofturosi la mancare.Las-o 2-3 zile si incearca sa-i dai iar supita de pui,mancarica usoara,carnita fiarta cu piure.Intre timp da-i laptic,fructe cat mai multe si nu date pe razatoare,da-i un mar in mana sau o banana sau felii de portocala.Da-i branzica,iaurtel cu fructa,ei au nevoie multa de calciu si vitamine,dar si proteine...Poate are o perioada in care organismul ei refuza alimentele greu digerabile.Multa pofta de mancare!Cat despre miere,da-i sa pape ,dar tinctura aia de gentiana....nu prea stiu daca este asa buna ptr copii....Mai bine lasa-i la indemana,sa-si ia ea biscuitei,fructe,prajituri de casa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Bebe de 4 luni:NU mai mananca!

silvia_d

Buna seara mamici si tatici!
Am un baietel de aproape 4 luni,si de cateva zile nu prea mai papa bibele asha cum obisnuia el-adica,cu multa pofta!!
Noi ii dam laptic Humana,de care s-o fi saturat,saracu,ca pute ca dracu'!
Acu',lasand gluma la o parte,situatia nu sta deloc bine:de cateva zile,nu mai papa decat 40 sau 50 sau maxim 80 din bibele de 180 ml.
Nici apica nu vrea,nici ceiutz!
Astazi totusi incepem sa ne ingrijoram rau de tot:nu a mancat in 12 ore,de dimin.decat 100 ml!!
Mai pe seara a mancat mai bine,de fapt,i-am luat Nan 1,care nu are amidon,si mai cu joaca,mai cu pauza,am reusit sa papam 180 ml,adica un bibe intreg!
Bineinteles,ca ma voi duce si la sp.Alexandrescu,nu stau asha inconstienta cu un copil cu pericol de deshidratare,dar,vroiam sa va intreb pe voi:bebelacii vostri au avut astfel de perioade,si daca da,cum s-a ameliorat situatia,cat a durat!?
Multumesc anticipat tuturor care-mi vor raspunde!

Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05


roxisialexia

Silvia, - sa stii ca ei nu se satura de lapte
-nu trebuia sa schimbi laptele si daca ai facut-o sper sa fi fost treptat.
-ai inceput diversificarea?
- dar papa nu gluma !!!! 180ml/masa??? bebelina mea nu papa nici 90 la aproape 4 luni.
- ii administrezi ceva ?
ai schimbat tetinele? ai sterilizat cu altceva?.

Si da, si noi am avut o perioada la fel la 4 luni cand 4 zile nu a vrut sa pape, la noi a fost ori din cauza zyrtecului ori de la calciu si vit C , nu stiu nici acum .Oricum le-am scos si copilul a reinceput sa pape.

Sanatate si pofta mare ...

silvia_d

offf,aici m-ai prins:din disperarea de a manca,l-am trecut brusc de la humana la nan!
Dar n-a avut nimic,deocamdata!
Nu a vomitat,nu a plans de dureri de burtik.
Azi noapte,parca a papat mai bine.
Da,zic de 170-180 ml,pentru ca asha papa la Humana,150 ml apa +5 doze de lapte,ieseau 170 ml.La 7 kg.ale lui,era f bine!
Azi-noapte a papat bine,adica din 200 ml nan,a papat 140-150 ml.
Multumesc f mult pentru raspuns!

Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05


Tudorr

cam l-a aceeasi virsta si tudor al meu a facut chestia asta., nu mai minca...el care halea un bibe de lapte?? in 2 saptamini au iesit dintisorii, primi 2 de jos.....dupa aia si-a revenit, a mincat la fel ca inainte


silvia_d

Eu inca nu l-am diversificat pe Stefanel,ii mai dau putin sucutz de mere,mai mult pentru a face kk,am o prietena pediatra,a venit aseara si mi-a vazut copilul,si gingiutele inca nu sunt umflate!
Ma bucur ca a luat Nan-ul bine,nu a vomitat,nu a facut diaree;stau acu si ma gandesc,ce-o fi fost in capul meu de i l-am skimbat asha brusc?
Acu',la Nan-ul asta,mai e o buba:ei au la o masa de 3-4 luni,200 ml laptic,ceea ce m se pare ENORM pentru burtik unui bebelus,la Humana erau 170 ml la o masa!
Asha ca Stefanel a-nceput sa manance,da'nu poate sa"dovedeasca"toti 200 ml.
Ii multumim lui Dumnezeu ca a inceput sa manance.
Poate ca la tzara,unde s-a acutizat pb,era totusi prea cald,era alta camera,nu stiu...

Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05


noeminora79

ce sa zic atunci,daca bebelina mea la 3 luni si o sapt a inceput sa pape 180ml apa+6doze praf(nan1)
si daca ii fac 150 ml,de multe ori plange.
are o pofta de mancare...ce sa zico mancacioasa mica
asta poate fii o problema
multumiri

noemi si nono


Gandacel

Silvia, nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi prea tare. Mai ales ca are o greutate potrivita pentru varsta lui. Pana si noi cei mari avem zile mai proaste... Bogdan al meu nu prea mai vrea sa manance ca lumea de vreo doua saptamani. Se tot stramba, ca si cum il doare ceva (probabil gingiile) se agita rau de tot dupa cateva secunde de supt la san. SI dupa ce ca face asta, nici nu prea mai are tendinta de a suge, ci mai mult de a mesteca sanul. SI in timpul zilei, cand sta si se joaca, sau cand ne plimbam tot mesteca cu zgomot sau fara... Isi exerseaza un nou instinct, de mestecare. E drept ca are deja doi dintisori. In orice caz si eu m-am ingrijorat ca nu mai mananca, mai ales ca in luna a 4-a mi-a luat in greutate doar 400 gr. Asa ca am luat masura diversificarii, ca sa manance si altceva in afara de cantitatea de laptic obisnuita. Stii ce am obtinut? Dupa 3-4 zile de morcov, i-a crescut apetitul si cere mai mult de mancare. Am impresia ca digera mai bine, in sensul ca regurgiteaza laptic deja digerat imediat dupa ce a papat, ceea ce inseamna ca sucurile gastrice isi fac treaba rapid... Daca tot ii dai suc de mar din cand in cand, de ce nu ai incepe diversificarea serios, dupa sfatul pediatrului? Mai ales ca ii dai lapte praf.
Stiu ca diversificarea e unul dintre cele mai delicate subiecte de pe forum, insa sper sa se inteleaga ca e numai parerea mea si ca in cazul nostru a mers foarte bine. Vom vedea la urmatoarea cantarire care sunt rezultatele concrete.
Sfatuieste-te cu pediatrul si fa cum iti dicteaza instinctul!
Pupici.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)


pisi-si-boscu

Silvia, am sesizat ca ai zis la Tzara?
Cumva ai schimbat cu el mediul, eventual si tipul de apa in care ii faci lapticul? S-ar putea sa fie cauza principala...

Cat despre schimbatul laptelui BRUSC e ok; daca era ceva in neregula iti voma tot laptele, iti dadeai si singura seama ca stomacelului lui nu ii place. Iar apropo de dintisori, sa stii ca sunt "gingiutze" ( sa nu zic copii la ) care nu se umfla prea tare inainte de eruptie...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani


pisi-si-boscu

A, si sa nu uit !
Nici nu cred ca trebuie sa "dovedeasca" cei 200 ml. Eu nici nu i-as face mai mult de 150...
Poate ca ar trebui sa ii diversifici mai mult ceea ce ii dai sa pape; piure de mar, de morcov sau banana crude... Si de la alimentele astea ii revive pofta de mancare !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 6 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Bebe mananca din ce in ce mai putin

Iepurel

As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema pana acum si care a fost cauza. Am un bebe de 2 luni si 5.4 kg, care papa milumil 1 de la bibe (nu am putut sa il alaptez, din nefericire). Pana acum 2 saptamani a papat bine, ajunsese la 130 ml de lapte la o masa. De vreo doua saptamani insa a inceput sa scada progresiv cantitatea de lapte pe care o mananca, a ajuns chiar la 40 de ml la o masa si in cele mai bun caz ajunge la 80-90. Cand este treaz bine si simte laptele pe limbuta incepe sa tipe, se arcuieste si refuza sa mai manance. Altfel, cand este adormit, papa fara sa faca galagia de la inceput, dar tot nu sare de 80-90 ml. Pediatra mi-a spus sa mai stam cateva zile sa vada ce se mai intampla, dar ca ea nu a mai avut vreun caz in care bebele a refuzat milumil. In plus fata de asta, la un moment dat imi spusese ca o sa ii introduca milumil 2 cand bebe va ajunge la 6 kg, ceea ce ma intriga. Daca cineva s-a mai confruntat cu o astfel de problema, il/o rog frumos sa ma ajute cu un sfat, pentru ca nu mai stiu ce sa cred...



Tia

n-as trece la 2, e prea devreme, mai intreaba un medic

Iepurel

Asta e si parerea mea. Totusi nu inteleg de ce se comporta asa cand simte lapticul . I-am schimbat pana si tetina, am trecut la nivel 2, pentru ca se chinuia destul de mult sa pape cei 120 ml de lapte, si am crezut ca il enerveaza cum se chinuia. Si degeaba...


aurelia1278

La nr. 2 se trece dupa 4 luni. N-am mai auzit sa se tina seama de greutate.

Si da, eu m-am confruntat cu problema asta: fetita mea, de la 2-3 luni si pana la 6 luni a mancat numai in somn! Orice, nu numai lapte. Daca era treaza tipa si se zbatea cand vroiam sa-i dau mancare. Daca, Doamne fereste, se trezea in timp ce manca, adio papa.
Chiar si supa de zarzavat pasat si carnita tot cu biberonul in somn i-l dadeam.
Chinul de pe lume, sa pregatesti mancarea si sa o tii calda, sa adormi copilul cand ii e foame deja, sa-l lasi 10-15 minute sa adoarma bine de tot, pe urma sa-l iei cu grija in brate si sa-i administrezi biberonul.
De la 6 luni a inceput sa se trezeasca la masa de pranz (legume si carne) si in decurs de o luna a trecut la mancarea normala, adica treaza. Nu manca prea bine, dar... a crescut ok.


Iepurel

Si bebele, de luat in greutate a luat bine (cel putin saptamana trecuta). Dar ieri a avut numai mese de 80, si doua de 40 si 60. Sper sa isi revina.E adevarat ca suntem dupa vaccinul de 2 luni, dar a trecut o saptamana de atunci, iar comportamentul a inceput sa il aiba dinainte de vaccin.


Iepurel

Tocmai am terminat masa de 10. A inceput sa maraie de foame, i-am dat sa manance si cum a simtit lapticul pe limba a inceput sa planga (bebica plange foarte-foarte rar, numai cand il doare ceva, in rest doar maraie). Dupa vreo 5 minute s-a linistit si a inceput sa manance - a papat 100. A mai patit cineva asa ceva?


aurelia1278

Sa te mai uiti pe la bebe in gurita sa nu aiba vreo afta, o ciupercuta ceva. S-ar putea sa aiba si colici si sa asocieze papa cu durerile de burtica. La unii bebei incep durerile imediat ce incep sa suga.
Eu zic sa nu te mai stresezi, asa papa ei, odata mai bine, odata mai prost. Vezi cum doarme si cum creste, s-ar putea sa fie totul in regula. Oricum n-ai ce sa-i faci, ca doar nu poti sa-l indopi ca pe gaste.


Iepurel

Aurelia, multumesc frumos pentru sfaturi. Cand o sa se trezeasca bebe, o sa ii verific gurita. Cat despre colici, bebe nu prea a avut (ceea ce am crezut noi ca sunt colici la un moment dat erau dureri date de o reactie otica). Inca o data, multumesc.

Hermis

Incearca sa-i dai niste Sab Simplex/ Bonisan inainte de masa - poate ca se leaga de niste colici...Verifica si limba si sterge-o de depozite (daca are).
Tot la 2 luni bbelina mea a inceput sa refuze laptele (am alaptat-o) si de atunci ii dadeam sa suga dupa ce in prealabil o adormeam putin. Nu e o fericire, dar e o solutie pentru fitzosi.


mamitzica

Sa stii ca si pe al meu l-a apucat tot dupa vaccin mi se arcuia in brate si zbiera ca nu vrea sa manince;singura metoda a fost sa-i dau mincare stind culcat in pat,iar eu imi puneam bratul sub capul lui si il ridicam la 45 de grade.Apoi l-am pus in scaun(din ala de vibreaza)si asa minca.Nu stiu de ce,asa vroia el.
Cantitativ si al meu minca in general oriunde intre 80 si 100 la o masa la 2-2.30 ore interval.
Bebelasii au perioade de crestere cind maninca mult apoi se mai domolesc;s-ar putea sa fie asta.Daca copilul e vesel si sanatos eu nu mi-as face probleme-nu e un robotel ca sa manince aceiasi cantitate la fiecare masa in fiecare zii si atit timp cit creste in greutate e bine.


sirimie

Si Vladut a facut exact la fel dupa vaccinul de 2 luni, timp de vreo 3 saptamini. Doctorul nostru a zis ca poate fi reactie de la vaccin. Si-a revenit singur

Stiu cum e. Nu schimba laptele ca nu rezolva problema. Mult succes!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)


Tonnia

Da-i si o urocultura la laborator!

Antonia


Iepurel

Va multumesc tuturor pentru incurajari. M-am mai linistit acum. Intrasem destul de rau in panica, mai ales ca nu vedeam cu ochi buni trecerea la alt lapte atat de devreme.


marinela79

Dupa vaccin noi de obicei pateam asa, dar se poate sa fie prea dulce lapticul.Si noi papam Milumil, de la 4 luni suntem pe Milumil2, iar uneori nu-i place ca e dulce, iar acum, la aproape 9 luni nu papa mmai mult de 180ml la o masa.La ce inteerval mananca, nu-i dai prea des?

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)


Iepurel

Nu stiu daca mananca prea des. Bebe parca are un ceas in burtica, fix la trei ore incepe sa maraie de foame.


Iepurel

Revin cu feedback, cam tarziu, dar poate le ajuta si pe alte mamici. Bebe si-a revenit relativ, in sensul ca a inceput sa manance mai bine, dar nu cum ar trebui pentru varsta si greutatea lui. Nu mai plange cand vede biberonul, cu conditia sa nu il tin in brate . Pe balansoar sta cuminte si papa in jur de 100 la o masa (are 6 mese pe zi). In brate daca incerc sa ii dau, plange de mama focului ! Asta e!


mamitzica

O fii bebele tau ruda cu al meu daca zici ca maninca in balansoar dar altfel tipa;exact asa facea si al meu.
Atita timp cit maninca si creste in greutate e bine;nu trebuie sa te iei neaparat dupa cantitatile standard pe care teoria zice ca ar trebui sa le manince.Fiecare bebe are standardele lui.


annita72

Sa stii ca nu toti copiii, mananca cat scrie in carte.
Eu am avut aceeasi problema cu fetita mea care acum e mare, are 7 ani jumate, tot pe la 2 luni a inceput, dupa ce o perioada mancase bine - 120mlsi 6 mese pe zi- si-a micsorat cantitatea si am pacalit-o cu jucarii etc. (urmand sfatul pediatrei, care imi facuse calcule,cat trebuie sa manance "neaparat" la greutatea ei) pana n-a mai vrut deloc sa manance, manca doar in somn. Si acum am probleme cu ea cu mancarea.

Cu al doilea, cand s-a intamplat acelasi lucru, adica si-a micsorat cant de laptic la masa, pediatrul, altul de data asta, mi-a zis ca e normal, ca au perioade cand mananca mai mult si perioade cand mananca mai putin ca si adultii, de altfel. Atata timp cat copilul creste sa nu-ti faci probleme pentru cat mananca. Se poate sa fie si de la vaccin.

Asa ca, rabdare, si daca nu vrea, lasa-l si da-i in somn cat vrea el, pana isi mai revine.

mami de tudor si ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Cel mai mofturos bb din lume

Aldebaran

Baietelul meu are 10 luni jumate si pana acum nu am reusit sa gasesc o mancare care sa-i placa. De fapt in afara de iaurt nu-i place nimic, ar manca iaurt pana ar cadea sub masa dar nimic altceva.
Am avut o peroioada in care nu vroia nici lapte, acum bea ceva mai bine, nu pot sa zic, fructele le mananca cat de cat (mai ales cuiaurt, desigur) dar in rest la orice incerc se stramba cu dezgust.
Nici amestecat iaurt cu pireutul de legume nu vrea, adica la 100g iaurt daca pun 2 lingurite de mancare e mare lucru si le papa numai cu jocuri si maimutareli.
Pentru ca m-am saturat sa fac pe bufonul o ora ca sa manance 3 lingurite de mancare, intreb si eu mamicile care au trecut prin asa ceva: e vreo solutie? Cand incep sa pape ceva mai bine? Ca doar nu l-oi hrani numai cu iaurt toata viata!

Corina, mami de leutz blond si bb Aris (12.08.2005)


Babisa

Si eu sunt o mamica de copil mofturos...momentan 1.7 ani nu am gasit nici o solutie...toate solutiile care vin ,se si epuizeaza in scut timp ,pt ca astae sunt ba un desen nou care ii place si papa in timp ce se uita,ba reclame care deja nu le mai priveste cu atata interes si nici mancarea nu o mai vrea..ce sa mai povestesc ,nu merge decat cu amenitari cum ca nu mai vine bunica sau cu prosteli si tot felul.Acum ca e perioada asta cu calduri nici atat nu vrea sa pape,ba spre disperarea mea alearga la greu si e asa activa,deci si putinul care il manaca, se duce.I place lapticul dar doar dimineata si seara ,ii plac mult castravetii,stiu ca nu e bine sa ii dau la varsta ei ,dar ii dau numai daca a mancat ceva ceva inainte,maslinele.Ciorba o manaca la pranz pt ca deja se fac mai mult de 4 ore de la laptele chior pe care il dau dimineata.La 1.7 ani ai ei nu manaca nici un fel de "felul 2",adica sosuri tocane ge mancarica de cartofi,sos cu pui...ce sa mai ,e moftu intruchipat,nici macar dulciurile u ii plac,cel mult un cubulet de ciocolata ,sau bomboane dar si alea numai cele de portocala de la orbit,ahhh si ii mai plac si sticsurile.Acum mai nou am descoperit ca manaca snitel de pui taiat marunt si amestecat cu piure dar neaparat sa aiba maioneza de usturoi facuta de mine (un catel de usturoi ,pisat bine si frecat cu putina sare si putin ulei pana devine ca o pasta asa apoi pus peste el ,cam 3 sferturi de iaurtrl mic cremoso mmme delicios si vad ca ii place si ei)...incearcva si tu ,poate ai succes cu putin usturoi.
Bafta
p.s - eu de disperare i-am facut analize pe la 1.4 luni si i-au iesit super bine,doar putina lipsa de fier pe care o refacem cu suplimentul care ni l-a reco,mandat pediatra.Dar ea manaca foarte sanatos pt ca pun accentul ca in alimentatia ei sa fie legume,fructe si lactate ,cat mai putine fainoase.Ar fi bine sa ii faci niste analize,ca macar sa sti pe ce sa pui accent in alimentatie ,ce lipsuri are.


mariussimiuc

Eu am mai spus-o de vreo cateva ori si poate ca o spun de pe pozitia unei mame cu un copil ne-mofturos.A avut si el tentative,dar nu m-am lasat impresionata,ca sa zic asa.Nu vrei acum?Foarte bine,o sa vrei mai tarziu.Nu m-am cramponat niciodata de un orar strict de masa,ce daca ia pranzul la ora 16?Nu l-am fortat niciodata sa manance,nu m-am rugat sau maimutarit.Sigura greseala e ca nu sta la masa sa manance.Sta doar cat isi potoleste in pic foamea si apoi se ridica si mananca din picioare,ca la gara.
In rest,mancarea cat mai gustoasa si aromata,chiar si cu usturoi asa cum spunea Babisa.
Stiu ca e greu,dar incearca macar pentru o zi,doua sa renunti la a mai face spectacol in fata lui atunci cand vine ora de masa,nu te mai stresa ca nu mananca si mai ales nu-l forta.Si vezi ce se intampla.

Miha si Robert


numeioana

Si eu sunt interesata de raspunsuri/solutii. Cumnata mea are un bebe de 7 luni la fel de mofturos. El nu vrea decat lapte. Ce-i de facut? Nici piureul de legume sau de fructe nu-l mananca.
Ioana


Aldebaran

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri, vad ca nu sunt prea multe mamici in situatia mea!
Deci din ce am inteles de la Babisa mai am destul de asteptat, poate dupa 2 ani sa inceapa sa pape ceva mai bine!
Am incercat sa-l las nemancat, adica sa sarim peste o masa si tot degeaba, ia de 2-3 ori pana isi potoleste foamea nitel si dupa aia iar nimic.

Corina, mami de leutz blond si bb Aris (12.08.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Probleme cu mancarea

zoey

Buna dimineata!Suntem o mamica si un baietel nou veniti la www.desprecopii.com si va rugam sa ne ajutati!!! Spre disperarea intregii familii, bebe David mananca din ce in ce mai putin. Are 16 luni si inca papa tzitzi. Incerca toate mancarurile pe care le gatesc in casa... dar dupa 2-3 lingurite pare ca se saturat si refuza categoric sa continue. Cat despre branzica si oua... lipsesc cu desavarsire din meniul lui de cateva luni bune. Accepta fara prea mare placere iaurturile de fructe si ciorbele sau supele baute din canita... iar in ceea ce priveste mancarea solida... dupa 2 imbucaturi totul sfarseste pe covor!!! Ii plac fructele si legumele proaspete (totul decojit, ca altfel se enerveaza) si bea cam 500 ml lapte zilnic. Culmea este ca, desi meniul lui este extrem de sarac, este bine dezvoltat si nu pare deloc un copil infometat.
Ce sa fac cu el? Cum sa il conving sa pape mai mult? Este deja un baietel mare si cred ca are nevoie si de altceva in afara de lapte.
Va multumim ca ne-ati ascultat si va rugam sa ne ajutati! Asteptam sfaturi!

Zoe si bb David


Hermis

Am o prietena care si-a imprietenit copilul cu mancarea facand o mica inselatorie. Si lui ii placea laptele, si ca atare facea un piure mooooale rau in care gustul predominant era al laptelui. Asa a procedat cu toate alimentele. Incet, incet reducea proportia laptelui si mancarea ajungea sa aiba gustul ei normal. La varsta lui, poti linistita sa folosesti lapte de vaca pasteurizat.
In plus, la masa ai putea sa-i distragi atentia cu joculete, cubulete, carticele...ce ai vazut tu ca-l intereseaza...si mai uita de el la un moment dat. Stiu ca nu se recomanda asa ceva, dar functioneaza.


zoey

Multumesc de idee! Am sa incerc chiar azi sa ii diluez mancarea cat se poate de mult cu lapte. Cat despre jocuri... nu functioneaza nicicum!!! Asta a fost primul truc pe care l-am folosit dar din pacate nu a dat rezultat. Multumim oricum! Ne ducem acum sa ne apucam de gatit!!!

Zoe si bb David


ancutzathree

si noi pana la 8 luni(de la 5 luni de cand am inceput sa mancam)numai ne-am kinuit cu mancarea,n-as putea spune ca a mancat odata ca lumea pana atunci,doar ce era dulce(fructe cereale...)legume DELOC ,decat f rar...astfel am fost nevoita sa-l pacalesc cu tot felul de obiecte:jucarii,cutii,tot felu' de minuni ce imi erau la indemana(el le tzine in mana si e atent la ele si atunci eu pot sa-i dau linistita sa pape) ...si uite asa l-am adus pe linia de plutire cu mancarea,altfel cred ca avea tot atatea kg ca la 8 luni...

anca @ alex.bb


annita72

De ce tii cu tot dinadinsul sa manance mult?
Poate el mananca atat cat ii trebuie. Mai ales daca zici ca arata bine. E sanatos? Atunci...
Am avut si eu obsesia asta si mi-am pacalit fetita cu jocuri si desene animate, dar pana la urma n-am reusit decat s-o fac sa urasca mancarea, pentru ca pe masura ce cresc, nu mai tine figura.
Cam tarziu, dar pana la urma am priceput, ca nu conteaza cat mananca ci ce anume mananca. Asta, la sfaturile unui pediatru, care mi-a spus sa incerc sa-i dau in fiecare zi lapte, fructe si carnita, sub ce forma vrea si cat de putin vrea.

Eu i-am dat lui Tudor,(care a fost al doilea si aveam deja experienta) galbenusul de ou sau o lingura de branzica amestecate intr-un piure foarte subtire de fructe ca un nectar. Stiu, poate parea gretos (ou cu fructe), dar el l-a vrut asa.

mami de tudor si ioana

zoey

Annita, nu tin neaparat sa manance mult... vreau doar sa manance. Pentru ca se vede ca ii este foame mereu, altfel nu ar cere lapte in continuu. Banuiesc insa ca se simte amenintat de intzarcare (am avut cateva tentative nereusite de a opri alaptatul), asa ca prefera sa refuze mancarea... poate poate m-o pacali in continuare sa i-o dau pe "tzitzi". Si sa stii ca-i reuseste cam mereu strategia asta!!

Zoe si bb David


Rivarutz

Fetitza mea are 16 luni,ca si David al tau............"probleme"de genul asta am avut si noi pina acum vreo luna,ce face David al tau,River a tinut-o asa luni bune
Acum papa tot ce-i dau,dar totul la blender,(nu putem scapa deloc de papica facut praf in plender)
Copilasii stiu ce vor,cind vor si noi trebuie numai sale respectam dorintele,asta e............nu raman ei flamanzi!!!Oul il fierb molutz,si il amestec in supica de pui cu taietzei,2-3 crackersi si bineinteles dat in blender,il accepta ,altfel nu vrea sa vada oul
Iar despre lapte,este suficient 500 gr /zi,asa recomanda pediatriii aici in Canada
Nu-ti fa probleme,daca este fericit,ii este bine
Pupici si multa multa pofta de mancare,Sa cresteti mari si sanatosi

Ela,mami de River Maria


Apanda

Eu am fost ceva mai drastica, cand fetita mea a refuzat sa pape mancare solida si numai lapte, am scos laptele de peste zi numai dimineata si seara. Doua zile i-au trebuit si dupa aia si-a revenit. Nu ma sfatuiesc sa faceti asa ceva dar daca e caz extrem merge.

Pupici pitici multi si mici, de la A@A@A

annita72

Scuza-ma, am inteles eu gresit, ca vrei sa manance mult, cand tu ai zis "mai mult" decat cele 2-3lingurite pe care le mananca. Inarmeaza-te cu multa rabdare in cazul asta, pentru ca eu cred ca "tzitzi" cere si din motive de obisnuinta, placere de a suge, nu neaparat de foame. Sincera sa fiu, dupa ce am trecut prin ce am trecut cu fetita mea, iti spun ca eu as fi fost multumita si cu cateva lingurite de mancare pe care sa vad ca le primeste cu placere, mai ales ca nici lapticu nu o incanta. Si cred ca e doar o perioada de trecere, ia-l incetisor, da-i ce vezi ca-i place si nu te enerva.
Pofta mare!!!

mami de tudor si ioana


zoey

Annita, multumim de incurajari! Ieri am avut motive sa ne bucuram. David parca a stiut ca ne-a suparat prea mult timp si s-a hotarat sa manance!!! Ura!!

Zoe si bb David


bebe2004

Buna.Al meu copil nu a mancat de la 4 luni, cand i-am inceput diversificarea pana la 1 an si jum, cand am constatat ca avea oxiuri. I-am fact tratament si apoi a inceput sa manance foarte bine. Ca si al tau, manca 3 lingurite si gata. Ii placea, dar manca f putin. era si cam slabut atunci. Doar laptele il prefera.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)


annita72

Zoey, ma bucur pentru succesul vostru, sper sa o tineti tot asa!
Si, inca ceva, nu-l lasa sa vada ca te superi cand nu mananca, de fapt, incearca sa nu te mai superi, stiu ca e greu, dar e o stare care se transmite si copilului si ...

V-am vazut si pozele, chiar arata bine, si e dulceeee...
Mai ales in cele unde se straduieste sa manance singur, lasa-l mai des singur, poate tine figura asta.

Pupici

mami de tudor si ioana


zoey

Andreea, ma sperii! Cum ati descoperit oxiurii? In urma unor analize? Ar trebui sa il duc la un control???

Zoe si bb David

zoey

Asa-i, Annita, ai dreptate,ne cam enervam cand il vedem cu reactioneaza in fatza mancarii si cam iese cu scantei de fiecare data! Iar de mancat singur... ii place la nebunie dar stii cum este... trei sferturi pierde pe drum!

In alta ordine de idei ma bucur ca ti-au placut pozele. Le-am vazut si eu pe ale voastre si sunt geloasa!!! Vreau si eu o fetitzaaaaa!!!Sa am si eu doi frumushei cum ai tu!

Zoe si bb David


Boca Daniela

Chiar azi am fost cu puiul meu la dr. pt. ca nu mananca nimic , numai lapte.e slabut(11kg la aproape 2 ani),cu mancarea ma dispera,ia 2 linguri si nu mai vrea.am intrebat-o pe dr. ca nu poate sa aiba paraziti/si a zis ca nuuuu, la varsta asta asa mica , no ziceti si voi, ce sa mai fac?Si eu ma gandeam ca are oxiuri , o sa-i fac analizele de scaun,sigur are de nu mananca nimic.Si ii ies si caninii acum.mi-a zis sa-i dau peritol, voi le-a-ti dat la copilasi asa ceva?

Danuta


bebe2004

de fapt am descoperit oxiurile destul de tarziu. sunt convinsa ca avea cu mult inainte de 1 an si jum, cand le-am descoperit noi. Adica la kk se vad cu ochiul liber. era ceva albicios ca o panza de paianjen. initial am vazut in prima parte care iesea si eu eram convinsa ca ar fi de la crema cu oxid de zinc cu care-l dadeam la fundulet, Nivea sau Chicco. Apoi am vazut ca s-a extins in tot kk. si intamplator am citit cum arata oxiurile si mi-am dat seama ca asta era. Am mers la pediatru si i-am explicat. Nu a mai fost nevoie de analize ca mi-a confirmat ceea ce presupuneam eu. I-am dat zentel 3 doze. Fa-i un coproparazitologic.
Pe de alta parte eu stiu ca exista copii care mananca f putin fara cauze medicale. Asa am fost eu pana la 14 ani. Incearca sa-i schimbi aerul cu munte/mare.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)


zoey

Andreea, m-am mai linistit... kk lui David arata ok!!! Cat despre examenul coproparazitologic,asta este putin mai complicat. Noi locuim in Olanda, doctoritza noastra a "stabilit" ca bb e sanatos, asa ca e destul de dificil sa o conving ca avem nevoie de analize. Ei, o sa o scoatem noi cumva la capat!!!

Zoe si bb David


annita72

Zoey, subscriu si eu la ideea Andreei, de a-i schimba aerul. In cazul Ioanei aerul de munte a facut minuni.Aerul, si poate si lipsa mea, ca n-am mai stat pe langa ea s-o innebunesc . A fost vara trecuta, cu bunicii, trei saptamani la munte, si a pus aproape doua kilograme pe ea. Daca exista posibiltatea, incearca!

mami de tudor si ioana


annita72

Danuta, din ce am vazut in poze, copilul tau arata foarte bine, nu-l forta, poate mananca cat ii trebuie.
Faptul ca mananca numai lapte s-ar putea sa fie un semn de paraziti. Fa-i totusi analize.
Cat despre Peritol, eu le-am dat la amandoi copiii. Ioanei pentru pofta de mancare dar nu mai mult de zece zile pe luna si oricum n-a avut un efect nemaipomenit, ca daca nu voia, nu voia si pace buna. I-am dat si lui Tudor cand l-a muscat o ganganie la tara - de fapt peritolul pentru asta e, pentru alergii - si de scarpinat s-a scarpinat in continuare foarte rau, dar a mancat de a rupt. Asa ca poti sa-i dai Peritol, dar efectul... depinde de copil. Macar incearca.

mami de tudor si ioana


zoey

Fetelor, aveti si in acelasi timp nu aveti dreptate cu schimbarea aerului! Luna trecuta am fost cu David 2 saptamani la munte si apoi alte doua saptamani in Romania, la bunici. Sederea la munte a fost un calvar!!! David al meu a mancat mai putin decat oricand... mesele lui constand din lapte, fructe si iar lapte. In schimb perioada petrecuta la ai mei la Galati a fost un adevarat vis frumos!!! Cupilu' a mancat cat doi!!! Nici nu imi venea sa cred ca e al meu. Dupa care a urmat intoarcrea acasa si reluarea vechilor obiceiuri.
In ceea ce priveste marea... stam la jumatate de ora de plaja, asa ca nu scapam ocazia sa o vizitam de fiecare data cand vremea tine cu noi.
Dar sa stiti ca puiul a mancat bine azi la pranz!!! Urraaaaa! Asa ca... cine stie... poate incet incet ne revenim!!

Zoe si bb David


Boca Daniela

Annita72,multumesc mult pentru raspuns,am fost in wk la munte si Alex a papat mai bine, a ramas o saptamana la bunici la tara ca se pare daca e in are liber toata ziua mananca mult mai bine.Peritol nu-i mai da mama pana il aduc acasa ca ii frica sa nu greseasca doza,i-am dat de 2 ori dar se pare ca-l cam agita ca a fost marait si ametit.O sa-i fac si ex. copro sa vad daca nu are paraziti .

Zoey,dupa cum ai citit si noi avem probleme in ultimul timp cu mancarea.Faptul ca baietelul tau are 16 luni si inca papa tzitzi e de laudat, sincer, asta-i foarte bine ca l-ai alaptat pana acum,eu am fost foarte necajita ca nu am avut lapte numai 4 luni.Despre mancare , ce sa spun, si Alex face exact ca si baietelul tau,nu mananca mancare gatita, numai carnita ii place, cerealele si laptele.Nici fructele nu-i mai trebuiesc.incearca si tu sa-l duci la munte sau sa schimbe un pic aerul , sa vezi ca o sa manance mai bine.

Eu va doresc multa sanatate si pitici papaciosi

Danuta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Nu-i place nici o mancare...

denisa73

La noi este un calvar masa desi ar trebui sa fie o placere.Nu-i place nici o mancare in afara de san.Cum il pun la masa incepe sa urle si intoarce capul,nici nu vrea sa guste.Ii distrag atentia de la masa,dar nu reusesc sa-i dau fara sa-i vina sa vomita.De cele mai multe ori chiar vomita.I-am dat si 4 mese repetate,a mancat avomitat si am luat-o de la capat pana a 5 oara cand a lasat mancarica in stomacel.Ii dau de la borcanele papa,am incercat si sa-i fac si tot gebeaba.Toata mancarea i-o fac praf cu blenderul,caci daca gaseste un cocolos micut sau o bucatica imediat vomita.I-am dat de toate mancarurile pana acum mai putin alune,seminte.El a avut problema cu voma si inainte de diversificare,dar atunci ne-a spus ca stomacelul nu s-a inchis.Oare nici acum la un an sa nu se fi inchis?Ce ma sfatuit sa fac sa fie o placere masa si pt. el si pt. mine.Are lipsa de fier si i-a fier,dar asta nu cred ca sa fie cauza vomei.Acum are otita si mucisori si mai rau este.Cristian nu este un copil slab,ci chiar putin peste curba iar medicul imi spune ca nu e nici o problema,dar nu stie ca eu ii dau sa pape chiar daca vomita pana ramane in stomac macar putina mancarica.Am incercat fructe sa muste el si mai grav este imediat vomita.Il voi duce din nou la ecografie ,dar asta dureaza cel putin o luna pana obtin o programare.Mi se rupe sufletul cand vad ca se chinuie sa manance si apoi o da afara.Poate dura si 3 ore o masa.Cum sa-l fac sa-i placa mancarea,ca san nu-i pot da toata viata?


mamitzica

Nu te supara pe mine dar eu nu cred ca e bine sa insisti cu mincarea daca copilul o vomita.Da-i sa roada ceva cind mincati si voi si lasa-l in pace in ritmul lui.
Probabil e bine sa-l duci la echo sa fii linistita ca totul e ok.
Eu nu m-am confruntat cu asa ceva asa ca alte sfaturi nu pot sa-ti dau.


denisa73

Am incercat sa-i dau sa roada,dar nu vrea le arunca imediat,desi mestec in fata lui,iar daca ii tin eu si il duc spre gurita ii vine sa vomite chiar inainte de a gusta.Daca l-as lasa cum spui tu nu ar manca nimic,decat san,ar asta nu-i ajunge.Nici infometandu-l nu a tinut.El de la 6 luni mananca doar 3 mese si alea chinuite.


mamitzica

Daca e si bolnavior nu vrea sa manince nici cit de obicei;al meu cind e bolnav bea lapte si maninca putin iaurt ca ala ii place cel mai mult.
Ai incercat sa- amesteci lapte de al tau cu mincare?Poate ii place mai mult asa?
Imi pare rau de tine ca imi inchipui cit esti de amarita ca si eu cind nu maninca al meu zic ca il las in pace,treaba lui dar tot la asta imi sta gindul.
sanatate si pofta de mincare!

denisa73

Asta chiar nu am incercat,incerc acum la pranz.Cred ca acum si atibioticul asta ii provoaca voma.Iaurtul nu-i place deloc chiar si cel cu fructe.I-am adaugat in mancare,dar cum simte iaurtii vine imediat sa vomite,asa ca am renuntat o perioada pana ii trece boala asta.Uneori zic ca s-ar putea sa fie prea stresat ,caci daca ii distrag atentia papa,cum isi da seama ca mananca si-l apuca greata.Orice ii dau le arunca de la etaj si se uita dupa ele.Si uitandu-se la tv i-am dat,tine putin si gata.Eu ma gandesc ca e totusi bolnav,ca nu se poate chiar nici o mancare sa nu-i placa


denisa73

A mers cat de cat,i-am dat si joc nou si i-am distras atentia de la mancare.I-a venit o singura data sa vomite pe la jumatatea mesei cand si-a dat seama ca papa insa i-am aratat in continuare jocul si a uitat.sunt bucuroasa ca a papat fara sa vomite,mai incerc cu lapte si diseara poate o functiona...Ma gandesc daca o exista vreun ceai contra vomei desi nu bea decat apa si lapte de la san.


mamitzica

Daca e bolnav e normal sa faca nazuri.
Mai incearca ceva cind ii dai sa manince da-i o lingurita si lui ca poate il tenteaza sa o bage in mincare/gura/haine etc.Alte idei chiar ca nu mai am.
Sanatate la micut si nervi tari tie.


Cristina_C

Ceai nu stiu, dar exista un sirop care se poate da si la copii: Vomex A. Noua nu l-a prescris odata pediatrul pentru ca Robert avea amigdalita, trebuia sa a antibiotice si ii tot era greata de la gat.

Cristina,mama lui Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

denisa73

Linguritele le arunca ii le dau mereu,doar doar l-o atrage.Multumesc pt. sfaturi.Oricum orice sfat e binevenit,incerc orice numai sa inceapa ai place sa pape macar cateva lucruri.
Vomex se gaseste doar in Romania?
Robertelul tau este nascut in aceeasi zi cu mine,dupa 29 de ani mai tarziu.Pupici si multumesc mult

Mirela72

Denisa, Vomex nu se gaseste in Romania, in Germania o sa gasesti sigur, chiar supozitoare exista, pe care sigur ca nu va avea cum sa le vomite.

Mire-mama de fetita frumoasa

adinell

Draga mea si Andrei al meu la fel pateste in timpul mesei, mi s-a intamplat de atatea ori sa ma muncesc sa ii dau papa si la ultima lingurita sa vomite tot... I se face greata din orice, chiar din prima lingurita care o ia...
Ce voiam sa iti spun? Eu mai reusesc sa il fac sa nu vomite astfel: Cand il vad ca se stramba, adica e cat pe aci sa de-a afara, suflu usor pe fata lui si el se opreste brusc...si apoi inghite(dar nu tot timpul inghite, dar ideea e ca nu mai vomita). Asa am reusit sa il fac sa nu mai de-a afara. Iti spun sincer ca nu tot timpul reusesc deoarece uneori mai uit, sau nu sunt atenta si e vai, vai de noi, atunci:)
sper sa fie bine si la voi cu chestia asta, succes!

Adinella

adinag

quote:Initial creeata de denisa73

Are lipsa de fier si i-a fier,dar asta nu cred ca sa fie cauza vomei.Acum are otita si mucisori si mai rau este.Cristian nu este un copil slab,ci chiar putin peste curba iar medicul imi spune ca nu e nici o problema,dar nu stie ca eu ii dau sa pape chiar daca vomita pana ramane in stomac macar putina mancarica.Am incercat fructe sa muste el si mai grav este imediat vomita.Il voi duce din nou la ecografie ,dar asta dureaza cel putin o luna pana obtin o programare.Mi se rupe sufletul cand vad ca se chinuie sa manance si apoi o da afara.Poate dura si 3 ore o masa.Cum sa-l fac sa-i placa mancarea,ca san nu-i pot da toata viata?

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze



Hmmm... imi dau si eu cu parerea: poate are reflux gastro-esofagian? S-a Exclus posibilitatea asta?

Prientena mea a trebuit sa ia in timpul sarcinii fier, de la care a vomat de fiecare data. pe urma a schmibat produsul in unul din extracte de plante si s-a rezolvat problema.

Numai bine!

Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

CristinaC
despre Vomex
Din Germania l-am luat cu reteta de la doctor, dar s-ar putea sa se dea si fara reteta.
Multa sanatate micutului Cristian!

Cristina,mama lui Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002


denisa73

Va multumesc din suflet pt raspunsuri! Incerc sa vad daca se gaseste vomex si binenteles daca mi-l da fara reteta,caci aici pana obti o reteta trebuie sa chinuie copilu ingrozitor.M-am dus cu el de la inceput cand avea o luna si pana la 6 luni nu i-a facut ecografie.Imi tot zicea ca daca ia in greutate nu are nimic,pana am barait-o la cap si i-am zis ca asa nu se mai poate.A vazut atunci ca nu ii se inchisere stomacelul si a zis ca odata cu diversificarea nu v-a mai fi nici o problema,insa nu a fost asa.Adinel,nu suntem singuri suntem colege de suferinta.Eu ii zic "apa"(ca a inceput sa stie de apa) cand ii vine sa vomite si se opreste, dar vorba ta nu mereu.
Adinag, eu la fel banuiesc ca ar fi un reflux insa dr. atunci nu azis de asa ceva, insa la laptele meu nu-i vine sa vomite,desi pana la 6 luni voma zilnic laptele.Acum cred ca este si de la antibiotic si cu mucisori de nu poate sa pape mai nimic.
In seara asta i-am dat friptura,am zis fie ceo fi,nu am reusit sa o fac chiar mica si avea destule bucatele prin ea,i-am distras atentia si i-a venit o singura data sa vomite,insa i-am dat jumatate din cantitate ca mi-a fost frica ca e o mancare destul de grea si nu vroiam sa o vomite.Cert este ca nu mesteca si asta ii produce de cele mai multe ori voma.
Adinel ce varsta are Andrei?Mesteca?

adinag

denisa,
abea acum am observat ca stai in germania.
nu stiu cum va merge voua financiar, dar daca puteti, consultati un pediatru privat, adica care nu are contract cu casa de asigurare. dar informeaza-te intai care-i bun. nu-i chiar asa scump, dar in majoritatea cazurilor isi dau mare silinta si isi iau timp pentru micuti, nu ca la doctorii "normali". In austria tot asa e si am auzit de la niste fete de pe alt forum ca in germania e si mai si!

multa sanatate lui cristian si sa ne tii la curent!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

mamu

Draga Denisa,
Am citit cu mare atentie mesajul tau si simpatizez cu tine 100%. Sa-ti spun ca comportamentul baietelului meu este identic, ar fi prea putin. Parca as fi scris eu mesajul de la inceput la sfarsit. Cu singura deosebire ca pe al meu cat de cat il mai pacalesc cu iaurt.Azi n-a mancat nimic si cand ma bucuram seara ca i-am bagat pe gat un castronel cu mancare, a vomitat repetat pana n-a mai avut nimic in burtica.
Are un an si trei luni si inca ii mai dau sa suga, cum spui si tu, singura mancare pe care o prefera. Multi mi-au zic ca asta ar fi cauza. E prea satul cu lapte si din cauza asta nu-i mai este foame.
Intr-adevar, mucii si raceala agraveaza problema dar nu sunt nici pe departe cauza. Se intampla asa de cand am inceput diversificarea.
Tactica mea este sa-i fac mancarici( pasaturi, bineinteles :O( ) cat mai bogate in proteine. Macar daca maninca cateva lingurite, sa fie "solide". Un alt lucru care a mers la noi( altceva decat super pasat) au fost Cheerios (cereale ca niste cerculete; ii place sa le culeaga el si sa le topeasca in gurita. Ce sa zic, de cand am descoperit treaba asta, umblu dupa el peste tot cu punguta cu Cheerios.Multa lume isi face cruce cand ma vede ca fac ture cu lingurita dupa el sau ca il las sa faca cocina de porci la bucatarie numai sa manince ceva. Dar trebuie sa treci prin asta ca sa accepti si sa intelegi. Azi m-a apucat bocitul cand dupa ce m-am chinuit o ora sa-i dau sa manince a vomitat totul la sfarsit.
Mi s-a parut interesant sfatul cu "suflatul in fata". O sa incerc si asta.
Rugamintea mare este ca daca il duci la doctor, poate imi trimiti si mie un e-mail sa-mi spui ce-a zis.
Multumesc anticipat, sanatate si pofta de mancare micutului

mamica lu' A-Ba-Ba

manon

denisa, am trecut prin situatii asemanatoare (dar eu am fost o mamica ceva mai varstnica asa ca mi-am pastrat luciditatea).
si uite ce am facut: dupa varsta de un an, cand baietelul meu a inceput sa "misune" prin casa, lasam produse alimentare peste tot, pe masute scunde, unde putea sa le vada/ sa le ia. cam asa: paine proaspata, biscuiti (i-a preferat pe cei cu aroma de cocos), cartifiori fierti cu putin unt, si snitele din piept de pui (desi, m-am ferit de prajeala cat am putut, si bine am facut!). isi lua singur ceea ce-l atragea, si manca ca un porcusor (nu ma intreba ce era la mine in casa, dar asta n-a contat pentru o vreme, plus cantitatile enorme de dezinfectant folosite la curatenie, nu intra nimeni incaltat, ma rog, ce sa-ti mai povestesc) . treaba a functionat. baiatul meu nu a fost niciodata un dolofan, dar a avut o curba ponderala ascendenta. oricum, nu trebuie sa abandonezi programarea la ecografie. e sfanta!! hai, curaj, o mamica infrunta multe...si reuseste.

denisa73

Mi-a trecut ieri prin cap sa-i pun in patut un morcov,o ridiche, un mar si o piersica tare.Am muscat in fata lui din morcov si am plecat pana la bucatarie sa-i aduc apa.Cand am ajuns in bucatarie l-am auzit tusind si inecandu-se putin.Am fugit imediat si el avea la gurita morcov putin si a aruncat morcovul.Nu s-a mai atins de el.Eu sper sa fie cauza vomei,de la mestecat si ma rog la Dumnezeu sa nu fie reflux sau sa trebuiasca operat pt. inchiderea stomacelului.Am incercat si cu suflatul in fata a tinut putin dupa care a uitat fiindca era preocupat cu o cutiuta muzicala.Am incercat oricelucru care e in casa sa-i distrag atentia de la mancare,dar se pare ca se plictiseste repede.I-am dat si pe balcon sa pape,unde vedea copii jucandu-se in parc,dar da din manute si vrea sa se uite nu sa pape.Sa vedem ce zice si medicul,oricum am inima cat un purice pana aflu care este cauza.


ema.nu.ela

denisa,
trebuie musai sa-i faci ecografie sa vezi daca nu i s-a inchis stomacelul. daca e asta sa stii ca operatia e f usoara. e o operatie de rutina asa ca sa nu-ti faci griji.

ce te-as sfatui eu pana atunci. incearca sa-i dai ceva pt refacerea florei microbiene cu bacili lactici. mie pediatra mi-a recomandat de mai multe ori ca a mea nu prea avea pofta de mancare. ori pliculete Biotics se numesc (10 zile cate un pliculet pe zi ii pui in mancare sau ceai). ori Ecoflorina care e lichida cate 1/2 flacon pe zi. eu i-am dat ecoflorina si ii puneam in biberonul de lapte seara.

si eventual incearca sa-i dai mese mai dese dar mai mici.
a mea de la 6 launi mananca fructe singura la felul urmator: iau o para sau un mar si-i tai din el pana ramane un cotor mai gros. si-i dau cotorul ala ca sa poata sa-l tina in mana si suge din el. mai ales para ca e mai zemoasa o roade f bine. si o incanta ca poate sa tina in mana. odata atata a ros la ea ca a ajuns la seminte si a mancat vreo 2-3 pana sa ma prind. lasa-l pe el sa manance singur.

eu ce sa zic n-am avut probleme cu vomatul desi de multe ori ma asteptam ca eu bagam mancarea cu forta in a mea ca nu vroia. acum de la 9 luni am inceput sa-i dau si un sirop cu multivitamine si Ca si are o pofta de mancare... asa-mi place de ea...dar mofturoasa tot a ramas. doar cateva mananca

mamica de maria, 10 luni si 1 saptamana

monalac

din pacate si noi trecem prin aceleasi greutati...partea cea mai grea din zi este masa,nu stiu ce sa mai inventez ca sa l fac sa manance...gandeste te ca l am nascut cu 4650kg si acum,la 1 an si 5 luni,are doar 9500kg...i am facut de 3 ori analizele,singura problema a fost o infectie urinara...incearca sa i faci o urocultura,eventual si niste analize de sange...cris al meu nu voma pana acum,dar de vreo 2 sapt parca si a format un reflex,ia o lingura de mancare si varsa si ce a avut anterior in stomac...doar daca mananca singur nu vomita,dar nu mananca decat o inghititura doua si gata...eu am mai incercat sa mananc cu taica su in fata lui,asa mai vine si de pofta,ia 2 linguri fara sa vomite...dar cand stie ca e mancarea lui,nici macar nu gusta,oricat ar fi trecut de cand a mancat,ci intoarce capul...simt ca innebunesc...iar lapte nu bea decat in somn,si acum,la 1 an si 5 luni,eu ma trezesc de 3 ori pe noapte,asta in cel mai fericit caz,sa i fac lapte,pt ca nu bea decat cate 100 de ml...nici vitaminele nu au dat randament...ce sa ti zic/nervii tari si sanatate celui mic!

mamitzica

Denisa,am gasit pe un formum canadian parinti care se pling de aceiasi problema ca tine;se pare ca este reflux,dar li s-a spus ca atit timp cit copilul creste in greutate este ok si in jur de 1 an se rezolva problema de la sine.
Sper ca bebe sa fie ok.Sanatate.

MamideIngeras

Nu iti face probleme. Si eu am avut aceeasi problema cu piticul meu pana i-am dat doar ce ii placea: cereale, pufuleti....La un moment dat a inceput sa accepte si cate o lingurita de mancare, apoi doua...si a inceput sa manance.
Si noi avem 11 luni si inca papam san, asa ca....Curaj

denisa73

Cred ca am gasit o mancare care ii place,insa nu are voie asa ceva.Am facut fasole batuta cu usturoi(in sarcina am mancat la fasole batuta cu usturoi de am rupt),i-am dat putin sa guste si se lingea pe buze si a inceput sa planga, nu-mi venea sa cred ca ii place,chiar daca ustura.I-am dat 4 lingurite si tot mai vroia,dar mi-a fost frica ca stiam ca ii face rau,insa nu a avut nimic.I-am pus si in iaurt,cu smantana si painica,cateva lingurite si l-a papat,chiar daca foarte putin se simtea fasolea,usturoiul tot se simtea.Seara i-am facut un ousor prajit moale si mamaliguta cu putina sare.Deschidea gurita singur si venea spre lingurita,chiar daca a mancat putin(cred ca s-a saturat fiindca mamalica satura repede)i-a venit la sfarsit sa vomite.Asa mi-am dat seama ca se saturase.Se pare ca ii place ceva,dar exact ce nu are voie.Astazi mergem la doctor pt. otita si ii spune si de voma sa vedem ce zice.

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

denisa73

Am fost la doctor si mi-a zis ca o sa se rezolve,oricum a legat voma acum de boala cica are "rosu in gat".I-a dat in continuare antibiotic pana vineri marindu-i doza.Mergem saptamana viitoare din nou si o cicalim pana ii face din nou ecografie.Astazi ii cumpar si Vomex,sa vedem poate o fi vreo imbunatatire.


annita72

Denisa73 , monalac
Spuneti-mi daca ma insel, dar nu-i asa ca atunci cand vine ora de masa si va asezati sa le dati sa manance puilor, voi parca aveti o gheara care va strange stomacul? Sunt o mamica trecuta exact prin ce treceti voi acum, cu cu fetita mea care acum are 7 ani si jumatate. Pot sa va spun ca gheara aia care va strange voua stomacul o simt si ei. Intre mama si puiutul mic e o legatura fantastica. Noi am avut o perioada pana pe la 1 si jumatate in care mi-a vomitat aproape zilnic. Culmea e , ca daca ii dadea mama mea sa manance sau soacra nu vomita.
Asa ca, incercati sa va linistiti intai voi, daca puteti ca stiu ca e foarte greu.
Si sa va mai spun un lucru, chiar daca are o greutate mai mica, copilul trebuie sa fie in primul rand sanatos, un copil grasun nu e neaparat si sanatos.

mami de tudor si ioana


denisa73

Annita,asa este,imi tremura si mana cand ii dau sa pape si ma bucur de fiecare lingurita dar pana la sfarsit stomacul meu e strans.Si sotul meu a prins frica,prefera sa manance el ultimile lingurite decat sa ii le dau lui Cristian.Sper sa fie din cauza ca nu mesteca.Acum suntem si in mai mare stres caci ne mutam cu locuinta si ne e si mai greu s-o luam de la capat,insa ii dau putin si mai des.Si ii dau mai lult san.Dupa mutare ne ocupam numai de mestecat.


annita72

Denisa
In legatura cu mestecatul, copilul va incepe sa mestece singur cand va vrea el. Eu am vazut copii care la 7-8 luni mestecau foarte bine, dar eu l-am avut pe Tudor (de Ioana nu-ti mai povestesc) care totusi a mancat bine, dar a mancat pasat la blender pana pe la 1 an jumate si, tot asa, isi facea greata daca simtea bucatele. Ii cumparam borcanele cu mancare pentru copii peste 8 luni, care aveau si bucatele sau boabe de orez intregi si nu izbuteam sa i le dau. L-am lasat in pace, dar il puneam cu noi la masa si a inceput sa-l tenteze mancarea "normala". Manca putin de la noi si dup-aia ii dadeam tot pasat si, sincera sa fiu, nici nu mi-am dat seama cand am ajuns sa mancam normal.
De fapt incerc sa-ti spun ca fiecare copil are timpul lui si felul lui de a face lucrurile.
Daca ai sti prin ce am trecut eu cu Ioana ai vedea ca se poate si mai rau. Si pana la urma am ajuns la concluzia ca numai obsesia mea de a-i da sa manance neaparat cat voiam eu a fost cauza. Manca putin, mai si vomita si tot se incadra in greutate. Asta pana pe la 4 ani cand, probabil, exasperata de insistentele mele (mai si tipam la ea cand nu voia sa manance) a inceput sa "urasca mancarea" si acum chiar e slabuta, pentru ca eu m-am "desteptat" cam tarziu. Dar...mai bine mai tarziu decat niciodata.
Pupici multi si pofta MAREEE!

mami de tudor si ioana


denisa73

Am incercat sa-i dau ce mancam noi insa nici macar nu vrea sa guste,intoarce capul si tipa.Se lupta cu mine la orice mancare.Daca as gasi macar cateva mancaruri sa-i placa ar fi grozav.Eu cred ca pana la urma se va rezolva.Ma gandesc sa nu semene cu mine pretentios la mancare,eu cel putin pana la 9 ani nu am mancat paine deloc.daca ii dau paine vomita sigur, si si-o scoate singur cu unghiile dupa limba,de zici ca-i dau rahat.

mamitzica

Cerios ai incercat sa-i dai?Ca la majoritatea copiilor le plac.
Din ce scrii eu cred ca printisorul tau e sanatos doar ca e tare mofturici;si mai tine cont ca baietii sint mai puturosi,iar noi mamele sintem stresate si vrem sa fim sigure ca maninca.Al meu are un pic peste 1 an si ii dau inca mincare de bebelasi ca sa fiu sigura ca haleste cit trebuie.
Tofu ai incercat?-scriu si eu aiurea,dar ala e moale si usor de mestecat.Sau inghetata topita?Va dorim POFTA MARE de mincare.
Ps sper sa nu te superi ca vin cu idei,dar din ce scrii deduc ca esti ingrijorata si incerc sa te ajut si eu cum pot.



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 6 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

copii fac mofturi urate la mancare


nanami

Am un baietel de 4 ani jumate , la care nu stiu ce sa-i mai fac sa manance.Deci aproape nimic nu-i mai convine. Pana sa mearga la gradinita totul a fost ok, dar acu nu mai mananca decat orez si bineinteles dulciuri. De ex. morcovul ii placea la nebunie , iar acu doar cand il vede fuge, ca sa nu mai spun ca daca il baga in gura ii vine sa vomite. Deci din legume absolut nimic. In schimb am inteles de la educatoare ca la gradinita mananca. Nici fructe , nici legume , nici carnati ......... numai orez , carne si peste. Nu mai stiu ce sa fac ca , copilul meu sa inceapa din nou sa manance orice. Va rog poate imi da-ti niste sfaturi.

Mancarea romaneasca nici sa n-o vada

mamica de terorist


merry_p_s

Buna Nanami!Ia dute si fa-i un copro,sa nu fi ,,prins''niste paraziti intestinali pe la gradi.Chestia cu ,,oticnitul''la ceva ce-i placea pana acum s-ar putea sa fie un semn de ascarizi.Daca gasesti pe acolo(sau are cine sa-ti trimita din tara) ,siropul natural de catina este bun pt.pofta de mancare si il dai in loc de racoritoare.Sanatate si pupici.

MAMI IMPLINITA-CATY-16 ani-DARIA-2 ani

malina_mircu

ma uit in ce tzara esti...ma gandesc ca mai este o posibila cauza (cu cant ma gandesc mai mult cu atat mi se pare cea mai plauzibila explicatie). ei au cu totul alte obiceiuri alimentare. daca educatoarea zice ca el mananca la gradinitza insemana ca s-a obisnuit cu mancarea lor si o refuza pe a noastra. probabil ca le si explica ca aceea este mai sanatoasa etc.
asa ca eu zic sa studiezi ce le da acolo, cum sunt preparate fructele si legumele si sa i le serveti tot asa. mult succes.

pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004)

nanami

da, dar stiu ce le da si la gradinita , si eu acu fac numai mancare jap. deci , la ei sunt foarte simple mancarurile. cam acelasi mancaruri fac si eu acasa , dar uite ca acasa nu vrea . ca nu-i place , ca o mancat la gradinita si nu mai e nevoie sa manance si acasa sau nu stiu ce sa mai zic. nu m-am gandit niciodata ca o sa am asa probleme cu el la mancare. va rog sa-mi mai trimiteti sfaturi

mamica de terorist

Samurai-lady

Buna,

El mananca pranzul la gradi,nu-i asa?
Si Kenta pranzul la gradinitza si cand vine akasa ii dau desertul de la ora 3 ,cum au japonezii obiceiul.
Sunt singurele dulciuri care are voie sa le manance pe zi.
Cand zic dulciuri ma refer la o budinca facuta de mine,niste clatite,cartofi dulci,jelly,rar prajituri,mai mult wagashi-prajituri japoneze.

Eu il mai pakalesc sa manace vegetalele,desi nu e mofturos.
Ii tot zic uite ca si Ultraman mananca morcovi,uite ca si Anpanman
papa toata supa de legume si alte trucuri.

Io zic sa skoti tot ce mananca intre mese,de mananca si asa o sa-l ai mai flamand la cina.

Bafta !!!

Samurai-lady si bb Kenta

nanami

pai al meu sta la gradi pana la 6 PM, si normal ca mananca acolo desertul la 10 la 3 si la 5. si oricum vine mort de foame , cum intra in casa vrea mancare. si l-am pacalit cu ce-i place lui cel mai mult (magiranger, ultraman , kamenryder, etc...) si bineinteles ca daca nu mananca tot si orice nu va ajunge puternic si normal ca nu va fi ca maimutoii aia care-i plac lui. dar.....degeaba

mamica de terorist

shian

Poate nu mananca din cauza ca este singur...La gradi este inconjurat de copii,are cu cine sa "se ia",pe cand acasa fiind singur ii trece foamea,sau nu-i mai trebuie...
Incearca sa inviti un prieten de-al copilului la masa si vezi daca se schimba situatia...

Anca28+ &Shion(21.05.2004)


nanami

aha... shianstii ca s-ar putea sa ai dreptate? dar sa am in fiecare zi pe cineva la masa........... totusi o sa incerc.

mamica de terorist

shian

Ar fi intradevar mai greu sa inviti pe cineva in fiecare zi...
In zilele cand nu ai invitat pe nimeni ai putea sa-i spui copilului..."ai vazut cum a papat x toata supica?Daca papi si tu poate mai vine pe la noi..."
Asa-mi faceau parintii mei cand eram mica(am fost singurul copil)si recunosc ,nu de fiecare data chemau pe cineva,dar cand o faceau ramanea farfuria curata.

Anca28+ &Shion(21.05.2004)


nanami

hahahaha ce copil cuminte ai fost... sper sa reusesc si eu

mamica de terorist

Lemoni

eu zic sa nu iti faci probleme ,in primul rand incepi sa ii da-i niste suplimente de vitamine ,apoi cred ca toti parinti sunt obsedati pe tema asta,ai meu m-au indopat cu tot felul de chesti pt pofta de mancare si tot nu aveam ,pitici mei au fost niste scrifositi ,dar de semanau cu mine si nu mi-am facut mari griji acum au 17 si 12 ani si imi mananca si urechile.
Sanatate multa .

nanami

fetelor cred ca m-ati inteles gresit. piciul meu are pofta de mancare , si inca fffff... buna. problema este ca nu mananca orice. deci daca am doar salata , omleta si orez. ,,, mananca doar orezul. daca ii scot pe masa din fructe...- banane, capsuni, ananas, pere, - daca mananca jum. de banana . iar cu mancarea nu pot sa -l pacalesc din cauza culorilor . de ex. morcovul , ce sa-i spun ca e . sau ardelul. numai cu orez si carne si peste se imbolnaveste,

mamica de terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Refuza masa de fructe

anis

Ingrid are 10 luni, nu e deloc mofturoasa la mancare.Nu-i place cartoful si morcovul, in rest mananca orice.De cateva zile refuza fructele.Am incercat fel de fel de combinatii, nu cu mare succes, am stat la o masa si 1 ora jumate.Nu cred ca e bine asa.
Nu gasesc explicatie de ce le refuza.
E doar o perioada sau ce? Ce ati facut voi?Sau cum sa procedez


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)

claujro

Noi! Noi! Mara a mncat f bine piureul de fructe pana cam acum o luna, poate mai mult. De atunci gusta prima linguritza apoi inchide gura si intoarce capul si nu mai vrea!!!!! Am gustat si eu, e dulce...e f bun. Si pt ca nu am vrut sa renunt am pacalit-o bagandu-i la robot: mar, banana, kiwi, para, portocala, morcov, ce am mai avut prin casa si a iesit un suc gros. Am gaurit o tetina si sa vezi ce bea mandra 200-250 ml de suc cu pulpa. Din cand in cand mai incerc si piureul cu lingurita. Uneori il accepta alteori nu il vrea. Sau am incercat sa-i bag o banana, o nectarina in iaurtul de la 6 dar nici asa nu am avut mare succes. Dar nu renunt!

Succes!

PS. Am incercat si piureul la borcanel si si cu ala face la fel, uneori il vrea, alteori il arunc.

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni


claujro

Ca o completare: Matei nu a refuzat niciodata masa de fructe si ii puneam si branzica si biscuite si papa un castron mare. Poate fetele sunt mai mofturoase, mai stii?!

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni


roxanaz

Anis daca masa de fructe consta in fructele pasate....poate s-a plictisit de piure? incearca bucatele mici cu care nu se poate ineca. sau schimba tactica: da-i fructele combinate in iaurt intr-un shake. sau pur si simplu abandoneaza-le intr-o zi....incerci a doua zi....si tot asa. poate e doar o toana si trece.

Roxana

anis

Roxana, da asa ii dau piure, desi are 8 dinti mari .O sa incerc si ce zici tu..sa vedem cum va fi.
Shake i-am facut ..n-a mers.Si nici cu iaurtul..


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)

Oana_G

Greu cu mofturoasele astea!!!
Si eu intimpin aceeasi problema numai ca la mine refuza marul cu biscuitul (care-i placeau la nebunie, chiar daca dura 1 ora sa-l termine) de cind i-am adaugat si brinzica. Dar daca ea nu vrea, o sa-i dau si eu ce-i place, si anume tzitzi (ca nici piureul de legume nu-i favoritul ei). Cind o ajunge chele si os, o minca ea si altele. Stiu ca nu fac bine dar parca nu mai am rabdare, m-am saturat sa tot arunc ce-i pregatesc de papa...

Oana si Andra (21.10.2005)

hristina

Anis, de ce nu o lasi pe ea sa manance singurica?
Da-i in manuta banana si vezi ce face!
Incearca asa cu fiecare fruct: bucata de portocala, kiwi, cirese,caise!
Las-o pe ea, sa vezi ce face, chiar daca se murdareste rau; le prinde gustul si invata sa manance si singurica!

Sa cresteti mari si sanatoase!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)


aissa

A mea a refuzat mereu fructele pasate, culmea, le prefera pe alea la borcan. Cand a mai crescut a inceput sa pape singura, mai ales banana. Musca si gata. Dar acum nu, acum refuza oricum orice ii dau sa pape (nu am aflat care e cauza). Asa ca disperata fiind am apelat (la sfatul unei prietene) la biberon. Rusinos dar asta e, le are in burta. Asa ca bag la blender fructe la greu, le subtiez cu putin lapte si la bibe cu tetina X. Si uite asa stau eu acum calma ca are fata mea in burta 2 caise, 2 capsuni, 1 piersica si o aproape o banana.
Daca ii dau singura, ia o gura-doua si gata, deci asa macar am control ca a bagat ceva.

Cristina si Ale (30.09.2004)

diadaniela

nici fii-mea nu vroia fructe ,dar eu ii pasam cate o banana in lapte si asa am scapat de pb asta.
acum are 3,5 ani si mananca fructe.

anis

O sa incerc s-o las si singura.Eu am nedumerirea cum asa brusc a apucat-o sa nu mai vrea fructe.Mi se pare f ciudat.Ce am observat eu (masa de legume e normala si cea de seara) cere mai mult lapte de cand cu refuzul.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)

Lorelai


anis, nu te panica. si fetele mele au avut faze cind au facut mofturi la diferite mincaruri. e trecator, pur si simplu nu mai au chef. Maya a refuzat banana vreo saptamina, nici nu punea gura pe ea, apoi a inceput sa ceara cind l-a vazut pe taica-sau ca maninca. nici nu stii cum sa o dai, eu continui sa le incerc cu de toate dar uneori, pt zile intregi, refuza pur si simplu un anumit fel de mincare.

ai rabdare ca isi revine ea. incearca sa ii dai ce ii place. deasemenea, cum mai scriu si alte mamici, si eu cred ca e posibil sa nu mai vrea pasat. fetele mele au refuzat amindoua brusc mincarea din borcanase pe la 13 luni, au vrut bucatele si mincarea maruntita cu furculita. descopera ca e fun sa mestece si nu mai vor piureuri. incearca asa, poate merge.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)


Soleil

Se mai intampla, si noi am trecut prin asta. Sunt faze care vin si trec. Eu am incetat demult sa ma mai stresez, ce sa zic, bine acuma fata mea e si un pic mai mare. La 10 luni si eu mai faceam 13-14...
E drept ca un copil trebe sa manance si de-aia si de-aia, la un moment dat eram naucita ca nu stiam cum sa-i mai dau si lapte, si fructe, si legume, si carne, si oua, si, si, si... . Mai ales ca fandosita mea intotdeauna a mancat jumate din cantitatile scrise prin carti...

Si eu as zice sa-i dai pace doua-trei zile si apoi s-o mai incerci. Si la fel, incearca ceva bucatele mititele, eventual mai multe feluri in farfurioara sa fie mai multe culori.

Si in fond si la urma-urmei, s-or mai satura si copiii astia de aceeasi mancare in fiecare zi . Adica acelasi tip de mancare, mai vor si ei cate-o pauza
Pupici!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)


sirimie

Si Vladut a avut o perioada. Nu i-am mai dat un timp si si-a revenit.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)


leeloo2004

Si Stefan mi-a refuzat multa vreme fructele - nu vroia absolut nimic, nici macar borcanase. Trucul pe care l-am gasit eu si care a functionat a fost sa amestec un borcan de fructe in laptele lui de dimineata si ii dadeam astfel un fel de milk-shake... Pe asta il bea cu placere si asta a fost singura modalitate sa ii dau fructe pina dupa virsta de 1 an. Acum maninca si borcane si orice fel de fruct!

Gabriela si Stefan David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

am deschis si eu cateva subiecte pe tema asta si deabia dupa un an am rezolvat problema, cum? Asa

Ea stie ca eu vreau sa pape si eram amandoua stresate asa ca in momentul in care veneam inchidea cu strasnicie gura, am incercat toate metodele de mai sus si stiti ce am facut? Am dezechilibrat-o, ea nu mai manca de foame ci pt ca trebuia, sau mai bine zis nu manca. Asa ca am adoptat indiferenta. era ora puneam masa incercam de2-3 ori si luam farfuria
preparam putin ca stiam unde ajunge. cu timpul si a revenit dar si acum daca are ceva in mana si ii zic sa pape duce la spate si rade. Solutia e sa ii lasam sa manance de foame!

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Help! Ce sa-i mai dau sa manance?!!

mama lui Licurici

Sunt mamica de sclifosit la papat in varsta de 1 an si 8 luni. M-a exasperat...nu stiu ce sa-i mai fac de papica....ca sa nu fac in zadar...nu are absolut nici o preferinta culinara...si, mai mult decat atat, de cele mai multe ori refuza mancarea fara sa o guste...asa...din principiu!
Astept...retete...sfaturi....tertipuri!

Angela si Licuriciul ei mic


mina

Angela vezi ca e un subiect la sectiunea bucatarie unde povestim ce mai gatim pt pitici. Poate iti vin ceva idei pe acolo.

Ca si tertip...la Matei are efect daca papam ceva in fata lui ca si cum nici prin cap nu ne trece sa ii dam si lui. Atunci il apuca o pofta....

Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004


Jocelyn

Scuze ca indraznesc sa te intreb dar poate ii dai prea des si prea mult, o fi satul si de asta refuza? Adica intai ar trebui eliminata aceasta presupunere, si apoi daca lui ii e foame si refuza orice mancare, e o problema si fetele cu mai multa experienta te pot sfatui


roxanaz

pentru mine regula de aur este: mese la ore fixe, nimic de rontait intre mese in afare celor doua gustari de la orele 10 si 16-17. si atunci fructe, iaurt, nu mai mult de 2 biscuiti sau cateva cereale. ptr ca asa isi strica pofta de mancare.
a doua regula de aur: "nu vrei sa mananci nu mananci, nu te forteaza nimeni." ne ridicam de la masa si mancam peste cateva ore. intre timp NU rontaieli.
Patrick are 22 de luni si lucrurile astea functioneaza intotdeauna. el in general e mofturos, dar are zile in care nu vrea sa manance mancare gatita...si atunci se aplica cele de mai sus.
merge si ce a spus Mina - ce mananca altii e intotdeauna mai bun ( cu conditia ca si aia sa fie mancare sanatoasa nu rontaieli )
succes!

Roxana

akella

Subscriu la regulile de aur ale Roxanei! Si eu sunt mamica de fetita sclifosita si lingava. Acum are 4 ani si 2 luni si aplicam in continuare regulile scrise de Roxana - si functioneaza! Ca-mi iesisera peri albi de cat ma chinuiam cu mesele... Acum - nu vrei sa mananci? Nu mananci! Si noi ne asezam la masa (ca avem totusi ore de masa) si mancam; ea se uita cuminte la noi, si in 5-10 minute cere sa manance cu noi.

mina

hehe, pentru ca al meu nu mai e sclifosit am sarit direct la smecherii si am uitat cum am procedat pana am depasit perioada. Are dreptate roxana, si eu tot asa am domesticit lingavu salbatic. Mese la ore fixe, ti-e foame bine, nu ti-e foame pana peste 4 ore nu mai vezi. La mine a functionat. Chiar si acum ma tin de regula de aur nu-ti-e-foame acum treaba ta rabzi pana la urmatoarea. Cu rontaitul intre mese am mai slabit exigenta pt ca am observat ca nu ii afecteaza pofta de mancare la orele stabilite.


Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004

mama lui Licurici

Sarumana fetelor....hai sa va zic mai multe...Nu ii dau decat trei mese pe zi...intre mese nici macar nu am incercat vreodata sa ii dau gustari, tot din cauza ca niciodata nu l-am vazut sa ii fie foame. L-am lasat si dela o masa la alta aproape nemancat...rezultat nul la pofta de mancare...Eu zic ca sunt chiar mana de fier in ce priveste programul de masa...dar oricum fara efect...chiar si lichide intre mese... evit sa ii dau sucuri de fructe cu mai putin de 2 ore inainte de masa (doar apa!).
Ma suspectez ca nu am eu idei care sa se potriveasca gusturilor teroristului.
Da' ma inspir din sectiunea in cauza si revin cu raportarea rezultatului. A si Mina...mancam si noi in fata lui ca si cum "asta nu e pentru tine!" da' nu-i trebuie decat daca este vorba despre:mezeluri, cartofi prajiti sau...bere! Ca noi mai mancam si cate-o felie de bere seara!

Angela si Licuriciul ei mic


mariussimiuc

Daca Robert nu are chef de mancare sau nu-i este foame,atunci cand ii este ora de masa,ii dau mai tarziu,atunci cand vrea,chiar daca asta inseamna ca ia pranzul la ora 15 sau 16.

Miha si Robert (18 nov 2004)


herra

da' cum sa nu-i dau intre mese, daca vede oameni in parc si efectiv urla in fata lor cu mana intinsa dupa covrig sau biscuite?!

ieri am reusit sa-l pacalesc sa mai manance carne - sub forma de sarmale, cu iaurt in loc de smantana.
am sa mai incerc ardei umplut si ciorba de perisoare.
ca nu mai vroia deloc carne fiarta si pasata, cu legume - s-o fi saturat de acest meniu de la 8 luni pana in prezent...

Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad, cu ale sale poveste,caietel,jurnal si paginuta

Mergi la inceput